Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Parkujete pod stromom? Nevedomky robíte chybu

Stromy v lete poskytujú chládok a znižujú teplotu v rozpálenom vozidle. Nemožno sa preto diviť, že vodiči pod košatými korunami svoje autá vďačne parkujú. Zelené “slnečníky” si však za svoje pôsobenie vedia vypýtať daň.
6 23 príspevkov 10.08.2017 / Filip Kadlečík

Parkovanie pod stromami je bežné či už ste na Slovensku, alebo na zahraničnej dovolenke. Najmä napríklad v takom Chorvátsku sú šoféri často doslova nútení svoje auto nechať v tieni nevysokých borovíc. Takéto parkovacie miesto často vnímame ako vykúpenie a oslobedenie od extrémneho prehriatia kabíny v dôsledku pôsobenia Slnka. Ako sa však hovorí, nič nie je dokonalé. Aj parkovanie pod stromami má svoju nevýhodu, o ktorej mnoho majiteľov automobilov ani netuší.

Parkovanie pod stromami síce môže vyzerať ako vykúpenie, za tento komfort ale treba často zaplatiť vysokú daň 6 fotografií v galérii Parkovanie pod stromami síce môže vyzerať ako vykúpenie, za tento komfort ale treba často zaplatiť vysokú daň Zdroj: Filip Kadlečík

Je ňou živica. Zelené “slnečníky” ju najmä v letných mesiacoch uvoľňujú zo svojej kôry. Stačí chvíľa a lak vášho automobil môže byť jej pôsobením kompletne znečistený. Netreba ju pritom brať na ľahkú váhu - pri striedaní teplôt a dlhšom pôsobení ide o pomerne agresívnu látku (na úrovni vtáčieho trusu), ktorá sa naviac z karosérie odstraňuje veľmi komplikovane. Bežné postupy na ňu nestača, nevysporiadajú sa s ňou ani mnohé vysokotlakové zariadenia, tzv. WAPky. Ako sa dá odstrániť najjednoduchšie?

Horúca voda, prípravok na čistenie a handra

Pri ostraňovaní tohto typu znečistenia je okrem iného dôležitá rýchlosť. Čím dlhšie živicu necháte pôsobiť, tým hlbšie sa dostane. Základným predpokladom na úspešné vyčistenie karosérie od živice je teda promptná reakcia a použitie skutočne horúcej vody. Keď ju skombinujete s bežnou autokozmetikou a handričkou z mikrovlákien, agresívna látka z auta zlezie pomerne jednoducho.

Živica má v letných mesiacoch menej hustú konzistenciu, z niektorých stromov doslova kvápe 6 fotografií v galérii Živica má v letných mesiacoch menej hustú konzistenciu, z niektorých stromov doslova kvápe Zdroj: Archív NČ

Po odstránení živice pre istotu dotknuté miesto vyleštite do sucha. Uistíte sa tým, že na karosérii nezostali žiadne zvyšky životodárnej tekutiny stromov. Môže sa totiž stať, že odstránite len hornú časť kvapky - spodná už mohla začať reagovať s lakom vozidla. Ak je pravdou, že ešte stále vidíte stopy živice, postup zopakujte, resp. využite niektorý z ďalších tipov.

Špeciálna autokozmetika

V prípade, že jednoduché čistenie horúcou vodou a bežným šamponóm nefunguje, odporúčame siahnuť po špeciálnej autokozmetike. V našich e-shopoch sa cena odstraňovača živice pohybuje okolo hranice 10 eur. Jeho kúpou naviac získate prostriedok, ktorý vám pomôže zbaviť sa nielen jej, ale aj vtáčieho trusu a iných organických znečistení karosérie automobilu.

Ak na vašom aute uvidíte takúto kvapku, snažte sa ju čo najskôr odstrániť jedným z uvedených spôsobov 6 fotografií v galérii Ak na vašom aute uvidíte takúto kvapku, snažte sa ju čo najskôr odstrániť jedným z uvedených spôsobov Zdroj: AUTO BILD

Práca s ním je pomerne jednoduchá a logická. Stačí ho naniesť na poškodené miesto, nechať chvíľu pôsobiť a potom jemnými pohybmi rozpustenú živicu z karosérie zotrieť. Neaplikujte však na lak príliš veľký tlak a sústreďte sa len na jeden bod - inak by sa mohlo stať, že lepivú látku len zbytočne rozotriete na väčšiu plochu.

Čo dom dal

Ako to už býva, aj pri tomto probléme sa dá využiť množstvo chemických rozpúšťadiel, ktoré máme bežne v domácnosti. Ich použitie však jednoznačne odporučiť nemôžeme - mnohé z nich môžu mať na kryciu vrstvu laku vozidla v konečnom prípade negatívny účinok. Ako lacná alternatíva profesionálneho odstraňovača však svoju úlohu splnia do bodky.

So živicou zvládne efektívne bojovať nielen originálny odstraňovač, ale napríklad aj prípravok WD-40 či denaturovaný lieh 6 fotografií v galérii So živicou zvládne efektívne bojovať nielen originálny odstraňovač, ale napríklad aj prípravok WD-40 či denaturovaný lieh Zdroj: Filip Kadlečík

Medzi legendárne univerzálne riešenie patrí použitie WD-40. Pomôcť môže aj v tomto prípade, živicu by malo zvládnuť rozpustiť a vy ju následne už len zotriete. Rovnaký efekt majú v závislosti od obsahu liehu aj alkoholické nápoje. Ideálne je ak použijete viac než 90-percentný denaturovaný lieh. V jeho prípade je pozitívny výsledok zaručený.

Fatálna chyba pri čistení auta: Nerobíte ju aj vy?

Medzi motoristami sa nájde množstvo vodičov, ktorí si vyslovene potrpia na čistote ich štvorkolesového tátoša. Ak sa však chcú vyhnúť poškodeniu krycej vrstvy laku, nemali by zabúdať na jedno...

Okrem neho by mohla pomôcť i Coca Cola či iné podobne agresívne nápoje. V každom prípade treba povedať, že nech už na čistenie živice použijete čokoľvek, rozhodne netreba zabudnúť na následné umytie vozidla a ideálne i novú vrstvu vosku. Potom bude vaše auto lepšie chránené a prípadné problémy v budúcnosti odstránite oveľa jednoduchšie. Máte nejaké zážitky so živicou či tipy na jej odstránenie? Budeme vďační, ak nám o nich dáte vedieť v diskusii.


Najnovšie články
Predaj áut v Číne vzrástol len mierne

Pri opise apetítu automobilov sa zväčša používa sloveso “spotrebuje”, pri týchto autách je však úplne na mieste aj vyjadrenie “zožerie”. Živiť výkonný stroj...

Číry luxus: Moderné autá s najväčšou spotrebou

Druhá generácia japonského SUV je výborná na ceste i mimo nej. V teréne dokáže vďaka štedrej svetlej výške a režimu X-Mode prekvapujúco veľa.

Subaru XV: Schopnejšie, než by ste čakali

Mladá Boleslav pripravila špeciálnu verziu hatchbacku odkazujúcu na pretekára. Má špecifické farby, bohaté vybavenie a najmä motor 1.4 TSI.

Škoda Fabia dostala najrýchlejší variant

Mercedes-Benz ukázal interiér chystaného off-roadu. Podľa očakávania sa v ňom objavilo duo veľkých displejov, ktoré však nebude štandardom.

Kabína novej triedy G oficiálne odhalená

Dacia uvádza do slovenských obchodov novú verziu svojho populárneho SUV. Ponúkať ju bude v štyroch úrovniach a s piatimi motormi.

Duster druhej generácie prichádza na trh

Úrad rozhodol o zvolaní áut do servisov ešte 8. decembra. V celom svete sa zvolávanie týka 57 600 vozidiel, z toho 25 800 v Nemecku.

Pre emisie musí do servisov aj VW Touareg
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×