Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Benzín a nafta: Tankovať budeme opäť drahšie

Hurikánová sezóna v USA a dodržiavanie kvót OPEC tlačia ceny ropy nahor. V ich stopách idú aj ceny palív, čo sa prejavuje aj na našich čerpacích staniciach.
2 13 príspevkov 11.09.2017 / Soňa Zverková

Ceny ropy na svetových trhoch minulý týždeň zamierili výrazne nahor, a to tak ceny severomorskej ropnej zmesi Brent, ako aj jej amerického náprotivku – ľahkej americkej ropy Western Texas Intermediate (WTI). Brent ukončil týždeň na úrovni 53,78 dolára za barel (44,59 eura), kým predchádzajúci piatok zatvoril na cene 52,75 dolára za barel (44,25 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: dreamstime

Situáciu na trhoch ovplyvňuje americká hurikánová sezóna. Podľa Jiřího Tylečka, analytika X-Trade Brokers, začiatkom týždňa ešte trhy ovplyvňovali dozvuky hurikánu Harvey, no medzičasom sa na Karibik a Floridu hnal ešte ničivejší hurikán Irma. Hoci Irma nezasiahla oblasť Mexického zálivu, kde sa nachádzajú veľké ťažobné a rafinérske kapacity USA, spôsobila vysoké ekonomické škody. I keď sa situácia normalizuje, trhy zostanú do konca hurikánovej sezóny ostražité. Situáciu na trhoch ovplyvňuje aj čoraz efektívnejšie dodržiavanie ťažobných kvót ropných krajín OPEC a pokles ťažby v Líbyi. Tyleček predpokladá skôr konsolidáciu cien než tlak na ich pokles.

Ceny benzínu a nafty zrejme opäť porastú

Ako sa dalo predpokladať, hurikán Harvey zamiešal kartami na ropných trhoch. Jeho vplyv na ceny však bude slabnúť. Našim motoristom nahráva oslabenie dolára, ktoré zdraženie palív spomalí.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív na našich čerpacích staniciach sa v týždni do 4. septembra zvýšili. Benzín zdražel o 2,5 centu a diesel o zanedbateľných 0,1 centu. Vzhľadom na vzostup cien ropy a európskych cien palív sa ukázalo, že obdobie zlacňovania palív u nás bolo veľmi krátke a zmeny boli i tak minimálne. V najbližšom období teda budeme tankovať drahšie.

Rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa vyvíjal v prípade oboch typov palív rozdielne. V priebehu jedného týždňa sa rozdiel v cenách benzínu zväčšil z 1,5 centu na štyri centy. Naproti tomu sa medziročný cenový rozdiel v cenách dieselu prakticky nezmenil: v týždni do 28. augusta bol o 2,5 centu drahší než pred rokom, v týždni do 4. septembra o 2,6 centu.

Časté poruchy: Tieto zdvíhajú spotrebu

Ak neočakávane stúpa spotreba, na vine môže byť nielen zmena jazdného štýlu. Za vyšším smädom motora môže stáť celý rad technických závad.


Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


zdroj: EK 2 fotografie v galérii zdroj: EK Zdroj: EK


Najnovšie články
NDS začne sprejazdňovať križovatku Blatné na D1

Spot zameraný na prezentáciu režimu Corsa ukazuje multimediálny systém s obrázkom vozidla, ktoré bude mať extrémne agresívny vzhľad.

Lamborghini Urus: Super-SUV prezradené

Spor medzi fanúšikmi benzínových a dieselových agregátov je odvekou diskusnou témou. Zdá sa, že v budúcnosti ju môže nahradiť iná. Honda nám ukázala, že vodík...

Jazda s Hondou Clarity: Vodíkové auto v realite

Britské kupé vychádza z hliníkovej platformy väčšieho súrodenca, no prichádza výhradne so štvorlitrovým nemeckým osemvalcom.

Aston Martin Vantage uvádza svieži dizajn

Taliansky výrobca pretekárskeho náradia predstavil ľahké športové vozidlo s karbónovým monokokom a motorom uprostred.

Dallara Stradale: 400 koní a 855 kilogramov

Vizualizácie kalifornskej firmy ukazujú kupé kombinujúce súčasnosť s minulosťou, poháňa ho 500 vzduchom chladených koní.

Singer predstavil ultimátnu retro 911

V kalifornskej metropole spoznáme koncept FT-AC, ktorý zatiaľ zostáva zahalený rúškom tajomstva. Predznamenáva špeciálny Hilux?

Toyota avizuje pre LA drsný off-road
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×