Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zdraženie palív nekončí: Koľko bude stáť liter?

Rast cien ropy sa síce minulý týždeň zastavil, môže však ísť len o prechodný stav. Vzhľadom na predchádzajúci rast budú palivá u nás zdražovať aj naďalej.
2 11 príspevkov 07.08.2017 / Soňa Zverková

Rast cien ropy sa v minulom týždni zastavil, i keď nie je jasné, ako dlho tento stav vydrží. Severomorská ropná zmes Brent ukončila minulý týždeň na cene 52,42 dolára za barel (44,17 eura), čo je minimálna zmena oproti predchádzajúcej piatkovej hodnote 52,52 dolára za barel (44,48 eura).

ilustračná snímka 2 fotografie v galérii ilustračná snímka Zdroj: dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, hlavným faktorom bol júlový nárast ťažby v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) z júnového objemu 32,66 na 32,87 milióna barelov denne. V oboch prípadoch ťažba prekročila dohodnuté kvóty na úrovni 32,5 milióna barelov denne, čo čiastočne oživilo nedôveru ku schopnosti kartelu plniť sľuby. Zastavil sa aj doterajší prudký pokles zásob ropy v USA, ktoré minulý týždeň klesli o 1,5 milióna barelov, čo predstavuje polovicu v porovnaní s prognózami. Obidva faktory nateraz dokázali len zastaviť rast cien ropy, ako bude vyzerať ďalší vývoj, zatiaľ nemožno odhadnúť.

Zdražovanie benzínu a nafty sa výrazne zrýchli

Zdražovanie palív počas dovolenie nikomu na nálade nepridá. Nanešťastie, presne to sa deje. Ropa sa výrazne zotavila a potiahla so sebou medzinárodné ceny palív, na ktoré po istom omeškaní nadviažu...

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné maloobchodné ceny palív na Slovensku v týždni do 31. júla mierne stúpli. Benzín zdražel o 1,7 centu a diesel o 1,3 centu. Rotterdamská palivová burza, ktorá je určuje vývoj maloobchodných cien v EÚ, zaznamenala nejednotný vývoj. Motorová nafta stagnovala, no benzín zdražel o 20 eur za tonu. Boros očakáva, že ceny palív na našich čerpacích staniciach budú aj naďalej rásť. V najbližších dvoch až troch týždňoch odhaduje zdraženie priemerných cien benzínu a dieselu o jeden až dva centy

Rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa tentokrát zväčšil o niečo viac, v priebehu týždňa zhruba dvojnásobne. V týždni do 31. júla sme tankovali benzín o 6,2 centu drahšie než vlani, kým týždeň predtým bol benzín o 3,5 centu drahší. V prípade dieselu sa medziročný cenový rozdiel v priebehu jedného týždňa zväčšil z dvoch centov na 4,7 centu.

České čerpačky zaplatili na pokutách tisíce eur

Česká obchodná inšpekcia zverejnila výšku pokút pre čerpacie stanice, ktoré predávali nekvalitné palivá. Práve na sankciách sa jasne ukazuje rozdiel medzi postojom českých a slovenských úradov.


Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


zdroj: EK 2 fotografie v galérii zdroj: EK Zdroj: EK


Najnovšie články
Audi A7 ide po stopách vlajkovej lode

Už začiatkom októbra sa zistilo, že finálne kontroly vozidiel robili v niektorých prípadoch inšpektori bez osvedčenia. Teraz sa problém ešte rozšíril...

Nissan pozastaví výrobu áut pre japonský trh

Americký tuner naznačuje, že jeho Venom F5 možno dosiahne 300 míľ za hodinu. Hyperšport bude mať premiéru na výstave SEMA.

Hennessey opäť vyzýva Bugatti na duel

Severský automobil vhodne kombinuje eleganciu s imidžom zálesáka a ponúka dobrú priechodnosť terénom len s časťou nevýhod triedy SUV.

Test Volvo V90 CC: Luxusný kompromis

Z jednotlivých štátov výrazne klesol najmä predaj vo Veľkej Británii, a to o 9,3 %. Klesol aj predaj v Nemecku (3,3 %).

Predaj áut v Európskej únii v septembri klesol

V dnešnom svete už Subaru WRX STi pôsobí ako vystrihnuté z inej dimenzie. Je drsné, tvrdé a extrém z neho cítiť na každom centimetri jazdy. Z tohto auta môžete...

Test Subaru WRX STi: Auto z inej galaxie

Nový typ GL6 má charakteristický dizajn a interiérovú konfiguráciu 2+2+2. Podľa zákulisných zdrojov stojí na rovnakej technike ako Opel Zafira.

Buick predstavil druhé MPV pre Čínu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×