Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pri kúpe ojazdeného auta si Slováci všímajú najmä interiér, rozhoduje ale cena a technický stav

Slováci, ktorí si kupujú ojazdené auto, sa zaujímajú najmä o technický stav vozidla či cenu.
08.08.2012 / redakcia

Tento text je tlačovou správou, ktorá je publikovaná v plnom znení. Redakcia nenesie zodpovednosť za jej obsah. 

Pôvod auta nepovažujú za dôležitý napriek tomu, že práve v ňom sa môže skrývať veľké nebezpečenstvo. Pri rozhodovaní berú do úvahy aj recenzie uverejňované v médiách alebo so sebou vezmú nezávislého odborníka. Pri prehliadke si všímajú predovšetkým interiér a motorový priestor. Až 97 % opýtaných našlo medzi ojazdenými autami vozidlo, o ktoré mali záujem. Vyplýva to z telefonického prieskumu, ktorý robila spoločnosť AAA AUTO na vzorke 266 Slovákov.

Pri kúpe ojazdeného auta je jedným z najdôležitejších kritérií pomer cena/stav auta. Kupujúci by mal mať vždy na pamäti, že za danú cenu nedostane auto v bezchybnom stave ako keby bolo nové, ale práve uvedený pomer sa vo väčšine prípadov skutočne vyplatí. Preto je dobré všímať si pri kúpe iné kritériá ako pri novom aute. „Každé ojazdené vozidlo je použitá vec a tak je potrebné k nemu pristupovať. Je dôležité uvedomiť si, že stav vozidla zodpovedá cene – u veľmi lacných áut odporúčame vziať si so sebou mechanika a s ním skonzultovať, čo bude na aute nutné opraviť. Ponúkame aj možnosť posúdenia vozidla pred kúpou v nezávislom autoservise,“ zdôraznila nová generálna riaditeľka AAA AUTO Karolína Topolová.

Uvedomujú si to aj Slováci v prieskume AAA AUTO. Približne 45 % opýtaných ako dôležité kritérium pri výbere jazdenky uviedlo technický stav vozidla, 41 % cenu. Pôvod vozidla zaujímal iba 3 % opýtaných, čo je prekvapivé, lebo aj v neznámom pôvode auta môžu byť skryté hrozby, ktoré je ťažké odhaliť hlavne pri kúpe od jednotlivca. Pre ostatných bol dôležitý vek auta. Čo sa týka paliva, takmer 51 % vodičov dáva prednosť nafte, 41 % benzínu a zvyšok plynu. Za najväčšie výhody jazdy na benzín považujú zvyk, spotrebu alebo živšie auto. Pri nafte je motiváciou predovšetkým nižšia spotreba či zvyk. Až 70 % opýtaných pred kúpou hľadá informácie aj v recenziách uverejnených v médiách a na internete. Financovanie auta na úver, lízing alebo v hotovosti je podľa prieskumu rozložené rovnomerne, i keď v praxi záujem Slovákov o nákup vozidiel na splátky stále rastie a v AAA AUTO sa takto predajú až dve tretiny vozidiel.

Interiér aj exteriér

Viac než polovica opýtaných by si pri kúpe ojazdeného auta dala poradiť nezávislým odborníkom, 116 opýtaných však túto možnosť nechcelo vôbec využiť. Takmer polovica – 45 % opýtaných – uviedla, že pri prehliadke auta si pozorne prezerajú interiér. Ten môže byť často indikátorom nedovoleného omladzovania vozidiel, ktoré je v súčasnosti veľkým problémom ojazdených áut a deformuje trh. Na dôležitosť  stavu auta zvnútra upozorňuje aj Karolína Topolová: „Jedným zo spôsobov ako spoznať, či je stav na tachometri skutočný, je interiér. Ak je príliš opotrebovaný, nízky počet kilometrov je nereálny. Treba si všímať najmä opotrebovanosť sedadiel, radiacej páky, volantu, koberčeka pod predným sedadlom a pedálmi.“ Hrozbou sú aj zatopené autá; pre tie je charakteristický zápach plesne a vlhkosť v interiéri, ale aj zvyšky blata pod sedačkami či v motorovom priestore.

Približne tretinu opýtaných zaujíma aj motorový priestor a stav karosérie viditeľný zvonku. Pri ňom si treba všímať odtieň laku, či jednotlivé diely karosérie pasujú. Časť respondentov sa pri prehliadke zameriava na podvozok (6 %).

Dôverujú autobazáru

Čo sa týka formy predaja a typu obchodníka, takmer 90 % opýtaných sa radšej spoľahne na autobazár ako na náhodného individuálneho predajcu. Výhodou veľkých autobazárov je, že nie sú len sprostredkovateľmi predaja, ale v drvivej väčšine majú predávané autá vo svojom vlastníctve a kupujúcim poskytujú aj garancie a záruky. „V AAA AUTO napríklad poskytujeme doživotnú záruku legálneho pôvodu vozidla. Ak by s autom nastal problém, okamžite vraciame celú zaplatenú čiastku,“ dodala Topolová.

Skupina AAA AUTO pôsobí na trhu už 20 rokov. V súčasnej dobe prevádzkuje sieť 27 pobočiek v Českej republike, na Slovensku a Rusku. Podľa auditovaných výsledkov predala v roku 2011 skupina AAA AUTO 44 828 automobilov a jej celkové výnosy predstavovali 276 miliónov eur. V septembri 2007 vstúpila holandská materská spoločnosť AAA Auto Group N.V. na burzy cenných papierov v Prahe a Budapešti. V roku 2009 zvíťazila AAA AUTO v nezávislom spotrebiteľskom teste autobazárov denníka Mladá Fronta DNES a webové stránky www.aaaauto.cz sa umiestnili na prvom mieste medzi automobilovými firmami v súťaži Web Top 100.

(tlačová správa)

BANNER300


Najnovšie články
Záujem o služby Diaľničnej patroly rastie

Počet aj suma vybraných pokút sa síce vlani znížili, no i tak Slováci každoročne prispievajú do nemalými čiastkami vo výške niekoľkých miliónov eur. Za aké...

Hitparáda pokút: Za čo sme vlani platili najviac?

Elektromobily sú v súčasnosti v centre pozornosti politiky aj automobiliek. Výnimkou nie je ani francúzsky koncern PSA, ktorý chce do roka 2025 ponúknuť...

PSA sa zameria na elektromobily

Mitsubishi si nedávno pripravilo špeciálnu edíciu populárneho Outlandera. SUV oslavuje storočnicu značky atraktívnou cenovkou. Oplatí sa však do neho...

Test Mitsubishi Outlander: Storočnica

Robustne vyzerajúca štúdia s futuristickými detailmi nesie označenie XMotion a teoreticky môže avizovať nástupcu typu X-Trail.

Nissan naznačuje budúcnosť svojich SUV

Britská automobilka prináša špeciálnu edíciu legendy, ktorá zaujme svojou technickou stránkou i mastnou cenovkou.

Defender: Vzkriesenie s osemvalcom

Prototyp tretej generácie SUV má robustný postoj, množstvo ostrých hrán, honosne pôsobiaci interiér a prepĺňaný dvojlitrový motor.

Acura RDX dostala veľmi odvážny dizajn
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×