Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Test Peugeot 308 GTi: Späť medzi elitou

Francúzi strieľajú na španielsku bránu naozaj presne, gé-té-íčko ponúka výbornú kombináciu dynamiky a každodennej použiteľnosti.
38 16 príspevkov 21.03.2016 / Marek Pokrývka

V segmente hot-hatchov s predným pohonom je v posledných rokoch horúco. Najprv sa s dlhoročným kráľom menom Mégane R.S. pobil Seat Leon Cupra, následne však Renault o svoj opätovne získaný titul definitívne prišiel. Mohla za to Honda Civic Type R. Navyše, vlani do ringu vstúpil ďalší hráč: Peugeot totiž uviedol na trh ostrú verziu tristo-osmičky s prívlastkom GTi.

Peugeot 308 GTi vlani vstúpil do horúceho ringu 38 fotografií v galérii Peugeot 308 GTi vlani vstúpil do horúceho ringu Zdroj: Marek Pokrývka

Táto novinka absolvovala debut na vlaňajšom Festivale rýchlosti v Goodwoode, široká verejnosť ju neskôr mohla vidieť na jesennom frankfurtskom autosalóne. Po ňom prišla do obchodov. Hatchback síce dostal dve verzie odlišujúce sa výkonom, no na našom trhu je dostupná iba tá silnejšia. Čo sa v nej skrýva? Na to sme sa snažili odpovedať v redakčnom teste.

Športovú náturu prezrádzajú detaily

Peugeot 308 GTi vyzerá navonok pomerne civilne, laik môže mať s jeho identifikáciou problém. Najľahšie si ho možno zameniť so slabším modelom GT vybaveným takmer rovnakým bodykitom. Zhodný je tvar predného nárazníka i prahov, odlišný je iba dielec použitý vzadu.

O identite vozidla hovoria veľké koncovky výfuku 38 fotografií v galérii O identite vozidla hovoria veľké koncovky výfuku Zdroj: Marek Pokrývka

Športovú náturu špičkového variantu prezrádzajú iba detaily: dve veľké okrúhle koncovky výfuku, tmavé devätnásťpalcové disky kolies s veľmi štýlovým vzhľadom či obrovské brzdy na prednej náprave. Samozrejme, o identite jasne hovoria označenia na predných blatníkoch a piatych dverách.

Vo vnútri sa situácia opakuje, žiadne radikálne úpravy tu nenájdeme. Tou hlavnou sú anatomické predné sedadlá. Očalúnené sú kombináciou čiernej kože a alcantary, pričom popri červenom prešívaní sa na nich vyníma nápis Peugeot Sport. Výrazne sfarbenú niť nájdeme aj na dverách, palubnej doske či špecificky tvarovanom volante. Ten má zvýraznenú stredovú polohu a zdobí ho logo GTi. K povinnej interiérovej bižutérii môžeme zaradiť aj kovové pedále.

Hlavnou úpravou vo vnútri sú anatomické sedadlá 38 fotografií v galérii Hlavnou úpravou vo vnútri sú anatomické sedadlá Zdroj: Marek Pokrývka

Pri radiacej páke pribudlo tlačidlo Sport, ktoré aktivuje tzv. Dynamic mode. Športový režim sa prejavuje krvavo červeným sfarbením prístrojov. Palubný počítač umiestnený medzi nimi vtedy zmení zobrazenie, používateľa informuje o aktuálne využívanom výkone, krútiacom momente a pretlaku v saní. Všetko je nastavené pre podávanie maxima schopností.

Rýchlosťou sa vyrovná dvojlitrom

Po technickej stránke Peugeot 308 GTi spomedzi konkurentov trochu vyčnieva. Prakticky všetci sa totiž spoliehajú na dvojlitre, kým Francúz má 1,6-litrový motor zdieľaný s kupé RCZ R. Prepĺňaný benzínový štvorvalec však parametrami nezaostáva. Pri tempe 6 000 otáčok disponuje výkonom až 199 kW (270 k), ktorý je podporený krútiacim momentom so slušným maximom 330 Nm. Turbomotor je kombinovaný výhradne so šesťstupňovou ručne radenou prevodovkou. Tá má trochu dlhšie dráhy chodu a prospelo by jej aj presnejšie vymedzenie kulisy.

Manuálnej prevodovke by prospela lepšia kulisa 38 fotografií v galérii Manuálnej prevodovke by prospela lepšia kulisa Zdroj: Marek Pokrývka

Ako napovedajú čísla, gé-té-ičko nebude mať s rýchlou jazdou problém. Kanonáda na stovku mu trvá rovných šesť sekúnd. Subjektívne pôsobí vozidlo veľmi svižne a objemový hendikep umne skrýva. Veľkého slimáka v systéme však nezaprie. Naplno to rozbalí až po jeho roztočení, no na presúvanie sa má dosť sily aj v nižších otáčkach. Krútiaci moment totiž vrcholí pri 1 900 ot./min.

Správanie motora citeľne upravuje už spomínaný Dynamic mode, pri ktorom plynový pedál reaguje podstatne citlivejšie na povely vodiča. Okrem toho sa na scénu dostáva aj dofarbovanie zvuku pomocou reproduktorov. Vtedy znie motor pomerne nasrdene, no medzi elitu ho v tomto smere radiť nemožno. Dôležité je, že pri bežnej jazde pôsobí civilne. Akustikou sa výrazne nelíši od slabších naladení motora 1.6 THP a pracuje ticho.

Turbomotor umne skrýva svoj objemový hendikep 38 fotografií v galérii Turbomotor umne skrýva svoj objemový hendikep Zdroj: Marek Pokrývka

Francúzsky turbomotor sa teda parametrami vyrovná dvojlitrom, no to platí aj o spotrebe. Downsizing tu veľmi nefunguje. V meste sme s ostrým hatchbackom jazdili za 9,2 litra benzínu, na diaľnici nám palubný počítač ukázal rovných osem. Pokojné brázdenie vidieka znamenalo výsledok 6,4 l/100 km. Samozrejme, pri dynamickom nasadení sa čísla bez problémov menili na dvojciferné.

Hravý, ale zároveň aj komfortný

Peugeot 308 GTi však nepôsobí rýchlo iba v priamom smere, verdikt o rýchlosti si zaslúži aj za jeho schopnosť zvládať zákruty. Kompakt dokáže byť skutočne obratný. Veľkú rolu v tom zohráva štandardne dodávaný samosvorný diferenciál typu Torsen, ktorý pomáha najmä pri dynamickom výjazde zo zákrut. Prsty v tom však má aj nízka hmotnosť. Vozidlo vážiace v pohotovostnom stave len čosi vyše 1,3 tony nám počas testu predviedlo výborné jazdné vlastnosti, aj napriek zimným pneumatikám. Tie boli pre gé-té-íčko citeľným limitom.

Francúzsky kompakt dokáže byť skutočne obratný 38 fotografií v galérii Francúzsky kompakt dokáže byť skutočne obratný Zdroj: Marek Pokrývka

Navzdory tomuto sezónnemu obutiu ukázala novinka veľkú ochotu vrhať sa do oblúkov na kľukatých cestách, pričom disponovala slušnými dávkami trakcie. Aj vo vyšších rýchlostiach si v priečnom smere zachovala neutralitu. Následne sa najmä vinou gúm začala drať nosom von, pri prudkom ubratí plynu však prezentovala aj mierne pretáčavé tendencie.

Podvozok je celkom hravý, ale zároveň aj komfortný. To nás prekvapilo. Napriek použitiu obutia s mierami 235/35 R19 jazdí tento Peugeot pohodlne aj na slovenských cestách a dobre filtruje väčšinu nerovností. Žiadne vytrasené plomby v tomto hot-hatchi nehrozia. V kombinácii s pomerne tichým motorom to znamená, že každodenné používanie nebude nijako bolieť.

Pozitívnou správou je tiež to, že jazdné vlastnosti automobilu konštruktéri dosiahli bez špecifickej prednej nápravy s obmedzeným rozsahom vytočenia kolies. Manévrovanie na parkoviskách preto nie je žiaden problém. Francúz sa ovláda malým volantom, ktorý je pre tristo-osmičku charakteristický. V tomto prípade nadväzuje na riadenie s dosť strmým prevodom. Na povely poslúcha presne, bohvieako komunikatívne však nie je. Pri dynamickom nasadení by sme navyše privítali väčší odpor. Ide o menší nedostatok v inak veľmi schopnom balíku.

Na prednej náprave má gé-té-íčko impozantné brzdy 38 fotografií v galérii Na prednej náprave má gé-té-íčko impozantné brzdy Zdroj: Marek Pokrývka

Konštruktéri v automobilke nezabudli ani na brzdy, práve naopak. Na prednú nápravu nainštalovali impozantné ústrojenstvo od firmy Alcon. Štvorpiestikové strmene tu dopĺňajú až 380-milimetrové kotúče so zárezmi v tvare písmena C. To sa na kompakte naozaj nevidí často. Štedro dimenzovaný systém dokáže kvalitne krotiť silu turbomotora a neunaví sa ani pri dlhšom namáhaní.

Finálne číslo cez hranicu 33-tisíc

Tristo-osmička sa na našom trhu predáva od 14 390 eur, no ostrá verzia stojí viac než dvojnásobok základu. Bežná cenníková cena modelu GTi je 31 350 eur. Túto čiastku čiastočne obhajuje slušné štandardné vybavenie, ktoré okrem iného obsahuje 19-palcové disky, LED svetlomety, športové sedadlá, parkovacie senzory i navigačný systém.

Peugeot 308 GTi má slušné štandardné vybavenie 38 fotografií v galérii Peugeot 308 GTi má slušné štandardné vybavenie Zdroj: Marek Pokrývka

Priplatiť sa v prípade tohto vozidla dá iba za niekoľko menších detailov. Testovaný automobil mal v zozname extra výbavy alarm, parkovaciu kameru, špeciálny červený lak a audiosústavu značky Denon. Finálne číslo tieto prvky tesne prehupli cez hranicu 33-tisíc eur. No tuzemský importér na vozidlo ponúka 1 500-eurový bonus, reálna cena vozidla je tak 31 550 eur. Ide o konkurencieschopnú sumu.

Dôležitý prírastok medzi hot-hatchmi

V segmente hot-hatchov je v súčasnosti viacero zaujímavých modelov, no Peugeot 308 GTi možno označiť za dôležitý prírastok medzi nimi. Pôsobí totiž rovnako všestranne ako Seat Leon Cupra. Novinka je napriek objemovému hendikepu rýchla v priamom smere, no problém nemá ani s kľukatými cestami. Zásluhou samosvorného diferenciálu a veľkých bŕzd sa s ňou dá dobre zabaviť. Menším nedostatkom je nekomunikatívne riadenie a kulisa prevodovky.

Novinka pôsobí rovnako všestranne ako Leon Cupra 38 fotografií v galérii Novinka pôsobí rovnako všestranne ako Leon Cupra Zdroj: Marek Pokrývka

Vďaka svojim kvalitám je toto auto späť medzi elitou. Po vlažnej predchádzajúcej generácii nesie štítok 308 GTi znovu model, ktorý môže lákať na nefalšovanú športovú náturu. Nejde však o nijaké okruhové náradie s evidenčnými číslami. Nové gé-té-íčko ponúka výbornú kombináciu dynamiky a každodennej použiteľnosti. Francúzi teda strieľajú na španielsku bránu naozaj presne.

TECHNICKÉ ÚDAJE
Motor a pohonný systém
Usporiadanie a počet valcov
R4
Zdvihový objem
1 598 cm3
Max. výkon
199 kW/270 k
pri otáčkach
6 000/min
Max. krútiaci moment
330 Nm
pri otáčkach
1 900/min
Palivo
benzín
Pohon
predné kolesá
Prevodovka
6-stupňová manuálna
Rozmery, hmotnosti a objemy
Dĺžka
4 253 mm
Šírka
1 863 mm
Výška
1 446 mm
Rázvor náprav
2 617 mm
Pohotovostná hmotnosť
1 320 kg
Pohotovostná hmotnosť (EÚ)
1 395 kg
Užitočná hmotnosť
470 kg
Celková hmotnosť
1 790 kg
Objem batožinového priestoru
420/1 228 l
Objem palivovej nádrže
53 l
Jazdné výkony
Max. rýchlosť
250 km/h
Zrýchlenie 0-100 km/h
6,0 s
Spotreba
Mesto - normovaná
8,1 l/100 km
Mimo mesta - normovaná
4,9 l/100 km
Kombinovaná - normovaná
6,0 l/100 km
Mesto - počas testu
9,2 l/100 km
Diaľnica - počas testu
8,0 l/100 km
Vidiek - počas testu
6,4 l/100 km
Emisie
Emisie CO2 kombinované
139 g/km
Emisná norma
Euro 6
Štandardné cenníkové ceny s DPH
Základná cena modelu
od 14 390 €
Základná cena verzie
od 31 350 €
Cena testovaného exemplára
33 050 €

Najnovšie články
Slováci si vyberali z pol milióna jazdeniek

Hmotnosť pick-upu klesla o zhruba 200 kilogramov. Disponovať bude aj motormi V8, ktoré môžu teoreticky pracovať len na jeden valec.

Chevrolet Silverado podstúpil veľkú diétu

GR Super Sport Concept vo veľkej miere vychádza z vytrvalostného pretekára, okrem dizajnu bol motoršport aj zdrojom pohonu.

Toyota odhalila kupé s výkonom 1 000 koní

Zlodeji využijú čokoľvek, aby sa dostali k peniazom alebo cennostiam motoristov. V Česku, neďaleko našich hraníc, sa začínajú množiť krádeže podľa overeného...

Zlodeji oživili úspešný trik a vykrádajú vozidlá

Podľa predbežných údajov sme aj vlani prekonali miliónovú hranicu vozidiel vyrobených na Slovensku. Z hľadiska počtu vyrobených áut na 1 000 obyvateľov sme aj...

Vlani sa u nás vyrobilo vyše milióna áut

Netradičný kríženec kupé a hatchbacku sa rozmerovo takmer nezmenil. Má však upravený dizajn, lepšie vybavenie a tri pohonné jednotky.

Hyundai Veloster dostal rovno aj verziu N

Fiat Chrysler sa chce v budúcnosti zamerať na segment SUV a využiť pritom potenciál značky Jeep. Do roka 2022 by tak mohol zvýšiť zisk až dvojnásobne.

Fiat Chrysler chce zdvojnásobiť zisky
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×