Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Účinný trik zlodejov: Otvorili všetkých 38 áut

Bezpečnosť áut má slabinu. Všetkých 38 vozidiel s bezkľúčovým systémom otvárania a štartovania v teste krádeže zlyhalo. Naštartovať sa nepodarilo iba jediný model, aj ten sa však dal otvoriť. Len štyri značky v súčasnosti ponúkajú deaktiváciu rizikového systému.
3 23 príspevkov 06.06.2016 / Soňa Zverková

Pohodlné bezkľúčové systémy, kedy majiteľ auta nemusí vytiahnuť kľúč z vrecka a auto sa po dotyku kľučky či tlačidla odomkne a naštartuje, získavajú čoraz viac prívržencov. Nanešťastie nielen medzi motoristami. Je známa vec, že dlhoprstí majú o technológiách veľmi dobré znalosti a neraz sú pred automobilkami o krok napred. Dokazuje to aj najnovší test nemeckého autoklubu ADAC, ktorý odskúšal bezkľúčové systémy v celkovo 38 rôznych modeloch 22 značiek. Testy však pokračujú a pribúdajú stále nové modely.

Ilustračná snímka. Zdroj: ADAC 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: ADAC

Experti ADAC vyrobili vlastný zosilňovač signálu, pomocou ktorého dokázali v priebehu niekoľkých sekúnd takmer všetky vozidlá otvoriť bez zjavných stôp vlámania. Výrobcovia očividne nevidia riziká a svoje systémy považujú za bezpečné. Iba štyri značky ponúkajú možnosť deaktivácie tohto systému, konkrétne Daimler, Renault, Subaru a Toyota. Majitelia vozidiel tejto značky môžu požiadať autorizovaný servis alebo predajcu o trvalú deaktiváciu bezkľúčového systému alebo tak urobiť prostredníctvom palubného počítača či kombináciou tlačidiel na kľúči.

Zlodejské náradie za pár eur

Improvizovaný zosilňovač signálu je možné vyrobiť zo súčiastok dostupných v bežných obchodoch. Spojenie medzi kľúčom a vozidlom sa tak môže predĺžiť na niekoľko stoviek metrov nezávisle od toho, kde sa originálny kľúč naozaj nachádza. Tento spôsob navyše deaktivuje alarm a ostatné bezpečnostné prvky. Určitou, i keď krátkodobou pomôckou, by mohli byť mechanické zábrany, či už vo forme uzamykania volantu alebo prevodovky.

Pokračovanie článku pod reklamou videoreklama

ADAC vzhľadom na výsledky testov vyzýva automobilky, aby nepodceňovali riziko krádeže vozidiel s bezkľúčovým systémom a ponúkali lepšie zabezpečenie. Výrobcovia by mali elektroniku vozidla systematicky zabezpečiť spôsobmi, ktoré sú v oblasti informačných technológií štandardné, napríklad vo forme softvérových aktualizácií či modernizácie hardvéru.

Zdroj: ADAC 3 fotografie v galérii Zdroj: ADAC

Dvojité riziko pre obeť krádeže

Akonáhle zlodeji motor naštartujú, môžu s ním aj bez kľúča prejsť obrovské vzdialenosti. Hoci na benzínových čerpadlách je zakázané tankovať s naštartovaným motorom, zlodeji to môžu risknúť. Jedinou možnosťou by bola pozornosť obsluhy, ktorej by takéto konanie mohlo prísť podozrivé a volala by políciu. Ak je však na čerpadle rušno, zlodeji natankujú a môžu pokojne pokračovať v ceste takmer bez obmedzenia.

Pre poškodeného krádež prináša aj ďalšie riziko. Ak zlodejovi nedopatrením zhasne motor, už ho znova nenaštartuje a s najväčšou pravdepodobnosťou utečie. Pokiaľ polícia vozidlo nájde bez známok vlámania, môže začať majiteľa podozrievať z pokusu o poisťovací podvod. A ten je v slovenskej legislatíve definovaný ako trestný čin a pri usvedčení hrozí páchateľovi nemalý trest. V závislosti od výšky a okolností spôsobenej škody mu hrozí finančný trest alebo trest odňatia slobody až do 15 rokov. Vo všetkých prípadoch však musí podvodník počítať s tým, že uhradí  poisťovni spôsobenú škodu a všetky vzniknuté trovy.

Zdroj: ADAC 3 fotografie v galérii Zdroj: ADAC


Najnovšie články
Šprintérsky Lexus: Nový svetový rekord

V krajinách V4 bolo k dispozícii vyše 4,2 jazdeniek, na Slovensku ich bolo inzerovaných viac ako pol milióna. V porovnaní s ostatnými krajinami Slováci platili...

Vlani bolo na trhu vyše pol milióna jazdeniek

Na karosérii crossoveru sa objavia nadstavce blatníkov, prahov i nárazníkov. Zásadnú rolu majú zohrať uhlíkové vlákna.

RevoZport plánuje upravovať Model X

Maďarská fabrika Audi zaznamenala pokles výroby vozidiel aj motorov. Z toho dôvodu sa znížil počet pracovných zmien a stovky ľudí boli preradené do iných...

Výroba v Audi Hungaria vlani klesla

Zverejnenie detailu zadných partií dokazuje autentickosť fotiek prototypu. Výrobca sa rozhovoril o vzduchovej brzde i špeciálnych krídlových dverách.

McLaren ukáže v Ženeve nový superšport

Dopravná značka „Stoj, daj prednosť v jazde“ je na našich cestách bežná. Poznáte však skutočne všetky pravidlá, ktoré so „stopkou“ súvisia? Poradíme, ako...

„Stopka“: Ozaj poznáte pravidlá zastavenia?

Rozpis dopravných policajných hliadok platný na štvrtok 19. januára 2017. Prinášame prehľad neoznačených vozidiel.

Dopravné policajné hliadky na dnes
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×