Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dacia Duster II: Nové rumunské SUV odhalené

VIDEO
Po šiestich rokoch od debutu prichádza čas na druhú generáciu populárneho SUV, z ktorého sa od spustenia výroby predalo už vyše milióna kusov.
7 53 príspevkov 10.10.2016 / Milan Adámek

Dacia Duster patrí k najobľúbenejším a najpredávanejším SUV na našom trhu. Sériová verzia stále aktuálnej prvej generácie absolvovala novinársku premiéru 8. decembra 2009, verejnosti sa naživo predstavila na nasledujúcom ženevskom autosalóne, v marci 2010. Zákazníkov si získala takmer okamžite najmä vďaka svojej trvanlivej konštrukcii a cene, začínajúcej pod hranicou 10-tisíc eur.

Prvý Duster meria na dĺžku 4,31 metra a ponúka batožinový priestor s objemom 475 litrov. Pohonný mechanizmus má dve verzie, s výkonom prenášaným na cestu buď cez predné, alebo cez všetky štyri kolesá. V tom druhom prípade využíva mechaniku prevzatú od firmy Nissan, ktorá umožňuje vodičovi vybrať si z troch jazdných režimov.

V septembri 2013 sa na autosalóne vo Frankfurte predstavil faceliftovaný Duster. Zvonku sa omladenie dotklo najmä prednej časti s novou pochrómovanou maskou a prepracovanými svetlometmi. V detailoch bola reštylizovaná aj zadná časť, rovnako ako strešné lišty a 16-palcové disky.

Prepracovaný interiér dostal podobné riešenia ako ostatné typy značky Dacia daného modelového roka, napríklad nový informačno-zábavný systém. Novinkou bol aj turbodúchadlom prepĺňaný zážihový motor 1,2 TCe (92 kW/125 k) s priamym vstrekovaním paliva.

Dacia Duster druhej generácie bude vyzerať modernejšie a dostane tiež novú techniku. Našťastie jej však naďalej zostane priaznivá cena 7 fotografií v galérii Dacia Duster druhej generácie bude vyzerať modernejšie a dostane tiež novú techniku. Našťastie jej však naďalej zostane priaznivá cena Zdroj: AUTO BILD

Dnes sa Duster predáva okrem Európy aj v Strednej a Južnej Amerike, Indii, Južnej Afrike a Rusku. Medzi jednotlivými trhmi sú rozdiely v označovaní aj jemné odlišnosti v dizajne. Jeho úspechom sa inšpiroval aj Nissan, ktorý v rámci svojej novo uvedenej low-costovej značky Datsun takisto premýšľa o ľahkom SUV, na základe typu Duster. Minimálnym plánom je použitie rovnakých konštrukčných skupín.

Od spustenia výroby sa celosvetovo predalo už vyše milióna kusov typu Duster. Na Slovensku si za minulý rok našlo majiteľa 3 313 vozidiel značky Dacia, 895 z nich, teda 27 %, bol práve Duster. Aj vďaka tomu sa automobilka vyšplhala na siedmu priečku v celkovom rebríčku predaja vozidiel na našom trhu.

Prichádza Duster číslo dva

Po šiestich rokoch od debutu a jednom facelifte prichádza čas na druhú generáciu, ktorá má prísť do predaja v roku 2017. Renault už schválil jej dizajn. Auto bude vyzerať modernejšie a dlhé hodiny, ktoré jeho modely strávili v aerodynamickom tuneli, mu dajú lepšiu hodnotu súčiniteľa odporu cx, takže by malo byť tichšie a úspornejšie. Základné línie už nebudú také prosté, krivky sa budú vlniť ladnejšie, no nemožno čakať avantgardu ako v prípade typu Captur.

Interiér bude podľa dostupných informácií slušne prepracovaný a ponúkne viac miesta. To bude platiť hlavne pre dlhšiu, 7-miestnu verziu. Áno, nový Duster bude mať dve karosárske alternatívy. Základná bude merať približne 4,50 metra, teda asi o 20 cm viac než dnes, predĺžená narastie zhruba na 4,75 m. Objem batožinového priestoru prvej verzie dosiahne 475 l, sedemmiestny model bude mať až 600 litrov.

Aj v druhej generácii zostane typu Duster hranatá karoséria, tá sa však predĺži a v sedemmiestnej verzii bude mať na dĺžku asi 4,75 metra 7 fotografií v galérii Aj v druhej generácii zostane typu Duster hranatá karoséria, tá sa však predĺži a v sedemmiestnej verzii bude mať na dĺžku asi 4,75 metra Zdroj: AUTO BILD

Nový Duster bude postavený na aliančnej (Renault-Nissan) modulárnej platforme nazvanej CMF, ktorú už dnes využíva Dacia Kwid, malé SUV, určené pre indický trh. Na tom istom základe o čosi neskôr vzniknú aj nasledovníci aktuálnych generácií typov Renault Captur a Nissan Juke.

Z produkcie materskej firmy Renault budú opäť pochádzať aj motory. Očakáva sa dvojica zážihových agregátov 1,6 SCe (84 kW/114 k) a 1,2 TCe (92 kW/125 k), alternatívou k nim bude vznetový štvorvalec 1,6 dCi (96 kW/130 k), ktorý pravdepodobne už od začiatku úplne nahradí aktuálny 1,5 dCi.

Okrem spomenutých zmien na pohonných jednotkách dostane Duster po prvýkrát aj automatickú prevodovku – šesťstupňovú dvojspojkovú EDC. Trh s SUV si ju vyžaduje už aj v tejto cenovej kategórii, nový Duster by mal navyše pôsobiť o čosi honosnejšie než ten súčasný. Automat bude alternatívou k manuálu s rovnakým počtom prevodových stupňov.

Informačno-zábavný systém vo vrcholových výbavách typu Duster bude čerpať z vývoja systému R-Link od značky Renault. Zlepší sa prepojenie so smartfónom aj pripojenie k internetu a pribudnú možnosti sťahovania aplikácií, a tým aj vyššia personalizácia.

V roku 2011 dostal prvý Duster v testoch Euro NCAP len tri hviezdičky. Nebolo to však spôsobené nedostatkami v konštrukcii karosérie, ktorá by ponúkala pri náraze nízku mieru ochrany. Dôvodom bol stabilizačný systém dodávaný len ako príplatkový doplnok. Tento nedostatok už ale firma dávnejšie odstránila a druhá generácia bude mať oblasť aktívnej bezpečnosti ešte posilnenú.

Podľa najnovších správ sa novinka dostane do predaja najskôr v júli 2017. Základná cena by mala naďalej zostať približne na úrovni 10-tisíc eur, sedemmiestna verzia, nazvaná pravdepodobne Grand Duster, s pohonom štyroch kolies a s novou automatickou prevodovkou sa pravdepodobne zľahka prehupne cez 15-tisíc eur.

Dacia Duster: historické míľniky počas siedmich rokov úspešnej existencie

Prvé SUV značky Dacia je na trhu už sedem rokov. Pozrite sa, ako sa vyvíjalo s časom od úplne prvého zárodku až do súčasnosti.

Marec 2009 – Dacia Duster Concept

Na ženevskom autosalóne v roku 2009 uviedla Dacia štúdiu vozidla Duster. Mal proti sebe otvárajúce sa dvere, výšku len 1,49 metra a futuristický interiér. K sériovému modelu mala ďaleko a slúžila na propagovanie myšlienky rumunského SUV.

Dacia Duster Concept 2009 7 fotografií v galérii Dacia Duster Concept 2009 Zdroj: AUTO BILD

November 2009 – Dacia Duster Trophee Andros

Základné dizajnové znaky predstavil Renault verejnosti na pretekárskom špeciáli Duster Trophee Andros, ktorý bol určený na pretekanie v ľadovom koryte. S autom v ňom jazdil populárny Alain Prost. Techniku poskytol Renault Sport Technologies.

Dacia Duster Trophee Andros 20010 7 fotografií v galérii Dacia Duster Trophee Andros 20010 Zdroj: AUTO BILD

Marec 2010 – Dacia Duster 1. generácia

Na ženevskom autosalóne 2010 bola uvedená sériová podoba prvej generácie typu Duster. Bol postavený na platforme B0, ktorú využívajú aj typy Logan a Sandero, ale tiež Lada Largus a Lada X-Ray. Techniku 4x4 poskytol Nissan Juke.

Dacia Duster sériový model 2011 7 fotografií v galérii Dacia Duster sériový model 2011 Zdroj: AUTO BILD

September 2013 – Dacia Duster 1. generácia facelift

Na autosalóne vo Frankfurte mal premiéru prvý facelift typu Dustera. Spoznáte ho na prvý pohľad podľa novej masky a svetlometov. Pribudol motor s priamym vstrekovaním paliva a vynovený bol aj interiér.

Dacia Duster facelift 2013 7 fotografií v galérii Dacia Duster facelift 2013 Zdroj: AUTO BILD

Jún 2015 – Renault Duster Oroch

Na autosalóne v Buenos Aires bol uvedený pick-up vychádzajúci z typu Duster, s rázvorom predĺženým o 155 mm a celkovou dĺžkou 4,7 m. Oroch sa predáva Južnej Amerike, ale pripravuje sa aj európska verzia.

Renault Duster Orocht 2015 7 fotografií v galérii Renault Duster Orocht 2015 Zdroj: AUTO BILD


Najnovšie články
Predaj áut v Číne vzrástol len mierne

Pri opise apetítu automobilov sa zväčša používa sloveso “spotrebuje”, pri týchto autách je však úplne na mieste aj vyjadrenie “zožerie”. Živiť výkonný stroj...

Číry luxus: Moderné autá s najväčšou spotrebou

Druhá generácia japonského SUV je výborná na ceste i mimo nej. V teréne dokáže vďaka štedrej svetlej výške a režimu X-Mode prekvapujúco veľa.

Subaru XV: Schopnejšie, než by ste čakali

Mladá Boleslav pripravila špeciálnu verziu hatchbacku odkazujúcu na pretekára. Má špecifické farby, bohaté vybavenie a najmä motor 1.4 TSI.

Škoda Fabia dostala najrýchlejší variant

Mercedes-Benz ukázal interiér chystaného off-roadu. Podľa očakávania sa v ňom objavilo duo veľkých displejov, ktoré však nebude štandardom.

Kabína novej triedy G oficiálne odhalená

Dacia uvádza do slovenských obchodov novú verziu svojho populárneho SUV. Ponúkať ju bude v štyroch úrovniach a s piatimi motormi.

Duster druhej generácie prichádza na trh

Úrad rozhodol o zvolaní áut do servisov ešte 8. decembra. V celom svete sa zvolávanie týka 57 600 vozidiel, z toho 25 800 v Nemecku.

Pre emisie musí do servisov aj VW Touareg
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×