Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Perly socializmu: Cenu držia aj ako jazdenky

FOTO
Škoda 105, Lada 2103, Fiat 126 či Trabant 601 boli v minulosti na našich cestách bežným úkazom. Zub času ich však poslal na vrakoviská a dodnes prežila len hŕstka. Tá sa však v súčasnosti v našich bazároch teší obľube.
41 27 príspevkov 15.08.2017 / Filip Kadlečík

Aj automobilový svet z času na čas prináša príbehy, ktoré sú ako vystrihnuté z tuctového amerického filmu. Len za posledné roky sa našlo mnoho ľudí, ktorí v garážach či stodolách starých rodičov našli hotové automobilové poklady. Možno to tak nevyzerá, no v podstate už v tom okamihu na ich účet pribudli niekoľkociferné sumy.

Kompletný prehľad jazdeniek nájdete po kliknutí na tento obrázok - ich ceny síce stúpaju pozvoľna, no nakoniec vyletia do raketových výšin 41 fotografií v galérii Kompletný prehľad jazdeniek nájdete po kliknutí na tento obrázok - ich ceny síce stúpaju pozvoľna, no nakoniec vyletia do raketových výšin Zdroj: Autobazar.sk

Ak sa totiž nejakým spôsobom dostanete k historickému autu, ktoré je naviac v dobrom technickom stave, často postačuje zopár finančne nenáročných zásahov a môže vyzerať ako v časoch najväčšej slávy. Aj v slovenských stodolách či zabudnutých garážach sa určite nachádza niekoľko takých kúskov. Len ešte čakajú na svoje odhalenie.

Možný je aj opačný prípad - veľa z nich po rokoch svetlo sveta uzrelo a majitelia si ich už užívajú, resp. sa snažia o ďalší predaj. Také exempláre sa môžu nachádzať aj v zozname, ktorý nájdete v našej galérii. V spolupráci s portálom Autobazar.SK sme vytvorili rebríček áut z čias socializmu, ktoré si dnes už držia slušnú hodnotu.

>>> Kompletný prehľad socialistických jazdeniek v galérii <<<

Samozrejme, prím hrajú vozidlá vyrobené v Mladej Boleslavi - Škoda bola u nás trhovým lídrom aj pred rokom 1989, logicky sa teda dochovalo najviac vozidiel s okrídleným šípom v znaku. Záujem však vzbudzujú aj historické Lady, Fiaty, Trabanty, Volgy či Wartburg. Najdrahší exemplár si majiteľ cení na 17 990 eur, čo je na naše pomery veľmi zaujímavá čiastka.

Kvíz: Ako dobre poznáte legendy socializmu?

Automobily, ktoré vznikli v časoch socializmu, sú na našich cestách vidieť čoraz menej. Pripomeňte si ich v dnešnom kvíze, pamätáte si ešte na ich názvy a detaily?

Investícia do týchto vozidiel sa však časom môže oplatiť. Retro je dnes v móde a mnohí nadšenci si kupujú práve autá, na ktorých Slováci jazdili v minulých dekádach. Ktovie, možno sa šťastie usmeje aj na niekoho z vás a spomeniete si na skrytý poklad z mladosti, ktorý parkuje vo vašej garáži. Ak totiž prežil svoju službu a vlny šrotovného, môže dnes mať už pomerne zaujímavú hodnotu.


Najnovšie články
Mazda6 prejde ďalšou modernizáciou

Čínsky trh s autami tento rok zasiahlo zrušenie dočasných daňových stimulov na kúpu auta, ktoré vlani pomohli zvýšiť ich predaj o 15 %.

Rast predaja áut v Číne sa spomalil na 0,4 %

Neznalosť zákona síce neospravedlňuje, no môže narobiť v premávke poriadny chaos. Tentokrát sa týka jedného pravidla pre nákladné vozidlá v obci.

Toto veľa vodičov nevie: Jazda na dvojprúdovke

Zábery populárneho automobilového nadšenca ukazujú dva exempláre vylepšeného hyperšportu, ale aj neohlásený šesťkolesový off-road.

Devel Sixteen: Prekoná všetky rekordy?

Vlani uniknuté patentové obrázky nakoniec nezachytávajú sériový model, ale virtuálny koncept navrhnutý pre svetoznámu konzolovú hru.

Malá sestra Hondy NSX bude len digitálna

Pripravované vozidlo bude podľa dobre informovaných zdrojov historicky najextrémnejším zástupcom značky, pôjde o nástupcu hybridu P1.

McLaren P15 príde ešte pred Vianocami

Generálna prokuratúra v New Jersey a nemecká automobilka potvrdili, že spor urovnali. Podľa zástupcov štátu firme pôvodne hrozila pokuta až vyše 1,2 miliardy...

VW zaplatí štátu New Jersey 69 mil. USD
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×