Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Čím z okna najlepšie odstránite mušky?

Niektorí motoristi uprednostňujú hotové ostrekovacie zmesi, iní si radšej kvapalinu namiešajú sami. Pre tých druhých ponúkame výsledky testu koncentrátov, ktorý vykonala organizácia GTÜ.
3 18.08.2015 / Soňa Zverková

Čisté čelné sklo je základom bezpečnosti. Nedávno sme vám priniesli test hotových zmesí do ostrekovačov a hoci väčšina z nich nebola na Slovensku dostupná, ich koncentrované verzie sa u nás predávajú takmer všetky. Ako sme sľúbili, prinášame test koncentrátov, ktorý vykonala nemecká organizácia pre technické kontroly GTÜ v spolupráci a autoklubom Auto Club Europa (ACE). Z 12 testovaných koncentrátov vyberáme desať, ktoré sa predávajú u nás

Zbytky hmyzu vedia motoristom poriadne skomplikovať život. Zdroj: GTÜ 3 fotografie v galérii Zbytky hmyzu vedia motoristom poriadne skomplikovať život. Zdroj: GTÜ Zdroj: GTÜ

Jednoznačným víťazom s hodnotením „zvlášť odporúčaný“ sa stal Aral Klare Sicht Sommer 1:100, tesne za ním s rovnakou známkou nasledovali Caramba Scheiben-Reiniger, Nigrin Performance Scheibenklar a Dr. Wack CW 1:100. Z hľadiska čistiaceho účinku zabodoval Dr. Wack, veľmi dobré výsledky dosiahol aj značkový koncentrát Volkswagenu. V kategórii „odporúčaných“ sa ocitli koncentráty Liqui Moly, Sonax Xtreme, značkový od Mercedesu a Shell Sommer Klarsicht Konzentrat, ktorý sa ako jediný spomedzi testovaných miešal v pomere 1:10 a vzhľadom na cenu litra hotovej zmesi bol aj najdrahší.

Výrazné slabiny v čistiacom účinku zistili experti GTÜ v prípade značky Autosol, ktorá si vyslúžila hodnotenie „podmienečne odporúčaná“. Na konci rebríčka so známkou „neodporúčaný“ sa ako jediný ocitol letný koncentrát značky Total, ktorý sa síce u nás nepredáva, avšak vzhľadom na to, že výrazne vytŕča z radu, uvádzame aj jeho hodnotenie.

Ako sa testovalo

GTÜ vytvorilo dva štandardizované „recepty“, ktoré mali predstavovať typické mestské a vidiecke znečistenie. Chemická zmes z prachu z pneumatík a bŕzd, výfukové splodiny, horúci vosk a motorový olej napodobnila typický typ znečistenia v mestách. Na vidieku zas odolné zbytky hmyzu nahradila kombinácia vaječného žĺtka a bielka, práškového cukru a etanolu. Pre výsledok testu bol rozhodujúci počet čistiacich cyklov, ktoré namiešaná ostrekovacia kvapalina potrebovala na úplné vyčistenie čelného skla.

Testovalo sa nielen čistenie skiel, ale aj vplyv koncentrátov na plasty a lak. Zdroj: GTÜ 3 fotografie v galérii Testovalo sa nielen čistenie skiel, ale aj vplyv koncentrátov na plasty a lak. Zdroj: GTÜ Zdroj: GTÜ

Ďalšiu skúšku absolvovali koncentráty v laboratóriu, kde bolo cieľom zistiť ich vlastnosti, najmä vplyv na lak a plasty, stabilita alkoholu a tvrdej vody. Posledné dve uvedené kritériá sú dôležité, nakoľko pôsobením alkoholu a vody vzniká v kvapaline riziko tvorby usadenín, ktoré by za určitých okolností mohli vážne poškodiť trysky, vedenia alebo čerpadlo. V prípade šetrnosti k plastom najlepší výsledok dosiahol Dr. Wacks. Ostatné koncentráty po 24-hodinovom kúpeli poškodili polykarbónové testovacie pásy, Sonax dokonca v zriedenej forme. Dve značky, Autosol a Sonax, poškodili aj plexisklo.

BANNER300

Podrobný prehľad výsledkov

V porovnaní s nemeckých testom sa Aral u nás predáva koncentrát 1:20 len v litrovom balení za 4,98 eura. Odlišný je aj prípad značky Shell, ktorá na slovenských čerpacích staniciach ponúka koncentrát 1:100 v balení s objemom 287,5 ml. Keďže ceny koncentrátov v Nemecku a na Slovensku sa líšia, uvádzame prepočty nákladov v obidvoch cenách. Výnimkou je Total, ktorý je u nás nedostupný.

Podrobný prehľad výsledkov. Zdroj: GTÜ 3 fotografie v galérii Podrobný prehľad výsledkov. Zdroj: GTÜ Zdroj: GTÜ


Najnovšie články
Chiron: Z továrne vyšiel kus s číslom 100

Tlakovanie pneumatík dokáže byť najmä pre neskúsených šoférov otravné. V prípade Nissanu sú obavy minulosťou, výrazne ich totiž uľahčuje.

Nissan: Dofukovanie gúm nikdy nebolo ľahšie

Odbory vstúpili do štrajkovej pohotovosti po tom, ako s vedením nevedeli zosúladiť predstavy o sume a percente zvýšenia. 

Odborári v trnavskej automobilke chcú štrajkovať

Štvrtá generácia luxusného SUV by mala vzniknúť na architektúre CLAR, ktorá prinesie vyššiu tuhosť a zároveň nižšiu hmotnosť.

Nové BMW X5: Mediálna kampaň sa začala

niektoré modely dieselových áut budú mať zakázaný vjazd do dvoch úsekov dvoch ulíc v štvrti Altona.

Hamburg uvádza obmedzenia pre naftové autá

Bezpečnosť dieťaťa vo vozidle nemožno podceňovať a teda ani výber vhodnej autosedačky. Autokluby ADAC a ÖAMTC v tejto sezóne otestovali 23 modelov a väčšina...

Test autosedačiek: Jedna je extrémne nebezpečná

Vlajkovú loď francúzskej značky sme preverili s novým 1,8-litrovým benzínom, ktorý pôvodne debutoval pod kapotou kupé Alpine A110.

Test Renault Espace TCe 225: Dobré srdce
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×