Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pozor na cestách v ČR: Polícia má nové drony

Na vodičov v susednom Česku už čoskoro bude číhať nová policajná pasca. Ide o moderné drony s policajným označením. Uvažuje o niečom podobnom aj slovenská polícia?
5 30 príspevkov 15.08.2016 / Soňa Zverková

Česká polícia ide s dobou a už čoskoro budú na sledovanie vodičov používať najmodernejšiu techniku. Reč je o bezpilotných diaľkovo ovládaných leteckých prístrojoch – dronoch. Polícia Stredočeského kraja ku dvom štvorkolkám Gladiator a niekoľkým terénnym vozidlám VW Amarok a Hyundai zakúpila dva drony s označením BRUS (bezpilotný rotorový univerzálny systém). V súčasnosti sa vykonáva výcvik operátorov a registrácia pilotov aj oboch prístrojov.

Nová zbraň českej polície – dron s označením BRUS. Zdroj: Týdeník Policie 5 fotografií v galérii Nová zbraň českej polície – dron s označením BRUS. Zdroj: Týdeník Policie Zdroj: Týdeník Policie

Podľa informácií stredočeskej polície sa budú drony používať spočiatku v chránenej prírodnej oblasti Brdy s cieľom odhaľovať nelegálne skládky a nepovolenú ťažbu dreva, ako aj pri pátracích akciách. Hovorkyňa Monika Schindlová zdôraznila, že zatiaľ sa s používaním v obývaných oblastiach sa zatiaľ nepočíta.

Šesť rotorov s priemerom 70 cm poskytuje dronu veľkú stabilitu, možno ho zložiť do kufra osobného vozidla. Dosah diaľkového ovládania je 10 km, pri polovičnej vzdialenosti vysiela dron v reálnom čase zábery do tabletu. Stroj poháňa elektrická energia a v prípade jej nedostatku stroj po vyhodnotení konfigurácie terénu vyšle operátorovi signál a sám sa vráti. Dron má veľmi slušnú výbavu. Okrem bežnej kamery nesie aj kameru s nočným videním a termovíziu.

Zdroj: Policie ČR 5 fotografií v galérii Zdroj: Policie ČR Zdroj: Policie ČR

Viaceré české médiá uviedli, že polícia očakáva predovšetkým zníženie nákladov, nakoľko prevádzka dronov je podstatne lacnejšia než letová hodina vrtuľníka. Napríklad, na Slovensku sa v závislosti od typu vrtuľníka platí za letovú hodinu s pilotom od 300 do 1 000 eur. Drony sa majú využívať predovšetkým pri pátracích akciách v teréne alebo dokumentáciu nehôd a živelných katastrof. Ich pozornosti sa však nevyhne ani cestná premávka. Hoci sa s meraním rýchlosti nepočíta, drony sú vďaka kamerám schopné na veľkú diaľku prečítať evidenčné číslo a budú sledovať ostatné závažné priestupky, napríklad, zákaz predchádzania či nedodržiavanie bezpečnej vzdialenosti.

Čo na to slovenská polícia?

Na drony sme sa opýtali slovenského policajného prezídia. „Bezpilotným prostriedkom sa slovenská polícia venuje už 25 rokov, podrobnosti však nie je možné z taktických dôvodov zverejniť,“ povedala nám hovorkyňa Denisa Baloghová. Podľa našich informácií polícia na ne doteraz nemala dostatok financií. V závislosti od technických parametrov sa totiž vhodné drony pohybujú vo veľmi širokom rozpätí zhruba 10 000 až 50 000 eur.

Nová zbraň českej polície – dron s označením BRUS. Zdroj: Týdeník Policie 5 fotografií v galérii Nová zbraň českej polície – dron s označením BRUS. Zdroj: Týdeník Policie Zdroj: Týdeník Policie

Drony chcela slovenská polícia používať prioritne na ochranu hraníc s cieľom zabrániť nelegálnemu prevádzačstvu. Ďalšími oblasťami boli, podobne ako v prípade Česka, monitorovanie premávky a práca v teréne, napríklad, pri pátraní po hľadaných osobách či vyhľadávaní rôznych nelegálnych aktivít. Podľa našich informácií o montovaní rýchlostných radarov polícia neuvažovala. Radary sa totiž nakupujú priebežne a polícia disponuje dostatočným počtom a limitom je i to, že dron z technického hľadiska nie je veľmi vhodný na montáž rýchlostného radaru.


Najnovšie články
Predaj áut v Číne vzrástol len mierne

Pri opise apetítu automobilov sa zväčša používa sloveso “spotrebuje”, pri týchto autách je však úplne na mieste aj vyjadrenie “zožerie”. Živiť výkonný stroj...

Číry luxus: Moderné autá s najväčšou spotrebou

Druhá generácia japonského SUV je výborná na ceste i mimo nej. V teréne dokáže vďaka štedrej svetlej výške a režimu X-Mode prekvapujúco veľa.

Subaru XV: Schopnejšie, než by ste čakali

Mladá Boleslav pripravila špeciálnu verziu hatchbacku odkazujúcu na pretekára. Má špecifické farby, bohaté vybavenie a najmä motor 1.4 TSI.

Škoda Fabia dostala najrýchlejší variant

Mercedes-Benz ukázal interiér chystaného off-roadu. Podľa očakávania sa v ňom objavilo duo veľkých displejov, ktoré však nebude štandardom.

Kabína novej triedy G oficiálne odhalená

Dacia uvádza do slovenských obchodov novú verziu svojho populárneho SUV. Ponúkať ju bude v štyroch úrovniach a s piatimi motormi.

Duster druhej generácie prichádza na trh

Úrad rozhodol o zvolaní áut do servisov ešte 8. decembra. V celom svete sa zvolávanie týka 57 600 vozidiel, z toho 25 800 v Nemecku.

Pre emisie musí do servisov aj VW Touareg
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×