Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Účinný trik zlodejov: Otvorili všetkých 38 áut

Bezpečnosť áut má slabinu. Všetkých 38 vozidiel s bezkľúčovým systémom otvárania a štartovania v teste krádeže zlyhalo. Naštartovať sa nepodarilo iba jediný model, aj ten sa však dal otvoriť. Len štyri značky v súčasnosti ponúkajú deaktiváciu rizikového systému.
3 25 príspevkov 06.06.2016 / Soňa Zverková

Pohodlné bezkľúčové systémy, kedy majiteľ auta nemusí vytiahnuť kľúč z vrecka a auto sa po dotyku kľučky či tlačidla odomkne a naštartuje, získavajú čoraz viac prívržencov. Nanešťastie nielen medzi motoristami. Je známa vec, že dlhoprstí majú o technológiách veľmi dobré znalosti a neraz sú pred automobilkami o krok napred. Dokazuje to aj najnovší test nemeckého autoklubu ADAC, ktorý odskúšal bezkľúčové systémy v celkovo 38 rôznych modeloch 22 značiek. Testy však pokračujú a pribúdajú stále nové modely.

Ilustračná snímka. Zdroj: ADAC 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: ADAC Zdroj: ADAC

Experti ADAC vyrobili vlastný zosilňovač signálu, pomocou ktorého dokázali v priebehu niekoľkých sekúnd takmer všetky vozidlá otvoriť bez zjavných stôp vlámania. Výrobcovia očividne nevidia riziká a svoje systémy považujú za bezpečné. Iba štyri značky ponúkajú možnosť deaktivácie tohto systému, konkrétne Daimler, Renault, Subaru a Toyota. Majitelia vozidiel tejto značky môžu požiadať autorizovaný servis alebo predajcu o trvalú deaktiváciu bezkľúčového systému alebo tak urobiť prostredníctvom palubného počítača či kombináciou tlačidiel na kľúči.

Zlodejské náradie za pár eur

Improvizovaný zosilňovač signálu je možné vyrobiť zo súčiastok dostupných v bežných obchodoch. Spojenie medzi kľúčom a vozidlom sa tak môže predĺžiť na niekoľko stoviek metrov nezávisle od toho, kde sa originálny kľúč naozaj nachádza. Tento spôsob navyše deaktivuje alarm a ostatné bezpečnostné prvky. Určitou, i keď krátkodobou pomôckou, by mohli byť mechanické zábrany, či už vo forme uzamykania volantu alebo prevodovky.

ADAC vzhľadom na výsledky testov vyzýva automobilky, aby nepodceňovali riziko krádeže vozidiel s bezkľúčovým systémom a ponúkali lepšie zabezpečenie. Výrobcovia by mali elektroniku vozidla systematicky zabezpečiť spôsobmi, ktoré sú v oblasti informačných technológií štandardné, napríklad vo forme softvérových aktualizácií či modernizácie hardvéru.

Zdroj: ADAC 3 fotografie v galérii Zdroj: ADAC Zdroj: ADAC

Dvojité riziko pre obeť krádeže

Akonáhle zlodeji motor naštartujú, môžu s ním aj bez kľúča prejsť obrovské vzdialenosti. Hoci na benzínových čerpadlách je zakázané tankovať s naštartovaným motorom, zlodeji to môžu risknúť. Jedinou možnosťou by bola pozornosť obsluhy, ktorej by takéto konanie mohlo prísť podozrivé a volala by políciu. Ak je však na čerpadle rušno, zlodeji natankujú a môžu pokojne pokračovať v ceste takmer bez obmedzenia.

Pre poškodeného krádež prináša aj ďalšie riziko. Ak zlodejovi nedopatrením zhasne motor, už ho znova nenaštartuje a s najväčšou pravdepodobnosťou utečie. Pokiaľ polícia vozidlo nájde bez známok vlámania, môže začať majiteľa podozrievať z pokusu o poisťovací podvod. A ten je v slovenskej legislatíve definovaný ako trestný čin a pri usvedčení hrozí páchateľovi nemalý trest. V závislosti od výšky a okolností spôsobenej škody mu hrozí finančný trest alebo trest odňatia slobody až do 15 rokov. Vo všetkých prípadoch však musí podvodník počítať s tým, že uhradí  poisťovni spôsobenú škodu a všetky vzniknuté trovy.

Zdroj: ADAC 3 fotografie v galérii Zdroj: ADAC Zdroj: ADAC


Najnovšie články
Slováci si vyberali z pol milióna jazdeniek

Hmotnosť pick-upu klesla o zhruba 200 kilogramov. Disponovať bude aj motormi V8, ktoré môžu teoreticky pracovať len na jeden valec.

Chevrolet Silverado podstúpil veľkú diétu

Novinka s označením Kamiq svojou vizážou pripomína súrodencov. Odhalená je v predstihu, premiéru má absolvovať na autosalóne v Pekingu.

Prekvapenie: Škoda pripravuje ďalšie SUV

GR Super Sport Concept vo veľkej miere vychádza z vytrvalostného pretekára, okrem dizajnu bol motoršport aj zdrojom pohonu.

Toyota odhalila kupé s výkonom 1 000 koní

Zlodeji využijú čokoľvek, aby sa dostali k peniazom alebo cennostiam motoristov. V Česku, neďaleko našich hraníc, sa začínajú množiť krádeže podľa overeného...

Zlodeji oživili úspešný trik a vykrádajú vozidlá

Podľa predbežných údajov sme aj vlani prekonali miliónovú hranicu vozidiel vyrobených na Slovensku. Z hľadiska počtu vyrobených áut na 1 000 obyvateľov sme aj...

Vlani sa u nás vyrobilo vyše milióna áut

Netradičný kríženec kupé a hatchbacku sa rozmerovo takmer nezmenil. Má však upravený dizajn, lepšie vybavenie a tri pohonné jednotky.

Hyundai Veloster dostal rovno aj verziu N
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×