Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kombinácia komfortu a funkčnosti s dynamikou a štýlovosťou: BMW Concept Active Tourer

Novým BMW Concept Active Tourer predstavuje BMW v Paríži 2012 vozidlo, ktoré ako prvé v prémiovom kompaktnom segmente kombinuje komfort a priestorovú funkčnosť s dynamikou a štýlom.
17.09.2012 / redakcia

Tento text je tlačovou správou, ktorá je publikovaná v plnom znení. Redakcia nenesie zodpovednosť za jej obsah. 

V nasledujúcich rokoch sa očakáva 5-percentný nárast v segmente malých a kompaktných prémiových automobilov. BMW Concept Active Tourer je preto kľúčovým komponentom pokračujúceho vývoja značky BMW a portfólia jej produktov.

BMW Concept Active Tourer ako plug-in hybrid zároveň ponúka pohľad do budúcnosti pohonných variantov v automobiloch kompaktnej triedy. Koncepcia eDrive, známa z BMW i8, sa tu prvýkrát použila priamo v modeli kmeňovej značky BMW a v budúcnosti sa takto budú označovať všetky elektrické a plug-in hybridné pohony. Táto koncepcia zahŕňa všetky komponenty elektrického pohonu, elektrický motor vyvinutý v BMW, lítium-iónovú batériu a inteligentnú riadiacu jednotku motora.

Excelentná kombinácia športovej estetiky a komfortu

Nové BMW Concept Active Tourer kombinuje kompaktné rozmery s atraktívnym športovým dizajnom a typickou BMW kvalitou. S dĺžkou 4353 mm, šírkou 1834 mm a výškou 1560 mm má BMW Concept Active Tourer v hľadáčiku zákazníkov prémiového segmentu, ktorí ocenia vysoký komfortu, zvýšenú pozíciu sedenia a veľkorysý priestor. BMW Concept Active Tourer bude príťažlivé aj pre rodiny, ktoré pripisujú význam funkčnosti a variabilite, zároveň však aj športovosti a štýlovosti. Rázvor dlhý 2670 mm, zvýšená strecha a kompaktný vpredu priečne uložený motor poháňajúci predné kolesá umožnili vytvoriť veľký vnútorný priestor. Objemný batožinový priestor BMW Concept Active Tourer poskytuje plnohodnotnú každodennú využiteľnosť, keďže batérie hybridného pohonu sú uložené pod jeho podlahou.

Dizajn: dynamický a kompaktný

BMW Concept Active Tourer vyžaruje športovú eleganciu z každého uhla pohľadu. Exkluzívny exteriérový lak High Reflection Silver prispieva k ušľachtilému vzhľadu. Zaujímavými detailmi sú aplikácie na prednej i zadnej časti a na bokoch. Povrchy sú vysoko leštené, so zamatovo matným podkladom. Jemné prebleskovanie medzi matnými a lesklými sekciami zdôrazňuje hru svetla a tieňa, vytváranú exkluzívnym novým lakom.

Dominujúcim prvkom predných partií je markantná vpred naklonená mreža chladiča – obličky. Nápadné dvojité predné svetlá s „obočím“ vo forme LED pozičných svetiel v hornej časti, zasahujúce až ďaleko do bočných panelov a viacvrstvový nástavec pod predným nárazníkom spolu zvýrazňujú športového ducha BMW Concept Active Tourer. Navyše, tento dojem ešte umocňujú dva veľké vzduchové otvory pod prednými svetlami, opticky rozširujúce prednú časť.

Pri pohľade zboku dáva silueta s naznačeným klinovitým tvarom dizajnu BMW Concept Active Tourer výraznú vizuálnu dynamiku aj keď automobil nehybne stojí. Integrované kľučky dverí a nápadne kontrastujúce prahy so stúpajúcou líniou tieňa sa kombinujú s veľkými 20-palcovými kolesami do výsledného športovo elegantného vzhľadu. Krátke previsy a dlhý rázvor prispievajú k nezvyčajne priestrannému interiéru vo vzťahu ku kompaktnému exteriéru. Zvýšená strešná línia a veľké dvere sú prísľubom pohodlného nastupovania.

Zadné partie BMW Concept Active Tourer charakterizuje atletická elegancia. Túto časť kompaktného BMW definujú výrazné horizontálne línie. Rozmerné zadné svetlá výrazne zasahujúce do bočných panelov zdôrazňujú široké lemy blatníkov a vizuálne podčiarkujú pevný postoj vozidla na ceste. Veľké dvere do batožinového priestoru s nízkou nakladacou hranou a rozmerným otvorom poskytujú dobrý prístup k jeho obsahu.

Interiér: elegantný, s nespútaným zmyslom pre priestor

Veľkoryso navrhnutý interiér BMW Concept Active Tourer je vzdušný a osviežujúco nový. Laminované drevo s otvorenými pórmi, pochádzajúce z jednoliateho bloku, poskytuje vizuálne prepojenie medzi hornými a dolnými dekorovanými povrchmi palubnej dosky. To vytvára mimoriadne elegantný a celkovo svetlý dojem v prednej časti kabíny. Obklady dverí a sedadlá sú pokryté svetlou, zamatovo jemnozrnnou a hladkou kožou, čo prináša jemný hodvábny lesk, zdôrazňujúci luxus a eleganciu interiéru. Športový charakter pre zmenu zdôrazňuje oranžové stehovanieStredová konzola ako keby sa vznášala medzi prednými sedadlami, s plynulým prechodom do palubnej dosky. Toto usporiadanie je zárukou maximálneho priestoru pre posádku vpredu.

Kokpit s orientáciou na vodiča, typickou pre BMW, poskytuje optimálny prístup ku všetkým hlavným ovládacím prvkom. Okrúhle prístroje s technológiou čierneho panelu sú priamo v zornom poli vodiča, presne ako centrálny informačný displej. Doplnkový Head-Up displej sa zobrazuje na vysúvateľnom sklenenom povrchu medzi volantom a čelným sklom – po prvýkrát v kompaktnom segmente. Čiastočne zvýšená pozícia sedenia je zárukou skvelého výhľadu na všetky strany.

Panoramatická strecha „Cool Shade“: mení pocit priestoru a teplotu, na povel tlačidla

Inovatívna panoramatická strecha vytvára jedinečné prostredie vďaka tomu, že pokrýva prakticky celú plochu strechy BMW Concept Active Tourer. Kompozitné sklo s prevratnou technológiou SPD znamená, že sa želaný jas alebo tepelný efekt dá regulovať elektricky – buď stmavením na úroveň silných slnečných okuliarov, alebo zosvetlením na krištáľovú priezračnosť. Elektrické impulzy spôsobia plynulú zmenu molekulárnej štruktúry skla, od svetlého po tmavé, podľa želania. Hra svetla a tieňa tak vytvára zvýraznený pocit priestoru, čím generuje príjemnú svetelnú atmosféru na všetkých sedadlách. Posádka môže dosiahnuť špeciálny efekt osvetlenia manuálnym pridaním veľkoplošnej listovej štruktúry ku sklenenej streche.

Systém Travel & Comfort: veľkorysá ľahkosť v zadnej časti

Zadní pasažieri si v BMW Concept Active Tourer vychutnajú rovnako vysoký komfort sedenia. Veľkorysý priestor pre nohy vytvorený dlhým rázvorom a mierne zvýšená strecha dávajú cestujúcim veľkú slobodu pohybu. A tiež to prispieva k príjemne ľahkému nastupovaniu a vystupovaniu. Batožinový priestor je vysoko variabilný vďaka zadnému operadlu, sklopnému v pomere 40:20:40. Po sklopení všetkých troch častí vznikne rovná úložná plocha.

Okrem batožinovej variability ponúka BMW Concept Active Tourer zadným pasažierom ďalšie inteligentné detaily zo súboru Travel & Comfort System. V strede predných operadiel sú integrované zvislé koľajnice, do ktorých sa dajú pripevniť napríklad sklápacie stolíky či ďalšie prvky, napríklad odkladacie tašky. Na zadných sedadlách sa mimoriadne pohodlne používajú všetky bežné modely tabletov, ktoré sa dajú pripevniť ku koľajnici na šírku aj na výšku, pre surfovanie po internete, hranie hier či sledovanie filmov v pohodlnej výške očí.

Nové informačné zážitky: multifunkčný prístrojový displej

Pozoruhodným prvkom BMW Concept Active Tourer je multifunkčný prístrojový displej. Namiesto konvenčných prístrojov so štyrmi analógovými ciferníkmi zobrazujúcimi rýchlosť, otáčky motora, stav paliva a teplotu oleja, je k dispozícii integrovaný displej s uhlopriečkou 10,25 palca (26 cm). Známy dizajn štyroch ciferníkov je síce zachovaný, využitie vylepšenej technológie čierneho panelu mu však dáva úplne nové možnosti zobrazenia. Displej napríklad zobrazuje štyri rozličné režimy COMFORT, SPORT a ECO s rozličnými indikátormi a príslušnými farebnými schémami, čím sa zaručí zvýšená bezpečnosť a efektivita, ako aj dôsledná orientácia na vodiča. Výsledkom je zobrazenie, ktoré poskytne vodičovi informácie, dokonalo zladené s aktuálnou situáciou na ceste.

Aplikácia „Seismic Surf“ pre uľahčenie úspornej jazdy

Zadní pasažieri v BMW Concept Active Tourer môžu zažiť fascinujúcu technológiu s novou aplikáciou „Seismic Surf“ (seizmický surf) pre iPad. „Seismic Surf“ je vzrušujúca ekologická pretekárska hra, ktorá ťaží z reálnych zrýchlení, otáčok motora a ďalších údajov, ktoré jej priebežne poskytuje BMW Concept Active Tourer. Každá skutočná jazdná situácia sa interpretuje na generovanie nekonečného množstva variácií a nových výziev počítačovej hry.

Cieľom hry je získať maximálny možný počet bodov na virtuálnej trase a dosiahnuť čo najefektívnejší jazdný štýl. Vodič môže priamo ovplyvniť náročnosť hry. Defenzívna jazda hru uľahčuje, športový štýl pre zmenu vytvára zložitejšiu virtuálnu trasu. Iba dokonalá interakcia medzi úsporne jazdiacim vodičom a skúseným hráčom na zadnom sedadle dokáže maximalizovať zisk bodov a dosiahnuť umiestnenie na stupni víťazov vo svete BMW hier.

Head-Up displej s brilantným rozlíšením a plným spektrom farieb

BMW Concept Active Tourer je vybavené najnovšou generáciou plnofarebného Head-Up displeja. Všetky dôležité informácie v brilantnom rozlíšení premieta priamo do zorného poľa vodiča na výsuvný sklenený povrch. Intenzita projekcie sa automaticky prispôsobí okolitému svetlu. Denný a nočný dizajn je taký istý, ako na prístrojovom paneli. V závislosti od preferencií vodiča sa zobrazí nielen rýchlosť jazdy, ale aj aktuálny rýchlostný limit či zákaz predbiehania. Vďaka rozsiahlemu arzenálu dostupných asistenčných systémov sa bezkonkurenčne rozšírila aj ponuka možných zobrazení v Head-Up displeji.

Centrálny informačný displej s dizajnom čierneho panelu

O známe funkcie orientácie v menu a plánovania trasy nového navigačného systému sa postará 8-palcový displej (20,3 cm). Navyše, tento centrálny informačný displej tiež dokáže vizualizovať aktuálny prevádzkový stav hybridného pohonu.  To znamená, že vodič je neustále informovaný o aktivovaní spaľovacieho aj elektrického motora a dokáže sledovať energetické toky v systéme. Výkonová elektronika hybridného pohonu je prepojená s inteligentným navigačným systémom Plus, na zaistenie maximálnej možnej efektivity. Na základe zozbieraných dát, ako je napríklad profil trasy, rýchlostné limity a dopravná situácia, sa vozidlo v predstihu pripraví tak, aby využilo energiu čo najefektívnejšie.

Pohonný systém v BMW Concept Active Tourer: budúcnosť sa začína

Systém pohonu BMW Concept Active Tourer sleduje filozofiu udržateľnej mobility BMW Group. Pohonná technológia všetkých plug-in hybridov BMW i bude niesť označenie „BMW eDrive“, v ktorom sú zahrnuté všetky elektrické pohonné komponenty. BMW Concept Active Tourer je tzv. plug-in hybrid, s možnosťou externého dobíjania batérie. Vozidlá typu PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) budú hrať v budúcnosti významnú rolu, keďže dokážu značne prekročiť dojazd 20 kilometrov s čisto elektrickým pohonom. To znamená, že sa dajú efektívne využiť na krátke i dlhšie cesty. BMW Concept Active Tourer má synchrónny elektrický motor dokonalo skombinovaný s pokrokovým 1,5-litrovým benzínovým agregátom z rodiny BMW Group EfficientDynamics.

PHEV: to najlepšie z dvoch svetov pre mimoriadny výkon

BMW Concept Active Tourer predstavuje pohonnú koncepciu, ktorá je pre značku BMW novinkou. Benzínový 1,5-litorvý motor nepoháňa zadné kolesá, ako to bolo pri modeloch BMW až dodnes, ale prednú nápravu. Elektrická pohonná jednotka je skonštruovaná ako plnohodnotná, pôsobí na zadnú nápravu a v prípade potreby zabezpečí pohon aj samostatne. So systémovým výkonom 140 kW/190 k umožňuje kombinácia spaľovacieho agregátu a elektromotora dosiahnuť športové jazdné výkony, pri zachovaní extrémne nízkej spotreby a emisií. BMW Concept Active Tourer zrýchli z pokoja na 100 km/h za menej než osem sekúnd, pričom maximálna rýchlosť svižného plug-in hybridu je približne 200 km/h. Napriek týmto pozoruhodným parametrom má priemerná spotreba hodnotu iba 2,5 l/100 km, s emisiami CO2 na úrovni len 60 g/km. Okrem presvedčivých dynamických parametrov udeľuje pohonná koncepcia BMW Concept Active Tourer vozidlu športové aj komfortné jazdné vlastnosti.

Nový 1,5-litrový BMW TwinPower Turbo motor: vysokovýkonná pohonná jednotka s typickými génmi šesťvalcov

Spaľovacím agregátom v BMW Concept Active Tourer je prevratný 1,5-litrový nový motor s technológiou BMW TwinPower Turbo. Je odvodený od viacnásobne oceneného radového šesťvalca, jeho technológia BMW TwinPower Turbo kombinuje najnovšiu generáciu priameho vstrekovania High Precision Injection s plne variabilným riadením ventilov VALVETRONIC a ultra moderným turbodúchadlom. Technológia BMW TwinPower Turbo bude použitá  vo všetkých pohonných jednotkách rodiny BMW Group EfficientDynamics aj v budúcnosti – okrem iného preto, že nie je závislá na počte valcov či zdvihovom objeme. Nový trojvalec v BMW Concept Active Tourer je jedným z prvých predstaviteľov novej generácie motorov. Tento kompaktný radový agregát predstavuje exemplárnu kombináciu dynamiky a efektivity.

Nový trojvalocový motor BMW TwinPower Turbo prináša typické výhody: kultúru chodu, ochotu vytáčať sa, spontánne reakcie a dynamický športový zvuk. Keďže tu nepôsobia zotrvačné sily prvého a druhého rádu, disponuje tiež mimoriadnym komfortom v oblasti hluku a vibrácií. Klopný moment je nižší než pri štvorvalci a na jeho kompenzáciu stačí jeden vyvažovací hriadeľ. Okrem iného to pomáha motoru dosiahnuť extrémne hladký chod už od nízkych otáčok.

Synchrónny elektrický motor: viac sily, bez emisií

Synchrónny elektromotor v BMW Concept Active Tourer pochádza takisto z vývoja BMW Group. S plne nabitou batériou dokáže BMW Concept Active Tourer prejsť výlučne na elektrický pohon vyše 30 kilometrov. To znamená, že väčšina krátkych denných jázd sa udeje iba so sporadickými emisiami. Navyše, funkcia Boost dokáže pridať výkon elektromotora k výkonu spaľovacieho agregátu, napríklad pri dynamickej akcelerácii. Maximum krútiaceho momentu 200 Nm je k dispozícii prakticky od nulových otáčok. Lítium-iónová batéria BMW Concept Active Tourer sa dá nabíjať aj z bežnej 220-voltovej zástrčky. Batéria sa nabíja aj prostredníctvom oboch náprav: elektrický motor vzadu pri spomalení automaticky rekuperuje kinetickú energiu, k benzínovému motoru vpredu je pre zmenu pripojený vysokonapäťový generátor na dobíjanie.

Hybridný pohon s inteligentným manažmentom energie

Súčasťou stratégie BMW Group EfficientDynamics v službách BMW Concept Active Tourer je balík opatrení, špeciálne určený na zvýšenie efektivity plug-in hybridnej technológie. Napríklad stratégia predvídania optimalizuje efektivitu elektrického motora a vysokovýkonnej batérie. Systém využíva dáta, poskytované navigačným systémom, ktorý vypočíta najvhodnejšiu trasu a jazdné situácie, v ktorých bude v činnosti elektromotor, alebo sa bude dobíjať batéria. Táto optimalizovaná stratégia dobíjania dokáže ušetriť až do 10 percent energie, takže aj adekvátne predĺži vzdialenosti, absolvované čisto na elektrický pohon.

Rozsiahly arzenál ďalších opatrení BMW EfficientDynamics

Nové BMW Concept Active Tourer prirodzene obsahuje aj množstvo ďalších prvkov stratégie BMW EfficientDynamics. V jeho prípade sú zamerané predovšetkým na maximalizáciu dojazdu vozidla na čisto elektrický pohon. To znamená napríklad optimalizáciu spotreby energie pomocnými agregátmi. Každý kilowatt ušetrenej uloženej energie je tak okamžite k dispozícii na pohon elektromotora. Z ďalších prvkov BMW EfficientDynamics je tu napríklad systém Auto Start-Stop, optimalizovaný špeciálne pre plug-in hybridný pohon, alebo druhá generácia aktívnych vzduchových klapiek.

ECO PRO režim ako štandardný prvok na zvýšenie efektivity

BMW Concept Active Tourer je vybavené ECO PRO režimom, dostupným aj v aktuálnych produkčných modeloch BMW. Táto dodatočná metóda znižovania spotreby je stále celosvetovým unikátom automobilového sektora. Pri adekvátnych príležitostiach znižuje ECO PRO režim výkon klimatizácie a ďalších elektricky poháňaných komfortných funkcií. Tým sa zaručí maximálne efektívna činnosť daných komponentov podľa aktuálnej jazdnej situácie.

ECO PRO režim tiež dokáže poskytnúť vodičovi cenné rady. Z tohto dôvodu je prepojený aj s navigačným systémom. Na základe vypočítanej trasy a individuálneho štýlu jazdy vodiča dokáže ECO PRO režim odporučiť cestu a spôsob jazdy do cieľa s najnižšou možnou spotrebou. Asistent predvídania dáva vodičovi tipy, napríklad „uvoľnite akcelerátor“ v situácii, keď sa blíži ostrá zákruta alebo rýchlostný limit, ktorý vodič ešte nevidí. Asistent predvídania berie do úvahy prvky ako zákruty, zastavané oblasti, kruhové objazdy, T-križovatky alebo zjazdy z diaľnice. Zároveň pôsobí asistent predvídania v prevodovke, ktorej elektronický manažment optimalizuje pre nadchádzajúce situácie.

ECO PRO režim dokáže tiež aktivovať takzvaný režim „plachtenia“, na dvoch úrovniach, od 50 do 160 km/h. V tomto prípade systém úplne deaktivuje spaľovací motor pri rýchlostiach do 125 km/h. Zároveň odpojí motor od pohonného reťazca, až do rýchlosti 160 km/h, čím umožní komfortný jazdný štýl s plným využitím už generovanej kinetickej energie.

BMW Group

BMW Group je so svojimi značkami BMW, MINI, Husqvarna Motorcycles a Rolls-Royce jedným z najúspešnejších výrobcov automobilov a motocyklov na svete. BMW Group má ako globálna spoločnosť 29 výrobných a kompletizačných závodov v 14 krajinách, spolu s globálnou predajnou sieťou vo viac než 140 krajinách.

V roku 2011 predala BMW Group približne 1,67 milióna vozidiel a viac než 113 tisíc motocyklov po celom svete. Zisk pred zdanením predstavoval za finančný rok 2011 sumu 7,38 miliardy eur, pričom príjmy dosiahli 68,82 miliardy eur. K 31. Decembru 2011 zamestnávala BMW Group približne 100 000 zamestnancov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na myslení ďaleko dopredu a na zodpovednom konaní. Spoločnosť preto zaviedla ekologické programy a sociálnu udržateľnosť v rámci celého svojho hodnotového reťazca, komplexnú produktovú zodpovednosť a jednoznačný záväzok k ochrane zdrojov ako integrálnu súčasť svojej stratégie. Výsledkom týchto snáh je, že za posledných 7 rokov bola BMW Group uvádzaná v indexoch udržateľnosti Dow Jones Sustainability Indexes ako líder vo svojom odvetví.

www.bmw.sk

(tlačová správa)


Najnovšie články
Záujem o služby Diaľničnej patroly rastie

Počet aj suma vybraných pokút sa síce vlani znížili, no i tak Slováci každoročne prispievajú do nemalými čiastkami vo výške niekoľkých miliónov eur. Za aké...

Hitparáda pokút: Za čo sme vlani platili najviac?

Mitsubishi si nedávno pripravilo špeciálnu edíciu populárneho Outlandera. SUV oslavuje storočnicu značky atraktívnou cenovkou. Oplatí sa však do neho...

Test Mitsubishi Outlander: Storočnica

Elektromobily sú v súčasnosti v centre pozornosti politiky aj automobiliek. Výnimkou nie je ani francúzsky koncern PSA, ktorý chce do roka 2025 ponúknuť...

PSA sa zameria na elektromobily

Robustne vyzerajúca štúdia s futuristickými detailmi nesie označenie XMotion a teoreticky môže avizovať nástupcu typu X-Trail.

Nissan naznačuje budúcnosť svojich SUV

Britská automobilka prináša špeciálnu edíciu legendy, ktorá zaujme svojou technickou stránkou i mastnou cenovkou.

Defender: Vzkriesenie s osemvalcom

Prototyp tretej generácie SUV má robustný postoj, množstvo ostrých hrán, honosne pôsobiaci interiér a prepĺňaný dvojlitrový motor.

Acura RDX dostala veľmi odvážny dizajn
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×