Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Námraza na okne: Ako ju najrýchlejšie odstránite?

Námrazou pokryté okná po chladnej noci dokážu vodičom poriadne znepríjemniť rána. S týmito radami však budú čisté takmer okamžite a s minimálnou námahou.
6 83 príspevkov 10.01.2017 / Redakcia AUTO BILD

Namrznuté okná auta patria k tradičným strastiam zimnej prevádzky. Niekedy to je len jemná vrstva vzdušnej vlhkosti, ktorá počas chladnej noci primrzla na sklo, nezriedka to však môže byť i celkom hrubá vrstva ľadu. Či tak, alebo tak, pred jazdou ju treba odstrániť. Nielen preto, že to žiada zákon, ale najmä z dôvodu bezpečnosti.

foto: AUTO BILD 6 fotografií v galérii foto: AUTO BILD

Očistiť okno od námrazy možno viacerými spôsobmi. Dnes dokonca aj veľmi rýchlo a jednoducho. Mnohí vodiči však stále používajú rokmi zaužívané postupy, ktoré sú už ale v súčasnosti často prekonané, otravné, časovo náročné, nehospodárne, alebo dokonca úplne nevhodné.

Hlavne opatrne

Najhoršou cestou ako sa zbaviť ľadu na okne je použiť „ľudovú múdrosť“, ktorá sa traduje a poliať ho horúcou vodou. Výsledok sa síce dostaví takmer okamžite, no sprevádza ho teplotný šok, ktorý môže veľmi ľahko viesť k okamžitému prasknutiu, či dokonca rozsypaniu sa skla. Stačí, aby malo niekde na povrchu drobné, trebárs aj neviditeľné poškodenie napríklad od kamienka.

Ak by to aj náhodou okno vydržalo, takmer isto možno počítať s opačným scenárom. Teplotný šok vtedy spôsobí v skle pnutia, ktoré sa obvykle navonok neprejavia hneď. Neskôr však stačí drobný, úplne nebadaný impulz, napríklad poryv vetra pri predbiehaní kamióna a v momente je okno na viacero kusov.

foto: AUTO BILD 6 fotografií v galérii foto: AUTO BILD

Horúca voda navyše negatívne vplýva aj na ostatné časti, ktoré zasiahne. Takmer isto spôsobí mikroskopické trhlinky v laku, ktoré budú časom viesť ku korózii, alebo môže viesť k porušeniu lepidla, ktorým je okno vlepené do karosérie, a tak zapríčiní stratu tesnosti tohto spoja. Odolné voči nej nie sú ani iné, napríklad plastové diely.

Navyše sa tu možno stretnúť s jedným z fyzikálnych paradoxov, a to že horúca voda zamŕza výrazne rýchlejšie než studená. Snaha o očistenie skla sa tak môže skončiť presne naopak, ako bolo pôvodne zamýšľané – vytvorením novej ľadovej vrstvy. No samozrejme, so všetkými už spomenutými negatívami.

Geniálny trik: Zbavte sa ľahko zahmlených okien

Zarosené okná auta trápia v zime snáď každého vodiča. S týmto jednoduchým a navyše lacným trikom sa im však možno spoľahlivo vyhnúť raz a navždy.

Zaužívaným spôsobom ako sa vysporiadať s primrznutou vrstvou na okne je škrabka. Ak je to len jemná námraza, či ak už medzitým teplota vystúpila nad nulu, alebo sa do skla oprelo slnko a ľad pod ich vplyvom zmäkol, bude najlepšie použiť verziu s gumeným britom. Vtedy pravdepodobne postačí a voči sklu je najšetrnejšia.

foto: AUTO BILD 6 fotografií v galérii foto: AUTO BILD

Ak je ale ľad na okne silnejší, určite bude potrebné siahnuť po škrabke s mosadznou čepeľou. Treba však byť opatrnejší. Mosadz je síce mäkšia ako sklo, takže by nemalo hroziť jeho poškrabanie, no ak je lamelka poškodená, nebezpečenstvo tu predsa len je. Navyše treba dávať pozor na tesnenia a lišty okolo okna.

Použitie škrabky, či už mosadznej, alebo gumenej, nech je akokoľvek opatrné, však predsa len predstavuje pre sklo nemalé riziko. Odstraňovaný ľad sa totiž láme na ostré kryštáliky a na okne pod ním sú navyše mikroskopické čiastočky prachu. To všetko môže ľahko spôsobiť jeho poškriabanie, ktoré možno nebude ihneď viditeľné okom, no ukáže sa za zhoršených svetelných podmienok, po tme, či v lete proti slnku.

Rýchle zohriatie motora: Ako sa to robí správne?

Nastúpiť do vychladeného auta v studený zimný deň nie je žiadna slasť. V záujme každého vodiča je preto čo najrýchlejšie zohriať motor. Opisujeme a vysvetľujeme, ako sa to robí správne a rýchlo.

Zaužívaným zlozvykom mnohých vodičov je ešte stále čistenie okien po tom, čo naštartovali motor a nechali ho zatiaľ bežať na voľnobeh. Naivne pritom dúfajú, že im čochvíľa začne z výduchov ventilačnej sústavy prúdiť aspoň trochu teplý vzduch, ktorý im pri odstraňovaní námrazy zo skla pomôže.

Ich nádeje sú však takmer vždy úplne márne. Motor sa v takomto režime nemá šancu dostatočne zohriať, a tak je v tomto prípade jediným výsledkom jeho zvýšené opotrebenie, keďže zbytočne dlho pracuje v podchladenom stave. Na dôvažok sa k tomu pridáva aj úplne zbytočne spálený benzín, či nafta.

Sprejom proti mrazu

Najlepšou cestou ako očistiť okno od námrazy, ale aj od hrubšieho ľadu je použitie špeciálnych rozmrazovacích prípravkov. Väčšinou sa používajú vo forme spreja, obvykle s mechanickým rozprašovačom. Ich účinnosť býva veľmi dobrá a aj silnejšiu namrznutú vrstvu dokážu rozpustiť za pár desiatok sekúnd tak, že ju už stačí len zotrieť.

foto: AUTO BILD 6 fotografií v galérii foto: AUTO BILD

Cena takýchto rozmrazovačom určite nenabúra ani napätejší rozpočet, jedno balenie navyše obvykle vydrží celú sezónu, niekedy i viac. Navyše sprej nemusíte používať vždy, len pri skutočne silne namrazených oknách. Ak je však auto pokryté vrstvou snehu, v záujme ich účinnosti je samozrejme potrebné najskôr odhrabať ho metličkou a aplikovať ich až priamo na ľadovú vrstvu na okne.

Výhodou je tiež možnosť použitia napríklad na svetlá, na spätné zrkadlá, či jednoducho na akékoľvek povrchy, na ktorých sa ľad nemá šancu rozpustiť ani neskôr, po vykúrení interiéru auta. Kvalitnejšie prípravky navyše na povrchu vytvárajú ochrannú vrstvičku, ktorá neskôr zhoršuje priľnavosť ľadu.

Zimné pneumatiky: Najväčšie omyly vodičov

Na zimné pneumatiky sa možno spoľahnúť, len ak sú použité správne. Na osobných autách musia byť zásadne namontované na všetkých štyroch kolesách.

Ako alternatívu, prípadne kombináciu s rozmrazovacími prípravkami možno použiť tiež rôzne fólie, ktorými sa okno na noc prikryje. Ich štruktúra im zabezpečuje dostatočnú životnosť aj pri opakovanom použití. V prípade núdze však možno použiť akúkoľvek fóliu, napríklad aj vrecko na odpadky.

foto: AUTO BILD 6 fotografií v galérii foto: AUTO BILD

Ďalším núdzovým riešením, ktoré sa zvykne používať býva obyčajný kartón. Tu si však treba dať pozor, aby nebol navlhnutý. V tom prípade by totiž primrzol k oknu a spôsobil viac problémov ako úžitku. Rovnako dobre poslúžia napríklad aj noviny.

Ak namrzne okno, isto k nemu primrznú aj stierače. Nikdy ich však nemožno odtŕhať nasilu, to by sa nenávratne poškodili ich gumené lišty. Lepšie je opatrne na ne nastriekať rozmrazovací prípravok, alebo ich poliať kvapalinou do ostrekovačov. Najlepšia je však rozhodne prevencia, to znamená podložiť ich na noc tak, aby sa okna nedotýkali.

foto: AUTO BILD 6 fotografií v galérii foto: AUTO BILD

Veľký podiel na čistote okna má tiež kvapalina v ostrekovači. Použiť treba špeciálne prevedenie, určené do zimných podmienok. Úplne nevhodný je napríklad v minulosti obľúbený lieh, ktorý síce nezamŕza, na skle však vytvára nepríjemné šmuhy. Veľmi dôležité je samozrejme tiež udržiavanie stieračov v čistote.


Najnovšie články
Evora GT430: Najsilnejší Lotus histórie

Zákaz vjazdu dieselových áut do európskych miest môže poškodiť schopnosť automobiliek investovať do vývoja vozidiel s nulovými emisiami.

Zákazy vjazdu dieselov do miest nepomôžu

Zlodeji v každej krajine radi číhajú na turistov, ktorí sú ich ľahkými obeťami. Ponúkame niekoľko rád a tipov, ako sa vyhnúť nepríjemnostiam.

7 rád, ako sa vyhnúť na dovolenke zlodejom

Kupé disponuje porciou 496 kW (675 k), podvozkom s komponentmi KW a karbónovými dielcami. Disciplína 0-100 km/h mu trvá 2,7 sekundy.

Modrý šíp: Porsche 911 dosiahlo 344 km/h

Facelift kórejského vozidla je pomerne decentný, zmien však narátame dosť. V interiéri sa objavil odlišný volant či volič automatickej prevodovky.

Kia Sorento podstúpila malú modernizáciu

Najmenšie SUV severskej značky by malo zákazníkom ponúknuť široké možnosti na prispôsobenie vlastnému vkusu.

Volvo XC40 staví na kvalitné materiály

To, že hromadné žaloby v USA vynesú nemalé peniaze aj právnikov, je známa vec. Súd zodpovedný za riešenie dieselgate im priznal odmeny vo výške 300 miliónov...

Advokáti zarobili na dieselgate 300 miliónov dolárov
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×