Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nafta a benzín: Budeme tankovať opäť drahšie

Stop rastu cien ropy pretrvával aj minulý týždeň. Vzhľadom na omeškanie, s ktorým naše ceny reagujú na medzinárodný vývoj, budú palivá u nás ešte nejaký týždeň mierne zdražovať.
2 7 príspevkov 14.08.2017 / Soňa Zverková

Rast cien ropy stojí už druhý týždeň a severomorská ropná zmes Brent sa drží okolo úrovne 52 dolárov za barel. Minulý týždeň ukončila na cene 52,10 dolára za barel (44,28 eura), čo je minimálna zmena oproti úrovne 52,42 dolára za barel (44,17 eura) z piatka 4. augusta.

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: dreamstime

Podľa agentúry Bloomberg sa pod tento vývoj podpísali dva rozhodujúce faktory. Tým prvým sú pochybnosti trhov o schopnosti členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) dodržať stanovené kvóty aj napriek ubezpečeniam Saudskej Arábie a Iraku. Druhým faktorom bolo zníženie prognózy Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) pre dopyt po rope z krajín OPEC o 400 000 barelov denne. IEA tvrdí, že odberatelia budú v tomto aj budúcom roku potrebovať približne 32,6 milióna barelov denne, kým v júli OPEC vyťažil 32,84 milióna barelov denne. To vyvoláva obavy trhov, že vyrovnanie ponuky a dopytu sa opäť odsúva. Na vývoji cien sa neveľmi podpísal už šiesty týždenný pokles zásob ropy v USA, nakoľko zásoby benzínu neočakávane stúpli o najväčší objem od januára.

Zdraženie palív nekončí: Koľko bude stáť liter?

Rast cien ropy sa síce minulý týždeň zastavil, môže však ísť len o prechodný stav. Vzhľadom na predchádzajúci rast budú palivá u nás zdražovať aj naďalej.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné maloobchodné ceny palív na Slovensku v týždni do 7. augusta sa zmenili len kozmeticky. Benzín zdražel o 0,2 centu a diesel o 0,1 centu. Na našich čerpacích staniciach sa s určitým omeškaním ešte stále prejavuje predchádzajúci vzostup cien ropy, preto palivá budú v najbližších týždňoch aj naďalej mierne rásť.

Rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa aspoň v prípade benzínu stabilizoval. Kým v týždni do 31. júla sme tankovali benzín o 6,2 centu drahšie než vlani, v týždni do 7. augusta išlo o rozdiel o 6,8 centu. Výraznejšiu zmenu zaznamenal diesel, u ktorého sa medziročný cenový rozdiel v priebehu jedného týždňa zväčšil zo 4,7 na 6,3 centu.

Časté poruchy: Tieto zdvíhajú spotrebu

Ak neočakávane stúpa spotreba, na vine môže byť nielen zmena jazdného štýlu. Za vyšším smädom motora môže stáť celý rad technických závad.


Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


zdroj: EK 2 fotografie v galérii zdroj: EK Zdroj: EK


Najnovšie články
Kupé Tatry: Návrat slovenského klenotu?

Úhrady mýta pre nákladné vozidlá u nás stúpajú. V prvej polovici sa vybralo vyše 100 miliónov eur, čo je takmer o päť percent viac než v rovnakom období...

Štát vybral na mýte vyše 100 miliónov eur

Špeciálne vozidlo disponujúce 4,7-litrovým motorom dosiahne stovku za 4,2 sekundy a jeho najvyššia rýchlosť je 274 km/h.

Aston Martin postavil osemvalcový Cygnet

Čínska stránka publikovala fotografie, ktoré ukazujú druhý karosársky variant medveďa bez kamufláže. Uvádza aj technické údaje.

Škoda Kodiaq GT: České SUV-kupé naživo

Talianskemu elektromobilu prorokujú dobre informované zdroje nekompromisné dynamické schopnosti, stovku zhltne pod dve sekundy.

Pininfarina avizuje elektrický hyperšport

Priechody pre chodcov sa výraznejšie nemenili už poriadne dlho. Môže nevídaná revolúcia prísť napríklad z Ruska? V Kazani sa objavili 3D priechody pre chodcov.

Nový typ priechodu z Ruska: Je nebezpečný?

Opel doteraz nebol v centre pozornosti vyšetrovania v súvislosti s emisným škandálom. Situácia sa však zmenila a úrady začínajú preverovať aj jeho systémy...

Dieselgate: Opel v centre pozornosti
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×