Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Trest za jazdu vľavo: V Česku zoberú vodičák

České ministerstvo dopravy pripravuje novelu bodového systému, ktorá sprísni postihy za bezdôvodnú jazdu v ľavom jazdnom pruhu. Vodičov tento manéver, ktorý je rozšírený aj u nás, bude môcť pripraviť o vodičský preukaz.
1 233 príspevkov 13.12.2016 / Soňa Zverková

Na slovenských diaľniciach je častým neduhom bezdôvodná jazda v ľavom jazdnom pruhu, hoci v pravom je najbližší kamión niekde na horizonte. Načo sa preradiť späť, keď tak či tak budem musieť znova do ľavého? Tak zrejme uvažujú tí, ktorým sa nechce zapnúť smerovku a urobiť jeden malý pohyb volantom naviac. To, že pritom brzdia rýchlejšie vozidlá, nie je podstatné. Bloková pokuta za bezdôvodnú jazdu v ľavom pruhu mimo obce je u nás 30 až 50 eur.

Ilustračná snímka. Zdroj: Hartmut910/pexelio

S podobným problémom zápasia aj v susednom Česku, kde sa však rozhodli s chronickými jazdcami v ľavom pruhu urobiť poriadky. V súčasnosti za bezdôvodnú jazdu v ľavom pruhu mimo obce hrozí pokuta do 2 000 Kč (74 eur), v správnom konaní 1 500 až 2 500 Kč (55,50 až 92,50 eura).

Pokračovanie článku pod reklamou videoreklama

Ministerstvo dopravy v tomto období navrhuje zmenu pokút a bodového systému, v rámci ktorej by za jazdu v ľavom pruhu hrozila fixná sadzba 1 500 Kč plus dva body. To znamená, že za určitých okolností môže vodič prísť o vodičský preukaz. Podľa viacerých českých médií, ktoré sa odvolávajú na Českú televíziu, polícia doteraz väčšinu týchto priestupkov riešila dohovorom a nižšími pokutami. Po novom už budú policajti nekompromisní.

Jazda po diaľnici: Viete, čo je povolené a čo nie?

VAŠA TÉMA   Jazda po diaľnici má určité pravidlá, ktoré mnohí vodiči nedodržiavajú, nech sú ich motívy akékoľvek. Zákon o premávke o tejto téme hovorí jasne. Čo presne, na to sa pozrieme v našom...

Nebezpeční „ľaví krídelníci“

S týmto spôsobom jazdy sa spája viacero rizík, ktoré majú veľký potenciál vyústiť do závažnej dopravnej nehody. V prvom rade sa stáva, že vodič rýchlejšieho vozidla sa pokúsi predbehnúť toho pomalšieho cez pravý pruh. Teoreticky by sa to mohlo charakterizovať ako predchádzanie sprava, no výklad zákona je u nás v tomto prípade viac ako problematický, preto to slovenskí policajti pokutou príliš neriešia.

Inak je to v Rakúsku, kde za tento spôsob jazdy hrozí pokuta do 726 eur. Odhliadnuc od polemiky, či ide o predchádzanie sprava alebo nie, rozhodnutie predísť pomalšie auto v pravom pruhu so sebou prináša veľké riziko. Spočíva v tom, že vodič v ľavom pruhu sa zrazu zbadá a rozhodne sa preradiť do pravého, pričom začne manéver bez toho, aby si skontroloval spätné zrkadlo. A kritická situácia je na svete.

Tieto pravidlá slovenskí vodiči skoro nepoznajú

VAŠA TÉMA   Jazda v jazdných pruhoch má jasné pravidlá, no zákon obsahuje aj ustanovenia, ktoré sú málo známe a často sa porušujú. Ako sa teda má správne predchádzať a zaraďovať sa?

Ďalší nebezpečný scenár nastáva, ak za volantom rýchlejšieho vozidla sedí agresor, ktorý sa na pomalšie auto natlačí. Nemôže však tušiť, čo za vodiča má pred sebou. Ten môže spanikáriť a zareagovať nepredvídateľne a nehoda je na svete. Neraz sa vodič pomalšieho auta zatne a začne agresora „vybrzďovať“. Takáto situácia, ktorá sa na našich diaľniciach nestáva ojedinele, môže ohroziť aj všetkých naokolo, ktorí so „sporom“ nemajú nič spoločné.


Najnovšie články
Šprintérsky Lexus: Nový svetový rekord

V krajinách V4 bolo k dispozícii vyše 4,2 jazdeniek, na Slovensku ich bolo inzerovaných viac ako pol milióna. V porovnaní s ostatnými krajinami Slováci platili...

Vlani bolo na trhu vyše pol milióna jazdeniek

Na karosérii crossoveru sa objavia nadstavce blatníkov, prahov i nárazníkov. Zásadnú rolu majú zohrať uhlíkové vlákna.

RevoZport plánuje upravovať Model X

Maďarská fabrika Audi zaznamenala pokles výroby vozidiel aj motorov. Z toho dôvodu sa znížil počet pracovných zmien a stovky ľudí boli preradené do iných...

Výroba v Audi Hungaria vlani klesla

Zverejnenie detailu zadných partií dokazuje autentickosť fotiek prototypu. Výrobca sa rozhovoril o vzduchovej brzde i špeciálnych krídlových dverách.

McLaren ukáže v Ženeve nový superšport

Dopravná značka „Stoj, daj prednosť v jazde“ je na našich cestách bežná. Poznáte však skutočne všetky pravidlá, ktoré so „stopkou“ súvisia? Poradíme, ako...

„Stopka“: Ozaj poznáte pravidlá zastavenia?

Rozpis dopravných policajných hliadok platný na štvrtok 19. januára 2017. Prinášame prehľad neoznačených vozidiel.

Dopravné policajné hliadky na dnes
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×