Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nafta a benzín: Budeme tankovať opäť drahšie

Stop rastu cien ropy pretrvával aj minulý týždeň. Vzhľadom na omeškanie, s ktorým naše ceny reagujú na medzinárodný vývoj, budú palivá u nás ešte nejaký týždeň mierne zdražovať.
2 7 príspevkov 14.08.2017 / Soňa Zverková

Rast cien ropy stojí už druhý týždeň a severomorská ropná zmes Brent sa drží okolo úrovne 52 dolárov za barel. Minulý týždeň ukončila na cene 52,10 dolára za barel (44,28 eura), čo je minimálna zmena oproti úrovne 52,42 dolára za barel (44,17 eura) z piatka 4. augusta.

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: dreamstime

Podľa agentúry Bloomberg sa pod tento vývoj podpísali dva rozhodujúce faktory. Tým prvým sú pochybnosti trhov o schopnosti členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) dodržať stanovené kvóty aj napriek ubezpečeniam Saudskej Arábie a Iraku. Druhým faktorom bolo zníženie prognózy Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) pre dopyt po rope z krajín OPEC o 400 000 barelov denne. IEA tvrdí, že odberatelia budú v tomto aj budúcom roku potrebovať približne 32,6 milióna barelov denne, kým v júli OPEC vyťažil 32,84 milióna barelov denne. To vyvoláva obavy trhov, že vyrovnanie ponuky a dopytu sa opäť odsúva. Na vývoji cien sa neveľmi podpísal už šiesty týždenný pokles zásob ropy v USA, nakoľko zásoby benzínu neočakávane stúpli o najväčší objem od januára.

Zdraženie palív nekončí: Koľko bude stáť liter?

Rast cien ropy sa síce minulý týždeň zastavil, môže však ísť len o prechodný stav. Vzhľadom na predchádzajúci rast budú palivá u nás zdražovať aj naďalej.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné maloobchodné ceny palív na Slovensku v týždni do 7. augusta sa zmenili len kozmeticky. Benzín zdražel o 0,2 centu a diesel o 0,1 centu. Na našich čerpacích staniciach sa s určitým omeškaním ešte stále prejavuje predchádzajúci vzostup cien ropy, preto palivá budú v najbližších týždňoch aj naďalej mierne rásť.

Rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa aspoň v prípade benzínu stabilizoval. Kým v týždni do 31. júla sme tankovali benzín o 6,2 centu drahšie než vlani, v týždni do 7. augusta išlo o rozdiel o 6,8 centu. Výraznejšiu zmenu zaznamenal diesel, u ktorého sa medziročný cenový rozdiel v priebehu jedného týždňa zväčšil zo 4,7 na 6,3 centu.

Časté poruchy: Tieto zdvíhajú spotrebu

Ak neočakávane stúpa spotreba, na vine môže byť nielen zmena jazdného štýlu. Za vyšším smädom motora môže stáť celý rad technických závad.


Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


zdroj: EK 2 fotografie v galérii zdroj: EK Zdroj: EK


Najnovšie články
Najhoršie tetovanie na svete valcuje internet

Nosnou témou skupiny je Wrangler, ktorý dostal nedávno novú generáciu. Dopĺňa ho Renegade a veterán Wagoneer.

Jeep odhalil sedem terénnych konceptov

V žilinskej fabrike Kia sa možno schyľuje k štrajku, keďže odbory odmietli ďalšiu ponuku vedenia na zvýšenie platov. Stalo sa tak aj napriek tomu,...

Odborári Kia odmietli ponuku vyšších platov

Luxusný kórejský sedan pôsobí veľmi elegantne. Presné proporcie i technické detaily si výrobca naďalej necháva pre seba.

Kia K9: Limuzína na oficiálnych záberoch

Slovenský výrobca lietajúcich automobilov chce opäť posúvať level technických riešení. AeroMobil dnes predstavil koncept lietajúceho vozidla 5.0 VTOL, ktorý...

AeroMobil 5.0 VTOL: Vzlietne ako helikoptéra

Ak si Volkswagen myslel, že je z najhoršieho vonku, mýlil sa. Dôkazom je rozšírené vyšetrovanie prokuratúry, ktorá sa tentokrát zamerala na spotrebu a emisie.

Vyšetrovanie VW sa ani zďaleka neskončilo

S prepĺňaným litrovým motorom Boosterjet doplneným mikrohybridným systémom sa swiftuje jedna radosť, dynamikou dokáže prekvapiť.

Test Suzuki Swift: Na hybrid sa iba hrá
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×