Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ľahké riešenie veľkého problému: Používate ho?

FOTO
Dovolenková sezóna so sebou okrem iného prináša aj problém so sklonom predných svetlometov. Nie každý vodič vie, že si ich môže prispôsobiť podľa toho, akú veľkú záťaž vo vozidle aktuálne vezie.
5 55 príspevkov 08.08.2017 / Filip Kadlečík

Jedným z častých zlozvykov našich vodičov je fakt, že neprispôsobujú sklon svetlometov aktuálnym podmienkam. Prejavuje sa to najmä počas letných mesiacov, kedy sa množstvo z nás s autom naloženým po strop vydáva na diaľnicu a cestuje na dovolenku. Tento problém pritom môže mať jednoduché riešenie, ktoré ale (bohužiaľ) pravdepodobne mnoho šoférov nepozná.

Mať takto svietiace vozidlo v spätnom zrkadle je nielen otravné, ale aj nebezpečné - oslňovanie odpútava pozornosť od iných situácií v premávke 5 fotografií v galérii Mať takto svietiace vozidlo v spätnom zrkadle je nielen otravné, ale aj nebezpečné - oslňovanie odpútava pozornosť od iných situácií v premávke Zdroj: Filip Kadlečík

Rovnaká situácia sa pred niekoľkými dňami stala aj nám. Na D1 sme stretli červenú Škodu Fabia, ktorá bola už na prvý pohľad plne vyťažená, ba možno aj preťažená. Zdalo sa, že najmä zadná časť karosérie sedí priamo na pneumatikách. Keď sme ju predbehli, zistili sme, že to bola chyba, resp., že sa od nej musíme čo najskôr vzdialiť.

Malý hatchback totiž svietil takpovediac pánu Bohu do okien - teda priamo do našich spätných zrkadiel. Nepríjemné osvecovanie sa v takom prípade s vami samozrejme ťahá istý čas - až kým nezmiznete z dohľadu neporiadneho vodiča. O tom, aké je oslňovanie iných účastníkov premávky nebezpečné, snád netreba ani hovoriť.

Ako tomu predísť?

Riešenie tejto situácie je pritom úplne jednoduché a nájsť ho môžete v každom modernom i staršom automobile. Je ním otočný ovládač, ktorým viete regulovať sklon svetlometov a tým kompenzovať prípadné nerovnomerné zaťaženie. Technologicky pokročilejšie modely si svetlá vyrovnávajú samé, komplikované to ale nie je ani v prípade manuálneho nastavovania.

Logický piktogram naznačuje ako treba pracovať s otočným ovládačom sklonu svetiel 5 fotografií v galérii Logický piktogram naznačuje ako treba pracovať s otočným ovládačom sklonu svetiel Zdroj: Filip Kadlečík

Ovládač smerovania svetlometov sa líši od automobilky k automobilke. V princípe však platí, že je reflektory vždy možné nasmerovať o niečo vyššie i nižšie. Napríklad v aktuálne testovanej Dacii Lodgy Stepway slúži na manipuláciu otočný ovládač umiestnený pod volantom. Manipulácia s ním rozhodne nie je náročná - piktogram logicky znázorňuje, ako s ním treba zaobchádzať. Pre tých, ktorí by si s nastavením neboli istí, tu ešte stále je manuál vozidla. Ten neobchádza ani problém so sklonom svetlometov.

Spoznáte autá len podľa predných svetiel?

Zvládnete podľa predných svetiel identifikovať konkrétny automobil? Mnohí s tým majú problém. Vyskúšajte si vaše schopnosti v našom kvíze!

Benefity plynúce zo správneho smerovania svetelných lúčov zďaleka nie sú jednostranné. Je pravda, že prestanete zbytočne oslňovať protiidúce vozidlá, na druhú stranu sa však zlepší aj vaša situácia. Najmä za tmy či šera vozovku osvietite lepšie, takže budete cestovať bezpečnejšie. Pozor, po vyložení nákladu svetlomety nezabudnite vrátiť do základnej polohy.


Najnovšie články
Predaj áut v Číne vzrástol len mierne

Pri opise apetítu automobilov sa zväčša používa sloveso “spotrebuje”, pri týchto autách je však úplne na mieste aj vyjadrenie “zožerie”. Živiť výkonný stroj...

Číry luxus: Moderné autá s najväčšou spotrebou

Druhá generácia japonského SUV je výborná na ceste i mimo nej. V teréne dokáže vďaka štedrej svetlej výške a režimu X-Mode prekvapujúco veľa.

Subaru XV: Schopnejšie, než by ste čakali

Mladá Boleslav pripravila špeciálnu verziu hatchbacku odkazujúcu na pretekára. Má špecifické farby, bohaté vybavenie a najmä motor 1.4 TSI.

Škoda Fabia dostala najrýchlejší variant

Mercedes-Benz ukázal interiér chystaného off-roadu. Podľa očakávania sa v ňom objavilo duo veľkých displejov, ktoré však nebude štandardom.

Kabína novej triedy G oficiálne odhalená

Dacia uvádza do slovenských obchodov novú verziu svojho populárneho SUV. Ponúkať ju bude v štyroch úrovniach a s piatimi motormi.

Duster druhej generácie prichádza na trh

Úrad rozhodol o zvolaní áut do servisov ešte 8. decembra. V celom svete sa zvolávanie týka 57 600 vozidiel, z toho 25 800 v Nemecku.

Pre emisie musí do servisov aj VW Touareg
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×