Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Povinná výbava: Čo treba mať v aute v zahraničí?

Pri ceste na dovolenku sa nad povinnou výbavou zamýšľa málokto. Hoci väčšina krajín má podobné požiadavky, predsa sa nájdu odlišnosti, o ktorých vodiči nevedia, ale policajti si na nich môžu zgustnúť.
3 27 príspevkov 15.06.2017 / Soňa Zverková

Pri plánovaní dovolenky po vlastnej osi motoristov rozmýšľa nad všeličím, no povinná výbava sa v myšlienkach zväčša nevyskytuje. Európske krajiny majú väčšinou jednotné pravidlá ohľadne základných prvkov výbavy, no niektoré majú aj vlastné „špecialitky“, napríklad, alkotestery, hasiace prístroje alebo dokonca sadu náhradných žiaroviek.

Ilustračná snímka. Zdroj: ÖAMTC 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: ÖAMTC Zdroj: ÖAMTC

Polícia môže povinnú výbavu kontrolovať, čo znamená, že sa nedá vylúčiť ani prípadná sankcia, ak vám z nej bude niečo chýbať . Nemusíte nakupovať, môžete si chýbajúce prvky požičať od niekoho z vášho okolia. Ponúkame stručný prehľad toho, čo vybrané krajiny požadujú.

1. Reflexná vesta

Reflexná vesta je v celej Európe povinná. V podstate. Dochádza tu totiž k rozdielu medzi povinnou výbavou a povinnosťou obliecť si vestu pri opustení vozidla pri núdzovom státí. Niektoré krajiny síce nepredpisujú reflexnú vestu v povinnej výbave, ale požadujú jej oblečenie pri núdzovom státí. Takýto rozdiel sa týka, napríklad, Talianska, Chorvátska, Bulharska, Poľska či Maďarska. Ak v týchto krajinách polícia zastaví vodiča bez reflexnej vesty v aute, nič mu nehrozí. Pokiaľ však vystúpi z vozidla bez nej, mal by si pripraviť peňaženku.

Povinná výbava: Čo v skutočnosti hovorí Viedenský dohovor

VAŠA TÉMA   Okolo povinnej výbavy v zahraničí a jej uznávaní jednotlivými štátmi neustále vládne veľa nejasností, najmä v súvislosti s Viedenským dohovorom. Zisťovali sme, čo je pravda a čo mýtus.

Líšia sa aj pravidlá pre počet reflexných viest vo vozidle. Niektoré krajiny, okrem iného aj Slovensko, predpisujú len jednu. No aj tu platí, že ktokoľvek vystúpi z vozidla, musí mať vestu oblečenú. Navyše viaceré štáty, ktoré môžete mať na trase na dovolenku, predpisujú vestu pre každého člena posádky. To platí, napríklad, v Česku, Maďarsku, Chorvátsku, Bulharsku alebo Slovinsku. Tejto povinnosti sa tak nevyhnete bez ohľadu na to, čo hovorí slovenská legislatíva.

Vesta sa musí nachádzať vo vnútri kabíny, podľa možnosti v dosahu vodiča, čiže v odkladacom priečinku pred spolujazdcom alebo pod jeho sedadlom. V žiadnom prípade nesmie byť pod sedadlom vodiča, nakoľko pri kolízii alebo prudkom brzdení sa môže pošmyknúť pod pedále alebo vodičovi pod nohy.

Zahraničie: Kedy polícia môže odobrať vodičák

V pravidlách pre odobratie vodičského oprávnenia sú medzi krajinami EÚ rozdiely. Pozreli sme sa detailnejšie na to, kedy slovenskému motoristovi v zahraničí skutočne hrozí, že mu policajti môžu...

2. Výstražný trojuholník

Trojuholník je predpísaný v povinnej výbave v každej európskej krajine, s výnimkou Írska a Macedónska. Odlišný režim platí v Turecku a na Cypre, kde sú vo vozidle povinné dokonca dva výstražné trojuholníky. Rovnaký predpis platí pre jazdné súpravy (vozidlo s prívesom) v Chorvátsku, Macedónsku, Čiernej Hore, Srbsku a Slovinsku. V Španielsku zas platí pre všetky tam evidované vozidlá, čiže aj pre prenajaté osobné autá.

Na Slovensku sa musí výstražný trojuholník umiestniť pri núdzovom státí tak, aby ho ostatní vodiči včas zbadali. Mimo obce má stáť vo vzdialenosti minimálne 50 metrov za vozidlom a na diaľnici a rýchlostnej ceste aspoň 100 metrov. V obci môže byť vzdialenosť kratšia, no stále platí, že by mal byť umiestnený tak, aby ho ostatní vodiči včas zbadali. Ak máte v aute výstražnú funkciu smeroviek, je potrebné ju zapnúť na čas, kým umiestnite trojuholník.

Zdroj: ÖAMTC 3 fotografie v galérii Zdroj: ÖAMTC Zdroj: ÖAMTC

3. Lekárnička

Lekárnička je samozrejmosťou v celej Európe. Odporúčame, aby ste si pred cestou vo vlastnom záujme overili exspiráciu jej obsahu. Počas jazdy aj v cieli sa môže prihodiť menší úraz a lekárnička je ideálne riešenie. Dôležitý je predovšetkým účinok dezinfekčných prostriedkov a zachovanie sterility obväzov. Skontrolujte aj stav náplastí, najmä lepiacich plôch. Prípadne kúpte novú lekárničku, v súčasnosti ju dostanete už za 10 eur.

4. Náhradné žiarovky

Sada náhradných žiaroviek v povinnej výbave v mnohých krajinách, vrátane Slovenska, nefigurujú. V iných sú zas povinné, konkrétne v Srbsku, Čiernej Hore, Česku, Chorvátsku, Albánsku a Francúzsku. Tento predpis sa však týka len bežných halogénov, ktoré môže vodič sám vymeniť. Neplatí teda pre vozidlá s bi-xenónovými alebo LED svetlometmi. Ak máte takéto vozidlo, je vhodné mať sadu náhradných žiaroviek.

5. Hasiaci prístroj

Vo väčšine krajín sa hasiaci prístroj v povinnej výbave nenachádza, výnimkou sú, napríklad, Bulharsko, Poľsko a Rumunsko. Hoci naša povinná výbava neobsahuje hasiaci prístroj, rozhodne je vhodné nejaký v aute mať. I keď nejde o najlacnejšiu položku a navyše vyžaduje určitú minimálnu údržbu, v krízovej situácii sa môže hodiť. Dôležitý je typ hasiaceho prístroja a najmä jeho veľkosť. Príliš veľký bude v batožinovom priestore zavadzať, príliš malý sa zas skoro minie. V zásade platí, že v osobných vozidlách by mal byť trojkilogramový. O hasení vozidla a hasiacich prístrojoch sa dozviete viac v nasledujúcom článku:

Čo robiť pri požiari vozidla

VAŠA TÉMA  Opýtali sme sa hasičov, čo môže vodič urobiť a ako sa má pri požiari vozidla zachovať.

6. Ťažné lano

Lano podobne ako žiarovky zo slovenskej povinnej výbavy vypadlo. Je to pochopiteľné, nakoľko moderné vozidlá sa už ťahať nesmú. Napriek tomu je ťažné lano povinné v Albánsku, Macedónsku, Čiernej Hore a Srbsku.

7. Správa o nehode

Štandardizovaný európsky dokument Správa o nehode je predpísaný v Srbsku a Čiernej Hore, v ostatných krajinách sa odporúča. Nehoda sa môže pritrafiť kedykoľvek a kdekoľvek a tento formulár budete potrebovať aj pri nahlasovaní poistnej udalosti vašej poisťovni alebo vymáhaní peňazí od zahraničnej poisťovne. Väčšina slovenských poisťovní ponúka Správu o nehode v slovenskej, nemeckej alebo anglickej mutácii na svojich internetových stránkach. Á propos nehoda: nezabudnite na potvrdenie o poistení, tzv. zelenú kartu!

Zdroj: ÖAMTC 3 fotografie v galérii Zdroj: ÖAMTC Zdroj: ÖAMTC


Najnovšie články
Audi A1: Drobec dostal nabrúsenú fazónu

Farmári z viacerých regiónov Slovenska smerujú do Bratislavy tromi trasami: z Michaloviec, Námestova a Veľkého Medera. Hoci polícia avizovala niektoré...

Protest farmárov: Obrňte sa trpezlivosťou

Automobilka v týchto dňoch odhalila tretí variant crossoveru, pre ktorý bude ponúkať dva akumulátory. Pôjde o najrýchlejšieho člena modelového radu.

Niro na elektrinu: Kedy príde do predaja?

Volkswagen potvrdil, že v súvislosti s vyšetrovaním emisného škandálu vyšetrovatelia zadržali šéfa Audi Ruperta Stadlera.

Dieselgate: Šéfa Audi zadržala polícia

Superšporty vyrábajú výlučne prestížne automobilky. Čo keby však majú takéto autá v ponuke aj bežné značky? Mohli by vyzerať napríklad takto.

7 bežných áut v podobe luxusných superšportov

Aféra dieselgate síce ešte ani zďaleka nekončí, no minimálne podľa predajných čísiel sa zdá, že Volkswagen sa z najhoršieho otriasol. V máji predal viac áut...

VW sa otriasol, jeho predaj stúpa

Ceny palív v celej Európe klesli, Slovensko nie je výnimkou. Ďalší vývoj bude závisieť od stretnutia významných ropných krajín: buď budeme tankovať lacnejšie,...

Budú palivá lacnejšie, alebo sa nedoplatíme?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×