Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

VW hrozí obrovská pokuta pre podvod

Sankcie agentúry EPA voči nemeckej automobilke sa môžu vyšplhať na astronomických 18 miliárd dolárov, čo je v prepočte 15,76 miliardy eur.
2 20.09.2015 / Marek Pokrývka

Volkswagen má v USA na krku megaškandál. Tamojšia vládna agentúra EPA zaoberajúca sa ochranou životného prostredia ho totiž v spolupráci s kalifornským združením CARB obvinila z vážneho podvodu. Tvrdí, že takmer pol milióna áut vybavila nemecká spoločnosť zariadením, ktorého úlohou bolo oklamať oficiálne meranie emisií. Za toto konanie hrozí VW obrovská pokuta.

Volkswagen mal v USA podvádzať pri meraní emisií 2 fotografie v galérii Volkswagen mal v USA podvádzať pri meraní emisií Zdroj: Volkswagen

Podľa štátneho úradu sa tento problém týka zhruba 482-tisíc vozidiel vyrobených v rokoch 2009 až 2015. Má sa jednať o modely Beetle, Golf, Jetta, Passat, ako aj koncernové Audi A3. Verzie s naftovým motorom 2.0 TDI údajne Volkswagen vybavil softvérom, schopným spoznať metodiky emisného testu. Ten zapol špeciálne zariadenie určené na ovplyvnenie obsahu výfukových plynov.

Vďaka tomu boli spomínané dieselové automobily schopné prejsť meraním a splniť jeho normované limity. No pri skutočnej jazde majú byť emisie vozidiel podstatne vyššie. Napríklad objem oxidov dusíka údajne v realite prekračuje maximálne povolené hodnoty až 40-násobne.

Vládna agentúra môže automobilke dať za každé jedno vyrobené auto s týmto zariadením maximálnu zákonnú pokutu 37 500 dolárov (32 840 eur). Teoreticky sa tak sankcia udelená nemeckej spoločnosti môže vyšplhať na astronomických 18 miliárd v americkej mene, čo je v prepočte 15,76 miliardy eur. A to je nezanedbateľná pokuta aj pre takého giganta akým je VW.

Problém sa týka áut s naftovým motorom 2.0 TDI 2 fotografie v galérii Problém sa týka áut s naftovým motorom 2.0 TDI Zdroj: Volkswagen

Predstavitelia obvinenej firmy vydali k tejto záležitosti zatiaľ iba jedno stručné vyjadrenie, v ktorom neuvádzajú nič konkrétne. Hovoria v ňom, že sa problémom budú zaoberať. Ďalej uisťujú majiteľov dotknutých áut o bezpečnosti ich vozidiel a nepotrebnosti akýchkoľvek krokov z ich strany. Na priznanie podvádzania či vyvrátenie obvinení Volkswagenom je zatiaľ ešte príliš skoro.


Najnovšie články
Postavte si filmový Aston Martin DB5 z Bondovky

KLEBETY TÝŽDŇA Audi skúša silnú verziu typu Q8, Jaguar pripravuje nástupcu pre F-Type a Švédi chcú konkurovať Tesle.

Úplne nový Nissan GT-R a sedan Polestar 2

Švédskemu Volvu sa v druhom kvartáli výnimočne darilo, jeho zisk stúpol takmer o 60 percent. Predaj však neťahali osobné autá, ale najmä nákladiaky a stavebná...

Volvo boduje, jeho zisk stúpol o vyše polovicu

Základné línie karosérie ponechal Ingolstadt nedotknuté, pôvodné sú dokonca aj diódové svetlá. Benzínové motory dostali časticové filtre.

Audi TT: Facelift na 20. narodeniny

Americké clá na dovoz európskych vozidiel síce poškodia aj samotné USA, no nenapraviteľné škody v miliardových výškach napáchajú aj najväčšej európskej...

Pre americké clá na autá príde Nemecko o miliardy

Marek Slobodník s partiou naďalej cestujú naprieč Áziou. Teraz, po troch mesiacoch, opúšťajú Indiu. Podarí sa im to bez väčších komplikácií?

Na motorke v Ázii: Opäť policajný sprievod

Slovenská fabrika Kia aj naďalej väčšinu svojej produkcie vyváža, u nás zostávajú necelé dve percentá autá. Z modelov je najobľúbenejší Sportage, medzi motormi...

Záujem o benzínové motory Kia rastie
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×