Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Palivá budú zdražovať, rast je však minimálny

Ropné trhy opäť stratili svoj predchádzajúci optimizmus a vymazali prakticky celý predchádzajúci zisk. Zlacňovanie palív u nás sa však prakticky zastavilo a musíme sa pripraviť na kozmetické zdraženie.
2 9 príspevkov 10.07.2017 / Soňa Zverková

Optimizmus na ropných trhoch vydržal iba týždeň. Severomorská ropná zmes Brent sa síce ešte začiatkom minulého týždňa priblížila k 50-dolárovej hranici, no potom sa pustila nadol. Napokon vymazala prakticky celý predchádzajúci zisk a pridala ešte nejakú stratu naviac. Barel Brentu ukončil piatkové obchodovanie na cene 46,71 dolára (40,93 eura) v porovnaní s predchádzajúcou úrovňou 48,77 dolára (42,74 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, sa pod tento vývoj podpísalo viacero faktorov. Tým prvým boli údaje o ťažbe v ropných krajinách kartelu OPEC, ktorá vzrástla na tohtoročné maximum a dostala sa presne na úroveň dohodnutých kvót, čiže na 32,5 milióna barelov denne. K tomu sa pridružila aj informácia o výraznom náraste exportu z krajín OPEC. Ranou z milosti boli údaje o vývoji zásob ropy v USA, ktoré v priebehu týždňa stúpli o 88 miliónov, čím vymazali predchádzajúci pokles. Jedinou úľavou pre trhy je azda fakt, že situácia je lepšia než pred niekoľkými týždňami, kedy ťažba ropy v USA prudko rástla. Momentálne totiž už päť týždňov stagnuje.

Tankovanie nám zdražie: Koľko budú stáť palivá?

Ropné trhy sa minulý týždeň zotavili a potiahli so sebou aj európske ceny palív. Na Slovensku ešte zlacnejú zhruba o jeden či dva centy, no ak ropa pôjde nahor, už čoskoro sa za ňou pohnú aj naše...

Maloobchodné ceny na Slovensku

Ceny na našich čerpacích staniciach sa v týždni do 3. júla zmenili len minimálne. Benzín zdražel o 0,1 centu, kým diesel zlacnel o 0,2 centu. Podľa Borosa sa však slovenské maloobchodné ceny pomaly blížia k svojmu dnu a pomaly sa začnú zdvíhať, najmä však v reakcii na vývoj cien palív v Rotterdame. Eurové ceny benzínu tu mierne stúpli o päť eur za tonu a dieselu o deväť eur. Zdražovanie u nás však nebude zatiaľ nijak výrazné. Boros očakáva, že v nadchádzajúcich týždňoch palivá zdražejú o jeden alebo dva centy.

V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka tankujeme v podstate za rovnakú cenu a ani rozdiely sa v priebehu posledných týždňoch v podstate nemenia. Kým v týždni do 26. júna sme benzín tankovali o 1,5 centu lacnejšie, o týždeň neskôr o 1,4 centu. V prípade dieselu sa cenový rozdiel nezmenil vôbec: nafta je stále o 1,6 centu lacnejšia než pred rokom.

České čerpačky zaplatili na pokutách tisíce eur

Česká obchodná inšpekcia zverejnila výšku pokút pre čerpacie stanice, ktoré predávali nekvalitné palivá. Práve na sankciách sa jasne ukazuje rozdiel medzi postojom českých a slovenských úradov.


Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


zdroj: EK 2 fotografie v galérii zdroj: EK Zdroj: EK


Najnovšie články
Bavori avizujú zmenu: Plne digitálny kokpit

Po kombi prišiel rad na štvordverovú karosériu, od praktickejšieho príbuzného sa okrem stupňovitej zadnej časti nijak neodlišuje.

Lada Vesta: Terénny sedan ide do výroby

Európsky parlament poriadne pritvrdil v otázke testovania emisií vozidiel. Brusel dostane ďalšie právomoci, okrem iného bude môcť nariadiť stiahnutie áut...

EÚ poriadne pritvrdí kontroly emisií

Je v podstate známy fakt, že ak je motorista spokojný s určitou automobilovou značkou, zostane jej verný aj pri kúpe ďalšieho auta. Toto pravidlo platí aj...

Slováci sú verní jednej značke

Za polárnym kruhom sme preverili štvoricu noviniek japonskej automobilky. Pozreli sme sa, ako si so skutočne súvislou vrtsvou snehu a ľadu poradili štvorkolky...

Subaru na snehu: Ktoré je to najvšestrannejšie?

Bavorské kupé M2 odovzdáva štafetový kolík svojmu silnejšiemu modelu. Ten dostane do vienka niekoľko kozmetických úprav a turbo navyše.

BMW M2 Competition: Nástupca s novým srdcom

Opel sa dlhodobo snaží vrátiť k ziskovosti a teraz stúpa aj tlak zo strany nového materského koncernu PSA. Reorganizácia sa dotkne aj predajcov. Všetci...

Nečakané: Výpoveď pre všetkých dílerov Opel
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×