Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Toyota vyrobila „anti-krízové“ auto

Koncept malého automobilu Me.We vznikol v spolupráci s francúzskym dizajnérom a architektom. Zaujme výzorom i konštrukciou.
8 2 príspevky 26.04.2013 / Marek Pokrývka

Automobilka Toyota pokračuje v spolupráci s francúzskym architektom, dizajnérom a vynálezcom Jean-Marie Massaudom. Najnovším ovocím kolaborácie je zaujímavý prototyp Me.We. Popisujú ho ako „anti-krízové“ vozidlo, ktoré by malo spĺňať budúce nároky z hľadiska používania, ekonomiky i vzťahu k životnému prostrediu.

Netradičná štúdia vozidla budúcnosti z dielne Toyota 8 fotografií v galérii Netradičná štúdia vozidla budúcnosti z dielne Toyota Zdroj: Toyota

Me.We má rám z hliníkových trubiek, na ktorom je karoséria s kovovými časťami a panelmi z polypropylénu. Tento plast je recyklovateľný a enormne ľahký, no zaujme aj z hľadiska dizajnu: okrem farby ho totiž možno vybaviť aj rôznymi vzormi. Časť prednej kapoty, strechy i väčšina interiérových povrchov je z bambusu. Sedadlá Toyota očalúnila prírodnou tkaninou. Vozidlo má štyri dvere, pričom zadný pár sa otvára proti smeru jazdy. Vo vnútri je miesto pre štyroch, zadné sedadlá možno v prípade potreby schovať pod predný rad.

BANNER300

Automobil pôsobí ako klasický päťmiestny hatchback do mesta, no možno ho prerobiť aj na kabriolet či pick-up. Prototyp Toyota je kompaktná, má dĺžku iba 3 440 milimetrov. Šírkou 1 750 mm i výškou 1 600 mm však prekonáva väčšinu zástupcov svojho segmentu. Vďaka ľahkým materiálom je hmotnosť auta iba 750 kilogramov. Na jeho pohon slúži rovnaký systém ako v prípade konceptu i-Road, teda štvorica elektromotorov integrovaná do kolies. Ich spoločný výkon je 8 kW (12 k). Akumulátor je uložený pod bambusovou podlahou.

Vozidlo má otvárateľné všetky okná vrátane čelného skla 8 fotografií v galérii Vozidlo má otvárateľné všetky okná vrátane čelného skla Zdroj: Toyota

Aj keď momentálne nemôže byť o sériovej výrobe reč, prototyp prezentuje zaujímavú koncepciu toho, ako by mohli osobné autá budúcnosti vyzerať. Namiesto nasilu futuristického dizajnu kladie do popredia jednoduchosť, variabilitu, nízku cenu a obnoviteľné materiály.


Najnovšie články
Benzín a nafta: Kam sa pohne cena palív u nás?

Tri čínske automobilky vytvoria platformu pre spoločné cestovanie, tzv. zdieľanie jázd. Pre služby mienia využívať aj robotické vozidlá.

Čínske automobilky podporujú zdieľanie jázd

Francúzska automobilka Renault predala v prvej polovici roka na nemeckom trhu historicky najviac elektromobilov.

Elektromobily Renaultu sú u Nemcov obľúbené

Angličania onedlho predstavia nový prírastok k elektrickým hyperšportom. Ich model D-1 sa snaží zaujať nielen výkonom, ale i zovňajškom.

Dendrobium D-1: Predátor poháňaný elektrinou

Českí umelci aplikovali na karosériou modelov i3 a i8 státisíce zrniek zlatého prachu, výsledok má pripomínať nočnú oblohu.

Česi vytvorili pre dvojicu BMW lak zo zlata

Jedno z najúspešnejších malých vozidiel sveta čoskoro dostane už svoju piatu generáciu. Veľká premiéra sa odohrá na jeseň, my však máme prvé informácie už...

Renault Clio: Prvé detaily o piatej generácii

Súdny proces s Volkswagenom zasiahol aj jeho najväčšieho dodávateľa Bosch. Súd mu totiž nariadil uvoľniť interné dokumenty, vrátane písomnej komunikácie s VW.

Dieselgate: Bosch musí zverejniť dokumenty
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×