Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Inovovaná Škoda Octavia: Aká je naživo?

Na štyri oči si budeme musieť ešte zvyknúť, no facelift nie je len o nich. Jeho súčasťou sú aj ďalšie úpravy na poli dizajnu, vybavenia či techniky.
50 43 príspevkov 11.01.2017 / Marek Pokrývka

Suzuki síce s typom Vitara dosiahlo veľké predajné úspechy, no kráľom slovenského trhu je dlhodobo Octavia. Tento bestseller prešiel nedávno modernizáciou. Verejnosť si na nej všimla najmä kontroverzné kvarteto svetlometov, okrem toho však priniesla aj ďalšie zmeny.

Škoda Octavia v zmodernizovanej verzii RS pri živom odhalení 50 fotografií v galérii Škoda Octavia v zmodernizovanej verzii RS pri živom odhalení Zdroj: autor

Od októbrového digitálneho odhalenia ubehli vyše dva mesiace, počas ktorých sme sa dozvedeli finálne ceny platné pre slovenský trh. Mladá Boleslav následne v prepracovaných šatách ukázala aj športovo koncipovaný variant RS a tiež odolnejšiu verziu s označením Scout. Všetko len na internete. Živé odhalenie si firma nechala až na január a my sme pri ňom nemohli chýbať.

Vyzerá trochu lepšie, než tvrdia fotky

V prípade faceliftu sa verejná diskusia krútila takmer výhradne okolo prednej časti, nad ktorou mnohí ohŕňali nos už na základe fotografií. No aká je inovovaná Škoda Octavia naživo?  V prvom rade treba uznať, že je pomerne originálna. S dosluhujúcou verziou si ju určite nezmýlite. Dizajnéri českej automobilky majú evidentne dosť konzervatívnych tvarov a skúšajú to s extravaganciou.

Tvar rozdelených svetlometov dáva kompaktu jedinečný podpis 50 fotografií v galérii Tvar rozdelených svetlometov dáva kompaktu jedinečný podpis Zdroj: Škoda

Podľa očakávania vyzerá automobil reálne trochu lepšie, než tvrdia fotky. Subjektívne však tvár zmodernizovaného auta za vyslovene peknú označiť nevieme. Ako problém pritom nevidíme rozdelenie svetlometov, opticky nám vadí skôr odlišný tvar jednotlivých segmentov zdôraznený v spodnej časti líniou LED. No ten zároveň dáva tomuto kompaktu jedinečný svetelný podpis. Mimochodom, po novom môžeme vpredu nájsť na želanie kompletne diódovú technológiu.

Škoda Octavia: Odvážny facelift prekvapuje

Škoda urobila odvážny krok. Po dizajnovej stránke výrazne zmenila model Octavia, diskusie určite rozprúdi najmä netradičný tvar jeho svetlometov. Facelift českého bestselleru však okrem nich prináša...

Samozrejme, dizajn je vecou vkusu a žiadnych fanúšikov „štyroch očí“ nebudeme za ich názor haniť. Karoséria však prešla okrem toho aj niekoľkými ďalšími zásahmi. Tie hodnotíme pozitívne, upravená kapota, nárazníky či koncové svetlá prispievajú k výraznejšiemu charakteru vozidla. Rozšírenie rozchodu zadných kolies o 20 až 30 milimetrov malo v praxi tiež svoj vizuálny efekt.

Koncové svetlá bestselleru sú modifikované a majú tmavšie pozadie 50 fotografií v galérii Koncové svetlá bestselleru sú modifikované a majú tmavšie pozadie Zdroj: Škoda

Väčšia obrazovka a rozšírené vybavenie

Kým zvonku siahla Škoda po troche výstrednosti, interiér jej najpredávanejšieho auta je stále verný konzervatívnemu prístupu. Gro zostalo zachované. Octavia sa však prezentuje s väčšou obrazovkou než doposiaľ, automobilka do nej v rámci modernizácie začína montovať najnovšiu verziu svojho multimediálneho systému Columbus. Ten so svetom komunikuje skrz 9,2-palcovú uhlopriečku.

Veľký displej s dotykovými tlačidlami pôsobí už naoko hodnotne 50 fotografií v galérii Veľký displej s dotykovými tlačidlami pôsobí už naoko hodnotne Zdroj: Škoda

Tento veľký displej je skrytý pod skleneným panelom, ktorý zdieľa s piatimi dotykovými tlačidlami na ľavej strane. Už naoko to pôsobí hodnotne. Kapacitný povrch by okrem toho mal spríjemniť používanie, pričom technologické vnútornosti umožňujú využívanie ďalších moderných funkcií. Popri integrácii rozhraní pre smartfóny obsahuje napríklad aj palubnú Wi-Fi sieť a pripojenie LTE.

Nová Škoda Octavia: Toto sú slovenské ceny

Mladoboleslavský bestseller dostal oficiálne slovenské ceny. Prinášame detailný pohľad na cenník faceliftovanej Škody, pretože novinka prichádza s prvkami výbavy, ktoré by ste doposiaľ v Octavii...

Mladá Boleslav nezabudla ani na bezpečnostnú stránku, na tomto fronte urobila česká automobilka viacero zmien. Do zoznamu pribudol napríklad asistent pre jazdu s prívesom Trailer Assist. Nechýba monitorovanie slepého uhla, upozornenie na premávku za vozidlom ani automatické núdzové brzdenie. Parkovací asistent je po novom schopnejší než doteraz.

Pokračuje s paletou deviatich motorov

V oblasti techniky nedošlo k žiadnym veľkým zmenám. Snáď najväčšou je už spomínaný prídavok dvadsiatich alebo tridsiatich milimetrov medzi zadné kolesá, ktorý závisí od verzie. Octavia pokračuje s paletou deviatich motorov. Okrem kvarteta zážihových a vznetových modelov nájdeme v cenníku naďalej aj model G-Tec spaľujúci okrem benzínu aj zemný plyn.

Športová verzia RS má výkon 169 kW (230 k) a menšiu svetlú výšku 50 fotografií v galérii Športová verzia RS má výkon 169 kW (230 k) a menšiu svetlú výšku Zdroj: Škoda

Menšie technické úpravy sa dotkli športovej verzie so zážihovým motorom. Tá má po novom výkon 169 kW (230 k), teda rovnako ako mal doposiaľ špeciál RS 230. Výkonný model je okrem toho o 15 milimetrov bližšie k vozovke. Rovnako ako niektoré ďalšie vyhotovenia má zadnú nápravu rozšírenú o tri centimetre, čo by malo prispieť k zlepšeniu jazdných vlastností.

Nová Octavia RS: Najvýkonnejšia v histórii

Facelift Škody Octavia vyvolal množstvo reakcií. Či už išlo o dizajn, alebo moderné technológie na palube. Teraz však Mladá Boleslav odhalila eso v rukáve - najvýkonnejšiu Octaviu RS vôbec.

Vzhľadom na posilnenie klasickej „eresky“ sa špekuluje už dlhší čas o ešte ostrejšie naladenom exemplári RS 245. Neoficiálne zdroje hovorili o jeho odhalení počas živého debutu. Tieto klebety sa však nepotvrdili, v ponuke omladeného variantu bude zatiaľ iba štandard.

Octavia zostane naďalej bestsellerom

Na štyri oči si budeme musieť ešte zvyknúť, no facelift najpredávanejšieho produktu českej značky nie je len o nich. Jeho súčasťou sú aj ďalšie úpravy na poli dizajnu, vybavenia i techniky. Škoda je vďaka nim konkurencieschopnejšia: ponúka LED technológiu, multimediálny systém s veľkým displejom a modernými funkciami, ale tiež širší zoznam bezpečnostného vybavenia.

Kontroverzné omladenie pravdepodobne neohrozí predaje auta 50 fotografií v galérii Kontroverzné omladenie pravdepodobne neohrozí predaje auta Zdroj: autor

Vďaka rozdeleniu svetlometov je medzigeneračné omladenie typu Octavia kontroverzné, výborné predaje auta však pravdepodobne neohrozí. Aj naďalej zostane betsellerom. Atraktívny dizajn totiž nebol nikdy jeho hlavným ťahákom, zákazníkov láka tento typ skôr na racionálnejšie hodnoty. A tie sú zachované. Navyše, prepracovaný dizajn si nepochybne nájde časom svojich fanúšikov túžiacich odlíšiť sa na cestách od záplavy exemplárov spred súčasnej modernizácie.


Najnovšie články
Záujem o služby Diaľničnej patroly rastie

Počet aj suma vybraných pokút sa síce vlani znížili, no i tak Slováci každoročne prispievajú do nemalými čiastkami vo výške niekoľkých miliónov eur. Za aké...

Hitparáda pokút: Za čo sme vlani platili najviac?

Elektromobily sú v súčasnosti v centre pozornosti politiky aj automobiliek. Výnimkou nie je ani francúzsky koncern PSA, ktorý chce do roka 2025 ponúknuť...

PSA sa zameria na elektromobily

Mitsubishi si nedávno pripravilo špeciálnu edíciu populárneho Outlandera. SUV oslavuje storočnicu značky atraktívnou cenovkou. Oplatí sa však do neho...

Test Mitsubishi Outlander: Storočnica

Robustne vyzerajúca štúdia s futuristickými detailmi nesie označenie XMotion a teoreticky môže avizovať nástupcu typu X-Trail.

Nissan naznačuje budúcnosť svojich SUV

Britská automobilka prináša špeciálnu edíciu legendy, ktorá zaujme svojou technickou stránkou i mastnou cenovkou.

Defender: Vzkriesenie s osemvalcom

Prototyp tretej generácie SUV má robustný postoj, množstvo ostrých hrán, honosne pôsobiaci interiér a prepĺňaný dvojlitrový motor.

Acura RDX dostala veľmi odvážny dizajn
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×