Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Čo sa to deje s Volkswagenom?

Zákulisné boje, premrštené príjmy manažérov, reorganizácia. Koncern Volkswagen plní novinové titulky každý deň a niet divu, že čitatelia strácajú prehľad. Tu je sumár toho najdôležitejšieho z posledného obdobia.
2 5 príspevkov 13.02.2017 / Soňa Zverková

O prvú tému, ktorá sa objavila v posledných dňoch, sa postarala bývalá šedá eminencia VW Ferdinand Piech. Koncernový patriarcha v apríli 2015 po prehratom mocenskom boji s vtedajším prezidentom koncernu Martinom Winterkornom odstúpil z funkcie šéfa dozornej rady. Odvtedy sa držal v úzadí, no nový rok otvoril prekvapujúcou výpoveďou na prokuratúre.

Ferdinand Piech (vľavo) a Martin Winterkorn v čase, keď ešte boli zadobre. Zdroj: TASR 2 fotografie v galérii Ferdinand Piech (vľavo) a Martin Winterkorn v čase, keď ešte boli zadobre. Zdroj: TASR Zdroj: TASR

Hoci presná formulácia jeho výpovedí nie je známa, údajne mal povedať, že vo februári 2015 sa od izraleskej bezpečnostnej firmy dozvedel o manipuláciách s emisnými testami v USA. Podľa portálu Automobilwoche a agentúry DPA mal následne informovať Winterkorna aj dozornú radu. O polroka neskôr, v septembri 2015, sa škandál prevalil a Winterkorn si musel zbaliť kufre. Odvtedy však nie je známa odpoveď na otázku, kto všetko vlastne vedel o podvodoch. A to hrá dôležitú úlohu, nakoľko je potrebné objasniť otázku zodpovednosti a prípadného odškodnenia. Ide teda o vysoké sumy.

VW zvažuje žalobu voči Piechovi

Bývalá šedá eminencia koncernu Volkswagen Ferdinand Piech vypovedal na prokuratúre, svojou výpoveďou síce výrazne zaťažil Martina Winterkorna, no aj sám seba. Odbory žiadajú odškodné.

Piechove vyjadrenia nie sú pre koncern nič príjemné, hoci dozorná rada ich ostro odmietla a predstavenstvo mieni zvážiť možné právne kroky, napríklad, trestné oznámenie či žalobu o náhradu škody od veľkoakcionára Porsche SE. Piechove motívy nie sú jasné. Ide o oneskorenú pomstu za jeho nútený odchod alebo hovorí len pravdu? A hlavne: má ešte nejaké eso v rukáve?

Téma č. 2: Vojna medzi odbormi a vedením

Očividne problémy súvisiace s dieselgate nestačia, nakoľko v zákulisí sa rozhorela špinavá vojna medzi vedením značky VW a podnikovými odbormi. Dôvodom je vlaňajšia dohoda, ktorej cieľom je znížiť náklady a zvýšiť ziskovosť značky. Súčasťou programu je aj zrušenie tisícov pracovných miest, no zároveň vytvorenie nových v oblastiach s najväčším potenciálom do budúcnosti.

Ilustračná snímka. Zdroj: VW AG, Autobild.sk 2 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: VW AG, Autobild.sk Zdroj: VW AG, Autobild.sk

Prezident podnikových odborov Bernd Osterloh teraz vytýka šéfovi značky VW Herbertovi Diessovi, že dohodu porušil. Tento spor rozhodne nie je prvý, keďže obaja hlavní aktéri sa rozchádzajú v základných bodoch. Diess chce šetriť, Osterloh chce zachovať pracovné miesta. Diess má najneskôr dnes (pondelok 13. februára) vysvetliť, ako si predstavuje ďalšiu spoluprácu s odbormi. Výsledok tohto mocenského boja je stále otvorený.

Téma č. 3: Premrštené platy manažérov

K tomu všetku sa rozhoreli diskusie o veľkorysých bonusoch, luxusných rentách a zlatých padákov, ato aj napriek súčasnému škandálu, ktorý bude stáť Volkswagen miliardy takmer na všetkých kontinentoch sveta. Príklad: Martin Winterkorn. Bývalý šéf koncernu dostáva rentu 3 100 eur denne! Ďalší veľkorysý výdavok: odstupné vyše 12 miliónov eur pre teraz už bývalú členku predstavenstva Christine Hohmann-Dennhardtovú, ktorá svoju funkciu zastávala zhruba jeden rok.

Manažérka VW dostane miliónové odstupné

Manažérka VW, ktorá prekvapivo k dnešnému dňu odchádza z vedenia koncernu, dostane veľkorysé odstupné. Nemecké médiá hovoria o sumách 12 až 13 miliónov eur.

Väčšina Nemcov môže o takýchto peniazoch iba snívať. Je pochopiteľné, že na koncern sa sype kritika zo všetkých strán. Volkswagen argumentuje iba tým, že musí dodržať zmluvy. Pravdepodobne sa všetci nemeckí manažéri musia pripraviť na „uťahovanie opaskov“, nech to už znamená v ich prípade čokoľvek. Sedem mesiacov pred parlamentnými voľbami sa totiž premrštené platy manažérov dostávajú do centra pozornosti, vrátane zákonom nariadeného obmedzenia ich príjmov. Dozorná rada VW plánuje zreformovať systém odmeňovania a šéfovi predstavenstva umožní zarobiť najviac 10 miliónov eur ročne.

Šéfom VW obmedzia ročný príjem

Volkswagen plánuje obmedziť príjem členov správnej rady na 10 miliónov eur. Odborári však navrhujú možnosť prekročiť limit, ak manažéri splnia určité kritériá.

Téma č. 3: Reorganizácia koncernu a jeho dôsledky

V dôsledku škandálu sa vedenie koncernu rozhodlo pre rozsiahlu reorganizáciu. Najviac investícií bude smerovať do oblastí elektromobility a služieb, čo sú oblasti s najväčším potenciálom do budúcnosti. VW síce môže pokryť doterajšie náklady na dieselgate, nakoľko v dobrých rokoch vybudoval veľké finančné rezervy. Peniaze však budú chýbať na nevyhnutné investície, preto musí koncern šetriť.

Dieselgate: VW priznal vinu, zaplatí miliardy

Volkswagen definitívne priznal v USA vinu okrem iného zo sprisahania, z ničenia dôkazov a poskytovania falošných informácií. Náklady na uzatvorenie kauzy síce prekročia vyčlenené rezervy VW, no...

Náklady vo forme zvolávacích akcií, sankcií a mimosúdnych vyrovnaní doteraz dosiahli vyše 22 miliárd eur. Ďalšie miliardové platby hrozia pre záplavu žalôb od európskych klientov a investorov. Súdy sa aférou dieselgate budú zaoberať ešte veľmi dlho, advokátske kancelárie zavetrili lukratívny biznis. Z ich pohľadu sú verejné diskusie len prospešné.

Téma č. 4: Predaj vozidiel

Volkswagen stále vyrába a predáva autá a aj napriek škandálu je úspešný. Vlani jeho globálny odbyt vzrástol takmer o štyri percentá na 10,3 milióna vozidiel. Dôvodom je podľa Automobilwoche najmä fakt, že VW má veľmi silnú pozíciu na čínskom trhu. Aj v Európe sa mu darí. Prišiel síce o trhové podiely, no prepad predaja sa neuskutočnil.


Najnovšie články
Audi A1: Drobec dostal nabrúsenú fazónu

Farmári z viacerých regiónov Slovenska smerujú do Bratislavy tromi trasami: z Michaloviec, Námestova a Veľkého Medera. Hoci polícia avizovala niektoré...

Protest farmárov: Obrňte sa trpezlivosťou

Automobilka v týchto dňoch odhalila tretí variant crossoveru, pre ktorý bude ponúkať dva akumulátory. Pôjde o najrýchlejšieho člena modelového radu.

Niro na elektrinu: Kedy príde do predaja?

Volkswagen potvrdil, že v súvislosti s vyšetrovaním emisného škandálu vyšetrovatelia zadržali šéfa Audi Ruperta Stadlera.

Dieselgate: Šéfa Audi zadržala polícia

Superšporty vyrábajú výlučne prestížne automobilky. Čo keby však majú takéto autá v ponuke aj bežné značky? Mohli by vyzerať napríklad takto.

7 bežných áut v podobe luxusných superšportov

Aféra dieselgate síce ešte ani zďaleka nekončí, no minimálne podľa predajných čísiel sa zdá, že Volkswagen sa z najhoršieho otriasol. V máji predal viac áut...

VW sa otriasol, jeho predaj stúpa

Ceny palív v celej Európe klesli, Slovensko nie je výnimkou. Ďalší vývoj bude závisieť od stretnutia významných ropných krajín: buď budeme tankovať lacnejšie,...

Budú palivá lacnejšie, alebo sa nedoplatíme?
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×