Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Čím z okna najlepšie odstránite mušky?

Niektorí motoristi uprednostňujú hotové ostrekovacie zmesi, iní si radšej kvapalinu namiešajú sami. Pre tých druhých ponúkame výsledky testu koncentrátov, ktorý vykonala organizácia GTÜ.
3 18.08.2015 / Soňa Zverková

Čisté čelné sklo je základom bezpečnosti. Nedávno sme vám priniesli test hotových zmesí do ostrekovačov a hoci väčšina z nich nebola na Slovensku dostupná, ich koncentrované verzie sa u nás predávajú takmer všetky. Ako sme sľúbili, prinášame test koncentrátov, ktorý vykonala nemecká organizácia pre technické kontroly GTÜ v spolupráci a autoklubom Auto Club Europa (ACE). Z 12 testovaných koncentrátov vyberáme desať, ktoré sa predávajú u nás

Zbytky hmyzu vedia motoristom poriadne skomplikovať život. Zdroj: GTÜ 3 fotografie v galérii Zbytky hmyzu vedia motoristom poriadne skomplikovať život. Zdroj: GTÜ Zdroj: GTÜ

Jednoznačným víťazom s hodnotením „zvlášť odporúčaný“ sa stal Aral Klare Sicht Sommer 1:100, tesne za ním s rovnakou známkou nasledovali Caramba Scheiben-Reiniger, Nigrin Performance Scheibenklar a Dr. Wack CW 1:100. Z hľadiska čistiaceho účinku zabodoval Dr. Wack, veľmi dobré výsledky dosiahol aj značkový koncentrát Volkswagenu. V kategórii „odporúčaných“ sa ocitli koncentráty Liqui Moly, Sonax Xtreme, značkový od Mercedesu a Shell Sommer Klarsicht Konzentrat, ktorý sa ako jediný spomedzi testovaných miešal v pomere 1:10 a vzhľadom na cenu litra hotovej zmesi bol aj najdrahší.

Výrazné slabiny v čistiacom účinku zistili experti GTÜ v prípade značky Autosol, ktorá si vyslúžila hodnotenie „podmienečne odporúčaná“. Na konci rebríčka so známkou „neodporúčaný“ sa ako jediný ocitol letný koncentrát značky Total, ktorý sa síce u nás nepredáva, avšak vzhľadom na to, že výrazne vytŕča z radu, uvádzame aj jeho hodnotenie.

Ako sa testovalo

GTÜ vytvorilo dva štandardizované „recepty“, ktoré mali predstavovať typické mestské a vidiecke znečistenie. Chemická zmes z prachu z pneumatík a bŕzd, výfukové splodiny, horúci vosk a motorový olej napodobnila typický typ znečistenia v mestách. Na vidieku zas odolné zbytky hmyzu nahradila kombinácia vaječného žĺtka a bielka, práškového cukru a etanolu. Pre výsledok testu bol rozhodujúci počet čistiacich cyklov, ktoré namiešaná ostrekovacia kvapalina potrebovala na úplné vyčistenie čelného skla.

Testovalo sa nielen čistenie skiel, ale aj vplyv koncentrátov na plasty a lak. Zdroj: GTÜ 3 fotografie v galérii Testovalo sa nielen čistenie skiel, ale aj vplyv koncentrátov na plasty a lak. Zdroj: GTÜ Zdroj: GTÜ

Ďalšiu skúšku absolvovali koncentráty v laboratóriu, kde bolo cieľom zistiť ich vlastnosti, najmä vplyv na lak a plasty, stabilita alkoholu a tvrdej vody. Posledné dve uvedené kritériá sú dôležité, nakoľko pôsobením alkoholu a vody vzniká v kvapaline riziko tvorby usadenín, ktoré by za určitých okolností mohli vážne poškodiť trysky, vedenia alebo čerpadlo. V prípade šetrnosti k plastom najlepší výsledok dosiahol Dr. Wacks. Ostatné koncentráty po 24-hodinovom kúpeli poškodili polykarbónové testovacie pásy, Sonax dokonca v zriedenej forme. Dve značky, Autosol a Sonax, poškodili aj plexisklo.

BANNER300

Podrobný prehľad výsledkov

V porovnaní s nemeckých testom sa Aral u nás predáva koncentrát 1:20 len v litrovom balení za 4,98 eura. Odlišný je aj prípad značky Shell, ktorá na slovenských čerpacích staniciach ponúka koncentrát 1:100 v balení s objemom 287,5 ml. Keďže ceny koncentrátov v Nemecku a na Slovensku sa líšia, uvádzame prepočty nákladov v obidvoch cenách. Výnimkou je Total, ktorý je u nás nedostupný.

Podrobný prehľad výsledkov. Zdroj: GTÜ 3 fotografie v galérii Podrobný prehľad výsledkov. Zdroj: GTÜ Zdroj: GTÜ


Najnovšie články
V Škode sa schyľuje k štrajku

Seat sa dnes chystá odhaliť viacero detailov o svojej novej značke. My sa na veľkej slávnosti zúčastníme naživo a zjavne tam nebude chýbať ani ostrá Cupra...

Prvá Cupra odhalená: 200-koňová Ibiza?

Od svojho príbuzného sa nemecký reprezentant odlišuje prednou časťou, lakovanými nárazníkmi, diskami kolies či volantom.

Opel Combo francúzske gény neskrýva

Toyota zvoláva desaťtisíce pickupov pre dva problémy, ktoré môžu mať pri nehode vážne dôsledky alebo dokonca nehodu spôsobiť.

Toyota zvoláva tisíce pickupov

Nabrúsené kupé ponesie prívlastok, ktorý v taliančine označuje pretekársku trať. Jeho tvary evidentne diktovalo prúdenie vzduchu.

Ferrari 488 Pista: Na okruhu ako doma

Elektromobil merajúci 5,11 metra má natiahnutú siluetu, obrovské kolesá a batériu s kapacitou 111 kWh. Stačiť má až na 665 kilometrov bez dobíjania.

Rodinu Volkswagen I.D. rozšíri liftback

Toyota pripravuje elektromotory, ktoré vyžadujú až o polovicu menej vzácnych kovov. Dôvodom sú obavy z nedostatku surovín, keďže automobilky rozširujú ponuku...

Toyota obmedzí vzácne kovy v e-autách
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×