Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Londýnsky taxík TX5: 110 km na elektrinu

Plug-in hybrid s charakteristickým vzhľadom má celkový dojazd takmer 650 kilometrov, dosiahnuť ho umožňuje malý zážihový generátor.
7 13.07.2017 / Marek Pokrývka

Mnohé svetové metropoly bojujú proti smogu, pričom čoraz rozšírenejším spôsobom začína byť zavádzanie špeciálnych zón v ich centrách. Tieto opatrenia sa nevyhýbajú ani hlavnému mestu Veľkej Británie. K znižovaniu lokálnych emisií má okrem iného prispieť nový londýnsky taxík, ktorý vymení aktuálny vznetový štvorvalec za ekologickejší pohonný systém.

Vozidlo taxislužby LEVC TX5 vzniklo pod taktovkou Geely 7 fotografií v galérii Vozidlo taxislužby LEVC TX5 vzniklo pod taktovkou Geely Zdroj: London EV Company

Oficiálnym vozidlom taxislužby bude typ TX5, ktorý vznikol pod taktovkou čínskej automobilky Geely. Lokálna spoločnosť London EV Company (LEVC) totiž spadá pod ňu. Piata generácia vozidla mala digitálnu premiéru už predvlani v októbri a na pilotnej vizualizácii ukázala dizajn verný tradíciám. Počítačové dielo teraz nahradili reálne fotografie.

Londýnsky taxík budúcnosti je z Číny

Geely TX5 príde na cesty v roku 2017. Bližšie detaily o ňom zatiaľ nie sú známe, no malo by ísť o plug-in hybrid so štvorvalcovým motorom.

Nové zábery potvrdzujú predchádzajúci verdikt. Štvordverový automobil síce pôsobí vďaka viacerým detailom modernejšie než TX4, ale takmer stopercentne zachoval klasické línie. V oficiálnej galérii sa objavil aj obrázok kabíny. Tá jasne prezrádza príslušnosť ku koncernu, do ktorého spadá aj Volvo. Mnoho interiérových komponentov totiž pochádza priamo z produktov švédskej značky.

Mnohé komponenty v kabíne pochádzajú z produktov Volvo 7 fotografií v galérii Mnohé komponenty v kabíne pochádzajú z produktov Volvo Zdroj: London EV Company

Predstavitelia firmy LCEV okrem fotiek zverejnili aj hodnoty dojazdu. Už vopred bolo jasné, že automobil s charakteristickým vzhľadom bude plug-in hybrid. Podľa aktuálnych informácií dokáže prejsť 110 km výhradne na elektrinu. Taxík má celkový akčný rádius takmer 650 kilometrov, dosiahnuť ho umožňuje malý zážihový generátor. Jeho identitu nepoznáme.


Najnovšie články
Forester čaká onedlho generačná výmena

Odborníci vidia v autonómnych vozidlách obrovský potenciál, ktorý môže zmeniť nielen spôsob nášho cestovania, ale z hľadiska technológií aj každodenný život.

Autonómne autá môžu vytlačiť autobusy a vlaky

Fiat Chrysler zvoláva na americkom kontinente státisíce vozidiel pre potenciálne závažný problém s automatickou prevodovkou.

Fiat Chrysler zvoláva vyše 220 000 áut

Známe osobnosti majú vo svojich garážach často ukryté zaujímavé autá. Jedným z nich je aj Dodge Charger z roku 1969, ktorý v minulosti vlastnila nejedna...

Na tomto Chargeri jazdil Bruce Willis i Jay Kay

Téma elektromobilov vždy dokáže motoristov rozdeliť na tábor skeptikov a prívržencov. Hlavnou otázkou je pravdepodobne dojazd, ktorý je v súčasnosti...

Porovnanie elektroáut: Ktoré vás dovezie ďalej?

Vystrelenie elektromobilu smerom k červenej planéte inšpirovalo francúzsku pobočku značky, z Elona Muska si uťahuje úsmevnou reklamou.

Škoda predbehla Teslu v misii na Mars

Rusko je pre nemecké automobilky stále atraktívny a nevzdali sa ho ani počas niekoľko rokov trvajúceho prepadu. BMW je ďalším koncernom, ktorý tam plánuje...

BMW sa Ruska nevzdalo, postaví tam nový závod
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×