Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Geniálny trik: Zbavte sa ľahko zahmlených okien

VIDEO
Zarosené okná auta trápia v zime snáď každého vodiča. S týmto jednoduchým a navyše lacným trikom sa im však možno spoľahlivo vyhnúť raz a navždy.
2 44 príspevkov 18.10.2016 / Redakcia AUTO BILD

Jedným z typických problémov jesenných a zimných dní je zvýšené zahmlievanie sa okien auta. Príčinou je chladný vzduch, neschopný pohltiť toľko vlhkosti ako teplý. Tá sa potom zráža na rôznych studenších miestach, najmä na sklách. Vodiči tak majú zhoršený výhľad, často aj dlhé minúty sa zahmlených okien snažia zbaviť, čo významne zvyšuje riziko nehody. Ako však ukazuje nasledujúce video, tieto starosti možno vyriešiť úplne jednoducho.

Liek na zarosené okná sa skrýva v boji s primárnou príčinou – s vlhkosťou v interiéri. Jej zníženie je možné docieliť v podstate ľubovolným prostriedkom, ktorý ju pohlcuje. Vhodná je napríklad podstielka pre mačky. Nemôže však byť akákoľvek, musí obsahovať kryštáliky kremíka. Okrem tohto materiálu sú však aj iné dostupné možnosti, napríklad chlorid vápenatý.

S absorbérom vlhkosti v aute by mali problémy so zahmlievajúcimi sa oknami pominúť do niekoľkých dní. To však neznamená, že sa možno spoliehať len výlučne naň. Ak je to potrebné, je vhodné si nechať ešte pred zimou vymeniť kabínový filter a tiež skontrolovať klimatizáciu. Jej úloha totiž odchodom leta nekončí, keďže aj ona vie prispieť k vysušeniu vzduchu v kabíne významným dielom.

ilustračná snímka 2 fotografie v galérii ilustračná snímka Zdroj: dreamstime

Vlhkosť sa samozrejme dostáva do kabíny za každých okolností, no nemusí to byť viac ako je nevyhnutné. Jednou z ciest, najmä na starších autách môže byť napríklad nejaké poškodené tesnenie, či skorodovaná karoséria. Množstvo vody si však môžu dovnútra vniesť aj sami cestujúci. Hlavne ak nastúpia so zasneženými topánkami.

Ako bojujete so zahmlenými oknami vy? Napíšte nám vaše skúsenosti v diskusii.


Najnovšie články
Slováci si vyberali z pol milióna jazdeniek

Hmotnosť pick-upu klesla o zhruba 200 kilogramov. Disponovať bude aj motormi V8, ktoré môžu teoreticky pracovať len na jeden valec.

Chevrolet Silverado podstúpil veľkú diétu

Novinka s označením Kamiq svojou vizážou pripomína súrodencov. Odhalená je v predstihu, premiéru má absolvovať na autosalóne v Pekingu.

Prekvapenie: Škoda pripravuje ďalšie SUV

GR Super Sport Concept vo veľkej miere vychádza z vytrvalostného pretekára, okrem dizajnu bol motoršport aj zdrojom pohonu.

Toyota odhalila kupé s výkonom 1 000 koní

Zlodeji využijú čokoľvek, aby sa dostali k peniazom alebo cennostiam motoristov. V Česku, neďaleko našich hraníc, sa začínajú množiť krádeže podľa overeného...

Zlodeji oživili úspešný trik a vykrádajú vozidlá

Podľa predbežných údajov sme aj vlani prekonali miliónovú hranicu vozidiel vyrobených na Slovensku. Z hľadiska počtu vyrobených áut na 1 000 obyvateľov sme aj...

Vlani sa u nás vyrobilo vyše milióna áut

Netradičný kríženec kupé a hatchbacku sa rozmerovo takmer nezmenil. Má však upravený dizajn, lepšie vybavenie a tri pohonné jednotky.

Hyundai Veloster dostal rovno aj verziu N
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×