Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pozor na cestách v ČR: Polícia má nové drony

Na vodičov v susednom Česku už čoskoro bude číhať nová policajná pasca. Ide o moderné drony s policajným označením. Uvažuje o niečom podobnom aj slovenská polícia?
5 30 príspevkov 15.08.2016 / Soňa Zverková

Česká polícia ide s dobou a už čoskoro budú na sledovanie vodičov používať najmodernejšiu techniku. Reč je o bezpilotných diaľkovo ovládaných leteckých prístrojoch – dronoch. Polícia Stredočeského kraja ku dvom štvorkolkám Gladiator a niekoľkým terénnym vozidlám VW Amarok a Hyundai zakúpila dva drony s označením BRUS (bezpilotný rotorový univerzálny systém). V súčasnosti sa vykonáva výcvik operátorov a registrácia pilotov aj oboch prístrojov.

Nová zbraň českej polície – dron s označením BRUS. Zdroj: Týdeník Policie 5 fotografií v galérii Nová zbraň českej polície – dron s označením BRUS. Zdroj: Týdeník Policie

Podľa informácií stredočeskej polície sa budú drony používať spočiatku v chránenej prírodnej oblasti Brdy s cieľom odhaľovať nelegálne skládky a nepovolenú ťažbu dreva, ako aj pri pátracích akciách. Hovorkyňa Monika Schindlová zdôraznila, že zatiaľ sa s používaním v obývaných oblastiach sa zatiaľ nepočíta.

Šesť rotorov s priemerom 70 cm poskytuje dronu veľkú stabilitu, možno ho zložiť do kufra osobného vozidla. Dosah diaľkového ovládania je 10 km, pri polovičnej vzdialenosti vysiela dron v reálnom čase zábery do tabletu. Stroj poháňa elektrická energia a v prípade jej nedostatku stroj po vyhodnotení konfigurácie terénu vyšle operátorovi signál a sám sa vráti. Dron má veľmi slušnú výbavu. Okrem bežnej kamery nesie aj kameru s nočným videním a termovíziu.

Zdroj: Policie ČR 5 fotografií v galérii Zdroj: Policie ČR

Viaceré české médiá uviedli, že polícia očakáva predovšetkým zníženie nákladov, nakoľko prevádzka dronov je podstatne lacnejšia než letová hodina vrtuľníka. Napríklad, na Slovensku sa v závislosti od typu vrtuľníka platí za letovú hodinu s pilotom od 300 do 1 000 eur. Drony sa majú využívať predovšetkým pri pátracích akciách v teréne alebo dokumentáciu nehôd a živelných katastrof. Ich pozornosti sa však nevyhne ani cestná premávka. Hoci sa s meraním rýchlosti nepočíta, drony sú vďaka kamerám schopné na veľkú diaľku prečítať evidenčné číslo a budú sledovať ostatné závažné priestupky, napríklad, zákaz predchádzania či nedodržiavanie bezpečnej vzdialenosti.

Čo na to slovenská polícia?

Na drony sme sa opýtali slovenského policajného prezídia. „Bezpilotným prostriedkom sa slovenská polícia venuje už 25 rokov, podrobnosti však nie je možné z taktických dôvodov zverejniť,“ povedala nám hovorkyňa Denisa Baloghová. Podľa našich informácií polícia na ne doteraz nemala dostatok financií. V závislosti od technických parametrov sa totiž vhodné drony pohybujú vo veľmi širokom rozpätí zhruba 10 000 až 50 000 eur.

Nová zbraň českej polície – dron s označením BRUS. Zdroj: Týdeník Policie 5 fotografií v galérii Nová zbraň českej polície – dron s označením BRUS. Zdroj: Týdeník Policie

Drony chcela slovenská polícia používať prioritne na ochranu hraníc s cieľom zabrániť nelegálnemu prevádzačstvu. Ďalšími oblasťami boli, podobne ako v prípade Česka, monitorovanie premávky a práca v teréne, napríklad, pri pátraní po hľadaných osobách či vyhľadávaní rôznych nelegálnych aktivít. Podľa našich informácií o montovaní rýchlostných radarov polícia neuvažovala. Radary sa totiž nakupujú priebežne a polícia disponuje dostatočným počtom a limitom je i to, že dron z technického hľadiska nie je veľmi vhodný na montáž rýchlostného radaru.


Najnovšie články
Drifty na púšti: Ken Block opäť vyvádza

EXKLUZÍVNA JAZDA Najdrahšie bavorské vozidlo ohúri nielen motorom od značky Rolls-Royce, ale tiež absolútnym luxusom na štyroch kolesách.

BMW M760Li: Dvanásťvalcový elektromobil

Ford v stanovisku uviedol, že elektromobily sa budú predávať pod značkou, ktorá bude majetkom nového spoločného podniku, v ktorej budú mať obe firmy 50-%...

Ford chce v Číne vyrábať elektromobily

McLaren patrí k jedným z najvýnimočnejších automobilov histórie. Špeciál, ktorý fascinuje aj po desaťročiach, si preto logicky drží vysokú cenu. Tá...

Nový rekord: Cena McLarenu F1 stále rastie

Trinásť talianskych automobilov sa predalo v prepočte za 14 miliónov eur, polovicu z toho tvorilo jediné historické kupé.

Úžasná zbierka Ferrari: Ktoré je najdrahšie?

Wolfsburg pripravil pre kompakt s génmi MPV dizajnové zásahy, multimediálny systém s 9,2-palcovým displejom i nové motory.

VW Golf Sportsvan absolvoval facelift

Tisícka nových pracovných miest vznikla podľa neho vďaka príchodu nových produktov. Automobilka hľadá zamestnancov predovšetkým do výroby pre karosáreň,...

VW Slovakia plánuje prijať tisícku zamestnancov
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×