Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Perly socializmu: Cenu držia aj ako jazdenky

FOTO
Škoda 105, Lada 2103, Fiat 126 či Trabant 601 boli v minulosti na našich cestách bežným úkazom. Zub času ich však poslal na vrakoviská a dodnes prežila len hŕstka. Tá sa však v súčasnosti v našich bazároch teší obľube.
41 27 príspevkov 15.08.2017 / Filip Kadlečík

Aj automobilový svet z času na čas prináša príbehy, ktoré sú ako vystrihnuté z tuctového amerického filmu. Len za posledné roky sa našlo mnoho ľudí, ktorí v garážach či stodolách starých rodičov našli hotové automobilové poklady. Možno to tak nevyzerá, no v podstate už v tom okamihu na ich účet pribudli niekoľkociferné sumy.

Kompletný prehľad jazdeniek nájdete po kliknutí na tento obrázok - ich ceny síce stúpaju pozvoľna, no nakoniec vyletia do raketových výšin 41 fotografií v galérii Kompletný prehľad jazdeniek nájdete po kliknutí na tento obrázok - ich ceny síce stúpaju pozvoľna, no nakoniec vyletia do raketových výšin

Ak sa totiž nejakým spôsobom dostanete k historickému autu, ktoré je naviac v dobrom technickom stave, často postačuje zopár finančne nenáročných zásahov a môže vyzerať ako v časoch najväčšej slávy. Aj v slovenských stodolách či zabudnutých garážach sa určite nachádza niekoľko takých kúskov. Len ešte čakajú na svoje odhalenie.

Možný je aj opačný prípad - veľa z nich po rokoch svetlo sveta uzrelo a majitelia si ich už užívajú, resp. sa snažia o ďalší predaj. Také exempláre sa môžu nachádzať aj v zozname, ktorý nájdete v našej galérii. V spolupráci s portálom Autobazar.SK sme vytvorili rebríček áut z čias socializmu, ktoré si dnes už držia slušnú hodnotu.

>>> Kompletný prehľad socialistických jazdeniek v galérii <<<

Samozrejme, prím hrajú vozidlá vyrobené v Mladej Boleslavi - Škoda bola u nás trhovým lídrom aj pred rokom 1989, logicky sa teda dochovalo najviac vozidiel s okrídleným šípom v znaku. Záujem však vzbudzujú aj historické Lady, Fiaty, Trabanty, Volgy či Wartburg. Najdrahší exemplár si majiteľ cení na 17 990 eur, čo je na naše pomery veľmi zaujímavá čiastka.

Kvíz: Ako dobre poznáte legendy socializmu?

Automobily, ktoré vznikli v časoch socializmu, sú na našich cestách vidieť čoraz menej. Pripomeňte si ich v dnešnom kvíze, pamätáte si ešte na ich názvy a detaily?

Investícia do týchto vozidiel sa však časom môže oplatiť. Retro je dnes v móde a mnohí nadšenci si kupujú práve autá, na ktorých Slováci jazdili v minulých dekádach. Ktovie, možno sa šťastie usmeje aj na niekoho z vás a spomeniete si na skrytý poklad z mladosti, ktorý parkuje vo vašej garáži. Ak totiž prežil svoju službu a vlny šrotovného, môže dnes mať už pomerne zaujímavú hodnotu.


Najnovšie články
Najväčší elektromobil sveta: Je ako elektráreň

Mladí neskúsení vodiči patria z hľadiska nehodovosti medzi najrizikovejšie skupiny. Nedostatok skúseností často vynahradzujú preceňovaním svojich schopností...

Máte čerstvý vodičák? Pozor na tieto chyby!

Inovatívny model GLC F-Cell spája vodík a elektrinu. Dosahuje výkon 147 kW (200 k), na elektrinu prejde 49 kilometrov a má kombinovaný dojazd 437 km.

Mercedes-Benz GLC F-Cell ide do výroby

Hoci polícia počas svojich avizovaných akcií neustále chytá nezodpovedných vodičov, tento víkend a akcia zameraná na alkohol tento trend narušila. Policajti...

Deň zodpovednosti: Žiadny vodič pod parou

Na svete sú prvé vizualizácie úprav elektromobilu. Kalifornská spoločnosť ho plánuje znížiť a pripravuje preň agresívnejší bodykit.

Tesla Model 3 sa určite nevyhne tuningu

Dizajn novinky je verný konceptu prezentovanému počas minulého roka, všimnúť si na ňom možno názov balíka R-Design i označenie T5.

Volvo XC40: Malé SUV predčasne odhalené

Pozrieť si najnovšie autá a pritom ušetriť? Exkluzívne, ako jediný motoristický časopis na Slovensku, vám AUTO BILD daruje vstupenku na autosalón v Nitre...

Vstupenka na autosalón v Nitre len v AUTO BILDE
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×