Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Palivá budú zdražovať, rast je však minimálny

Ropné trhy opäť stratili svoj predchádzajúci optimizmus a vymazali prakticky celý predchádzajúci zisk. Zlacňovanie palív u nás sa však prakticky zastavilo a musíme sa pripraviť na kozmetické zdraženie.
2 9 príspevkov 10.07.2017 / Soňa Zverková

Optimizmus na ropných trhoch vydržal iba týždeň. Severomorská ropná zmes Brent sa síce ešte začiatkom minulého týždňa priblížila k 50-dolárovej hranici, no potom sa pustila nadol. Napokon vymazala prakticky celý predchádzajúci zisk a pridala ešte nejakú stratu naviac. Barel Brentu ukončil piatkové obchodovanie na cene 46,71 dolára (40,93 eura) v porovnaní s predchádzajúcou úrovňou 48,77 dolára (42,74 eura).

Ilustračná snímka 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka Zdroj: dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, sa pod tento vývoj podpísalo viacero faktorov. Tým prvým boli údaje o ťažbe v ropných krajinách kartelu OPEC, ktorá vzrástla na tohtoročné maximum a dostala sa presne na úroveň dohodnutých kvót, čiže na 32,5 milióna barelov denne. K tomu sa pridružila aj informácia o výraznom náraste exportu z krajín OPEC. Ranou z milosti boli údaje o vývoji zásob ropy v USA, ktoré v priebehu týždňa stúpli o 88 miliónov, čím vymazali predchádzajúci pokles. Jedinou úľavou pre trhy je azda fakt, že situácia je lepšia než pred niekoľkými týždňami, kedy ťažba ropy v USA prudko rástla. Momentálne totiž už päť týždňov stagnuje.

Tankovanie nám zdražie: Koľko budú stáť palivá?

Ropné trhy sa minulý týždeň zotavili a potiahli so sebou aj európske ceny palív. Na Slovensku ešte zlacnejú zhruba o jeden či dva centy, no ak ropa pôjde nahor, už čoskoro sa za ňou pohnú aj naše...

Maloobchodné ceny na Slovensku

Ceny na našich čerpacích staniciach sa v týždni do 3. júla zmenili len minimálne. Benzín zdražel o 0,1 centu, kým diesel zlacnel o 0,2 centu. Podľa Borosa sa však slovenské maloobchodné ceny pomaly blížia k svojmu dnu a pomaly sa začnú zdvíhať, najmä však v reakcii na vývoj cien palív v Rotterdame. Eurové ceny benzínu tu mierne stúpli o päť eur za tonu a dieselu o deväť eur. Zdražovanie u nás však nebude zatiaľ nijak výrazné. Boros očakáva, že v nadchádzajúcich týždňoch palivá zdražejú o jeden alebo dva centy.

V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka tankujeme v podstate za rovnakú cenu a ani rozdiely sa v priebehu posledných týždňoch v podstate nemenia. Kým v týždni do 26. júna sme benzín tankovali o 1,5 centu lacnejšie, o týždeň neskôr o 1,4 centu. V prípade dieselu sa cenový rozdiel nezmenil vôbec: nafta je stále o 1,6 centu lacnejšia než pred rokom.

České čerpačky zaplatili na pokutách tisíce eur

Česká obchodná inšpekcia zverejnila výšku pokút pre čerpacie stanice, ktoré predávali nekvalitné palivá. Práve na sankciách sa jasne ukazuje rozdiel medzi postojom českých a slovenských úradov.


Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.


zdroj: EK 2 fotografie v galérii zdroj: EK Zdroj: EK


Najnovšie články
NDS začne sprejazdňovať križovatku Blatné na D1

Spot zameraný na prezentáciu režimu Corsa ukazuje multimediálny systém s obrázkom vozidla, ktoré bude mať extrémne agresívny vzhľad.

Lamborghini Urus: Super-SUV prezradené

Spor medzi fanúšikmi benzínových a dieselových agregátov je odvekou diskusnou témou. Zdá sa, že v budúcnosti ju môže nahradiť iná. Honda nám ukázala, že vodík...

Jazda s Hondou Clarity: Vodíkové auto v realite

Britské kupé vychádza z hliníkovej platformy väčšieho súrodenca, no prichádza výhradne so štvorlitrovým nemeckým osemvalcom.

Aston Martin Vantage uvádza svieži dizajn

Taliansky výrobca pretekárskeho náradia predstavil ľahké športové vozidlo s karbónovým monokokom a motorom uprostred.

Dallara Stradale: 400 koní a 855 kilogramov

Vizualizácie kalifornskej firmy ukazujú kupé kombinujúce súčasnosť s minulosťou, poháňa ho 500 vzduchom chladených koní.

Singer predstavil ultimátnu retro 911

V kalifornskej metropole spoznáme koncept FT-AC, ktorý zatiaľ zostáva zahalený rúškom tajomstva. Predznamenáva špeciálny Hilux?

Toyota avizuje pre LA drsný off-road
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×