Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Chorváti otvorili nový úsek diaľnice

V Chorvátsku pribudlo 11 kilometrov diaľnic. Cesta do Dubrovníka je rýchlejšia až o hodinu.
1 1 príspevok 19.12.2013 / Adam Novák

Chorvátska diaľničná sieť je dlhšia o 11 kilometrov. Presne toľko meria nový úsek, ktorý bol otvorený medzi mestami Vrgorac a Ploče. Čo je ňom zaujímavé? Vedie krížom cez hory a pozostáva zo série tunelov a mostov. Pôvodná cesta na juh v tomto úseku trvá štandardne pol hodinu, v sezóne bežne aj dvojnásobne dlho. Po diaľnici sa dá prejsť za niekoľko minút.

Spolu s novým úsekom Chorváti otvorili aj diaľničný uzol Ploče- Karamatiči plus niekoľko ďalších ciest. Celkovo teda v krajine pribudlo 26,7 kilometrov nových vozoviek. Ich výstavba trvala päť rokov a stála v prepočte asi 220 miliónov eur. Súčasťou celej stavby umiestnenej v náročnom teréne je sedem mostov, dva nadjazdy, dva podjazdy a štyri tunely.

Chorvátska diaľnica A1 má v krajine veľký význam. Nevyužívajú ju len domáci, ale aj turisti smerujúci k moru. Jej celková dĺžka je naplánovaná na 550 kilometrov. V súčasnosti je medzi Záhrebom a mestom Ploče z tejto rýchlostnej cesty v prevádzke 477 kilometrov.


Najnovšie články
Záujem o benzínové motory Kia rastie

Vozidlo prišlo o svoju ložnú plochu, kabína sa presunula celkom dozadu. Ničím nechránený motor evidentne prešiel tuningom.

Šialená úprava: Je to vôbec ešte pick-up?

Varovné hlasy ohľadne 25-percentných na dovoz vozidiel a autodielov do USA pribúdajú. Donald Trump síce chce chrániť domáci trh a výrobcov, no aj veľké...

Clá na dovoz áut poškodia najmä Američanov

Predaj nových áut v Európskej únii vzrástol minulý mesiac o viac než päť percent a prispel k zvýšeniu predaja aj za celý 1. polrok. Ten dosiahol takmer tri...

VW je naďalej európskou trhovou jednotkou

Automobilke Hyundai sa na poli SUV darí, Tucson patrí medzi predajné hviezdy aj na Slovensku, Santa Fe dostáva novú generáciu. Teraz Kórea do ohňa prilieva...

Jazda s SUV Hyundai: Nástup silnej trojice

Japonské vozidlo dostalo početnú sadu prvkov vyrobených z uhlíkových vlákien, úprava vyjde na približne 10-tisíc eur.

Larte Design: Karbónový šat pre kupé Q60

Slováci stále kupujú nové autá, v júni však predaj mierne klesol. Medzi osobnými autami stále dominuje tradičná trojica Škoda, VW a Hyundai.

Slováci stále najviac obľubujú Škodu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×