Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nesprávne palivo v nádrži. Čo s tým?

INZERCIA
Už sa vám niekedy podarilo nesprávne natankovať? Každému piatemu vodičovi v Európskej únii sa pre chvíľku nepozornosti podarí miesto nafty natankovať benzín. Ročne ide o viac ako milión zle natankovaných áut.
4 11.03.2017 / inzercia

Služobné autá striedame so svojimi súkromnými vozidlami, hlavou často bývame niekde inde a tankovanie berieme už ako samozrejmosť, pri ktorej strácame obozretnosť. Chyba pri tankovaní sa tak môže prihodiť prakticky kedykoľvek. Rovnako sa zámena paliva môže stať napríklad vtedy, keď  jazdíte na aute z požičovne.

zdroj: Onlia 4 fotografie v galérii zdroj: Onlia Zdroj: Onlia

Kým nádrže benzínových áut majú užšie hrdlo a dieselovú tankovaciu pištoľ sa vám do nich nepodarí vložiť, opačne to už neplatí. Ľahko sa preto môže stať, že v časovej tiesni, v záplave pracovných povinností, či v zamyslení natankujete nevhodné palivo. Čo teraz?

Čo robiť, keď natankujem nesprávne palivo?

a) Nafta namiesto benzínu

Na benzínke sa vám tento omyl stať nemôže práve pre vyššie spomínaný fakt – dieselová pištoľ sa jednoducho do užšieho benzínového otvoru nezmestí. Problém však môže nastať, ak dolievate palivo z príručnej bandasky. Tu už môže ľahko prísť k zámene. Výsledkom tohto omylu je zhasnutie motora už po chvíľke jazdy alebo jeho “vrčanie” na voľnobehu.

Dôležité je:

1. dostať palivo z nádrže von;

2. vyčistiť palivový systém a zapaľovacie sviečky.

Ak ste do benziňáku naliali menšie množstvo nafty (1-2 litre) a túto chybu ste si hneď uvedomili, riešením môže byť doplnenie zvyšku nádrže benzínom (odporúča sa minimálne 30 litrov). Potom už len stačí palivo spotrebovať pri bežnej prevádzke vozidla a opäť dotankovať plnú nádrž benzínu. Týmto spôsobom si nezničíte motor a ušetríte zopár stoviek eur za servis.

b) Benzín namiesto nafty

K tejto zámene dochádza častejšie, ako si myslíte. Stačí siahnuť po zlej tankovacej pištoli, začať plniť nádrž a problém je na svete. Ako by ste mali postupovať v takejto situácii?

1. Neštartovať

V prípade, že sa vám podarilo do naftiaku natankovať 1-2 litre benzínu, chybu môžete napraviť dotankovaním nafty (minimálne však 30 litrov). Palivo následne vyjazdite pri normálnej prevádzke vozidla a opäť dotankujte plnú nádrž nafty.

Ak ste natankovali väčší objem benzínu a svoj omyl ste zistili bezprostredne po tankovaní, pri platení alebo pred samotným pootočením kľúča v zapaľovaní ešte na benzínke, jediná cenná rada nad zlato je NEŠTARTOVAŤ. Za žiadnu cenu sa nesmiete pohnúť z miesta, ani len preparkovať. Niektoré automobily so vstrekovaním totiž už pri pootočení kľúčom natlakujú systém elektrickým čerpadlom. Nesprávna pohonná hmota sa dostane do motora, čo zapríčiní vo väčšine prípadov poruchu valcov alebo iných častí.

2. Odstaviť vozidlo

Vysoko pravdepodobné však je, že na svoj omyl prídete až po pár metroch jazdy, keď začujete čudné zvuky alebo neobvyklé klepkanie. Ak sa vám podarilo nedopatrením natankovať benzín namiesto nafty alebo ste do dieselového autíčka naliali palivo na báze benzínu, treba vozidlo ihneď odstaviť. V oboch prípadoch musíte nechať palivovú nádrž vyprázdniť do poslednej kvapky.

zdroj: Onlia 4 fotografie v galérii zdroj: Onlia Zdroj: Onlia

Kým 5-percentný podiel benzínu sa v naftovej nádrži stratí, situáciu, keď ste naliali viac ako desať litrov benzínového paliva do vášho naftiaku, nezachráni ani doliatie oleja. U niektorých automobilov sa dá nádrž jednoducho vypustiť, iným vozidlám treba celú nádrž vybrať. V prípade, že sa vám nesprávne palivo dostalo až do palivového systému a motora, škody môžu presiahnuť tisíce eur. Kombinácia benzínového a naftového paliva môže motor automobilu natrvalo poškodiť. Benzín vo vašom naftiaku poškodí vstrekovače, čerpadlá či tesnenia.

3. Volať asistenčnú službu alebo odťahovku

Ďalším krokom je vytočiť to správne telefónne číslo, ktoré vám z tejto nepríjemnej „šlamastiky“ pomôže. V takomto prípade to môže byť asistenčná služba od Onlie (0800 400 400), ktorá vám zariadi odťah vozidla do autorizovaného alebo zmluvného servisu. Prípadne si privoláte odťahovú službu sami a svojho tátoša necháte odviezť do servisu, v ktorom budú výmenu paliva realizovať. Túto alternatívu odporúčame najmä majiteľom starších áut, ktorí môžu takto ušetriť niekoľko desiatok eur.

Môžete sa obrátiť aj na službu, ktorá vám odčerpá palivo z nádrže priamo na čerpacej stanici a po dotankovaní správnej pohonnej hmoty môžete odfrčať preč. Tento rýchly spôsob však niečo stojí, cena sa pohybuje okolo 200 eur. Jedinou podmienkou pri tejto promptnej službe je, aby ste auto nenaštartovali, pretože v takom prípade už musí zasahovať servisný technik.

4. Navštíviť servis

Asistenčná služba či privolaná odťahovka vám auto odtiahne do servisu, kde sa na vášho štvorkolesového tátoša pozrú mechanici. Výmena paliva v nádrži však nie je chvíľkovou záležitosťou, preto musíte počítať s dlhšou čakacou dobou, prípadne sa pripraviť na to, že zo servisu odídete po vlastných.

zdroj: Onlia 4 fotografie v galérii zdroj: Onlia Zdroj: Onlia

Koľko stojí natankovanie nesprávneho paliva?

Počítajte s nákladmi na odťahovku a služby servisu. Pri odťahu si musíte pripraviť približne 30 až 60 eur, v závislosti od toho, ako ďaleko sa nachádza najbližší servis. Ak máte auto v záruke, radšej si ho dajte opraviť v autorizovanom servise. Pochopiteľne, v takomto prípade musíte rátať s vyššou cenou ako u mechanika, ktorý autá majstruje vzadu na záhrade. Za komplikovanejší úkon zaplatíte servisu  aj niekoľko stoviek eur.

Ako sa hovorí, za každú chybu sa platí, výnimkou nie je ani prípad nesprávneho natankovania pohonnej hmoty. Ak máte pripoistené aj asistenčné služby, tieto vám síce pomôžu s odťahom vozidla, ale náklady za tento úkon, ako aj za servis auta, musíte uhradiť z vlastného vrecka.

zdroj: Onlia 4 fotografie v galérii zdroj: Onlia Zdroj: Onlia

Keď už sme pri palivách, nezabudnite, že vďaka novej legislatíve Európskej únie sa na čerpacích staniciach stretnete s novým označovaním pohonných hmôt, ktoré by malo zabrániť podobným omylom pri tankovaní.

Úspora paliva, ako na to?

Nafta či benzín? Alebo radšej auto na plyn? Vodiči sa zaujímajú o tankovanie a ceny pohonných hmôt na čerpacích staniciach, ale aj o spotrebu, ktorú so svojím štvorkolesovým tátošom dosiahnu. Pri kúpe auta rozhodne venujte pozornosť deklarovanej priemernej spotrebe a prípadne aj recenziám držiteľov konkrétneho typu vozidla. V každodennej praxi je fajn dodržiavať hneď niekoľko jednoduchých pravidiel, ktoré sa podpíšu pod úsporu paliva a šetrnú jazdu:

● Jazdite plynulo, s pomalým dojazdom na červenú.
● Keď budete dodržiavať maximálnu povolenú rýchlosť v meste a budete šoférovať plynulo, je vysoko pravdepodobné, že na semaforoch chytíte „zelenú vlnu“.
● Vedeli ste, že čím vyšší rýchlostný stupeň máte zaradený, tým nižšia je spotreba? Zaradiť vyšší prevodový stupeň sa odporúča pri 2 - 2,5 tisíc otáčkach.
● Vyššiu spotrebu obmedzíte aj vypnutou klimatizáciou či správnym tlakom v pneumatikách.
● Jazdite optimálnou rýchlosťou. Najekonomickejšia je rýchlosť 50 - 60 km/h, na diaľnici 90 km/h. Zrýchlením napríklad na 130 km/h stúpne spotreba paliva až o neuveriteľné 3 litre!
Tempomat pri jazde do kopca vypnite, prednadstavenú rýchlosť využívajte len na rovine.
● Mnoho nových automobilov má v sebe zabudovanú funkciu „štart/stop“, ktorá pri zastavení vypne motor. Nebojte sa ju používať.
● Ťažký nákup či nepotrebné veci vyložte z auta.
Otvorené okná sú taktiež zbytočným žrútom paliva.
Brzdite aj motorom. Pri  súčasných automobiloch je spotreba pri brzdení motorom nulová.

Tento článok vám prináša digitálna poisťovacia značka Onlia.

-- inzercia platená --

 


Najnovšie články
Bavori avizujú zmenu: Plne digitálny kokpit

Po kombi prišiel rad na štvordverovú karosériu, od praktickejšieho príbuzného sa okrem stupňovitej zadnej časti nijak neodlišuje.

Lada Vesta: Terénny sedan ide do výroby

Európsky parlament poriadne pritvrdil v otázke testovania emisií vozidiel. Brusel dostane ďalšie právomoci, okrem iného bude môcť nariadiť stiahnutie áut...

EÚ poriadne pritvrdí kontroly emisií

Je v podstate známy fakt, že ak je motorista spokojný s určitou automobilovou značkou, zostane jej verný aj pri kúpe ďalšieho auta. Toto pravidlo platí aj...

Slováci sú verní jednej značke

Za polárnym kruhom sme preverili štvoricu noviniek japonskej automobilky. Pozreli sme sa, ako si so skutočne súvislou vrtsvou snehu a ľadu poradili štvorkolky...

Subaru na snehu: Ktoré je to najvšestrannejšie?

Bavorské kupé M2 odovzdáva štafetový kolík svojmu silnejšiemu modelu. Ten dostane do vienka niekoľko kozmetických úprav a turbo navyše.

BMW M2 Competition: Nástupca s novým srdcom

Opel sa dlhodobo snaží vrátiť k ziskovosti a teraz stúpa aj tlak zo strany nového materského koncernu PSA. Reorganizácia sa dotkne aj predajcov. Všetci...

Nečakané: Výpoveď pre všetkých dílerov Opel
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×