Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nová finta podvodníkov pri predaji jazdených áut

Predaj ojazdených vozidiel je lukratívny biznis a ako dokazujú skúsenosti, nielen pre autobazáre. Aj súkromný predaj vie priniesť veľa peňazí. Nanešťastie, len podvodníkom. Nenaleťte na ich najnovšiu fintu, ktorá sa stále viac šíri.
3 40 príspevkov 11.01.2017 / Soňa Zverková

Podvodníci sa v snahe získať peniaze nezastavia pred ničím a jednou z osvedčených oblastí sú ojazdené vozidlá. Modus operandi je v podstate identický, mení sa iba krajina, kde sa predávajúci nachádza. A pochopiteľne aj jeho „identita“.

ilustračná snímka 3 fotografie v galérii ilustračná snímka Zdroj: AUTO BILD

Na najnovší prípad práve v týchto dňoch poukázal slovenský Spolok na ochranu vlastníkov automobilov (SOVA), ktorý sa odvoláva na svojich českých kolegov. V Českej republike sa množia prípady podvodných inzerátov, ktoré ponúkajú ojazdené vozidlá zo Španielska za neštandardne nízke ceny. SOVA preto upozorňuje na možnosť, že podobné inzeráty sa môžu objaviť aj u nás.

Postup je vždy rovnaký

Scenár je klasický. To znamená, že predajca komunikuje výlučne email veľmi zlou češtinou, pravdepodobne s pomocou internetového prekladača. Údajne sa aktuálne nachádza v zahraničí a chce auto predať. V tomto konkrétnom prípade sa predstavil ako Luczak Katarzyna a tvrdí, že dva roky pracoval ako inžinier v Čechách. Vlastní VW Passat s českými registračnými značkami, na ktorom sa vrátil domov do Barcelony. Auto predáva pre príliš drahé registračné poplatky v Španielsku.

Na stope podvodníkov s autami: Toto sú ich triky

Kto by netúžil po atraktívnom aute, navyše, ak je zrazu dostupné za málo peňazí? Väčšina takýchto ponúk je však podvod, pri ktorom možno nenávratne prísť o poriadne sumy.

Auto je pochopiteľne v perfektnom stave, bez nehôd, poškodenia, škrabancov, všetky doklady sú platné a v poriadku. Vystupuje veľmi seriózne a sľubuje, že ho na vlastné náklady nechá doviezť do Česka. A tu nastáva kameň úrazu. Dopravu zabezpečí prepravná spoločnosť, ktorá auto skontroluje a prevezme peniaze. Ak kupujúci nebude s autom spokojný, môže ho bez dodatočných nákladov vrátiť prepravcovi. Spoločnosťou, ktorá má auto dopraviť ku kupujúcemu, je AER-ZBV. Túto firmu je možné dohľadať v zozname falošných dopravcov, ktorý koluje na internete.

V celom príbehu nechýba ani zmluva, napísaná v češtine, ktorá má byť podpísaná zástupcom dopravnej spoločnosti po prehliadke vozidla a súhlasu s kúpou. Falošný predávajúci zašle kupujúcemu informácie o postúpení auta dopravnej spoločnosti, ktorej má kupujúci prevodom na účet uhradiť polovicu kúpnej ceny a zvyšok potom pri prebraní auta a podpise zmluvy. V prípade nezaplatenia sa začne falošný predávajúci vyhrážať právnikmi a políciou. Nedajte sa zastrašiť. Podvodník určite na políciu nepôjde. Môžete hru otočiť. Stačí povedať, že ste dali na polícii preveriť vozidlo aj jeho osobu. Je veľmi pravdepodobné, že sa predávajúci odmlčí a do mailu vám začnú chodiť upozornenia o nedoručiteľnosti správy.

Prípad „španielskej spojky“ nie je ani zďaleka ojedinelý. V zásade sa menia len osoby a krycí príbeh, postup podvodníkov je zväčša identický. Dokazuje to aj prípad, ktorý na konci novembra zverejnila česká polícia. Modus operandi rovnaký, akurát podvodník vystupoval ako britský občan Stephen Ruben. S cieľom vyvolať dojem serióznosti, poslal mailom naskenovaný pas. Ten však bol falošný. Polícia zistila, že fotografia bola vyskladaná z viacerých portrétov a ani podpis v pase nezodpovedal menu.

Falošný britský pas, s ktorým sa podvodník snažil nalákať dôverčivých Čechov. Zdroj: Policie ČR 3 fotografie v galérii Falošný britský pas, s ktorým sa podvodník snažil nalákať dôverčivých Čechov. Zdroj: Policie ČR Zdroj: Policie ČR

Ako znížiť riziko podvodu

Nie je veľmi jednoduché odolať pokušeniu, ak sa na internete objaví vysnívané auto za výbornú cenu. Neraz však ide o fotografie, ukradnuté z iného inzerátu alebo portálu, a identita predávajúceho môže byť falošná. V článku sme popísali, ako podvodníci postupujú. Akonáhle na tento postup narazíte, dajte ruky preč. Vysnívané auto sem, vysnívané auto tam. Oslovili sme aj našu políciu a požiadali o rady, ktoré znížia riziko, že sa stanete obeťou podvodníka:

1. Overenie predávajúceho

Seriózny internetový obchod jasne deklaruje svoje kontaktné údaje, sídlo a príslušné povolenie, ktoré je možné overiť. Zároveň deklaruje i skúsenosti ostatných kupujúcich na rôznych diskusných fórach. Pri občianskej inzercii je vhodné overiť si kontaktné údaje predávajúceho, spôsob jeho komunikácie a skúsenosti ostatných predávajúcich. V tomto prípade platí, že čím väčšia anonymita predávajúceho, tým vyššie riziko podvodu. Ak je v komunikácii zo strany predávajúceho používaný gramaticky nesprávny prejav (najmä pomocou internetového prekladača), je potrebné spozornieť.

Predávate vaše auto cez víkend? Hrozia problémy

Mnohí majitelia áut sa v dobrej viere môžu nechať zlákať k predaju vozidla cez víkend. Ak však kupujúci odmietne poskytnúť splnomocnenie, predávajúci môže čakať nemalé finančné výdavky.

2. Cena nie je všetko

Platí zásada, že príliš nízka cena tovaru je vždy podozrivá. Rôzni podvodníci využívajú práve vidinu nízkej ceny a dobrého nákupu. Do ceny je však potrebné zahrnúť aj náklady súvisiace s dopravou a v prípade vozidiel aj s registráciou.

3. Preverenie tovaru

Upozornenie na chyby zo strany predávajúceho je samozrejmosťou. Predávajúci by mal vedieť presne opísať ponúkané vozidlo, jeho históriu a uviesť dôvod predaja. Vyžiadajte si VIN číslo, ktoré môžete preveriť v niektorej z medzinárodných databánk alebo u značkového predajcu. A hoci sú niektoré databanky spoplatnené, obvykle ide o pár eur. V porovnaní s niekoľkými tisícmi je to bagateľ.

ilustračná snímka 3 fotografie v galérii ilustračná snímka Zdroj: AUTO BILD

4. Dodanie

V občianskej inzercii je najčastejšie využívaná služba prepravy poštového podniku alebo osobné prevzatie tovaru. Najbezpečnejšie je osobné prevzatie tovaru, ktoré je možné spojiť aj priamo z jeho obhliadkou. Pri osobnom stretnutí je potrebné dbať i na svoju osobnú bezpečnosť, a to najmä v prípadoch hotovostnej platby (možnosť lúpeže). Osobné stretnutie je vhodné realizovať za prítomnosti ďalšej osoby, na verejnom mieste a v dennej dobe. Spôsoby dodania odlišujúce sa od zaužívanej praxe, napríklad, neznámymi doručovateľskými službami, zvyšuje riziko nedodania tovaru a podvodu.

Kupujete ojazdené auto? Toto sú triky klamárov

Ojazdené auto je cenovo prístupnejšie, no jeho kúpa môže byť poriadnym rizikom. Prinášame vám niekoľko užitočných tipov, ako spoznáte, že vozidlo, o ktorom uvažujete, nie je úplne v poriadku.

5. Platba

V občianskej inzercii je najčastejšie preferovaná platba na dobierku alebo osobne v hotovosti. Vo všeobecnosti platí zásada neplatiť nič vopred, a to hlavne pri tovaroch vyššej hodnoty, čo vozidlá určite spĺňajú. Ak sa rozhodnete zaplatiť vopred, urobte tak len u dôveryhodných predajcov a s príslušným dokladom o zrealizovanej platbe. V prípade občianskej inzercie vozidiel sa jej rozhodne vyhnite.

6. Skúsenosti

Pred kúpou je vhodné oboznámiť sa s jeho rizikami a skúsenosťami s ním zo svojho okolia (rodinní príslušníci, priatelia, známi, kolegovia) alebo prostredníctvom rôznych internetových portálov, ktoré sa zaoberajú ochranou spotrebiteľov alebo obdobnou problematikou, napríklad SOVA. Veľké možnosti v súčasnosti ponúkajú aj sociálne siete, kde sa môžete v rôznych skupinách poradiť.


Najnovšie články
VW je naďalej európskou trhovou jednotkou

Automobilke Hyundai sa na poli SUV darí, Tucson patrí medzi predajné hviezdy aj na Slovensku, Santa Fe dostáva novú generáciu. Teraz Kórea do ohňa prilieva...

Jazda s SUV Hyundai: Nástup silnej trojice

Japonské vozidlo dostalo početnú sadu prvkov vyrobených z uhlíkových vlákien, úprava vyjde na približne 10-tisíc eur.

Larte Design: Karbónový šat pre kupé Q60

Slováci stále kupujú nové autá, v júni však predaj mierne klesol. Medzi osobnými autami stále dominuje tradičná trojica Škoda, VW a Hyundai.

Slováci stále najviac obľubujú Škodu

Po druhej generácii elektromobilu Nissan absolvovala testy dvojica noviniek Ford a Volvo, obe získali perfektné hodnotenia.

Euro NCAP: Päť hviezd pre Focus aj XC40

Hoci emisná aféra stojí Volkswagen nemalé peniaze, jeho víťazné ťaženie to nezastavilo. V prvom polroku zlomil svoj predchádzajúci rekord v počte predaných áut.

VW má za sebou rekordný polrok

Britský superšport poháňa 3,5-litrový šesťvalec Ford EcoBoost, automobilka hovorí o maxime na úrovni 404 kW (550 k).

Noble M500: Angličan s americkým srdcom
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×