Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Trest za jazdu vľavo: V Česku zoberú vodičák

České ministerstvo dopravy pripravuje novelu bodového systému, ktorá sprísni postihy za bezdôvodnú jazdu v ľavom jazdnom pruhu. Vodičov tento manéver, ktorý je rozšírený aj u nás, bude môcť pripraviť o vodičský preukaz.
1 234 príspevkov 13.12.2016 / Soňa Zverková

Na slovenských diaľniciach je častým neduhom bezdôvodná jazda v ľavom jazdnom pruhu, hoci v pravom je najbližší kamión niekde na horizonte. Načo sa preradiť späť, keď tak či tak budem musieť znova do ľavého? Tak zrejme uvažujú tí, ktorým sa nechce zapnúť smerovku a urobiť jeden malý pohyb volantom naviac. To, že pritom brzdia rýchlejšie vozidlá, nie je podstatné. Bloková pokuta za bezdôvodnú jazdu v ľavom pruhu mimo obce je u nás 30 až 50 eur.

Ilustračná snímka. Zdroj: Hartmut910/pexelio

S podobným problémom zápasia aj v susednom Česku, kde sa však rozhodli s chronickými jazdcami v ľavom pruhu urobiť poriadky. V súčasnosti za bezdôvodnú jazdu v ľavom pruhu mimo obce hrozí pokuta do 2 000 Kč (74 eur), v správnom konaní 1 500 až 2 500 Kč (55,50 až 92,50 eura).

Ministerstvo dopravy v tomto období navrhuje zmenu pokút a bodového systému, v rámci ktorej by za jazdu v ľavom pruhu hrozila fixná sadzba 1 500 Kč plus dva body. To znamená, že za určitých okolností môže vodič prísť o vodičský preukaz. Podľa viacerých českých médií, ktoré sa odvolávajú na Českú televíziu, polícia doteraz väčšinu týchto priestupkov riešila dohovorom a nižšími pokutami. Po novom už budú policajti nekompromisní.

Jazda po diaľnici: Viete, čo je povolené a čo nie?

VAŠA TÉMA   Jazda po diaľnici má určité pravidlá, ktoré mnohí vodiči nedodržiavajú, nech sú ich motívy akékoľvek. Zákon o premávke o tejto téme hovorí jasne. Čo presne, na to sa pozrieme v našom...

Nebezpeční „ľaví krídelníci“

S týmto spôsobom jazdy sa spája viacero rizík, ktoré majú veľký potenciál vyústiť do závažnej dopravnej nehody. V prvom rade sa stáva, že vodič rýchlejšieho vozidla sa pokúsi predbehnúť toho pomalšieho cez pravý pruh. Teoreticky by sa to mohlo charakterizovať ako predchádzanie sprava, no výklad zákona je u nás v tomto prípade viac ako problematický, preto to slovenskí policajti pokutou príliš neriešia.

Inak je to v Rakúsku, kde za tento spôsob jazdy hrozí pokuta do 726 eur. Odhliadnuc od polemiky, či ide o predchádzanie sprava alebo nie, rozhodnutie predísť pomalšie auto v pravom pruhu so sebou prináša veľké riziko. Spočíva v tom, že vodič v ľavom pruhu sa zrazu zbadá a rozhodne sa preradiť do pravého, pričom začne manéver bez toho, aby si skontroloval spätné zrkadlo. A kritická situácia je na svete.

Tieto pravidlá slovenskí vodiči skoro nepoznajú

VAŠA TÉMA   Jazda v jazdných pruhoch má jasné pravidlá, no zákon obsahuje aj ustanovenia, ktoré sú málo známe a často sa porušujú. Ako sa teda má správne predchádzať a zaraďovať sa?

Ďalší nebezpečný scenár nastáva, ak za volantom rýchlejšieho vozidla sedí agresor, ktorý sa na pomalšie auto natlačí. Nemôže však tušiť, čo za vodiča má pred sebou. Ten môže spanikáriť a zareagovať nepredvídateľne a nehoda je na svete. Neraz sa vodič pomalšieho auta zatne a začne agresora „vybrzďovať“. Takáto situácia, ktorá sa na našich diaľniciach nestáva ojedinele, môže ohroziť aj všetkých naokolo, ktorí so „sporom“ nemajú nič spoločné.


Najnovšie články
Nádherný Countach: Klasika jazdí vidiekom

Šesťvalcové kupé s komplexne prepracovanou karosériou malo podľa výrobcu zvládnuť domácu trať Hethel v rovnakom čase ako špeciál 3-Eleven.

Evora GT430: Najsilnejší Lotus histórie

Zákaz vjazdu dieselových áut do európskych miest môže poškodiť schopnosť automobiliek investovať do vývoja vozidiel s nulovými emisiami.

Zákazy vjazdu dieselov do miest nepomôžu

Zlodeji v každej krajine radi číhajú na turistov, ktorí sú ich ľahkými obeťami. Ponúkame niekoľko rád a tipov, ako sa vyhnúť nepríjemnostiam.

7 rád, ako sa vyhnúť na dovolenke zlodejom

Kupé disponuje porciou 496 kW (675 k), podvozkom s komponentmi KW a karbónovými dielcami. Disciplína 0-100 km/h mu trvá 2,7 sekundy.

Modrý šíp: Porsche 911 dosiahlo 344 km/h

Facelift kórejského vozidla je pomerne decentný, zmien však narátame dosť. V interiéri sa objavil odlišný volant či volič automatickej prevodovky.

Kia Sorento podstúpila malú modernizáciu

Najmenšie SUV severskej značky by malo zákazníkom ponúknuť široké možnosti na prispôsobenie vlastnému vkusu.

Volvo XC40 staví na kvalitné materiály
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×