Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nafta a benzín: Budeme tankovať opäť drahšie

Stop rastu cien ropy pretrvával aj minulý týždeň. Vzhľadom na omeškanie, s ktorým naše ceny reagujú na medzinárodný vývoj, budú palivá u nás ešte nejaký týždeň mierne zdražovať.
2 7 príspevkov 14.08.2017 / Soňa Zverková

Rast cien ropy stojí už druhý týždeň a severomorská ropná zmes Brent sa drží okolo úrovne 52 dolárov za barel. Minulý týždeň ukončila na cene 52,10 dolára za barel (44,28 eura), čo je minimálna zmena oproti úrovne 52,42 dolára za barel (44,17 eura) z piatka 4. augusta.

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: dreamstime

Podľa agentúry Bloomberg sa pod tento vývoj podpísali dva rozhodujúce faktory. Tým prvým sú pochybnosti trhov o schopnosti členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) dodržať stanovené kvóty aj napriek ubezpečeniam Saudskej Arábie a Iraku. Druhým faktorom bolo zníženie prognózy Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) pre dopyt po rope z krajín OPEC o 400 000 barelov denne. IEA tvrdí, že odberatelia budú v tomto aj budúcom roku potrebovať približne 32,6 milióna barelov denne, kým v júli OPEC vyťažil 32,84 milióna barelov denne. To vyvoláva obavy trhov, že vyrovnanie ponuky a dopytu sa opäť odsúva. Na vývoji cien sa neveľmi podpísal už šiesty týždenný pokles zásob ropy v USA, nakoľko zásoby benzínu neočakávane stúpli o najväčší objem od januára.

Zdraženie palív nekončí: Koľko bude stáť liter?

Rast cien ropy sa síce minulý týždeň zastavil, môže však ísť len o prechodný stav. Vzhľadom na predchádzajúci rast budú palivá u nás zdražovať aj naďalej.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné maloobchodné ceny palív na Slovensku v týždni do 7. augusta sa zmenili len kozmeticky. Benzín zdražel o 0,2 centu a diesel o 0,1 centu. Na našich čerpacích staniciach sa s určitým omeškaním ešte stále prejavuje predchádzajúci vzostup cien ropy, preto palivá budú v najbližších týždňoch aj naďalej mierne rásť.

Rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa aspoň v prípade benzínu stabilizoval. Kým v týždni do 31. júla sme tankovali benzín o 6,2 centu drahšie než vlani, v týždni do 7. augusta išlo o rozdiel o 6,8 centu. Výraznejšiu zmenu zaznamenal diesel, u ktorého sa medziročný cenový rozdiel v priebehu jedného týždňa zväčšil zo 4,7 na 6,3 centu.

Časté poruchy: Tieto zdvíhajú spotrebu

Ak neočakávane stúpa spotreba, na vine môže byť nielen zmena jazdného štýlu. Za vyšším smädom motora môže stáť celý rad technických závad.


Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


zdroj: EK 2 fotografie v galérii zdroj: EK Zdroj: EK


Najnovšie články
Mazda6 prejde ďalšou modernizáciou

Čínsky trh s autami tento rok zasiahlo zrušenie dočasných daňových stimulov na kúpu auta, ktoré vlani pomohli zvýšiť ich predaj o 15 %.

Rast predaja áut v Číne sa spomalil na 0,4 %

Neznalosť zákona síce neospravedlňuje, no môže narobiť v premávke poriadny chaos. Tentokrát sa týka jedného pravidla pre nákladné vozidlá v obci.

Toto veľa vodičov nevie: Jazda na dvojprúdovke

Zábery populárneho automobilového nadšenca ukazujú dva exempláre vylepšeného hyperšportu, ale aj neohlásený šesťkolesový off-road.

Devel Sixteen: Prekoná všetky rekordy?

Vlani uniknuté patentové obrázky nakoniec nezachytávajú sériový model, ale virtuálny koncept navrhnutý pre svetoznámu konzolovú hru.

Malá sestra Hondy NSX bude len digitálna

Pripravované vozidlo bude podľa dobre informovaných zdrojov historicky najextrémnejším zástupcom značky, pôjde o nástupcu hybridu P1.

McLaren P15 príde ešte pred Vianocami

Generálna prokuratúra v New Jersey a nemecká automobilka potvrdili, že spor urovnali. Podľa zástupcov štátu firme pôvodne hrozila pokuta až vyše 1,2 miliardy...

VW zaplatí štátu New Jersey 69 mil. USD
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×