Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nissan IDS jazdí elektricky a samostatne

VIDEO
Predkrm k druhej generácii modelu Leaf má ostré línie, karosériou z uhlíkových vlákien a interiér s dvomi konfiguráciami.
21 28.10.2015 / Marek Pokrývka

Začiatkom týždňa zverejnil Nissan obrázok, ktorý jemne poodhaľoval línie konceptu prichystaného pre Tokio. Dnes z neho na pôde tamojšieho výstaviska spadla plachta. Futuristické vozidlo slúžiace ako predkrm k druhej generácii modelu Leaf láka na výrazný dizajn, ale aj moderné technológie. Má totiž jazdiť elektricky a celkom samostatne.

Nissan IDS je autonómne jazdiaci elektromobil 21 fotografií v galérii Nissan IDS je autonómne jazdiaci elektromobil Zdroj: Nissan

IDS je päťdverový hatchback s krátkymi prevismi, čelným sklom prechádzajúcim až do strechy a ostrými líniami podriadenými prúdeniu vzduchu. Z hľadiska dizajnu ho možno jednoznačne zaradiť do aktuálnej rodiny Nissan. V porovnaní so sériovými modelmi je však novinka podstatne odvážnejšia a svoju radikálnu štylistiku zvýrazňuje svetelnými prvkami.

Konštrukcia elektromobilu neobsahuje B-stĺpik, zadné dvere majú preto pánty na opačnej strane než je zvyčajné. Ťaží z toho prístup do vnútra. Interiér obsahuje štyri sedadlá a vďaka modulárnej palubnej doske ponúka dve konfigurácie. Pri autonómnej jazde sú kreslá natočené k sebe a pred pasažiermi sa nachádza veľký dotykový displej doplnený komunikačným rozhraním na strane vodiča. Voľbou manuálneho riadenia sa spod neho vysunie špeciálny volant ako vystrihnutý zo sci-fi filmu. Hlavná obrazovka vtedy zmizne a sedačky sa vyrovnajú.

Pri samostatnej jazde sú kreslá natočené k sebe 21 fotografií v galérii Pri samostatnej jazde sú kreslá natočené k sebe Zdroj: Nissan

Tvary karosérie tohto vozidla naznačujú, že pri jeho vývoji bol dôraz kladený na jazdné odpory. Koncept má preto výšku 1 380 mm prispievajúcu k dobrej aerodynamike a pneumatiky so šírkou iba 175 milimetrov. Nezabudlo sa ani na hmotnosť, karoséria konceptu je preto vytvorená kompletne z uhlíkových vlákien. Na palube je umiestnená batéria s kapacitou 60 kWh. Žiadne ďalšie technické údaje o svojej novinke Nissan neprezradil.


Najnovšie články
Rýchla krádež: Mercedes zmizol za 20 sekúnd

Štvrtá generácia luxusného SUV by mala vzniknúť na architektúre CLAR, ktorá prinesie vyššiu tuhosť a zároveň nižšiu hmotnosť.

Nové BMW X5: Mediálna kampaň sa začala

niektoré modely dieselových áut budú mať zakázaný vjazd do dvoch úsekov dvoch ulíc v štvrti Altona.

Hamburg uvádza obmedzenia pre naftové autá

Bezpečnosť dieťaťa vo vozidle nemožno podceňovať a teda ani výber vhodnej autosedačky. Autokluby ADAC a ÖAMTC v tejto sezóne otestovali 23 modelov a väčšina...

Test autosedačiek: Jedna je extrémne nebezpečná

Vlajkovú loď francúzskej značky sme preverili s novým 1,8-litrovým benzínom, ktorý pôvodne debutoval pod kapotou kupé Alpine A110.

Test Renault Espace TCe 225: Dobré srdce

Moderné automobily sú plné asistenčných systémov, dostávajú sa už aj do najlacnejších modelov a čoskoro budú mnohé z nich povinnou výbavou. Používajú ich však...

Asistenčné systémy: Používajú ich vodiči?

Na záberoch zverejnených na sociálnych sieťach môžeme vidieť čierny a červený exemplár SUV, oba mali putovať do arabského sveta.

Cullinan: Prvé kusy už Rolls-Royce dodal
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×