Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Účinný trik zlodejov: Otvorili všetkých 38 áut

Bezpečnosť áut má slabinu. Všetkých 38 vozidiel s bezkľúčovým systémom otvárania a štartovania v teste krádeže zlyhalo. Naštartovať sa nepodarilo iba jediný model, aj ten sa však dal otvoriť. Len štyri značky v súčasnosti ponúkajú deaktiváciu rizikového systému.
3 24 príspevkov 06.06.2016 / Soňa Zverková

Pohodlné bezkľúčové systémy, kedy majiteľ auta nemusí vytiahnuť kľúč z vrecka a auto sa po dotyku kľučky či tlačidla odomkne a naštartuje, získavajú čoraz viac prívržencov. Nanešťastie nielen medzi motoristami. Je známa vec, že dlhoprstí majú o technológiách veľmi dobré znalosti a neraz sú pred automobilkami o krok napred. Dokazuje to aj najnovší test nemeckého autoklubu ADAC, ktorý odskúšal bezkľúčové systémy v celkovo 38 rôznych modeloch 22 značiek. Testy však pokračujú a pribúdajú stále nové modely.

Ilustračná snímka. Zdroj: ADAC 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: ADAC

Experti ADAC vyrobili vlastný zosilňovač signálu, pomocou ktorého dokázali v priebehu niekoľkých sekúnd takmer všetky vozidlá otvoriť bez zjavných stôp vlámania. Výrobcovia očividne nevidia riziká a svoje systémy považujú za bezpečné. Iba štyri značky ponúkajú možnosť deaktivácie tohto systému, konkrétne Daimler, Renault, Subaru a Toyota. Majitelia vozidiel tejto značky môžu požiadať autorizovaný servis alebo predajcu o trvalú deaktiváciu bezkľúčového systému alebo tak urobiť prostredníctvom palubného počítača či kombináciou tlačidiel na kľúči.

Zlodejské náradie za pár eur

Improvizovaný zosilňovač signálu je možné vyrobiť zo súčiastok dostupných v bežných obchodoch. Spojenie medzi kľúčom a vozidlom sa tak môže predĺžiť na niekoľko stoviek metrov nezávisle od toho, kde sa originálny kľúč naozaj nachádza. Tento spôsob navyše deaktivuje alarm a ostatné bezpečnostné prvky. Určitou, i keď krátkodobou pomôckou, by mohli byť mechanické zábrany, či už vo forme uzamykania volantu alebo prevodovky.

ADAC vzhľadom na výsledky testov vyzýva automobilky, aby nepodceňovali riziko krádeže vozidiel s bezkľúčovým systémom a ponúkali lepšie zabezpečenie. Výrobcovia by mali elektroniku vozidla systematicky zabezpečiť spôsobmi, ktoré sú v oblasti informačných technológií štandardné, napríklad vo forme softvérových aktualizácií či modernizácie hardvéru.

Zdroj: ADAC 3 fotografie v galérii Zdroj: ADAC

Dvojité riziko pre obeť krádeže

Akonáhle zlodeji motor naštartujú, môžu s ním aj bez kľúča prejsť obrovské vzdialenosti. Hoci na benzínových čerpadlách je zakázané tankovať s naštartovaným motorom, zlodeji to môžu risknúť. Jedinou možnosťou by bola pozornosť obsluhy, ktorej by takéto konanie mohlo prísť podozrivé a volala by políciu. Ak je však na čerpadle rušno, zlodeji natankujú a môžu pokojne pokračovať v ceste takmer bez obmedzenia.

Pre poškodeného krádež prináša aj ďalšie riziko. Ak zlodejovi nedopatrením zhasne motor, už ho znova nenaštartuje a s najväčšou pravdepodobnosťou utečie. Pokiaľ polícia vozidlo nájde bez známok vlámania, môže začať majiteľa podozrievať z pokusu o poisťovací podvod. A ten je v slovenskej legislatíve definovaný ako trestný čin a pri usvedčení hrozí páchateľovi nemalý trest. V závislosti od výšky a okolností spôsobenej škody mu hrozí finančný trest alebo trest odňatia slobody až do 15 rokov. Vo všetkých prípadoch však musí podvodník počítať s tým, že uhradí  poisťovni spôsobenú škodu a všetky vzniknuté trovy.

Zdroj: ADAC 3 fotografie v galérii Zdroj: ADAC


Najnovšie články
Kamión sa náhle skrížil v premávke

Seat Leon v našich končinách občas akoby žil v tieni väčšej Octavie a drahšieho Golfu. Je však táto pozícia zaslúžená? Toto kombi vás presvedčí o tom, že nie.

Test Seat Leon ST: Keď v kolónach relaxujete

Nedávno omladený pick-up má charakteristické farby i osvetlenie, rám v prednej časti či integrovanú vysielačku. Poháňa ho šesťvalec EcoBoost.

Do policajnej služby nastupuje Ford F-150

Nemci majú servis automobilov zasiahnutých škandálom zadefinovaný ako povinnosť, KBA plánuje ignorovanie výziev tvrdo trestať.

Dieselgate: Autám hrozí strata značiek

Americké športové autá boli vždy odlišné od tých európskych. Kým v Európe sa výrobcovia doťahujú o to, kto vyrobí motor s čo najmenším objemom a najvyšším...

Omladený Mustang dýcha na krk Európanom

Medzi motoristami sa nájde množstvo vodičov, ktorí si vyslovene potrpia na čistote ich štvorkolesového tátoša. Ak sa však chcú vyhnúť poškodeniu krycej vrstvy...

Fatálna chyba pri čistení auta: Nerobíte ju aj vy?

Po uzavretí cesty pod Strečnom motoristi pravdepodobne prišli o časť jednej z možných obchádzkových trás. Od zajtra totiž bude úplne zatvorená R2 pri Zvolene.

Od dnes zatvoria R2 pri Zvolene
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×