Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ľahké riešenie veľkého problému: Používate ho?

FOTO
Dovolenková sezóna so sebou okrem iného prináša aj problém so sklonom predných svetlometov. Nie každý vodič vie, že si ich môže prispôsobiť podľa toho, akú veľkú záťaž vo vozidle aktuálne vezie.
5 55 príspevkov 08.08.2017 / Filip Kadlečík

Jedným z častých zlozvykov našich vodičov je fakt, že neprispôsobujú sklon svetlometov aktuálnym podmienkam. Prejavuje sa to najmä počas letných mesiacov, kedy sa množstvo z nás s autom naloženým po strop vydáva na diaľnicu a cestuje na dovolenku. Tento problém pritom môže mať jednoduché riešenie, ktoré ale (bohužiaľ) pravdepodobne mnoho šoférov nepozná.

Mať takto svietiace vozidlo v spätnom zrkadle je nielen otravné, ale aj nebezpečné - oslňovanie odpútava pozornosť od iných situácií v premávke 5 fotografií v galérii Mať takto svietiace vozidlo v spätnom zrkadle je nielen otravné, ale aj nebezpečné - oslňovanie odpútava pozornosť od iných situácií v premávke

Rovnaká situácia sa pred niekoľkými dňami stala aj nám. Na D1 sme stretli červenú Škodu Fabia, ktorá bola už na prvý pohľad plne vyťažená, ba možno aj preťažená. Zdalo sa, že najmä zadná časť karosérie sedí priamo na pneumatikách. Keď sme ju predbehli, zistili sme, že to bola chyba, resp., že sa od nej musíme čo najskôr vzdialiť.

Malý hatchback totiž svietil takpovediac pánu Bohu do okien - teda priamo do našich spätných zrkadiel. Nepríjemné osvecovanie sa v takom prípade s vami samozrejme ťahá istý čas - až kým nezmiznete z dohľadu neporiadneho vodiča. O tom, aké je oslňovanie iných účastníkov premávky nebezpečné, snád netreba ani hovoriť.

Ako tomu predísť?

Riešenie tejto situácie je pritom úplne jednoduché a nájsť ho môžete v každom modernom i staršom automobile. Je ním otočný ovládač, ktorým viete regulovať sklon svetlometov a tým kompenzovať prípadné nerovnomerné zaťaženie. Technologicky pokročilejšie modely si svetlá vyrovnávajú samé, komplikované to ale nie je ani v prípade manuálneho nastavovania.

Logický piktogram naznačuje ako treba pracovať s otočným ovládačom sklonu svetiel 5 fotografií v galérii Logický piktogram naznačuje ako treba pracovať s otočným ovládačom sklonu svetiel

Ovládač smerovania svetlometov sa líši od automobilky k automobilke. V princípe však platí, že je reflektory vždy možné nasmerovať o niečo vyššie i nižšie. Napríklad v aktuálne testovanej Dacii Lodgy Stepway slúži na manipuláciu otočný ovládač umiestnený pod volantom. Manipulácia s ním rozhodne nie je náročná - piktogram logicky znázorňuje, ako s ním treba zaobchádzať. Pre tých, ktorí by si s nastavením neboli istí, tu ešte stále je manuál vozidla. Ten neobchádza ani problém so sklonom svetlometov.

Spoznáte autá len podľa predných svetiel?

Zvládnete podľa predných svetiel identifikovať konkrétny automobil? Mnohí s tým majú problém. Vyskúšajte si vaše schopnosti v našom kvíze!

Benefity plynúce zo správneho smerovania svetelných lúčov zďaleka nie sú jednostranné. Je pravda, že prestanete zbytočne oslňovať protiidúce vozidlá, na druhú stranu sa však zlepší aj vaša situácia. Najmä za tmy či šera vozovku osvietite lepšie, takže budete cestovať bezpečnejšie. Pozor, po vyložení nákladu svetlomety nezabudnite vrátiť do základnej polohy.


Najnovšie články
Drifty na púšti: Ken Block opäť vyvádza

EXKLUZÍVNA JAZDA Najdrahšie bavorské vozidlo ohúri nielen motorom od značky Rolls-Royce, ale tiež absolútnym luxusom na štyroch kolesách.

BMW M760Li: Dvanásťvalcový elektromobil

Ford v stanovisku uviedol, že elektromobily sa budú predávať pod značkou, ktorá bude majetkom nového spoločného podniku, v ktorej budú mať obe firmy 50-%...

Ford chce v Číne vyrábať elektromobily

McLaren patrí k jedným z najvýnimočnejších automobilov histórie. Špeciál, ktorý fascinuje aj po desaťročiach, si preto logicky drží vysokú cenu. Tá...

Nový rekord: Cena McLarenu F1 stále rastie

Trinásť talianskych automobilov sa predalo v prepočte za 14 miliónov eur, polovicu z toho tvorilo jediné historické kupé.

Úžasná zbierka Ferrari: Ktoré je najdrahšie?

Wolfsburg pripravil pre kompakt s génmi MPV dizajnové zásahy, multimediálny systém s 9,2-palcovým displejom i nové motory.

VW Golf Sportsvan absolvoval facelift

Tisícka nových pracovných miest vznikla podľa neho vďaka príchodu nových produktov. Automobilka hľadá zamestnancov predovšetkým do výroby pre karosáreň,...

VW Slovakia plánuje prijať tisícku zamestnancov
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×