Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Návrh: Evidenčné čísla nebudú viazané na okres

Ministerstvo hospodárstva chce v spolupráci s ostatnými rezortmi zlepšiť život podnikateľov. Okrem iného chcú naviazať evidenčné číslo na vozidlo, nie na okres. Aj v parlamente je niekoľko návrhov, ktoré sa dotknú motoristickej verejnosti.
1 77 príspevkov 10.05.2017 / Soňa Zverková

Minister hospodárstva Peter Žiga v týchto dňoch predstavil balíček 34 opatrení, ktoré by mali zlepšiť podnikateľské prostredie. Rezort hospodárstva je však koordinátorom týchto opatrení, za konkrétne znenie zmeny zákona už budú zodpovedať jednotlivé ministerstvá, napríklad, vnútro alebo financie. Z týchto bodov sa tri môžu dotknúť motoristickej verejnosti, otázka znie, či len podnikateľov alebo aj bežného motoristu.

Ilustračná snímka. Zdroj: TASR

1. Povinné preškoľovanie vodičov

Prvý bod sa týka povinného preškolenia vodičov, ktoré musia absolvovať všetci vodiči, ktorí používajú služobné vozidlo. Nejde pritom len o podnikateľov, ale aj o zamestnancov, ktorí dostali k dispozícii referentské auto. Toto opatrenie zatiaľ hovorí o analýze z praxi, ministerstvo vnútra ani rezort dopravy k tomu bližšie informácie neposkytli.

2. Evidenčné číslo viazané na vozidlo, nie na okres

Druhé opatrenie už môže motoristickú verejnosť zaujať viac. Žiga totiž po konzultácii s rezortom dopravy navrhuje, aby evidenčné číslo firemného vozidla (EČV) bolo viazané na konkrétne auto bez ohľadu na okres. To znamená, že firma či podnikateľ pri presune sídla z jedného okresu do iného by nemusel evidenčné číslo auta meniť. Mohlo by to uľahčiť život najmä tým, ktorí majú na firmu registrovaných niekoľko vozidiel, prípadne niekoľko desiatok.

Predávate auto? Prídete o diaľničnú známku

Čitateľ nás upozornil na problém s diaľničnou známkou, ktorý môže nastať pri predaji vozidla. Pozor, e-známku vám neprenesú na nové vozidlo ani nevrátia alikvótnu časť.

Podľa súčasnej právnej úpravy ak spoločnosť sídli v Bratislave a kúpi vozidlo do pobočky, napríklad, v Martine, musí toto vozidlo zaevidovať v Bratislave, t. j. v mieste sídla spoločnosti. V praxi to pre podnikateľa znamená zvýšené náklady na palivo a pochopiteľne aj časovú stratu. „Z diskusie s podnikateľskou obcou je možné konštatovať, že v čase centrálnych elektronických registrov nemá výmena EČV pri zmene okresu žiaden praktický význam. Väčšina vyspelých štátov, vrátane Nemecka, má EČV trvalo naviazané na vozidlo bez ohľadu na zmenu majiteľa či zmenu sídla firmy,“ povedal hovorca ministerstva hospodárstva Maroš Stano.

Pochopiteľne nás zaujímalo, či by sa toto opatrenie vzťahovalo len na podnikateľov alebo aj na bežných motoristov. Ministerstvo vnútra, v ktorého kompetencii je práve evidencia vozidiel, nám zatiaľ bližšie informácie neposkytlo. Rovnako nevieme ani termín, kedy by sa konkrétne návrhy mali dostať do medzirezortného pripomienkového konania. „Je to rozsiahla problematika a bližšie informácie vám zatiaľ nemôžeme poskytnúť. Pri analýze tohto zámeru  bude treba prijať rozhodnutie, či by sa navrhované opatrenie týkalo len podnikateľov alebo aj fyzických osôb. V každom prípade bude mať dopad na ustanovenia zákona o cestnej premávke, budú potrebné úpravy v informačnom systéme evidencie vozidiel a v konečnom dôsledku bude potrebné komunikovať aj  s dodávateľom tabuliek s evidenčnými číslami vozidiel,“ napísal nám tlačový odbor rezortu vnútra.

Detailný návod: Čo robiť pri kúpe a predaji auta?

Kúpa alebo predaj nového či ojazdeného vozidla sa spája s určitými povinnosťami. Stres vyvoláva situácia, ak motorista nevie, aké doklady bude potrebovať. Ponúkame detailný prehľad dokladov...

3. Vypĺňanie formulárov pre daň z motorového vozidla

Tretí bod by mohol uľahčiť život podnikateľom, ktorí platia daň z motorového vozidla. Tento bod patrí do kompetencie ministerstva financií a hoci nejde o žiadnu svetobornú zmenu, minimálne urýchli vypĺňanie formulára daňového priznania. V súčasnosti musí daňovník pri vypĺňaní daňového priznania k motorovému vozidlu vypĺňať svoje identifikačné údaje na titulnej strane. Po novom by stačilo vyplniť len daňové identifikačné číslo (DIČ) a systém automaticky doplní ostatné údaje. Vďaka tomu dôjde k časovej úspore.

4. Návrh zákona o evidencii vozidla z tretej krajiny

Okrem spomínaných návrhov sa aj na súčasnej schôdzi Národnej rady SR objavili dva, ktoré sa dotýkajú vozidiel. S prvým prišla skupina poslancov NRSR a jej cieľom je uľahčiť dovoz a registráciu vozidla z tretích krajín. Doteraz sa dovoz, napríklad, z USA či Ruska, nevyplácal pre komplikovaný schvaľovací proces. Všetko mohli skomplikovať aj také detaily, ako sú odlišné farby smeroviek.

Návod: Čo treba robiť pri dovoze auta z cudziny?

VAŠA TÉMA Nejeden Slovák sa pri kúpe auta obzerá aj po zahraničných ponukách. Pokiaľ sa rozhodnete pre kúpu jazdeného alebo nového vozidla v inej krajine EÚ, počítajte s nemalou byrokratickou záťažou.

Novela má zjednodušiť podmienky prihlásenia jednotlivo dovezeného vozidla z tretieho štátu do evidencie. Poslanci argumentujú, že týmto spôsobom dôjde k liberalizácii prostredia a k rozšíreniu možnosti dovozu vozidiel z tretieho štátu. „Návrh zmeny zákona je inšpirovaný obdobou právnou úpravou platnou v Českej republike, ktorá ponúka širšie možnosti na evidenciu jednotlivo dovezeného vozidla z tretieho štátu,“ píše sa v dôvodovej správe.

Návrh zavádza alternatívne podmienky. Podľa návrhu jazdenka z tretieho štátu musí okrem iného „spĺňať technické požiadavky, ktoré boli použiteľné pre danú kategóriu vozidla v Slovenskej republike v dobe výroby vozidla“. Ďalšou podmienkou je časový limit, čiže odo dňa prvej evidencie nesmie pre vozidlá kategórií L, M, N, O, T, a C uplynúť viac než osem rokov. Osobné autá M1, M2 a N1 musia spĺňať emisnú normu aspoň Euro 2. Dopravné úrady smú udeliť výnimku, čiže oslobodenie od prísnejších požiadaviek, ak vozidlo spĺňa uvedené alternatívne podmienky. Musí pri tom prihliadať na bezpečnosť premávky a osôb, ako aj na ochranu životného prostredia.

Predávate vaše auto cez víkend? Hrozia problémy

Mnohí majitelia áut sa v dobrej viere môžu nechať zlákať k predaju vozidla cez víkend. Ak však kupujúci odmietne poskytnúť splnomocnenie, predávajúci môže čakať nemalé finančné výdavky.

5. Povolenie pre alternatívne taxislužby typu Uber

Druhý a nateraz posledný návrh v parlamente pochádza z dielne poslancov SaS. Zameriava sa na oblasti elektronických platforiem, ktorých cieľom je spárovať dopyt a ponuku na prepravu osôb. Ide v podstate o alternatívne taxislužby typu Uber. Podľa poslancov platná legislatíva pozná len jednu formu prepravy do deväť osôb, vrátane vodiča, a to taxislužbu. „Podnikanie podľa v súčasnosti platnej legislatívy je natoľko preregulované, že nielen vo svete, ale aj u nás sa začína táto prílišná regulácia prejavovať na trhu tak, že vzniká snaha obchádzať ju, pričom spúšťačom v tomto je dopyt po kvalite, flexibilite a bezhotovostnej platbe,“ argumentujú poslanci.

Vzhľadom na narastajúce napätie medzi tradičnými a alternatívnymi taxislužbami má štát len dve možnosti. Prísne kontrolovať dodržiavanie zákona u všetkých poskytovateľov alebo uvoľniť trh pomocou deregulácie, čím odstráni snahy obchádzať pravidlá rôznymi spôsobmi, ktoré sú na hrane legálnosti. Poslanci preto navrhujú vytvoriť voľnú živnosť „zmluvná nepravidelná preprava“, ktorú môžu vykonávať všetci, ktorí splnia základné predpoklady. Cieľom je nastaviť presné pravidlá pre tých, ktorí chcú poskytovať prepravu osôb, a upraviť podmienky tak, aby žiadna forma prepravy osôb nebola voči inej diskriminovaná. O úspešnosti by mal rozhodnúť trh resp. dopyt zákazníkov.


Najnovšie články
Rekordné Investície do automobilových startupov

Duo amerických elektromobilov svorne uchvacuje parametrami, vďaka ktorým oba ašpirujú na niekoľko rekordov.

Tesla šokuje: Superrýchly ťahač i roadster

Súčasný vývoj na ropných trhoch naznačuje, že palivá by mohli čoskoro mierne zlacnieť. Hoci nič nie je isté, momentálne tankujeme citeľne drahšie než pred...

Tankujeme o 10 centov drahšie než pred rokom

Dvorný úpravca Mercedesu z Bottropu je známy pre jeho extrémne počiny. Najnovšie si prichystal k monštruóznemu výkonu aj špičkový luxus s dotykom amerického...

Brabus vyšperkoval svalnatý off-road G63

František podpísal a požehnal špeciálne talianske kupé, no darovaný superšport nechce. Plánuje ho vydražiť pre dobročinné účely.

Pápež dostal do daru Lamborghini Huracán

Pozitívny vývoj zaznamenali takmer všetky veľké trhy EÚ. Predaj v Španielsku a Francúzsku vyskočil rovnako o 13,7 % a v Taliansku o 7,1 %.

Predaj áut v EÚ v októbri opäť vzrástol

Pri pomyslení na automobily Rolls-Royce je luxus jedno z prvých slov, ktoré vám napadnú. Úpravca Spofec to však vidí inak, z britskej cestnej jachty urobil...

Spofec: Extrémny tuning pre Rolls-Royce Dawn
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×