Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Test Volvo S60 Cross Country: Exot

Švédska automobilka doplnila kombi V60 Cross Country rovnako koncipovaným sedanom. Aká je táto novinka s prepĺňaným päťvalcom?
32 14 príspevkov 27.01.2016 / Marek Pokrývka

Segment SUV v ostatných rokoch vyslovene prekvitá, pričom to platí prakticky o všetkých veľkostných odrodách tejto kategórie. Spolu s ním sa na cestách objavuje čoraz viac zvýšených kombíkov. Terénny vzhľad sa jednoducho nosí a Volvo si to dobre uvedomuje.

Volvo S60 Cross Country je sedan bez priameho konkurenta 32 fotografií v galérii Volvo S60 Cross Country je sedan bez priameho konkurenta Zdroj: Marek Pokrývka

V spomínaných končinách trhu reprezentuje severskú značku kombi V60 Cross Country, no automobilka ho vlani prekvapujúco doplnila aj rovnako koncipovaným sedanom. Ten je široko-ďaleko jediným takýmto modelom. Aká je švédska novinka v kombinácii s prepĺňaným päťvalcom? Odpoveď na túto otázku sme hľadali počas redakčného testu.

Sedan posadený vyššie než niektoré SUV

V rámci strednej triedy je Volvo S60 Cross Country exotom. Môže za to nielen tvar karosérie, ale aj priestor pod jeho podlahou. Sedan je totiž zvýšený až o 65 milimetrov. To je výrazne viac než pri väčšine konkurenčných kombi a najmä zozadu sú extra centimetre pod podvozkom jasne vidieť. Vozidlo sa však okrem toho vyznačuje aj vlastným tvarom nárazníkov s ochrannými prvkami, ktoré dopĺňa plastové lemovanie blatníkov. Sedan teda dostal typickú bižutériu.

Zvnútra švédskej novinky je prakticky všetko po starom 32 fotografií v galérii Zvnútra švédskej novinky je prakticky všetko po starom Zdroj: Marek Pokrývka

Kým exteriérové rozdiely od štandardnej verzie sú zjavné, zvnútra je prakticky všetko po starom. Žiadne „farmárske“ vyhotovenie tu nečakajte. V našom prípade bol terénne štylizovaný model bohato vybavený, pričom na hodnotnom pocite z jeho kabíny mali nemalý podiel výborné sedadlá potiahnuté luxusne pôsobiacou dvojfarebnou kožou. Bohužiaľ, spolu s kvalitami zdedil tento model aj neduhy klasického sedanu. Tým je napríklad podpriemerný batožinový priestor s objemom 380 litrov.

Spoza volantu je odstup od zeme cítiť. Niet sa čo čudovať, veď so svetlou výškou 201 milimetrov je tento švédsky sedan posadený vyššie než niektoré SUV. Prináša to o niečo lepší rozhľad a neporovnateľne väčšiu priechodnosť terénom. S60 Cross Country sa nemusí báť žiadnych obrubníkov ani rozbitých poľných ciest, v čom pomáha aj extra ochrana mechanických častí podvozka.

Pruženie je naladené tak, aby sa karoséria veľmi nenakláňala 32 fotografií v galérii Pruženie je naladené tak, aby sa karoséria veľmi nenakláňala Zdroj: Marek Pokrývka

Napriek ťažisku posunutému nahor jazdné vlastnosti veľmi neutrpeli. Pruženie je naladené tak, aby sa karoséria veľmi nenakláňala a vozidlo s prehľadom zvládalo aj svižnejšie prejazdy zákrut. Druhou stranou mince je filtrovanie väčších nerovností. Na kvalitnom povrchu pôsobí sedan pohodlne, ale realita slovenských ciest tento imidž občas narúša. Pri prejazde horšieho asfaltu sa rany od osemnásťpalcových kolies ozývajú viac, než by sme v takto koncipovanom automobile čakali. Čiastočne za to však môže aj inak výborné odhlučnenie interiéru.

K exotickej náture prispel aj turbomotor

Pre slovenských zákazníkov má Volvo S60 Cross Country tri pohonné jednotky. Na výber je dvojlitrový naftový štvorvalec D4 s maximom 140 kW (190 k) poháňajúci prednú os alebo rovnako označený i silný päťvalec roztáčajúci všetky štyri kolesá. My sme mali k dispozícii tretiu voľbu: benzínovú verziu T5 kombinovanú výhradne s automatom a pohonom oboch náprav.

Tento model poháňa známy 2,5-litrový turbomotor s piatimi valcami v rade, čo je na dnešné pomery rarita. Aj pohon teda prispel k exotickej náture testovaného auta. Agregát dosahuje najvyšší výkon 187 kW (254 k) a krútiaci moment 360 Nm, pričom najmä pod záťažou produkuje veľmi peknú melódiu. Tento motor má naozaj podmanivý charakter. No ako vidieť na parametroch, okrem zvuku mu nechýba ani sila. Sedan strednej triedy dokáže rozbehnúť na 100 km/h za rovných sedem sekúnd.

Prepĺňaný 2,5-litrový päťvalec má podmanivý charakter 32 fotografií v galérii Prepĺňaný 2,5-litrový päťvalec má podmanivý charakter Zdroj: Marek Pokrývka

Pohonná jednotka sa dodáva so šesťstupňovou samočinnou skriňou staršej konštrukcie. V dnešnej dobe už nepatrí k tým najlepšie pracujúcim, mohla by radiť hladšie i rýchlejšie. To však nie je všetko. Nepozdával sa nám ani ostrý plynový pedál, ktorý v spolupráci s malým preklzom hydrodynamického meniča spôsoboval, že vozidlo reagovalo neustále ako v nejakom športovom režime. Na pravú nohu preto treba dávať naozaj pozor a zaobchádzať s ňou citlivo.

Prepĺňaný zážihový päťvalec v autách Volvo nepatril nikdy k askétom a verzia pod kapotou S60 Cross Country na tom nič nemení. Turbomotor je smädnejší najmä v meste. Tam si bez väčších problémov vypýta takmer jedenásť litrov, pričom na diaľnici jazdí v priemere za 9,5 l/100 km. Ani pri pokojnom brázdení vidieka nie je vyslovene úsporný: my sme mu odmerali 7,2 litra na sto.

Základ o jedenásťtisíc vyššie než bežný sedan

Pre ľudí rátajúcich každý cent teda tento variant určený nie je a potvrdzuje to kúpna cena. Volvo si za model S60 Cross Country pýta na slovenskom trhu od 41 620 eur. Tento základ je o celých jedenásťtisíc vyššie než bežný sedan, čo však súvisí aj s odlišnou ponukou motorizácii a vybavenia. Reálne je rozdiel medzi dvojicou zhruba polovičný.

Účet za testované vozidlo dosiahol s príplatkami 58 810 eur 32 fotografií v galérii Účet za testované vozidlo dosiahol s príplatkami 58 810 eur Zdroj: Marek Pokrývka

Nami skúšaný exemplár bol vo vybavení Summum, ktoré je o ďalších sedemtisíc drahšie. K tomu sa pridalo ešte niekoľko príplatkov. Extra financie si vyžiadal zimný balík, navigačný systém, audiosústava Harman Kardon, bezpečnostné prvky Intellisafe, bi-xenónové svetlá a niekoľko ďalších súčastí. Finálny účet za testovacie vozidlo tak dosiahol čiastku 58 810 eur.

Ako dopadne tento severský experiment?

Volvo S60 Cross Country je exot bez priameho konkurenta. Sedan má typickú terénnu bižutériu a je zvýšený o celých 65 milimetrov, čo vidieť najmä zozadu. No evidentné sú aj spoza volantu. Jazdné vlastnosti napriek tomu veľmi neutrpeli, aj keď prejazdy väčších nerovností cítiť viac než by sme čakali. Prepĺňaný benzínový päťvalec má silu i charakter, ale najmä v meste je smädnejší. Starší šesťstupňový automat spriahnutý s týmto motorom už dnes nepatrí k najlepšie pracujúcim.

Rozhodnutie ponúkať sedan S60 Cross Country je pomerne odvážne 32 fotografií v galérii Rozhodnutie ponúkať sedan S60 Cross Country je pomerne odvážne Zdroj: Marek Pokrývka

Švédska automobilka sa týmto modelom vydala na neznámu pôdu, rozhodnutie ponúkať okrem kombíka aj podobne koncipovaný sedan je pomerne odvážne. Ako dopadne tento severský experiment? Odpoveď na to dajú až zákazníci, no vzhľadom na popularitu áut ako je napríklad BMW X4 sa snáď tomuto nevšednému modelu nejaké klientelu osloviť podarí. S prižmúrením oboch očí totiž v jeho líniách možno vidieť čosi podobné ako sú trendové SUV-kupé...

TECHNICKÉ ÚDAJE
Motor a pohonný systém
Usporiadanie a počet valcov
R5
Zdvihový objem
2 497 cm3
Max. výkon
187 kW/254 k
pri otáčkach
5 400/min
Max. krútiaci moment
360 Nm
pri otáčkach
1 800-4 200/min
Palivo
benzín
Pohon
všetky kolesá
Prevodovka
6-stupňová automatická
Rozmery, hmotnosti a objemy
Dĺžka
4 638 mm
Šírka
1 899 mm
Výška
1 539 mm
Rázvor náprav
2 774 mm
Pohotovostná hmotnosť
1 682 kg
Pohotovostná hmotnosť (EÚ)
1 757 kg
Užitočná hmotnosť
518 kg
Celková hmotnosť
2 200 kg
Objem batožinového priestoru
380 l
Objem palivovej nádrže
67,5 l
Jazdné výkony
Max. rýchlosť
210 km/h
Zrýchlenie 0-100 km/h
7,0 s
Spotreba
Mesto - normovaná
-
Mimo mesta - normovaná
-
Kombinovaná - normovaná
8,5 l/100 km
Mesto - počas testu
10,9 l/100 km
Diaľnica - počas testu
9,5 l/100 km
Vidiek - počas testu
7,2 l/100 km
Emisie
Emisie CO2 kombinované
198 g/km
Emisná norma
Euro 6
Štandardné cenníkové ceny s DPH
Základná cena modelu
od 41 620 €
Základná cena verzie
od 48 620 €
Cena testovaného exemplára
58 810 €

Najnovšie články
Slováci si vyberali z pol milióna jazdeniek

Hmotnosť pick-upu klesla o zhruba 200 kilogramov. Disponovať bude aj motormi V8, ktoré môžu teoreticky pracovať len na jeden valec.

Chevrolet Silverado podstúpil veľkú diétu

GR Super Sport Concept vo veľkej miere vychádza z vytrvalostného pretekára, okrem dizajnu bol motoršport aj zdrojom pohonu.

Toyota odhalila kupé s výkonom 1 000 koní

Zlodeji využijú čokoľvek, aby sa dostali k peniazom alebo cennostiam motoristov. V Česku, neďaleko našich hraníc, sa začínajú množiť krádeže podľa overeného...

Zlodeji oživili úspešný trik a vykrádajú vozidlá

Podľa predbežných údajov sme aj vlani prekonali miliónovú hranicu vozidiel vyrobených na Slovensku. Z hľadiska počtu vyrobených áut na 1 000 obyvateľov sme aj...

Vlani sa u nás vyrobilo vyše milióna áut

Netradičný kríženec kupé a hatchbacku sa rozmerovo takmer nezmenil. Má však upravený dizajn, lepšie vybavenie a tri pohonné jednotky.

Hyundai Veloster dostal rovno aj verziu N

Fiat Chrysler sa chce v budúcnosti zamerať na segment SUV a využiť pritom potenciál značky Jeep. Do roka 2022 by tak mohol zvýšiť zisk až dvojnásobne.

Fiat Chrysler chce zdvojnásobiť zisky
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×