Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

13 najočakávanejších automobilov roku 2016

Predstavujeme kľúčové novinky, na ktoré sa môžu motoristi tešiť počas nasledujúceho roka. Je medzi nimi Audi, Ford, Mercedes i Škoda.
13 32 príspevkov 01.01.2016 / Marek Pokrývka

Od dnešného dňa píšeme v dátume číslo 2016. Tento rok by mal byť opäť bohatý na motoristické novinky, pričom o mnohých z nich už čo-to vieme. V pláne sú desiatky premiér. Niektoré modely podstúpia v najbližších mesiacoch omladenie, iné prejdú generačnou výmenou či dostanú ďalší karosársky variant. Zo všetkých automobilov chystaných pre tento rok sme vybrali 13 tých, ktoré považujeme za najočakávanejšie. Na ktoré kľúčové novinky sa môžu počas nasledujúceho roka motoristi tešiť?

Športové kupé Alpine

Alpine, značka patriaca pod francúzsky Renault, by sa mala počas ďalších mesiacov vrátiť na mapu automobilového sveta. Jej návratom bude športové kupé naznačené konceptom Celebration. Sériová verzia by sa od neho nemala veľmi líšiť, v dizajne bude teda cítiť slušná inšpirácia historickým modelom A110. Na technickom fronte bude cítiť spriaznenosť s modelmi Renaultsport.

Sériová verzia kupé Alpine by sa nemala veľmi líšiť od konceptu Celebration 13 fotografií v galérii Sériová verzia kupé Alpine by sa nemala veľmi líšiť od konceptu Celebration

Nový model Aston Martin

Aston Martin má v priebehu tohto roka odhaliť typ DB11, ktorý sa údajne stane začiatkom novej éry britskej značky. Bude prvým autom čerpajúcim vo veľkej miere zo spolupráce s divíziou Mercedes-AMG. Očakávať možno sviežu platformu, techniku i vzhľad. Ten však pravdepodobne bude čiastočne inšpirovaný modelom DB10 postaveným pre bondovku Spectre.

Vzhľad britského typu DB11 bude pravdepodobne inšpirovaný modelom DB10 13 fotografií v galérii Vzhľad britského typu DB11 bude pravdepodobne inšpirovaný modelom DB10

Najmenšie SUV od Audi

Audi má počas týchto mesiacov odhaliť svoje najmenšie SUV, čo automobilka potvrdila už v roku 2013. Pôvodne sa hovorilo o označení Q1. Vo finále by však mohlo mať v mene číslo dva a ostro rezaný dizajn pripomínajúci o číslo väčší typ Q3. Kompaktné SUV má stáť na modulárnej platforme MQB a dĺžkou tesne presahovať štvormetrovú hranicu.

Kompaktné SUV Audi by mohlo mať v mene číslo dva a ostro rezaný dizajn 13 fotografií v galérii Kompaktné SUV Audi by mohlo mať v mene číslo dva a ostro rezaný dizajn

 

Nástupca bavorského radu 5

BMW má onedlho na svet priviesť nástupcu radu 5. Ďalšia generácia bavorského reprezentanta vo vyššej strednej triede sa pravdepodobne vo viacerých prvkoch inšpiruje súčasnou vlajkovou loďou značky. Spoločné rysy možno očakávať v dizajne i technológiách. V porovnaní so súčasnou verziou auta by mala byť novinka o niečo väčšia, no výrazne ľahšia.

Ďalšia generácia radu 5 sa pravdepodobne inšpiruje vlajkovou loďou značky 13 fotografií v galérii Ďalšia generácia radu 5 sa pravdepodobne inšpiruje vlajkovou loďou značky

Sériový superšport Ford GT

Ford v priebehu minulého roka viackrát prezentoval koncept superšportu GT, ktorý je druhou modernou generáciou tejto sorty. Čoskoro by mal prísť vo forme sériového vozidla. Podľa neoficiálnych informácii bude mať 3,5-litrový biturbo šesťvalec naladený až na vyše 700 konských síl, pričom Ford chce vraj vyrobiť maximálne tisíc exemplárov.

Šesťvalec superšportu Ford GT má byť naladený na vyše 700 konských síl 13 fotografií v galérii Šesťvalec superšportu Ford GT má byť naladený na vyše 700 konských síl

Piata generácia Discovery

Land Rover odhalil v roku 2014 koncept s označením Discovery Vision, ktorý jasne vydláždil ďalšie smerovanie britskej značky. Na jeho základe už automobilka pripravila náhradu za Freelander. V tomto roku by sa do produkčnej formy mal dostať základný typ Discovery, v poradí piata generácia. Od štúdie sa pravdepodobne nebude veľmi líšiť.

Produkčná forma konceptu Discovery Vision bude piatou generáciou tohto typu 13 fotografií v galérii Produkčná forma konceptu Discovery Vision bude piatou generáciou tohto typu

Kľúčové SUV od Maserati

Maserati má počas tohto roka vstúpiť do stále početnejšieho segmentu prémiových SUV. Jej prvou lastovičkou v tomto segmente sa má stať model s označením Levante, ktorý voľne nadviaže na koncept Kubang odhalený v roku 2011. Vozidlo však má dostať inak tvarovanú karosériu v štýle BMW X6. Okrem klesajúcej strechy sa bude líšiť aj v niekoľkých ďalších detailoch. Technika vozidla by mala byť vo veľkej miere príbuzná so sedanom Ghibli. Pre budúcnosť talianskej značky vraj bude SUV kľúčové: jeho úspech či neúspech má v ďalšom smerovaní firmy veľkú váhu.

Technika SUV Maserati Levante by mala byť príbuzná so sedanom Ghibli 13 fotografií v galérii Technika SUV Maserati Levante by mala byť príbuzná so sedanom Ghibli

Desiaty Mercedes triedy E

Mercedes sa už o niekoľko dní postará o jeden z najočakávanejších debutov nesúcich dátum 2016. Na januárovom autosalóne v Detroite odhalí nové Éčko. Už desiata generácia triedy E by mala zvonku pripomínať menšieho brata C i vlajkovú loď S, pričom vo vnútri je jasná inšpirácia väčším bratom. Fotky interiéru nám Suttgart už ukázal, na ďalšie zábery a technické detaily si ešte budeme musieť počkať. Trieda E však má uviesť do sveta novú rodinu pohonných jednotiek.

Fotky interiéru desiatej generácie Éčka nám už Stuttgart už ukázal 13 fotografií v galérii Fotky interiéru desiatej generácie Éčka nám už Stuttgart už ukázal

Ioniq s tromi rôznymi pohonmi

Hyundai pripravuje pre nadchádzajúce mesiace premiéru dôležitého typu Ioniq, ktorý príde do sveta s tromi rôznymi alternatívnymi pohonmi. V sériovej produkcii bude prvým takýmto vozidlom. Kórejská novinka sa bude predávať ako hybrid, plug-in hybrid i elektromobil. Konkurovať tak bude nielen populárnej Toyote Prius, ale aj ďalším alternatívne poháňaným vozidlám.

Hyundai Ioniq sa bude predávať ako hybrid, plug-in hybrid i elektromobil 13 fotografií v galérii Hyundai Ioniq sa bude predávať ako hybrid, plug-in hybrid i elektromobil

Panamera druhej generácie

Porsche patrí k tým značkám, ktorí počas nasledujúceho roka odhalia čosi zásadné. Spoločnosť z nemeckého Zuffenhausenu by totiž mala stiahnuť plachtu z druhej generácie modelu Panamera. Úspešné štvordverové auto má dostať menej kontroverzný dizajn a veľkú flexibilnú platformu, ktorú má postupne využiť viacero modelov v rámci koncernu VW Group. Línie jej karosérie sa môžu inšpirovať nedávno odhaleným elektrickým prototypom Mission E.

Druhá generácia sedanu Panamera sa môže inšpirovať prototypom Mission E 13 fotografií v galérii Druhá generácia sedanu Panamera sa môže inšpirovať prototypom Mission E

Koleos na platforme Nissan

Renault má údajne pre Paríž nachystaný nový Koleos. Prototypy tohto vozidla sa podarilo odfotiť už viackrát, pričom bola jasná príbuznosť s menším typom Kadjar. Táto novinka má stáť na platforme Nissan, darcom techniky pre druhú generáciu bude podľa všetkého typ X-Trail. Francúzsky variant však bude o niečo väčší a mať dizajn prispôsobený štýlu dvojice Talisman/Mégane.

Nový Renault Koleos bude mať dizajn prispôsobený štýlu Talisman/Mégane 13 fotografií v galérii Nový Renault Koleos bude mať dizajn prispôsobený štýlu Talisman/Mégane

Sériové španielske SUV

Seat na vlaňajšej výstave v Ženeve odhalil koncept 20V20, ktorým jasne naznačil svoje plány vstúpiť do segmentu SUV. Toto španielske vozidlo vraj nebolo ledabolým experimentom, sériový model by mal jeho tvary kopírovať. Sériová novinka má stáť na flexibilnej architektúre MQB. Zatiaľ to síce nie je oficiálne, ale hovorí sa o označení Aran.

Sériová novinka Seat má stáť na architektúre MQB a mať označenie Aran 13 fotografií v galérii Sériová novinka Seat má stáť na architektúre MQB a mať označenie Aran

Väčší brat pre Škodu Yeti

Škoda by mala na jesennom parížskom autosalóne predviesť svoje druhé SUV, ktoré bude postavené o kategóriu vyššie než aktuálny Yeti. Ako sme sa nedávno dozvedeli, malo by niesť označenie Kodiak. Dizajnovo pôjde v stopách súčasných áut mladoboleslavskej značky. Českému vozidlu s dĺžkou asi 4,7 metra poskytne technický základ modulárna platforma MQB.

Druhé SUV mladoboleslavskej značky Škoda by malo niesť označenie Kodiak 13 fotografií v galérii Druhé SUV mladoboleslavskej značky Škoda by malo niesť označenie Kodiak


Najnovšie články
Nádherný Countach: Klasika jazdí vidiekom

Šesťvalcové kupé s komplexne prepracovanou karosériou malo podľa výrobcu zvládnuť domácu trať Hethel v rovnakom čase ako špeciál 3-Eleven.

Evora GT430: Najsilnejší Lotus histórie

Zákaz vjazdu dieselových áut do európskych miest môže poškodiť schopnosť automobiliek investovať do vývoja vozidiel s nulovými emisiami.

Zákazy vjazdu dieselov do miest nepomôžu

Zlodeji v každej krajine radi číhajú na turistov, ktorí sú ich ľahkými obeťami. Ponúkame niekoľko rád a tipov, ako sa vyhnúť nepríjemnostiam.

7 rád, ako sa vyhnúť na dovolenke zlodejom

Kupé disponuje porciou 496 kW (675 k), podvozkom s komponentmi KW a karbónovými dielcami. Disciplína 0-100 km/h mu trvá 2,7 sekundy.

Modrý šíp: Porsche 911 dosiahlo 344 km/h

Facelift kórejského vozidla je pomerne decentný, zmien však narátame dosť. V interiéri sa objavil odlišný volant či volič automatickej prevodovky.

Kia Sorento podstúpila malú modernizáciu

Najmenšie SUV severskej značky by malo zákazníkom ponúknuť široké možnosti na prispôsobenie vlastnému vkusu.

Volvo XC40 staví na kvalitné materiály
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×