Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Diaľničné poplatky v Európe na rok 2014

PREHĽAD   Ako sa menia diaľničné poplatky v európskych krajinach? Ponúkame vám stručný prehľad.
11 20 príspevkov 06.01.2014 / Soňa Zverková

Spoplatňovanie diaľnic a ciest I. triedy nie je v Európe nič nového. Stratégie sú rôzne, najčastejšie sa tak deje formou diaľničných známok, elektronického mýta alebo ich kombináciou v závislosti od kategórie vozidla.

Ilustračná snímka 11 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Každý členský štát má právo rozhodnúť, či vôbec bude vyberať cestné poplatky, ako ich bude účtovať a za aké vozidlá. No situácia nemusí byť naveky rovnaká. Typickým príkladom je Nemecko so svojimi bezplatnými diaľnicami. Aspoň zatiaľ. Počas predvolebného boja totiž Bavorsko navrhlo spoplatniť diaľnice pre cudzincov a napriek počiatočnému odporu to pre zahraničných vodičov nevyzerá vôbec ružovo.

Ďalším príkladom výraznej zmeny je Švajčiarsko, kde plánované zdraženie diaľničnej známky zo 40 na 100 švajčiarskych frankov (vyše 80 eur) poriadne zamávalo verejnou mienkou. A spory pretrvávajú dodnes.

Známky a mýtne brány

Systém diaľničných známok pre osobné vozidlá v súčasnosti využíva sedem členských štátov: Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. Spravidla sú známky týždenné alebo desaťdňové, mesačné a ročné. Mimo tohto zoznamu stojí Švajčiarsko, ktoré zatiaľ ponúka iba ročnú známku.

Ilustračná snímka 11 fotografií v galérii Ilustračná snímka Zdroj: Dreamstime

Druhým spôsobom spoplatnenia sú mýtne brány, pričom vodič platí na konci prejdeného úseku. Pre tých, ktorí v danej krajine žijú alebo pravidelne využívajú diaľnice, je výhodnejší automatický systém s mesačnými faktúrami. Pri jednorazových jazdách je možné za použitie cesty zaplatiť v hotovosti alebo kreditnou kartou. V tejto súvislosti však upozorňujeme, že v niektorých krajinách, napríklad vo Francúzsku, nemusí byť na mýtnych bránach stála služba a v neskorých nočných hodinách je možné platiť iba kreditnou kartou.

Poplatky sa zatiaľ nezmenili

Pozitívnou správnou je nezmenená cena diaľničných známok u nás aj v susednom Česku. Mierne zvýšenie nastane v Rakúsku, kde ceny stúpnu od 10 centov do 1,10 eura. Niektoré krajiny používajú zatiaľ cenníky z rokov 2012 a 2013. Keďže sú uvedené na oficiálnych stránkach príslušných diaľničných spoločností, zatiaľ sú platné.

Pri jazde do zahraničia však odporúčame každému vodičovi zistiť si aktuálne ceny nielen v cieľovej krajine, ale aj v tranzitných štátoch, keďže k zmenám môže dôjsť kedykoľvek v priebehu roka. V žiadnom prípade sa nesnažte vyhnúť plateniu, nakoľko pokuty bývajú vysoké. Pokiaľ sa vám zdá diaľnica drahá, radšej si naplánujte alternatívnu trasu po bezplatných cestách.

Ilustračná snímka. Zdroj: Asfinag 11 fotografií v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: Asfinag Zdroj: Asfinag

Diaľničné poplatky vo vybraných krajinách

Ponúkame prehľad diaľničných poplatkov pre osobné vozidlá do 3,5 tony. Na internetových adresách v jednotlivých krajinách nájdete aktuálne informácie o cenách, ako aj mapy spoplatnených úsekov. Ceny sú z miestnej meny na euro prepočítané podľa aktuálneho kurzového lístka Národnej banky Slovenska.

Česká republika

Forma spoplatnenia
diaľničné známky
Druhy známok
10-dňová: 310 Kč (11,26 eur)
 
Mesačná: 440 Kč (15,99 eur)
 
Ročná: 1 500 Kč (54,50 eur)
Pokuta
blokové konanie: do 5 000 Kč (181,65 eur)
 
správne konanie: do 500 000 Kč (18 165,30 eur)
Ďalšie informácie

Francúzsko

Ceny na tento rok zatiaľ nie sú známe, francúzska diaľničná spoločnosť uvádza ceny z minulého roka. Keďže vlani ceny oproti roku 2012 vzrástli len mierne, v rozpätí od 10 centov do 2 eur, nepredpokladáme výraznejšie zmeny ani v tomto roku.

Forma spoplatnenia
mýto
Možnosť platby
elektronicky, hotovosť, kreditná karta
Ceny
Platia ceny z roku 2013 a podľa prejdenej vzdialenosti sa ceny pohybujú od 3,30 do 77,90 eur
Ďalšie informácie

Chorvátsko

Forma spoplatnenia
mýto
Ceny
podľa prejdenej vzdialenosti od 6 do 220 kún (od 79 centov do 28,84 eur). Podrobné informácie nájdete v cenníku spoplatnených úsekov.
Pokuty
dvojnásobok mýtneho za najdlhší diaľničný úsek pre príslušnú kategóriu vozidla.
Ďalšie informácie

Maďarsko

Maďarsko má dvojitý systém diaľničných poplatkov. Pre vozidlá do 3,5 t, motocykle a autobusy platí diaľničná známka, vozidlá nad 3,5 t spadajú pod mýtny systém. Tradičnú nálepku nedostanete, namiesto toho zaplatíte v hotovosti na predajnom mieste, prostredníctvom SMS alebo internetu. Na predajnom mieste dostanete potvrdenie, ktoré diaľničnú známku nahrádza, pri elektronickej platbe zas potvrdzujúcu správu s autorizačným kódom.

Forma spoplatnenia
diaľničná známka, mýto
Druhy známok
ceny platné od 1. júla 2013:
 
7-dňová: 2 975 forintov (9,96 eur)
 
Mesačná: 4 780 forintov (16 eur)
 
Ročná: 42 980 forintov (143,91 eur)
Pokuta
polícia vystaví potvrdenie, ktoré je potrebné uhradiť na pošte, bankovým prevodom alebo bankovou kartou na mieste; nikdy nie v hotovosti.
 
platba do 30 dní: 14 875 forintov (49,81 eur)
 
platba za viac ako 30 dní: 59 500 forintov (199,22 eur)
Ďalšie informácie

Poľsko

Spoplatnené sú len niektoré úseky diaľnic A1, A2 a A4, nateraz sú na stránkach diaľničných spoločností uvedené ceny platné od 11. februára 2012. Mýto sa platí zväčša v hotovosti v zlotých, amerických dolároch a eurách, na niektorých miestach prijímajú aj kreditné karty. Na stránkach diaľničných spoločností sa nachádzajú kalkulačky.

Forma spoplatnenia
mýto
Ceny
A1: 1,40 až 29,90 zlotých (34 centov až 7,18 eur)
 
A2: 15 až 45 zlotých (od 3,60 až 10,80 eur)
 
A4: 9 až 18 zlotých (2,16 až 4,32 eur)
Ďalšie informácie
 
 
diaľnica A4: Autostrada Malopolska

Rakúsko

Rakúsko má dvojitý systém spoplatnenia diaľnic. Osobné vozidlá, motocykle a ľahké obytné vozidlá platia diaľničnú známku, autobusy, nákladné autá a ťažké obytné vozidlá platia mýto. Okrem toho Rakúsko spoplatňuje špeciálnym mýtom všetky kategórie vozidiel v alpskej oblasti. Ceny tohtoročných známok mierne vzrástli, pre porovnanie uvádzame v zátvorkách ceny v roku 2013.

Forma spoplatnenia
diaľničné známky, mýto
Druhy známok
10-dňová: 8,50 eur (8,30 eur)
 
2-mesačná: 24,80 eur (24,20 eur)
 
Ročná: 82,70 eur (80,60 eur)
Pokuta
Na mieste musí vodič zaplatiť 120 eur (osobné vozidlá) resp. 65 eur (motocykle). Pokiaľ pokutu nezaplatí, vec postupuje do správneho konania, kde hrozia pokuty od 300 do 3 000 eur.
Ďalšie informácie

Slovinsko

Slovinsko má dvojitý systém spoplatnenia. Motocykle a osobné vozidlá do 3,5 t platia známku, vozidlá ťažšie ako 3,5 t spadajú pod mýto. Ceny týždňovej a mesačnej diaľničnej známky pre osobné autá zostali tento rok nezmenené, ročná známka však zdražela z 95 na 110 eur.

Forma spoplatnenia
diaľničná známka
Druhy známok
Týždňová: 15 eur
 
Mesačná: 30 eur
 
Ročná: 110 eur
Pokuta
300 až 800 eur
Ďalšie informácie

Švajčiarsko

Švajčiarsko ponúka iba ročnú diaľničnú známku, ktorej cena sa na budúci rok nezmení. Keďže možností vyhnúť sa spoplatneným cestám je málo, môže sa jazda zbytočne predražiť.

Forma spoplatnenia
diaľničná známka
Druhy známok
ročná 40 frankov (33,50 eur)
Pokuta
200 frankov (162,48 eur)
Ďalšie informácie

Najnovšie články
Honda Insight má jazdiť pod päť litrov

Francúzska značka začína byť silným hráčom na dôležitom indickom trhu. Model Kwid zaknihoval veľký úspech a Renault vraj chystá podobnú obdobnú novinku, ktorá...

Renault: Ešte lacnejšie SUV než Dacia Duster?

Francúzska automobilka Renault ukončila minulý rok s rekordnými číslami. Predaj potiahol región Ázie a Tichomoria, predovšetkým však Čína.

Renault v rekordérskej nálade

Polčasové zmeny zasiahli typ Active Tourer i jeho väčšieho brata. Prinášajú nielen osvieženú vizáž, ale aj dvojspojkovú prevodovku.

BMW modernizuje svoje kompaktné MPV

Neznámy milovník deväťstojedenástky zhromažďoval pod jednou strechou to najlepšie z ikonickej generácie 964. Čoskoro jeho kolekcia poputuje do aukcie.

Dražiť sa bude unikátna zbierka Porsche

Stredne veľké SUV prispieva k budovaniu mena švédskeho výrobcu, pyšný môže byť taktiež Volkswagen s tromi prvenstvami.

Najbezpečnejšou novinkou je Volvo XC60

Nemecký off-road spája tradičné silné stránky s výdobytkami súčasnej techniky, vďaka čomu by predchodcu mal prekonať vo všetkých smeroch.

Mercedes-Benz triedy G: Moderná klasika
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×