Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

10 spôsobov: Ako odstrániť mušky z auta?

FOTO
Hmyz na laku auta je nebezpečný, lebo ho dokáže svojimi kyselinami naleptať. Ako vyriešiť tento letný problém vodičov? AUTO BILD otestoval, aké prípravky na zmytie hmyzu z karosérie ozaj fungujú.
9 49 príspevkov 14.06.2017 / redakcia

Medzi vodičmi a na internete sme našli niekoľko zaručených rád ako dokonale a pritom jednoducho odstrániť zaschnuté mušky z karosérie. Spojili sme ich so známymi osvedčenými metódami a vyskúšali sme, ktorá metóda je najúčinnejšia.

Prednú kapotu rozdelili na zóny a na každú z nich sme použili inú metódu čistenia, začali sme bežnou mydlovou vodou 9 fotografií v galérii Prednú kapotu rozdelili na zóny a na každú z nich sme použili inú metódu čistenia, začali sme bežnou mydlovou vodou Zdroj: AUTO BILD

Najprv sme autom jazdili niekoľko dní v podvečerných hodinách pri vodnom diele, aby sme mali na kapote slušnú vzorku hmyzu. Potom sme prednú kapotu rozdelili na zóny a na každú z nich sme použili inú metódu čistenia. Napokon sme vizuálne posúdili, ktorá zóna zostala najčistejšia a ktorá naopak najšpinavšia. V hodnotení sme prihliadali na manuálnu náročnosť aplikácie a šetrnosť metódy na lak auta.

Ako najúčinnejší sa ukázal prípravok proti hmyzu v kombinácii s vysokotlakovým čistením. Z netradičných metód až príliš dobre zabral kuchynský saponát, ktorý však nie je vhodný na pravidelné čistenie. Prekvapením je veľmi dobrý účinok WD-40 a aj priemerne dobrý účinok kolovej limonády.

1. Mydlová voda a záclona: Účinnosť 40 %

Rukou alebo špongiou navlhčíte jemne mydlovou vodou povrch kapoty alebo skla, navlhčíte tiež kúsok záclony a s miernym prítlakom a pár pohybmi je zaschnutý hmyz preč. Záclona sa správa ako abrazívna látka, do vláken sa zachytáva nečistota. Utierka z mikrovlákna by ale asi fungovala rovnako. Skúšali sme jemný aj nasýtený mydlový roztok. Ako rozpúšťadlo nestojí za veľa.

Najčastejšie chyby pri umývaní auta

I keď umývanie auta vyzerá na prvý pohľad ako banalita, motoristi sa opakovane dopúšťajú chýb, ktoré vedú k závažnému poškodeniu laku. Ponúkame prehľad tých najčastejších.

2. Kuchynský saponát: Účinnosť 80 %

Odmasťovacie saponáty na karosériu jednoznačne nepatria, z dlhodobého hľadiska ju totiž môžu poškodiť. Napriek tomu sme ich v teste nemohli vynechať, krátkodobé jednorazové pôsobenie lak vydrží. Saponát výborne pení, hlavne v spojení s hubkou. Kuchynská hubka (s drsnou stranou) je však ako brúsny papier a zanecháva škrabance. Normálna huba na auto je ideálna. Všetko sa pekne odmastilo, časť hmyzích tiel zmizla, ale zostali matné škvrny, ktoré hubka už len hladila.

3. Prípravok proti hmyzu: Účinnosť 90 %

Prípravok stačí nastriekať (je vo fľaške s rozprašovačom) a počkať podľa druhu 30 sekúnd až päť minút. Potom opláchnuť prúdom vody. Chemikália dokáže rozpúšťať telá hmyzu, ale viac tie, ktoré odstávajú do priestoru. Prilepené ku kapote sú odolné. Skúšali sme aj aplikovanie väčšieho množstva chemikálie, no rozpúšťanie to neurýchlilo. Po opláchnutí treba striekanie opakovať. Po troch cykloch zmizli takmer všetky mušky.

Prípravok na odstraňovanie hmyzu 9 fotografií v galérii Prípravok na odstraňovanie hmyzu Zdroj: AUTO BILD

4. Voda a handra: Účinnosť 20 %

Ako referenčný test sme zvolili klasiku bez chemikálií a saponátov. Čo ak stačí čistá voda a drahé špeciálne prípravky sú len marketingovým ťahom? Tento test ukázal, že veľmi záleží na druhu handry. Prachovka na podlahu špinu len oblizuje, drsná handra hmyz rozmazáva do nechutnej a lepivej kaše. Utierka z mikrovlákna dokáže zotrieť najviac hmyzu, ale rýchlo sa polepí a potom už je bez účinku. Napokon sme vyrobili aj tak len fľaky, ktoré sme museli očistiť špeciálnym prípravkom.

5. Prípravok WD-40: Účinnosť 80 %

Tento najuniverzálnejší pomocník motoristu zvládne asi všetko. Existujú zoznamy so stovkami položiek na čo sa dá WD-40 použiť. Jeden z mýtov tvrdí, že prípravok, pôvodne vytvorený na odpudenie vody (WD = Water Displacement) a ochranu proti korózii, si dokáže poradiť aj s muškami. Nastriekali sme preto dávku WD-40 na našu kapotu a čakali sme. Skutočne sa hmyz rozleptal a vznikla klzká lepivá hmota. Tá sa dala pomerne ľahko zotrieť.

WD-40 9 fotografií v galérii WD-40 Zdroj: AUTO BILD

6. Kvapalina do ostrekovačov: Účinnosť 20 %

Je to logické. Ak má letná zmes do ostrekovačov pomôcť stieračom pri odstránení hmyzu z okna, mala by fungovať aj na kapote. Prvá nevýhoda sa ukázala pri aplikovaní. Kvapalina steká, ťažko ju udržať na potrebnom mieste a rýchlo vyprchá. Čakať na pôsobenie sa nedá, treba naliať a hneď utierať handrou. Dobre odmasťuje, ale slabo čistí. Kvapalina do ostrekovačov bola sklamaním. Účinok bol porovnateľný s vodou.

7. Umytie vysokým tlakom: Účinnosť 40 %

Vysokotlakové umývanie je na bežnú špinu účinné. Priplatili sme si umývanie so šampónom, ale ten je na mušky krátky. Samotný tlak dokáže odtrhnúť vytŕčajúce krídla a nožičky hmyzu, ale prischnuté telá nie. Proti muškám je účinné len tlakové umývanie v kombinácii s prípravkom proti hmyzu.

8. Sóda bicarbóna: Účinnosť 40 %

Vo viacerých radách sme našli ako všestranného pomocníka kuchynskú sódu. Skúsili sme recept mydlo so sódou aj samotnú sódu vo vodnom roztoku. Sóda by podľa rád mala zvyšovať čistiaci účinok špeciálne proti odolným zvyškom hmyzu. Mydlo čistí rovnako so sódou či bez nej. Účinok zlepšuje len nerozpustená sóda ako abrazívny prášok. Skôr slabé.

Sóda bikarbóna 9 fotografií v galérii Sóda bikarbóna Zdroj: AUTO BILD

9. Cola: Účinnosť 60 %

Kyselina fosforečná v kombinácii s bublinkami oxidu uhličitého dokáže odstrániť  časť hmyzích tiel. Účinok je približne polovičný v porovnaní so špeciálnymi prostriedkami, navyše treba umyť cukor a karamelové farbivo z karosérie vodou. Čo by spôsobila kyselina na laku pri dlhodobom používaní si môžeme len domýšľať.

Čím z okna najlepšie odstránite mušky?

Niektorí motoristi uprednostňujú hotové ostrekovacie zmesi, iní si radšej kvapalinu namiešajú sami. Pre tých druhých ponúkame výsledky testu koncentrátov, ktorý vykonala organizácia GTÜ.
10. Autošampón: Účinnosť 40 %

Použili sme šampón na silné znečistenie, o ktorom výrobca tvrdí, že odstráni aj zvyšky živice, asfaltu a brzdného prachu. Tak by mohol odstrániť aj hmyz. Časť umytá šampónom sa zo všetkých ostatných najviac leskla, všetky nečistoty zmizli, len väčšina mušiek zostala na mieste.


Najnovšie články
Audi A1: Drobec dostal nabrúsenú fazónu

Farmári z viacerých regiónov Slovenska smerujú do Bratislavy tromi trasami: z Michaloviec, Námestova a Veľkého Medera. Hoci polícia avizovala niektoré...

Protest farmárov: Obrňte sa trpezlivosťou

Automobilka v týchto dňoch odhalila tretí variant crossoveru, pre ktorý bude ponúkať dva akumulátory. Pôjde o najrýchlejšieho člena modelového radu.

Niro na elektrinu: Kedy príde do predaja?

Volkswagen potvrdil, že v súvislosti s vyšetrovaním emisného škandálu vyšetrovatelia zadržali šéfa Audi Ruperta Stadlera.

Dieselgate: Šéfa Audi zadržala polícia

Superšporty vyrábajú výlučne prestížne automobilky. Čo keby však majú takéto autá v ponuke aj bežné značky? Mohli by vyzerať napríklad takto.

7 bežných áut v podobe luxusných superšportov

Aféra dieselgate síce ešte ani zďaleka nekončí, no minimálne podľa predajných čísiel sa zdá, že Volkswagen sa z najhoršieho otriasol. V máji predal viac áut...

VW sa otriasol, jeho predaj stúpa

Ceny palív v celej Európe klesli, Slovensko nie je výnimkou. Ďalší vývoj bude závisieť od stretnutia významných ropných krajín: buď budeme tankovať lacnejšie,...

Budú palivá lacnejšie, alebo sa nedoplatíme?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×