Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

100 najlepších modelov v testoch

EXKLUZÍVNE
Ako rýchlo, ako vysoko, ako ťažko – to všetko zisťujeme v testoch. Tu a teraz vám ukážeme najlepších z najlepších.
12 26 príspevkov 04.01.2017 / Redakcia AUTO BILD

Nie ste žiaden povrchný typ, chcete vždy vedieť všetko presne a do detailov? My tiež. Odhadovať a hádať necháme iných. U nás musí byť všetko absolútne presné. Testovacie autá meriame na milimetre, časy stopujeme na desatiny sekundy. Na konci každej disciplíny potom môžeme celkom jasne povedať: tento alebo tamten je tu a teraz najlepší.

Ilustračná snímka 12 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: AUTO BILD

Ukážeme vám top stovku z týchto víťazov. V desiatich kategóriách uvedieme desať tých najúspornejších, najľahších alebo najrýchlejších kandidátov. Do úvahy sme zobrali zhruba 1 200 automobilov, ktoré sme otestovali od októbra 2014. Ohodnotili sme dokonca aj výšku vodičovho sedadla! Iba jednu jedinú kategóriu sme hodnotili podľa údajov od výrobcu: maximálnu rýchlosť. Tento údaj my sami nemeriame – na to nám naša testovacia dráha jednoducho nestačí...

1. Spotreba

zdroj: AUTO BILD 12 fotografií v galérii zdroj: AUTO BILD Zdroj: AUTO BILD

Jednoduchosť porazila high-tech. Namiesto zložitých hybridov stojí na pódiu malé vozidlo s jednoduchým benzínovým motorom. Mix z ľahkého auta s malým motorom umožňuje Mitsubishi Space Star spotrebu iba 4,7 l/100 km – spolu s naftovým Volvom V40 D3 tak získava prvú priečku. Úspornejší je už azda iba bicykel.

TÜV 2017: Najdetailnejší rebríček kazovosti áut

Dvojročná Mazda 2 má v priemere štyrikrát menej porúch ako Chevrolet Captiva. Aj takéto informácie prináša najnovší prieskum TÜV Report 2017. Spoľahlivosť vozidla je témou, na ktorej sa vodiči len...

2. Priemer otáčania

zdroj: AUTO BILD 12 fotografií v galérii zdroj: AUTO BILD Zdroj: AUTO BILD

Dôležitý bod pri väčšine modelov: hnacie hriadele (pri prednom pohone) sa nedajú zalomiť neobmedzene, čo limituje uhol vychýlenia kolies. Celkom inak je to pri Smarte a Renaulte Twingo. Pretože majú zadný pohon, predné kolesá môžu vytočiť extrémne. Krátky Smart Fortwo je jasným víťazom tejto disciplíny.

3. Hmotnosť

zdroj: AUTO BILD 12 fotografií v galérii zdroj: AUTO BILD Zdroj: AUTO BILD

Kto tvrdí, že moderné autá sú čoraz tučnejšie? Auto vážiace 830 kilogramov je predsa tenké ako prútik! Tak málo zaťaží váhu Škoda Citigo 1,0. Malý motor (atmosférický trojvalec), málo plechov, takmer žiadna výbava – zodpovedajúco skvelo sa toto malé auto aj ovláda. O čosi väčšie Suzuki Celerio váži len o dva kilogramy navyše.

4. Zaťaženie

zdroj: AUTO BILD 12 fotografií v galérii zdroj: AUTO BILD Zdroj: AUTO BILD

Tuhé nápravy a nosný rám – táto kombinácia čosi zvládne. V Land Roveri Defender, ktorý prestali vyrábať len nedávno, sa ukrýva robustná technika, ktorá aj čosi vydrží – konkrétne až 897-kilogramové zaťaženie. Na veľkú záťaž stvorený pick-up Mitsubishi L200 zvládne o pol metráka menej.

Ktorým automobilkám sa kazia motory najviac?

Britská poisťovňa Warranty Direct zverejnila výsledky aktuálneho prieskumu o spoľahlivosti motorov. Štatistika sledovala približne 50-tisíc vozidiel 37 značiek.

5. Vnútorný hluk

zdroj: AUTO BILD 12 fotografií v galérii zdroj: AUTO BILD Zdroj: AUTO BILD

Elektrická jazda rovná sa jazda bez zvuku? Kdeže! Aj elektroautá robia hluk spôsobený odvaľovaním pneumatík a šumom vzduchu. Presne preto sa tu neobjavuje žiadne elektrické auto. Najtichším modelom v našich testoch bola trieda S od Mercedesa. Presnejšie: S 500 4Matic. Na diaľnici pri 130 km/h je rovnako tichá ako malé autá pri rýchlosti povolenej v meste.

6. Výška sedadla

zdroj: AUTO BILD 12 fotografií v galérii zdroj: AUTO BILD Zdroj: AUTO BILD

Sedieť vyššie je dnes mimoriadne v móde, čo dokazuje aj trend SUV. Tieto kvázi teréniaky sú však ešte ničím oproti skutočne vysokým pojazdným trónom. Ak chcete sedieť takmer meter nad vozovkou, vyberte si VW Bus T6. Tesne pod ním sedia vodiči off-roadu Land Rover Defender a amerického pick-upu Dodge Ram. SUV sa umiestňuje až na šiestom mieste – Range Rover Sport.

7. Zrýchlenie

zdroj: AUTO BILD 12 fotografií v galérii zdroj: AUTO BILD Zdroj: AUTO BILD

Jedenadvadsať, dvaadvadsať – sto. Tak rýchlo, ako ste to prečítali, dokáže vystreliť Audi R8 V10, Porsche 911 Turbo S a 911 Turbo z nuly na 100 km/h. Nápomocné sú pritom, napríklad modelu 911 Turbo S, brachiálny motor s výkonom 580 koní a pohon všetkých štyroch kolies. Adekvátne vyzerá aj naša tabuľka: pohon 4 x 4 a brutálny výkon menia autá na katapulty.

50 000 motoristov: Tieto autá sú pre nás najlepšie

Ktoré automobily sú najspoľahlivejšie, ktoré najpraktickejšie a ktoré prinášajú najmodernejšie technológie? Odpoveď by mohol poskytnúť detailný prieskum britského magazínu Auto Express, ktorého sa...

8. Max. rýchlosť

zdroj: AUTO BILD 12 fotografií v galérii zdroj: AUTO BILD Zdroj: AUTO BILD

V tejto disciplíne nenájdete žiaden VW Golf alebo Škodu Octavia. To však nie je ani žiadne prekvapenie, miesto jeden až desať obsadzujú modely, pre ktoré nie je rýchlosť 400 km/h žiadnym problémom. Absolútne najrýchlejší pretekár: Koenigsegg One:1 s výkonom 1 367 koní. Ten zvládne až 451 km/h. Nedávno predstavené Bugatti Chiron (výkon 1 500 k) nasleduje s „iba“ 420 km/h až na ôsmom mieste.

9. Brzdy

zdroj: AUTO BILD 12 fotografií v galérii zdroj: AUTO BILD Zdroj: AUTO BILD

Tu sa skutočne dá hovoriť o vyhadzovaní kotvy: Porsche 911 GT3 RS stojí po stlačení pedála takmer ako prikované. Z rýchlosti 100 km/h zastaví táto raketa po 31 metroch. Dôvodom je rozloženie hmotnosti (motor vzadu), ako aj prepracovaná aerodynamika, plus vysoká úroveň priľnavosti pneumatík. Podobne dobre dokážu však brzdiť všetky modely 911. Prvé tri miesta patria právom Porsche.

10. Pružnosť

Prečo dve tabuľky? Celkom jednoducho: všetko ostatné by nebolo fér. Keďže pri manuálnej prevodovke nepodraďujeme, testovaný kandidát musí ukázať na šiestom prevodovom stupni, ako dokáže zrýchliť z 80 na 120 km/h. Autá s automatickou prevodovkou využívajú funkciu kick-down, podradia aj o viac stupňov a adekvátne rýchlo letia vpred popri pomalých kamiónoch.

zdroj: AUTO BILD 12 fotografií v galérii zdroj: AUTO BILD Zdroj: AUTO BILD

zdroj: AUTO BILD 12 fotografií v galérii zdroj: AUTO BILD Zdroj: AUTO BILD


Najnovšie články
Slováci si vyberali z pol milióna jazdeniek

Hmotnosť pick-upu klesla o zhruba 200 kilogramov. Disponovať bude aj motormi V8, ktoré môžu teoreticky pracovať len na jeden valec.

Chevrolet Silverado podstúpil veľkú diétu

Novinka s označením Kamiq svojou vizážou pripomína súrodencov. Odhalená je v predstihu, premiéru má absolvovať na autosalóne v Pekingu.

Prekvapenie: Škoda pripravuje ďalšie SUV

GR Super Sport Concept vo veľkej miere vychádza z vytrvalostného pretekára, okrem dizajnu bol motoršport aj zdrojom pohonu.

Toyota odhalila kupé s výkonom 1 000 koní

Zlodeji využijú čokoľvek, aby sa dostali k peniazom alebo cennostiam motoristov. V Česku, neďaleko našich hraníc, sa začínajú množiť krádeže podľa overeného...

Zlodeji oživili úspešný trik a vykrádajú vozidlá

Podľa predbežných údajov sme aj vlani prekonali miliónovú hranicu vozidiel vyrobených na Slovensku. Z hľadiska počtu vyrobených áut na 1 000 obyvateľov sme aj...

Vlani sa u nás vyrobilo vyše milióna áut

Netradičný kríženec kupé a hatchbacku sa rozmerovo takmer nezmenil. Má však upravený dizajn, lepšie vybavenie a tri pohonné jednotky.

Hyundai Veloster dostal rovno aj verziu N
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×