Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Za rýchlosť v Rakúsku vezmú kľúče od auta

Novinky pre motoristov nepripravuje len naše ministerstvo vnútro, v tomto roku sa musíme pripraviť na zásadné zmeny aj v Rakúsku. Vodičom sa väčšina z nich páčiť nebude.
3 120 príspevkov 09.01.2017 / Soňa Zverková

Rakúsko nachystalo pre vodičov niekoľko zmien, či už sú to drahšie diaľničné známky, nové pokuty alebo zmeny v používaní záznamov z kamier. Vodičov niektoré, takmer až drastické metódy so zadržiavaním predmetov v cene pokuty, či rovno zabavovaním kľúčikov od auta, iste nepotešia.

Zdroj: BMI 3 fotografie v galérii Zdroj: BMI Zdroj: BMI

Drahšie diaľničné známky

Diaľničné známky v Rakúsku tento rok mierne zdražejú. Týka sa to nielen bežných známok, ale aj špeciálneho mýta na alpských diaľniciach a v tuneloch. Tohtoročná známka je tyrkysová s označením B17 a symbolom pre ročnú (J), dvojmesačnú (M) a 10-dňovú (T). Okrem toho Rakúsko v súčasnosti zvažuje možnosť zavedenia elektronickej známky, podľa ÖAMTC by motoristi mohli mať túto možnosť už v decembri tohto roka. Na druhej strane ale klub upozorňuje, že v súčasnosti je nápad v štádiu diskusií a konkrétny legislatívny návrh ešte neexistuje.

Zdroj: Asfinag, ÖAMTC 3 fotografie v galérii Zdroj: Asfinag, ÖAMTC Zdroj: Asfinag, ÖAMTC

Fotky z kamier ako dôkaz

Azda najdôležitejšia zmena sa týka práve používania fotografií z kamerových systémov, napríklad, z radarov alebo kamier, sledujúcich dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti. Podľa novely príslušného zákona sa totiž fotografie môžu používať na potrestanie týchto konkrétnych priestupkov: telefonovanie bez handsfree, nepoužívanie bezpečnostného pásu, nedostatočné zabezpečenie dieťaťa v aute, nepovolený spôsob prepravy osôb (napríklad, prekročenie počtu), nepoužívanie ochrannej prilby na motocykli alebo bicykli a preprava neprípustného počtu osôb na motocykli alebo motorizovanom bicykli.

Rakúsko: Extrémne tvrdé tresty za telefonovanie

V Rakúsku od júna platí novela zákona o premávke, ktorá v podstate zakazuje akúkoľvek manipuláciu s mobilom za jazdy. Ak vodič spácha priestupok, hrozí mu pokuta až do 2 180 eur.

Vyššie ceny za nútený odťah

Slovenských motoristov sa isto nemilo dotkne aj fakt, že vo Viedni sa zvyšujú ceny za krátkodobé parkovanie o päť percent. Každá mestská časť má vlastnú cenovú politiku, niekde sú stanovené paušálne sadzby pre celú spoplatnenú oblasť, zvláštne ceny platia pre obchodné ulice.

To, čo je však oveľa horšie, je výrazné zvýšenie cien za nútený odťah. Kým vlani sa platilo paušálne 242 eur plus uskladňovací poplatok deväť eur za každý začatý deň, po novom za odtiahnutie nesprávne zaparkovaného vozidla zaplatíte 264 eur plus 10 eur denne za uskladnenie v areáli odťahovky.

Vianočné trhy: Pozor, tu vám odtiahnu auto

Každému vodičovi sa aspoň raz za život pritrafí situácia, keď príde k miestu, kde odstavil auto a ono je fuč. Buď boli v hre dlhoprstí alebo polícia. Pozrieme sa na to, koľko stojí nútený odťah...

K tomu musíte pripočítať aj pokutu. Hoci za nezaplatenie parkovného vám hrozí pokuta do 40 eur, polícia ju nevymáha. Ak však vaše vozidlo viedenská polícia vyhodnotí ako prekážku cestnej premávky, zaplatíte spravidla 108 eur a v takom prípade počítajte s pozdravom v poštovej schránke. V prípade, že odstavíte auto na mieste pre telesne postihnutú osobu, pripravte sa na to, že tento priestupok považuje rakúsky zákon za závažný a zaplatíte maximálnu pokutu 726 eur. Pokiaľ vás prichytia pri aute a nemáte peniaze na pokutu, polícia vám môže dočasne zadržať ľubovoľný predmet v hodnote pokuty.

Pokuta z Rakúska: Dajte si pozor na jeden detail

VAŠA TÉMA    Dostali ste pokuty v Rakúsku a máte problém ju zaplatiť? Pravdepodobne to súvisí s obmedzeným počtom znakov v políčku variabilného symbolu. Poradíme vám, ako na to.

Za rýchlosť v emisných zónach prídete o auto

Od roka 2005 vznikli v Rakúsku emisné zóny, do ktorých smú vojsť len nákladné vozidlá od určitej emisnej normy. V týchto oblastiach je spravidla obmedzená rýchlosť a za jej prekročenie doteraz zaplatil vodič pokutu. V súčasnosti ministerstvo dopravy plánuje podstatné sprísnenie sankcií, ktoré by mohlo vstúpiť do platnosti už na jar tohto roka.

Zdroj: Asfinag, ÖAMTC 3 fotografie v galérii Zdroj: Asfinag, ÖAMTC Zdroj: Asfinag, ÖAMTC

Podľa návrhu bude mať rakúska polícia právo zabrániť ďalšej jazde, napríklad, odobraním kľúčov od vozidla, zadržaním vodičského preukazu alebo namontovaním tzv. papuče. V týchto zónach býva rýchlosť obmedzená nielen pre nákladné vozidlá, ale aj pre osobné. Ako pre náš portál povedal právnik ÖAMTC Nikolaus Authried, tieto opatrenia bude môcť polícia uplatniť voči vodičom všetkých vozidiel, čiže aj osobných. Podľa Authrieda s najväčšou pravdepodobnosťou sa ale tieto opatrenia nebudú týkať každého prekročenia rýchlosti, ale až od určitej rýchlosti. O tomto limite sa v súčasnosti diskutuje.

Ďalšou novinkou v zákone o emisných zónach bude právo polície zadržať vozidlo alebo predmet v hodnote pokuty. Hoci správne orgány toto právo už majú, právnik upozornil, že sa netýkalo zákona o emisných zónach. Plánovaná novela zmení aj to.


Najnovšie články
Dokonalý inzerát? Takto vyzerá podľa odborníka

Koncept crossoveru LF-1 Limitless láka pohľady dynamickou siluetou, originálnym dizajnom i honosne spracovaným interiérom.

Lexus naznačuje svoju druhú vlajkovú loď

V Česku naďalej bodujú jazdenky, ktorých predaj vlani vzrástol výrazne viac než predaj nových áut. Spája sa s tým aj riziko podvodu, keďže podľa odhadov až 40...

Česi majú záujem najmä o jazdené autá

Špeciálny variant osemvalcového kupé má vyšší výkon, hutný zvuk pripomínajúci originál a množstvo dizajnových špecifík.

Mustang Bullitt ožíva na 50. narodeniny

V pokračovaní titulu Ant-Man od štúdia Marvel sa kórejský automobil predstaví ako špeciál disponujúcim prvkami kategórie hot-rod.

Veloster je pripravený na filmovú úlohu

Kupé-sedan disponuje vo verzii 53 šesťvalcom s dvomi formami prepĺňania a elektrickým dopingom, identické vnútornosti sa dostali aj do triedy E.

Mercedes-AMG: Silné medvede s iskrou

Slovenskí motoristi si v minulom roku mohli v autobazároch vyberať z ponuky až pol milióna ojazdených vozidiel. V rámci krajín V4 boli v ponuke nielen...

Slováci si vyberali z pol milióna jazdeniek
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×