Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Najspoľahlivejšie autá: Je medzi nimi aj to vaše?

V mnohých nemeckých rebríčkov kvality vozidiel tradične vedú domáce značky. Iný pohľad na spoľahlivosť áut ponúka štúdia J.D. Power, kde v prvej desiatke jednoznačne dominujú ázijské značky.
3 105 príspevkov 21.07.2017 / Soňa Zverková

Kúpa automobilu patrí medzi najdrahšie investície v živote každého Slováka. To, že výber ojazdeného vozidla je stávka do lotérie, je jasné vari každému. No aj „funglovka“ môže mať svoje muchy, ktoré unikli kontrole kvality. Bezproblémové používanie auta v prvých troch rokoch od jeho zohráva veľkú úlohu v ochote motoristu kúpiť si ďalšie auto od rovnakej značky a zostať jej verným.

Ilustračná snímka 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: dreamstime

Práve na toto obdobie sa vo svojej najnovšej štúdii zameriava konzultačná spoločnosť J.D. Power. Tentokrát sa zamerala na Nemecko, ktoré je našincom oveľa bližšie než USA či Veľká Británia. Štúdia sleduje problémy motoristov v priebehu 12 mesiacov počas prvého až tretieho roka vlastníctva vozidla. J.D. Power sleduje 177 závad v ôsmich kategóriách: exteriér/karoséria, jazdné skúsenosti, doplnky/ovládače/displeje (DOD), audio/komunikácia/zábava/navigácia (AKZN), sedadlá, kúrenie/ventilácia/klimatizácia (KVK), interiér, motor, prevodovka. Celkový index spoľahlivosti sa vypočítava z počtu problémov na 100 vozidiel (PP100), pričom platí: čím nižší index, tým vyššia kvalita.

Štúdia vznikla od februára do apríla tohto roka na základe ankety takmer 14 000 nemeckých motoristov. Otázky sa týkali vozidiel modelových ročníkov 2014 až 2016. Štúdia zohľadňuje aj pocitové problémy s konštrukciou vtedy, keď síce dané prvky fungujú správne, no motoristi mali ťažkosti s ich pochopením či používaním. Ako príklad možno uviesť príliš komplikované ovládače alebo ich neergonomické umiestnenie. Defekty alebo nefunkčnosť obvykle súvisí s úplným zlyhaním akéhokoľvek komponentu, prvku či dielu, napríklad, nevratným poškodením.

Jazdenka do 5 000 eur: 15 najžiadanejších u nás

Potrebujete jazdené auto za dobré peniaze? AUTO BILD prináša v spolupráci s portálom Autobazar.sk prehľad pätnástich najpopulárnejších jazdeniek na Slovensku s cenovkou pod 5 000 eur.

Nezávisle od toho, či ide o technickú chybu alebo len subjektívnu nespokojnosť, oboje negatívne ovplyvňujú vernosť motoristu k danej značke. Vodiči považujú obidve kategórie za veľmi dôležité. Zaujímavé zistenie, že tí, ktorí museli riešiť technický defekt, budú značke vernejší než motoristi, ktorí zažili pocitovú nespokojnosť s konštrukciou či ergonómiou. „Menšie ťažkosti, napríklad, vyšší hluk od podvozku, vyššia spotreba či opotrebované čalúnenie alebo materiály, sa pri návšteve servisu nedajú ľahko odstrániť a motoristi s nimi žiť. V takom prípade je oveľa pravdepodobnejšie, že si túto značku v budúcnosti nekúpia,“ povedal Mark Lendrich, riaditeľ výskumu J.D. Power.

Jedným z dôležitých kritérií pri kúpe auta je spotreba. Sťažnosti na to, že spotreba výrazne prekračuje údaj výrobcu, je druhým najčastejším spomínaným dôvodom nespokojnosti. Až 48 percent motoristov sa sťažovali práve na spotrebu, prekonala ju len vysoká kúpna cena (51 percent).

Rebríček automobilových značiek. Zdroj: J.D. Power 3 fotografie v galérii Rebríček automobilových značiek. Zdroj: J.D. Power Zdroj: J.D. Power

Celkový priemer všetkých vozidiel je 151 bodov, čo je výrazné zhoršenie oproti vlaňajším 127 bodov. Dôvodom je sčasti zhoršenie indexu spoľahlivosti v kategóriách motor a prevodovka a najhoršie dopadli prémiové modely, ktoré padli pod celkový priemer. „Prémiové značky majú viac technológií, prichádzajú s vysokou výbavou a ich majitelia najazdia ročne viac kilometrov. Preto je aj vyššia pravdepodobnosť, že sa vyskytnú nejaké problémy,“ vysvetlil Lendrich. „Nemusí teda ísť nevyhnutne o problém s kvalitou. No výrobcovia neustále pridávajú nové doplnky, preto by mali venovať väčšiu pozornosť problémom, ktoré uvádzajú súčasní majitelia.“

Ako si viedli značky?

Hoci ide o nemecký rebríček, prvej desiatke jasne dominujú ázijské značky, jediným domácim výrobcom je tu Opel na ôsmom mieste. Do Top 10 sa dostali len ďalšie tri značky mimo Ázie, a to Škoda (5. miesto), Peugeot (6. miesto) a Ford (10. miesto).

Víťazné vavríny si odnáša Kia so skóre 99 bodov, striebro získal Hyundai so 105 bodov a bronz Toyota so 109 bodov. Medzi modelmi v jednotlivých segmentoch zvíťazili Opel Adam, Toyota Yaris, Hyundai i30, Opel Insignia, Mercedes E a Kia Sportage. Aké sú vaše skúsenosti? Dajte nám vedieť v diskusii.

Zdroj: J.D. Power 3 fotografie v galérii Zdroj: J.D. Power Zdroj: J.D. Power


Najnovšie články
Dieselgate: Bosch musí zverejniť dokumenty

Hoci tradične je česká Škoda na Slovensku najpopulárnejšia, v kategórii SUV vyzerá rebríček inak. Na prvom mieste v júni aj za celý prvý polrok boduje Suzuki...

Vitara si udržiava popularitu

Woking prezradil, že zrýchlenie z pokoja na stovku zaberie novinke 2,9 sekundy. Maximálna rýchlosť ostrého Angličana je 328 km/h.

McLaren 600LT sa vyrovná svojmu bratovi

Alfa Romeo je vnímaná najmä ako značka s bohatou pretekárskou históriou, ktorá dokáže vyrobiť štvorkolesové nálože emócií. Aj Taliani však musia byť racionálni...

Alfa Romeo prekvapuje: Sedemmiestne SUV

Zamestnanci martinskej fabriky VW spolu s odbormi žalujú vedenie Volkswagen Slovakia za diskrimináciu v súvislosti s finančnými benefitmi.

Martinskí zamestnanci VW žalujú vedenie

Marek Slobodník sa so svojou partiou dobrodruhov vydal do obrovských nadmorských výšok. Na počiatku cesty ani netušili, aké ťažké skúšky vôle na nich v horách...

Na motorke v Ázii: Štyri skúšky pevnej vôle

Na sedany rýchle ako superšporty sme už takmer zvyknutí. Výkon od výrobcu však nikdy úpravcom nestačí, čo si myslí aj Manhart o novej em-päťke.

BMW M5: Manhart pridáva karbón i výkon
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×