Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tesla Model X: Najbezpečnejšie SUV sveta

Kalifornský elektromobil absolvoval komplexné nárazové testy s výbornými výsledkami, porota mu vo všetkých kategóriách udelila päť hviezdičiek.
4 9 príspevkov 15.06.2017 / Marek Pokrývka

Na svetových cestách už dnes jazdí množstvo exemplárov v poradí tretieho sériového vozidla Tesla Motors. Rýdzo elektrické SUV malo premiéru predvlani a jeho predaj sa pomerne úspešne rozbehol. Zákazníkov neodradilo ani chýbajúcebezpečnostné hodnotenie. Starší produkt značky totiž patrí v tomto smere medzi elitu a podobný výsledok sa očakával aj od súrodenca Model X.

Tesla Model X prešla bezpečnostnými skúškami organizácie NHTSA 4 fotografií v galérii Tesla Model X prešla bezpečnostnými skúškami organizácie NHTSA Zdroj: NHTSA

V týchto dňoch kalifornský elektromobil konečne prešiel testami americkej vládnej organizácie National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA), ktorá v USA danú oblasť zastrešuje. Previerka dopadla na výbornú. Komplexné nárazové skúšky absolvovalo vozidlo s výbornými výsledkami, vo všetkých kategóriách mu porota udelila päť hviezdičiek. Doposiaľ sa to nepodarilo žiadnemu zástupcovi tejto kategórie. Možno teda povedať, že Tesla Model X je momentálne najbezpečnejšie SUV sveta. V prípade havárie majú pasažieri až 93-percentnú šancu vyviaznuť bez ťažkých zranení.

Tesla Model X uchvacuje najmä dverami

Na medzinárodný autosalón na výstavisku Palexpo priniesla americká firma modré elektrické SUV, ktoré vzbudilo veľkú pozornosť.

Elektrické vozidlo ťažilo z viacerých aspektov súvisiacich s jeho pohonom. Výhodou je napríklad absencia spaľovacieho motora pod kapotou, celá predná časť môže byť preto viac-menej len jedna veľká deformačná zóna. Plusom je tiež mohutná „obrnená“ batéria pod podlahou. SUV má vďaka nej veľmi nízke ťažisko, pri testoch sa ho údajne vôbec nepodarilo prevrátiť. Zároveň sa nepotvrdili obavy súvisiace s výstrednými zadnými dverami prezývanými Falcon Wings.

Lepšie hodnotenie než toto elektrické SUV získal iba príbuzný Model S 4 fotografií v galérii Lepšie hodnotenie než toto elektrické SUV získal iba príbuzný Model S Zdroj: NHTSA

V celkovom historickom prehľade testov NHTSA  sa americký elektromobil zaradil na druhú priečku. Prvenstvo mu však neukradol žiadny konkurent, lídrom rebríčka je totiž jeho priamy príbuzný Model S. Tesla evidentne bezpečnostnú stránku nepodceňuje. Zaujímavé však nepochybne bude najmä to, ako v skúškach obstojí Model 3. Ten má totiž stáť len zlomok cien spomínanej dvojice.


Najnovšie články
Rýchla krádež: Mercedes zmizol za 20 sekúnd

Štvrtá generácia luxusného SUV by mala vzniknúť na architektúre CLAR, ktorá prinesie vyššiu tuhosť a zároveň nižšiu hmotnosť.

Nové BMW X5: Mediálna kampaň sa začala

niektoré modely dieselových áut budú mať zakázaný vjazd do dvoch úsekov dvoch ulíc v štvrti Altona.

Hamburg uvádza obmedzenia pre naftové autá

Bezpečnosť dieťaťa vo vozidle nemožno podceňovať a teda ani výber vhodnej autosedačky. Autokluby ADAC a ÖAMTC v tejto sezóne otestovali 23 modelov a väčšina...

Test autosedačiek: Jedna je extrémne nebezpečná

Vlajkovú loď francúzskej značky sme preverili s novým 1,8-litrovým benzínom, ktorý pôvodne debutoval pod kapotou kupé Alpine A110.

Test Renault Espace TCe 225: Dobré srdce

Moderné automobily sú plné asistenčných systémov, dostávajú sa už aj do najlacnejších modelov a čoskoro budú mnohé z nich povinnou výbavou. Používajú ich však...

Asistenčné systémy: Používajú ich vodiči?

Na záberoch zverejnených na sociálnych sieťach môžeme vidieť čierny a červený exemplár SUV, oba mali putovať do arabského sveta.

Cullinan: Prvé kusy už Rolls-Royce dodal
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×