Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zážitky aj možná záchrana

Poznáte vášnivého motoristu a neviete, čo mu darovať pod stromček? Ponúkame zopár tipov na užitočné aj zábavné darčeky.
11 2 príspevky 13.12.2013 / Soňa Zverková

Vianoce sú za dverami a ani v tomto roku neporušíme našu tradíciu. Pokiaľ neviete, čo zanietenému motoristovi v rodine zabaliť pod stromček, ponúkame niekoľko tipov na praktické aj menej praktické darčeky.

1. Poukaz na zážitok

Vo všetkých našich článkoch týkajúcich sa bezpečnej jazdy propagujeme heslo, že bezpečnosť sa začína v hlave. Presne v tomto duchu je aj náš ďalší tip. Sme presvedčení, že škola šmyku je dar, ktorý sa zíde každému motoristovi. Nejde len o zvládnutie kritickej situácie, ale predovšetkým naučiť sa jazdiť tak, aby vôbec k podobnej situácii nedošlo. Navyše si v bezpečnom prostredí pod dohľadom skúseného inštruktora môžete vyskúšať správanie sa svojho vozidla so zapnutými aj vypnutými elektronickým asistenčnými systémami.

Vyberáme vianočný darček pre motoristu 11 fotografií v galérii Vyberáme vianočný darček pre motoristu Zdroj: archiv

Okrem bezpečnej jazdy trh ponúka aj ďalšie možnosti, ktoré potešia srdce každého fanúšika. Hovoríme o jazde na aute snov alebo na pretekárskom okruhu. A úplne najideálnejšia je kombinácia auta snov na okruhu. Pre offroadových nadšencov sú dobrým darom jazdy zručnosti vo viac či menej náročnom teréne, kde si môžu vyskúšať vlastnosti auta aj svoje šoférske skúsenosti.

2. Čierna skrinka alebo navigácia

Tip redakcie

Prenosné kamery do áut, označované často aj ako čierne skrinky, sú medzi vodičmi čoraz obľúbenejšie. V prvom rade preto, že môžu pomôcť objasniť priebeh nehody či priestupku. Na trhu je v súčasnosti celý rad rôznych zariadení, ktorých cena sa v závislosti od vlastností pohybuje v širokom rozpätí. Tie najlacnejšie je možné kúpiť už od 20 či 30 eur, smerom nahor cena obmedzená nie je. Akýsi zlatý stred nájdete v spektrách medzi 150 a 200 eurami. S kamerami v autách sa však spájajú aj určité právne dôsledky súvisiace so zákonom o ochrane osobných údajov a nemusia pre majiteľa záznamu byť práve najpríjemnejšie.

Ilustračná snímka. Foto: Soňa Zverková 11 fotografií v galérii Ilustračná snímka. Foto: Soňa Zverková Zdroj: Soňa Zverková

Užitočným pomocníkom sa môže stať aj navigácia – či už v podobe prenosného zariadenia PND, alebo ako aplikácia pre smartfón. Z hľadiska ceny i možností využitia je v dnešnej dobe lepšou voľbou práve forma aplikácie stiahnuteľnej z internetového obchodu určeného pre daný operačný systém.

3. Vyhrievaný alebo masážny poťah sedadla

Nie je príliš príjemné v zime sadnúť do vymrznutého auta a najmä na studené sedadlo. Práve preto sa už dnes vo väčšine automobilov nachádza možnosť voľby vyhrievania sedadiel. Pre majiteľov starších tátošov môže byť užitočným darčekom vyhrievaný poťah resp. vyhrievaná podložka s napájaním cez zásuvku na zapaľovač. Hoci ide o nesporne užitočného pomocníka, ceny nie sú vysoké a niektoré druhy je možné kúpiť ani nie za 10 eur.

Ilustračná snímka. Zdroj: TSS Group 11 fotografií v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: TSS Group Zdroj: TSS Group

Vodičom, ktorí pravidelne absolvujú dlhé jazdy, sa môže osvedčiť masážna podložka. Nemyslíme však tradičné „guľôčky“, ale poťah či podložku s masážnymi motorčekmi. Na trhu sú tieto poťahy k dispozícii aj v kombinácii s vyhrievaním a najlacnejšie je možné kúpiť zhruba od 30 eur.

4. Alkotester

Alkohol za volantom je nebezpečný, to si uvedomuje každý vodič s rozvinutým pudom sebazáchovy. Často sa však môže stať, že si motorista nie je istý, či si po prebdenej noci môže sadnúť do auta. Hoci nejde o certifikované meradlo a ako argument pri cestnej kontrole neobstojí, určite ponúka dostatočne presné hodnoty, aby sa vodič vedel zodpovedne rozhodnúť. Testery možno kúpiť v obchodoch aj v predajniach zdravotníckych potrieb zhruba od 40 eur.

Ilustračná snímka. Zdroj: AlcoCheck 11 fotografií v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: AlcoCheck Zdroj: AlcoCheck

5. Organizér a stolček

Praktickým doplnkom je organizér do batožinového priestoru alebo kabíny. Prvý spomínaný je v podstate obyčajný skladací systém vhodný najmä pre motoristov s večne zaprataným kufrom. K dispozícii sú viaceré druhy, tie najlacnejšie ani nie za 10 eur. Praktickou verziou je organizér na operadlo, kde sa ľahko uskladnia predmety, ktoré by sa inak bezcieľne potulovali po kabíne, napríklad detské hračky.

Vyberáme vianočný darček pre motoristu 11 fotografií v galérii Vyberáme vianočný darček pre motoristu Zdroj: archiv

Alternatívou sa môže stať kvalitná sieť do batožinového priestoru. „Neznačkové“ produkty bez požehnania automobiliek sa dajú kúpiť už za menej než desať eur. Podobne ako organizér môže motoristov zaujať aj praktický stolček, ktorý je možné upevniť na volant alebo na operadlo.

Vyberáme vianočný darček pre motoristu 11 fotografií v galérii Vyberáme vianočný darček pre motoristu Zdroj: archiv

6. Prenosná autochladnička

Do kategórie praktických darčekov pre motoristov rozhodne patrí prenosná autochladnička s napájaním zo zásuvky na zapaľovač.  Typov chladničiek je nepreberné množstvo. Ceny sa pohybujú v širokom rozpätí v závislosti od spôsobu chladenia, objemu či použitých materiálov. V našich obchodoch nie je problém nájsť chladničku za 50 eur, ale aj za 450 eur.

Ilustračná snímka. Zdroj: Amazon 11 fotografií v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: Amazon Zdroj: Amazon

Väčšina predajcov uvádza, že chladničky sú schopné schladiť obsah svojho vnútra 15 až 16 °C pod okolitú teplotu. V zásade sú dostupné dva typy chladničiek. Lacnejšie sú termoelektrické s cenovým rozpätím zhruba od 50 do 80 eur. Druhým typom sú relatívne drahé kompresorové chladničky s cenami v rádoch niekoľkých stoviek eur. Roztržitým či zábudlivým vodičom odporúčame vybrať chladničku vybavenú systémom ABS, ktorý po určitom čase automaticky vypne chladenie a zabráni tak vybitiu autobatérie.

7. Núdzový balíček

Pokiaľ máte v rodine zábudlivca alebo roztržitého vodiča, môžete mu urobiť radosť núdzovým balíčkom. Nemusíte pritom míňať peniaze za celú sadu, podľa potreby si ho môžete vytvoriť sami. Mohol by obsahovať často strácané alebo zabúdané predmety, napríklad náhradné dioptrické alebo slnečné okuliare, nabíjačku na telefón, baterku, kladivko na rozbíjanie okien, merač tlaku v pneumatikách, škrabku na okno či malý bloček s perom.

8. Odevy a lifestylové produkty

Každá automobilová značka okrem vozidiel ponúka svojim fanúšikom odevy či lifestylové produkty so svojím logom. Pochopiteľne nejde o lacnú záležitosť, nakoľko už samotné logo výrazne zvyšuje cenu. Ak však máte v rodine motoristu, ktorý má v prípade danej automobilovej značky diagnózu „positive“, tričkom, mikinou, šiltovkou či peňaženkou mu určite urobíte veľkú radosť.

Vyberáme vianočný darček pre motoristu 11 fotografií v galérii Vyberáme vianočný darček pre motoristu Zdroj: archiv

9. Náramky záchrany

Život na štyroch kolesách nemusí byť vždy bezpečný a v prípade vážnej dopravnej nehody rozhodujú o bytí či nebytí doslova sekundy. Praktickým darčekom môže byť náramok záchrany, s ktorým prišli na trh Slováci. Dostupné sú dva typy náramkov. Prvým sú jednoduché farebne odlíšené silikónové náramky s vlisovanými diagnózami: cukrovka, vysoký krvný tlak, epilepsia a alergia.

Zdroj: ANNSA 11 fotografií v galérii Zdroj: ANNSA Zdroj: ANNSA

Okrem nich je možné kúpiť pevné textilné náramky so suchým zipsom a kovovou známkou, na ktorú je možné vygravírovať rôzne užitočné informácie, napríklad krvnú skupinu, diagnózu či kontakty na rodinu. Tento náramok dokáže výrazne urýchliť prácu záchranárov a vďaka tomu získal oficiálnu podporu hasičov, zdravotníkov, horskej služby, Červeného kríža a Slovenskej lekárskej komory.  Pre outdoorových nadšencov sú k dispozícii aj náramky z padákových šnúr rôznych tvarov a farieb s plastovým či kovovým zapínaním. Ide o tzv. náramky na prežitie, nakoľko sú upletené z niekoľkých metrov pevnej šnúry s nosnosťou vyše 200 kg.

Ilustračná snímka. Foto: Soňa Zverková 11 fotografií v galérii Ilustračná snímka. Foto: Soňa Zverková Zdroj: Soňa Zverková

10. Vtipné darčeky

Okrem nesporne užitočných darčekov máme na trhu množstvo predmetov, ktoré vzbudia úsmev a slúžia skôr len ako recesia. Pre hokejových fanúšikov možno kúpiť slovenskú vlajočku upevňovanú na okno. Komunikatívni recesisti zas ocenia elektronického „smajlíka“, ktorý umožňuje navoliť viacero výrazov. Pochopiteľne poteší aj nanopodložka na palubnú dosku, baterka alebo multifunkčný nôž. A pred návštevou STK určite poteší nová lekárnička či reflexná vesta.

Vyberáme vianočný darček pre motoristu 11 fotografií v galérii Vyberáme vianočný darček pre motoristu Zdroj: archiv

TIP: Kamera do auta DOD LS430W: Očitý svedok


Najnovšie články
Záujem o benzínové motory Kia rastie

Vozidlo prišlo o svoju ložnú plochu, kabína sa presunula celkom dozadu. Ničím nechránený motor evidentne prešiel tuningom.

Šialená úprava: Je to vôbec ešte pick-up?

Varovné hlasy ohľadne 25-percentných na dovoz vozidiel a autodielov do USA pribúdajú. Donald Trump síce chce chrániť domáci trh a výrobcov, no aj veľké...

Clá na dovoz áut poškodia najmä Američanov

Predaj nových áut v Európskej únii vzrástol minulý mesiac o viac než päť percent a prispel k zvýšeniu predaja aj za celý 1. polrok. Ten dosiahol takmer tri...

VW je naďalej európskou trhovou jednotkou

Automobilke Hyundai sa na poli SUV darí, Tucson patrí medzi predajné hviezdy aj na Slovensku, Santa Fe dostáva novú generáciu. Teraz Kórea do ohňa prilieva...

Jazda s SUV Hyundai: Nástup silnej trojice

Japonské vozidlo dostalo početnú sadu prvkov vyrobených z uhlíkových vlákien, úprava vyjde na približne 10-tisíc eur.

Larte Design: Karbónový šat pre kupé Q60

Slováci stále kupujú nové autá, v júni však predaj mierne klesol. Medzi osobnými autami stále dominuje tradičná trojica Škoda, VW a Hyundai.

Slováci stále najviac obľubujú Škodu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×