Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Verdikt súdu: Spôsobili nehodu, dostali doživotie

Nelegálne preteky v nemeckých mestách sú veľkým problémom. Berlínsky súd vyriekol revolučný ortieľ: dvoch mladých mužov, ktorí pri pretekaní usmrtili človeka, odsúdil za vraždu. Na doživotie.
3 30 príspevkov 03.03.2017 / Soňa Zverková

Nelegálne preteky v mestách, či už organizované alebo spontánne, sú mimoriadne nebezpečné a môžu nevinných pripraviť o život. Presne takáto situácia sa odohrala v noci z 31. januára na 1. februára 2016 v Berlíne a prišiel pri nej o život dôchodca vo svojom vozidle. Dvaja mladíci sa ocitli pred súdom, ktorý im doživotne odobral vodičské oprávnenie a odsúdil ich na doživotný trest vo väzení.

Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime Zdroj: Dreamstime

Podľa nemeckých médií a berlínskej radnice štátna prokuratúra popisovala, že Marvin N. (25) a Hamdi H. (28) sa v danú noc stretli v jednom z berlínskych barov. Obaja sa dohodli na nelegálnych pretekoch a 40 minút po polnoci sa na bielu čiaru na semaforoch sa postavili Marvinov Mercedes AMG CLA 45 a Hamdiho Audi A6. Mávnutie ruky nahradilo štartovací výstrel. Autá išli po meste rýchlosťou 118 km/h, pričom na trase minuli 11 semaforov, na väčšine svietila červená.

Na rovnejšom úseku pred miestom nehody mal Hamdi H. zošliapnuť plyn na podlahu a vtedy z bočnej ulice vyšiel na zelenú dôchodca vo svojom Jeepe. Hamdi nemal kam uhnúť a narazil do Jeepu v rýchlosti približne 160 až 170 km/h. Náraz urýchlil takmer stojaci Jeep na rýchlosť 60 až 70 km/h, letel približne 72 metrov a skončil na boku. Strecha Jeepu sa preliačila dovnútra a B stĺpik narazil do hlavy dôchodcu. Ten bol na mieste mŕtvy. Marvinov Mercedes po zrážke preletel niekoľko metrov vzduchom a pristál na betónovej zábrane na stredovom páse.

Približné rozmiestnenie vozidiel po nehode. Zdroj: Google Maps 3 fotografie v galérii Približné rozmiestnenie vozidiel po nehode. Zdroj: Google Maps Zdroj: Google Maps

Obaja muži sa 27. februára tohto roka postavili pred súd. Sudca Ralph Ehestädt ich odsúdil na doživotie pre trestný čin vraždy v súbehu s trestným činom ťažkého ublíženia na zdraví a úmyselným ohrozením cestnej premávky. Od nehody mali obaja zadržané vodičské preukazy, súd rozhodol o doživotnom odňatí aj vodičského oprávnenia. To znamená, že žiadny z nich do konca života nemá právo sadnúť za volant. Sudca aj policajti označili miesto nehody za „bojové pole“.

Za rýchlosť už o vodičák neprídete: Stačia peniaze

Od 1. januára nám platí novela zákona o premávke, ktorá chcela šliapnuť na krk cestným pirátom. Ukázalo sa však, že obsahuje obrovskú medzeru, ktorá môže dokonca pirátov motivovať. Najmä tých...

Podľa sudcu obaja odsúdení vedeli, že môžu svojím správaním sa ohroziť ostatných účastníkov cestnej premávky a vedome prijali prípadné dôsledky. To znamená, že sa zmierili s možnosťou úmrtia ostatných účastníkov cestnej premávky. Z právneho hľadiska totiž išlo o nepriamy úmysel, čiže páchateľ vedel, že svojím konaním môže usmrtiť človeka a bol s tým uzrozumený. Ako zbraň bolo v tomto prípade použité výkonné vozidlo, ktoré vodič nemal pre vysokú rýchlosť a obmedzený manévrovací priestor pod kontrolou. Sudca argumentuje, že tým mohol ohroziť vysoký počet ostatných vodičov a chodcov na ceste, ktorá je frekventovaná aj v nočných hodinách.

Približné rozmiestnenie vozidiel po nehode. Zdroj: Google Maps 3 fotografie v galérii Približné rozmiestnenie vozidiel po nehode. Zdroj: Google Maps Zdroj: Google Maps

Rozhodujúcim faktorom pritom neboli len jednotlivé faktory, ktoré k tragickej nehode prispeli, ale aj osobnosť oboch obvinených. V prípade vraždy nemecký trestný zákon pozná len jediný trest: doživotné väzenie. Rozsudok zatiaľ nenadobudol právoplatnosť, nakoľko právnici obvinených sa voči nemu odvolali. Paradoxne naopak žiadajú len dvojročnú podmienku za neúmyselné zabitie a ohrozenie cestnej premávky.

Nemecko pritvrdí tresty voči cestným pirátom

Nemci sa rozhodli tvrdo šliapnuť na krk cestným pirátom na výkonných autách, ktorí medzi sebou nelegálne pretekajú. Pretekári sa dostanú do väzenia, prídu o vodičák a tiež o auto. Aj o požičané.

Tento ostro sledovaný prípad opäť oživil tému sprísnenia sankcií voči účastníkom aj organizátorom nelegálnych pretekov, pri ktorých už neraz došlo k zraneniu alebo usmrteniu človeka. Vlani dve spolkové krajiny navrhovali nielen podstatne vyššie pokuty, ale uvedenie účasti a organizácie cestných pretekov ako trestný čin. Všetky priestupky by sa tak posudzovali oveľa prísnejšie, hrozilo by dlhodobé odňatie vodičského oprávnenia a za zranenie alebo usmrtenie človeka by automaticky hrozil minimálne ročný pobyt za mrežami. Nepodmienečne.


Najnovšie články
Nová Kia Ceed: Stvorená na obraz Európana

Najmenšie SUV americkej značky má kontroverzný dizajn a priestorom neohúri, ale disponuje dobrým podvozkom i motorom.

Test Ford EcoSport: Fiesta na steroidoch

Švédsky sedan debutoval v americkom Charlestone, kde ho automobilka začína vyrábať. Jeho modelová paleta bude benzínovo-elektrická.

Volvo S60: Krásavec bojkotujúci naftu

Volkswagen len tento týždeň zaplatil miliardovú pokutu v súvislosti s dieselgate a už si na časť z tohto koláča robia zálusk viaceré spolkové krajiny. Aké sú...

VW zaplatil miliardu, každý ju chce

Vzácne vozidlo pravdepodobne vzbĺklo vinou chybného ventilu palivového systému, zachovaná zostala iba jeho predná časť.

Ford GT: Pýcha značky zhorela do tla

Český automobilový priemysel zaznamenal rekordný minulý rok, keďže sa vyrobilo vyše 1,4 milióna nových áut. Pochopiteľne sa to odrazilo aj na zárobkoch...

Česi vlani vyrobili rekordný počet áut

Malý japonský off-road sa drží klasického receptu, okrem retro vzhľadu má rebrinový rám, pohon štyroch kolies a redukčnú prevodovku.

Suzuki Jimny: Prvé oficiálne fotografie
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×