Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Návrh zákona: Za stáčanie kilometrov 3-ročné väzenie

Poslanci navrhujú sprísnenie Trestného zákona tak, aby sa stáčanie kilometrov stalo trestným činom. Ak parlament návrh schváli, bude podvodníkom hroziť trojročné väzenie.
2 88 príspevkov 10.06.2013 / Soňa Zverková

Podľa odhadov sa na Slovensku predá 30 až 60 percent ojazdených automobilov, ktoré majú zmanipulované údaje počítadiel najazdených kilometrov. Dôvodom je umelo zvýšiť cenu vozidla. Hoci sa počítadlá upravovali aj v minulosti, rozvoj techniky zapôsobil podnetne aj na tento zavrhnutiahodný spôsob „podnikania“, píše sa v novom poslaneckom návrhu zákona.

tachometer 2 fotografie v galérii tachometer Zdroj: Dreamstime

Stáčanie kilometrov ako trestný čin

Poslanci za KDH Pavol Zajac a Ján Hudacký predložili do parlamentu návrh na zmenu Trestného zákona tak, aby postihol aj manipuláciu s počítadlom najazdených kilometrov. Podľa súčasného znenia zákona sa trestnoprávna zodpovednosť týka iba identifikačných údajov vozidla, čiže výrobných čísiel. Poslanecký návrh zákona však rozširuje skutkovú podstatu trestného činu nielen o falšovanie alebo pozmeňovanie počítadiel.

BANNER300

Poslanci chcú potrestať aj tých, ktorí si zaobstarajú alebo inej osobe akýmkoľvek spôsobom zabezpečia prostriedky, čiže softvér, ktorého účelom je spáchanie takého skutku. Ak parlament návrh schváli, mal by vstúpiť do platnosti 1. novembra tohto roka. Od tohto momentu bude za daný trestný čin hroziť trojročné väzenie.

NEPREHLIADNITE: História jazdenky sa dá preveriť na internete

Podľa dôvodovej správy sa falšovaním rozumejú akékoľvek neoprávnené zmeny, úpravy a zásahy do technického zariadenia s cieľom mechanicky alebo elektronicky „pretočiť“ čísla, ktoré uvádzajú najazdené kilometre vozidla. Pozmeňovanie znamená akékoľvek neautorizované a nedovolené zmeny na originálnom počítadle, ktorou sa dosiahne zmena pravdivých údajov o počte celkovo najazdených kilometrov motorového vozidla.

§ 220 ods. 1 Trestného zákona

Nové znenie:

Kto falšuje alebo pozmení identifikačné číslo motorového vozidla, výrobné číslo motora motorového vozidla, výrobný štítok motorového vozidla alebo výrobné číslo súčastí motorového vozidla alebo použije ako pravé identifikačné číslo, výrobné číslo motora motorového vozidla, výrobný štítok alebo výrobné číslo súčastí motorového vozidla iného motorového vozidla, alebo akýmkoľvek spôsobom falšuje alebo pozmení meranie počítadla najazdených kilometrov, ktorým je vybavené motorové vozidlo, alebo pripravuje trestný čin podľa bodu 1, pri ktorom vyhotoví, zaobstará sebe alebo postúpi inej osobe počítačové programy, ktorých účelom je spáchanie takého skutku, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

AutoMoto.sk komentuje

Manipulácie s počítadlami, ktoré sa ľudovo a nesprávne označujú ako tachometer, sú veľmi rozšíreným neduhom. Ako poslanci správne podotkli, nejde o módnu vlnu, ale o zaužívané praktiky špekulantov. Ich cieľom je vytiahnuť kupcovi z peňaženky väčšiu sumu, než si kupované auto zasluhuje.

Z technického hľadiska to pri určitých modeloch nemusí byť problém, avšak za predpokladu, že majiteľ sa o svoje auto dobre staral. V takom prípade môže vozidlo novému majiteľovi slúžiť dlho a spoľahlivo aj napriek vyššiemu počtu kilometrov. Nanešťastie ide skôr o výnimky a väčšina vozidiel začína od určitého bodu trpieť stareckými chorobami, ktoré sa časom môžu ukázať aj ako nebezpečné.

Niekedy sa kilometre stáčajú aj pri prakticky nových autách – je predsa rozdiel, či ide do predaja auto s 25-tisíc kilometrami, alebo s hodnotou 10-tisíc na počítadle 2 fotografie v galérii Niekedy sa kilometre stáčajú aj pri prakticky nových autách – je predsa rozdiel, či ide do predaja auto s 25-tisíc kilometrami, alebo s hodnotou 10-tisíc na počítadle Zdroj: Dreamstime

Poslanecký návrh považujeme za krok správnym smerom. Či už návrh odradí špekulantov alebo nie, najdôležitejším faktorom je vždy kupec jazdenky. Hoci zaručený recept, ktorý by vás ochránil pred podvodníkom, neexistuje, môžete toto riziko znížiť. Je lepšie nedôverovať poctivému predajcovi než naletieť špekulantovi. Vždy pristupujte k autu podozrievavo a predtým, ako zaplatíte, ho nechajte skontrolovať spoľahlivému automechanikovi. Ak žiadneho nepoznáte, stav počíítadla môžete nechať preveriť v značkovom servise. V najhoršom prípade zvážte návštevu STK, kde by určité nezrovnalosti mohli odhaliť.

Návrh zákona je ešte len na začiatku legislatívneho procesu a nateraz nám zostáva len dúfať, že ho parlament schváli a prezident podpíše.

Pôvodná agentúrna správa bola nahradená redakčným obsahom.


Najnovšie články
Benzín a nafta: Kam sa pohne cena palív u nás?

Tri čínske automobilky vytvoria platformu pre spoločné cestovanie, tzv. zdieľanie jázd. Pre služby mienia využívať aj robotické vozidlá.

Čínske automobilky podporujú zdieľanie jázd

Francúzska automobilka Renault predala v prvej polovici roka na nemeckom trhu historicky najviac elektromobilov.

Elektromobily Renaultu sú u Nemcov obľúbené

Angličania onedlho predstavia nový prírastok k elektrickým hyperšportom. Ich model D-1 sa snaží zaujať nielen výkonom, ale i zovňajškom.

Dendrobium D-1: Predátor poháňaný elektrinou

Českí umelci aplikovali na karosériou modelov i3 a i8 státisíce zrniek zlatého prachu, výsledok má pripomínať nočnú oblohu.

Česi vytvorili pre dvojicu BMW lak zo zlata

Jedno z najúspešnejších malých vozidiel sveta čoskoro dostane už svoju piatu generáciu. Veľká premiéra sa odohrá na jeseň, my však máme prvé informácie už...

Renault Clio: Prvé detaily o piatej generácii

Súdny proces s Volkswagenom zasiahol aj jeho najväčšieho dodávateľa Bosch. Súd mu totiž nariadil uvoľniť interné dokumenty, vrátane písomnej komunikácie s VW.

Dieselgate: Bosch musí zverejniť dokumenty
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×