Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Test Dacia Lodgy 1.5 dCi: Lodgycký pokrok

Ak si myslíte, že Dacia Lodgy je len ďalším lacným autom z Rumunska, nie ste ďaleko od pravdy. Pri varení nového MPV však spadlo kuchárom do hrnca aj niekoľko zaujímavých korenín.
45 36 príspevkov 27.06.2012 / Marián Balog

Kapitola clanku

Zase ďalšia z radu rumunských škatúľ. To si možno povedali mnohí z nás, keď Dacia v Ženeve predstavila svoj nový model Lodgy. Z hľadiska filozofie značky však ide o premyslený krok a dá sa povedať, že Dacia hrá na istotu. Skúsenosti z posledných rokov hovoria jasnou rečou: Dacia to robí správne. Nie každý si totiž potrpí na bezvýhradnej skorodokonalosti, mäkulinkých povrchoch všade, kam len ruka dosiahne a zamatovom zvuku motora prešpikovaného najmodernejšími výmyslami. Existuje obrovská komunita zákazníkov, ktorá reaguje iba na jeden podnet  a tým je cena.

Dizajn nebol pri tvorbe Lodgy prioritou, aj keď predná časť je vydarená. Z bočného pohľadu sa aj 16-palcové disky vo veľkých plochách akosi strácajú 45 fotografií v galérii Dizajn nebol pri tvorbe Lodgy prioritou, aj keď predná časť je vydarená. Z bočného pohľadu sa aj 16-palcové disky vo veľkých plochách akosi strácajú Zdroj: autor

Neberte to hanlivo, práve naopak. Každému vyhovuje niečo iné. Jednému stačí stará Tesla, len aby si mohol pozrieť ten svoj futbal, ďalší bez špičkovej audiovizuálnej výbavy nedokáže prežiť ani predpoveď počasia. Dacie sa zvykli stavať do úlohy plniteľa elementárnych želaní, teda odviezť určitý počet ľudí v suchu a teple z bodu A do bodu B alebo aj do bodu C pri zachovaní rozumných nákladov. Keď si základné potreby odfajkneme ako splnené a pozrieme sa do cenníka, zistíme, že Dacie sú navyše priateľské k peňaženke.

Veľkým zlomom bol pre Daciu model Duster, ktorý priniesol novinky, ako napríklad pohon všetkých kolies, a nenútene očaril menej náročnú verejnosť tým, že za nízku cenu ponúka veľký kus auta. Navyše je to esúvé, čo je dnes z trendových dôvodov veľkým plusom.

Lodgy je podobne ako Duster slušný kus auta za málo grošov 45 fotografií v galérii Lodgy je podobne ako Duster slušný kus auta za málo grošov Zdroj: autor

Rovnaký, ak nie vyšší potenciál revolučnosti, má v našich očiach aj Dacia Lodgy. Gro nového modelu zostáva rovnaké, ako je pre rumunskú automobilku príznačné. Jednoduchý dizajn, nenáročné technické riešenia a nízka cena. Do základu však Dacia primiešala nové esencie, ktoré dnes do moderného jedálnička neodmysliteľne patria.Testovali sme Lodgy 1.5 dCi v sedemmiestnej verzii a najvyššej výbave Exception.

Prvé kolo revolúcie: MPV

Dacia sa pustila do ďalšieho neprebádaného segmentu. Výber nového územia má čisto racionálny základ. Low-cost výrobca ako Dacia predsa nebude vymýšľať kabriolet, ale ponúkne svoj produkt zákazníkom hľadajúcim praktickosť pri zaujímavej cene. Hotová definícia otca rodiny, hotová definícia MPV. Teda prvou a na pohľad badateľnou novinkou je karoséria typu MPV.

Rozmery, hmotnosti a objemy
Dĺžka
4 498 mm
Šírka
1 751 mm
Výška
1 679 mm
Rázvor náprav
2 810 mm
Pohotovostná hmotnosť
1 262 kg
Pohotovostná hmotnosť (EU)
1 337 kg
Užitočná hmotnosť
664 kg
Celková hmotnosť
1 926 kg
Objem batožinového priestoru
207827/2617 l
Objem palivovej nádrže
50 l

„Škatuľoidný“ tvar MPV dovoľuje ubytovať vo vnútri sedem pasažierov, čo už Dacie zvládali aj doteraz, konkrétne Logany MCV. Lodgy to však robí akoby na vyššej úrovni a ani sa pri tom nezapotí. Samozrejme šieste a siedme miesto v kufri nie je žiadna obývačka. Jednoduché ploché sedadlá sú pre dospelých vhodné na kratšie a stredne dlhé cesty. Pokrčeným kolenám sa nevyhnete, ale aspoň pred nimi máte dostatok miesta a priemerne vysoký pasažier si neudrie ani hlavu.

Test Dacia Lodgy 1.5 dCi 45 fotografií v galérii Test Dacia Lodgy 1.5 dCi Zdroj: autor Test Dacia Lodgy 1.5 dCi 45 fotografií v galérii Test Dacia Lodgy 1.5 dCi Zdroj: autor Test Dacia Lodgy 1.5 dCi 45 fotografií v galérii Test Dacia Lodgy 1.5 dCi Zdroj: autor
Sedadlá nie sú žiadny luxus, no aspoň priestoru je habadej

Tienistou stránkou tretieho radu je jeho jednoduchá konštrukcia a ukotvenie. Nedá sa nijako upratať do podlahy a ak potrebujete využiť batožinový priestor, tretí rad musíte vyklopiť smerom dopredu. Keď to nepostačí, dvojsedačka musí ísť jednoducho von. Náplasťou je aspoň to, že vyberanie zvládne aj jeden človek s normálnym obvodom bicepsu.

Samostatnou kapitolou je nastupovanie do tretieho radu. Nečakajte sofistikované prepákovanie, kadejaké posúvania, odklápania a kombinované pohyby. Návod v Lodgy je jednoduchý ako celá filozofia značky Dacia. Sklopiť operadlo na sedák a celú jednotku následne vyklopiť smerom k operadlám prvého radu. Radikálne riešenie však ponúka celkom slušný vchodový priestor pre nastupovanie na „trestnú lavicu“.

Nech sa páči, vstúpte a ani sa nevyzúvajte 45 fotografií v galérii Nech sa páči, vstúpte a ani sa nevyzúvajte Zdroj: autor

Kto si zoženie lepšie miestenky a dostane sa do druhého radu, oproti tretiemu si výrazne prilepší. Ale to iba v prípade, že rovnaké miestenky nebudú mať ďalší dvaja pasažieri. Prostredný rad sedadiel je tiež pomerne plocho (ne)tvarovaný, ale aspoň nohy sú v prirodzenejšej polohe a aj na hlavu zostáva viac miesta. Mimochodom, druhý rad sa dá úplne vybrať iba pomocou náradia, preto sa ho len tak ľahko nezbavíte.

Test Dacia Lodgy 1.5 dCi 45 fotografií v galérii Test Dacia Lodgy 1.5 dCi Zdroj: autor Test Dacia Lodgy 1.5 dCi 45 fotografií v galérii Test Dacia Lodgy 1.5 dCi Zdroj: autor Test Dacia Lodgy 1.5 dCi 45 fotografií v galérii Test Dacia Lodgy 1.5 dCi Zdroj: autor
Kapacita kufra počas nácviku variability rastie z asi 200 na 2600 litrov. To postačí

Najlepšie sa majú samozrejme (na rozdiel od kina) pasažieri v prvom rade. Reputáciu dvoch dobre profilovaných sedadiel s dostatkom priestoru vo všetkých smeroch poškvrňujú iba zvláštne tvarované operadlá, v ktorých sme nenašli dostatočnú oporu a absolútne nedostupné nastavovanie sklonu operadiel. Ak sa dá, vyhnite sa lakťovej opierke, ktorá je za príplatok. Pôsobí ako aftermarketový univerzálny diel a je nepekne rozkývaná už odnova.

Druhé kolo revolúcie: Dotyk a spol.

Každá piaď interiéru dýcha duchom Dacie. Známe tvary tvoria palubnú dosku, známe ovládacie prvky, či strohý vzhľad výplne dverí dáva jasne najavo, že tu ide o praktickosť a cenu. Keď sa však na haldu tvrdého plastu prizrieme bližšie, objavíme inovácie, ktoré by sme od Rumuna nečakali.

Svetlé plasty a chrómované dekorácie oživujú inak fádnu palubnú dosku 45 fotografií v galérii Svetlé plasty a chrómované dekorácie oživujú inak fádnu palubnú dosku Zdroj: autor

Najlepším príkladom je dotykový displej na stredovej konzole, vôbec po prvýkrát v Dacii. Displej ktorý združuje ovládanie palubných systémov vrátane navigácie (tiež premiéra v Dacii), je navyše veľmi prehľadný a intuitívne ho dokáže skrotiť aj technický antitalent. Aby nebolo chvály dosť, na dotyky reaguje veľmi ochotne. Ideálne low-costové riešenie.

Jeho jedinou nevýhodou je nevhodné umiestnenie a sklon, ktorý má tendenciu akoby priťahovať slnečné lúče. Vtedy sa treba na displej lepšie zapozerať, čo odpútava pozornosť vodiča. Takisto lesklý čierny plast s chrómovaným lemovaním okolo displeja často odráža slnečné lúče priamo „medzi oči“ vodiča.

Minimum mechanických tlačidiel v okolí displeja vôbec nie je na škodu, práve naopak 45 fotografií v galérii Minimum mechanických tlačidiel v okolí displeja vôbec nie je na škodu, práve naopak Zdroj: autor

Pri displeji sa však novinky nekončia. Lodgy sa do histórie zapíše aj ako prvá Dacia s tlačidlami na volante, prvenstvo jej patrí aj za obmedzovač rýchlosti. Škoda, že sa do Lodgy montuje iba obmedzovač, ktorého reálne využitie je veľmi diskutabilné. Máme podozrenie, že je v ponuke z čisto účelového hľadiska zbierania dobrých bodov v hodnotení bezpečnosti. Z praktického hľadiska by sme však radi orodovali za tempomat, pretože Lodgy je zároveň prvou Daciou, ktorá sa ani na diaľnici necíti ako ryba na suchu.

Test Dacia Lodgy 1.5 dCi 45 fotografií v galérii Test Dacia Lodgy 1.5 dCi Zdroj: autor Test Dacia Lodgy 1.5 dCi 45 fotografií v galérii Test Dacia Lodgy 1.5 dCi Zdroj: autor
Nechceme obmedzovač, chceme konečne Daciu s tempomatom!

Za volantom Dacie Lodgy nás ešte k tomu všetkému potešilo množstvo drobností, ktoré nás pri ostatných jej súrodencoch vyslovene vytáčali. Len malá ochutnávka: v Lodgy sa pri ostrekovaní čelného skla zapnú automaticky aj stierače, dokonca po zotretí ešte chvíľku stierače vyčkajú, kým sa vyhrnú aj posledné nezbedné kvapky zo zálohy a následne ich gumičky jedným ťahom zlikvidujú. Vieme, je to normálne, ale pre Daciu nadštandardné. Ďalej nás doslova šokovalo otváranie kapoty. Dámy a páni, Lodgy, ktoré štartuje od 9 tisíc eur, má plynovú vzperu! Naozaj nám pri tejto skúsenosti vypadol zvuk...

Test Dacia Lodgy 1.5 dCi 45 fotografií v galérii Test Dacia Lodgy 1.5 dCi Zdroj: autor Test Dacia Lodgy 1.5 dCi 45 fotografií v galérii Test Dacia Lodgy 1.5 dCi Zdroj: autor
Zdanlivé blbosti dokážu niekedy zaujať viac než napríklad panoramatické strešné okno

Nedá sa povedať, že by kvalita Dacie nejako radikálne vystrelila nahor, no detaily, na ktorých Rumuni zapracovali, nás príjemne šokovali a prispeli k celkovo lepšiemu dojmu z auta. Na záver ódy na detaily pridávame ešte pochvalu ovládaniu palubného počítača tlačidlom na konci pravej páčky pod volantom. Také jemné a na posluch milé klikanie môžu Dacii závidieť aj dva či trikrát drahšie modely.

Tretie kolo revolúcie: Šesť stupňov

Vývojári Dacie majú určité predstavy, no limitujú ich výrobné náklady, ktoré sa musia držať pri zemi. Keď teda pošlú do Renaultu požiadavku, že chcú naftový motor s prevodovkou, príde im veľká škatuľa a jej obsah bez reptania namontujú do svojho nového diela. V prípade testovanej Dacie Lodgy však voči preddefinovanej zásielke z Francúzska nemôžeme reptať. Za dobre odstupňovanú šesťstupňoú prevodovku si MPV zaslúži pochvalu.

Motor a pohonný systém
Usporiadanie a počet valcov
R4
Zdvihový objem
1 461 cm3
Max. výkon
79 kW/107 k
pri otáčkach
4 000/min
Max. krútiaci moment
240 Nm
pri otáčkach
1 750/min
Palivo
nafta
Pohon
predná náprava
Prevodovka
6-stupňová manuálna

Hoci motor 1.5 dCi dobre poznáme a nie je žiadnou prevratnou novinkou, k charakteru Lodgy sa dokonale hodí a v kombinácii so šesťstupňovou prevodovkou sa Dacii nebridí ani diaľničné tempo. Dokonca by sa dalo povedať, že Lodgy je prvou Daciou vhodnou na diaľničné presuny. Slabšiu verziu naftového motora a benzínovú jednašestku, ktoré sa kombinujú s päťkvaltom, sme ešte neskúšali, no naša testovačka sa nemá za čo hanbiť. Hlučnosť sa pohybuje v absolútne normálnych medziach, dynamika nízkonákladovke stačí. Parádna práca sprevodovania sa prejavuje na otáčkach: pri rýchlosti 130 km/h sa ručička otáčkomera pohybuje okolo hodnoty 2 700. Bravó , Lodgy, na low-cost dobrý výsledok!

Test Dacia Lodgy 1.5 dCi 45 fotografií v galérii Test Dacia Lodgy 1.5 dCi Zdroj: autor Test Dacia Lodgy 1.5 dCi 45 fotografií v galérii Test Dacia Lodgy 1.5 dCi Zdroj: autor
Šesťstupňová prevodovka robí z Lodgy diaľničného hltača. A pri stotridsiatke motor ani obtekajúci vzduch veľmi neobťažujú hlukom

Inak je radenie prevodových stupňov vcelku pohodlné, dráhy chodu páky síce nie sú ani krátke ani presné, no nikdy sa nepomýlite. A ešte raz vďaka vesmírnej energii za šiesty stupeň. Motor je starý známy aj so svojimi neresťami. Dátum narodenia sa prejavuje napríklad tým, že odspodu sa mu nechce veľmi pracovať a potom sa zrazu prebudí v plnej sile. Na pohodové rodinné jazdenie to však úplne postačuje.

Jazdné výkony
Max. rýchlosť
175 km/h
Zrýchlenie 0-100 km/h
11,6 s
Spotreba
Mesto - normovaná
5,3 l/100 km
Mimo mesta - normovaná
4,0 l/100 km
Kombinovaná - normovaná
4,4 l/100 km
Mesto - počas testu
6,8 l/100 km
Diaľnica - počas testu
6,4 l/100 km
Priemer testu
6,3 l/100 km
Emisie
Emisie CO2 kombinované
116 g/km
Emisná norma
Euro 5

Milo sme boli prekvapení aj zo spotreby v meste, ktorá sa nedostala nad sedem litrov, výrobcu udávajúceho utopistickú hodnotu 5,3 l/100 km sme ani nebrali vážne. Mimo mesta a diaľnice zas čakajte apetít do päť a pol (výrobca mimo mesta 4,0) a na diaľnici si Lodgy so šesťstupňovou prevodovkou vypýta okolo šesť a pol. Rozhodne to nie sú na lacné MPV zlé výsledky a treba brať do úvahy aj to, že motor mal najazdených asi len 2 000 kilometrov.

Evolúcia: Nula bodov

V oblasti podvozka a riadenia zostáva Lodgy verná filozofii Dacie. Pohodlie je na prvom mieste a nič iné než mäkké pruženie zákazník od Lodgy ani očakávať nebude. Pri jazde v priamom smere sa rumunskému MPV vyrábanému v Maroku dá vyčítať hádam iba slabé utlmenie rázov pri prechode nerovnosťami.

V zákrutách zas na rovnom povrchu neznervózňuje vodiča nič, okrem umelého riadenia a plochého, tenkého volantu. Ak však natrafíte na nerovnosti, Lodgy sa zľakne a zavlní zadnou časťou. Nič dramatické sa ešte nedeje, no auto naznačuje, že sa dostávate na hranice jeho talentu.

Štvrté kolo revolúcie: Latka prekliato nízko

Nízka cena patrí do základnej výbavy každej Dacie. Lodgy šokuje prvou cenou od 8 990 eur v päťmiestnej verzii s benzínovým motorom 1.6 MPI. Táto verzia je však vskutku chudobná a neponúka ani možnosť priplatiť si za nadštandardné prvky výbavy s výnimkou rezervy.

Naša testovaná verzia tróni na spodku cenníka, čo znamená, že je najdrahšia. Lodgy 1.5 dCi sa vo výbave Exception dá kúpiť iba so silnejšou verziou motora a so šesťstupňovou prevodovkou. Príplatok za dve miesta v kufri navyše je stráviteľných 600 eur.

Cena
Základná cena modelu
od 8 990 €
Základná cena verzie
od 13 590 €
Cena testovaného exemplára
16 010 €

Teda v najvyššej výbave s najsilnejším motorom a siedmimi sedadlami stojí Lodgy 15 390 eur. To je cena, kde sa ponuka väčšiny konkurentov ešte ani nezačína. Pre Exception príplatková výbava obsahuje už iba metalízu (420 eur), vyhrievané sedadlá (200 eur) a rezervu (50 eur).

Dacia Lodgy budila počas testu dosť výrazne pozornosť okolia. Niektorí jedinci nás akoby sledovali, iní sa pristavili na krátky rozhovor 45 fotografií v galérii Dacia Lodgy budila počas testu dosť výrazne pozornosť okolia. Niektorí jedinci nás akoby sledovali, iní sa pristavili na krátky rozhovor Zdroj: autor

Ak ste sa ulakomili na dotykový displej s navigáciou Media Nav, buď siahnete po najvyššej výbave, alebo si zaň priplatíte veľmi kresťanských 430 eur pri o stupeň nižšej výbave Arctica. Základ Access a ďalší stupeň Ambiance ho v ponuke nemajú. Poteší sériový palubný počítač všetkých verzií okrem Access a manuálna klimatizácia za 550 eur pre Ambiance (vyššie už v sérii).

Víťazstvo rozumu

Dacia Lodgy možno nepôsobí v porovnaní s konkurentmi tak hodnotne, no ukazuje, že moderné trendy neobchádzajú ani Rumunskú značku. MPV dokáže uspokojiť všetky základné potreby bežného rodinne založeného motoristu a pridáva aj niečo navyše. Celý balík korunuje neskutočnou cenou, ktorá je oproti ostatným o niekoľko tisíc eur nižšia. To je už celkom slušná protiváha predsudkom a potrebe sebavyjadrenia smerom k okoliu.

 

Pokračovanie v ďalšej kapitole

 

BANNER300

Kapitola clanku

Test Dacia Lodgy 1.5 dCi 45 fotografií v galérii Test Dacia Lodgy 1.5 dCi Zdroj: autor

TECHNICKÉ ÚDAJE
Motor a pohonný systém
Usporiadanie a počet valcov
R4
Zdvihový objem
1 461 cm3
Max. výkon
79 kW/107 k
pri otáčkach
4 000/min
Max. krútiaci moment
240 Nm
pri otáčkach
1 750/min
Palivo
nafta
Pohon
predná náprava
Prevodovka
6-stupňová manuálna
Rozmery, hmotnosti a objemy
Dĺžka
4 498 mm
Šírka
1 751 mm
Výška
1 679 mm
Rázvor náprav
2 810 mm
Pohotovostná hmotnosť
1 262 kg
Pohotovostná hmotnosť (EU)
1 337 kg
Užitočná hmotnosť
664 kg
Celková hmotnosť
1 926 kg
Objem batožinového priestoru
207827/2617 l
Objem palivovej nádrže
50 l
Jazdné výkony
Max. rýchlosť
175 km/h
Zrýchlenie 0-100 km/h
11,6 s
Spotreba
Mesto - normovaná
5,3 l/100 km
Mimo mesta - normovaná
4,0 l/100 km
Kombinovaná - normovaná
4,4 l/100 km
Mesto - počas testu
6,8 l/100 km
Diaľnica - počas testu
6,4 l/100 km
Priemer testu
6,3 l/100 km
Emisie
Emisie CO2 kombinované
116 g/km
Emisná norma
Euro 5
Cena
Základná cena modelu
od 8 990 €
Základná cena verzie
od 13 590 €
Cena testovaného exemplára
16 010 €

BANNER300


Najnovšie články
Honda Insight má jazdiť pod päť litrov

Francúzska značka začína byť silným hráčom na dôležitom indickom trhu. Model Kwid zaknihoval veľký úspech a Renault vraj chystá podobnú obdobnú novinku, ktorá...

Renault: Ešte lacnejšie SUV než Dacia Duster?

Francúzska automobilka Renault ukončila minulý rok s rekordnými číslami. Predaj potiahol región Ázie a Tichomoria, predovšetkým však Čína.

Renault v rekordérskej nálade

Polčasové zmeny zasiahli typ Active Tourer i jeho väčšieho brata. Prinášajú nielen osvieženú vizáž, ale aj dvojspojkovú prevodovku.

BMW modernizuje svoje kompaktné MPV

Neznámy milovník deväťstojedenástky zhromažďoval pod jednou strechou to najlepšie z ikonickej generácie 964. Čoskoro jeho kolekcia poputuje do aukcie.

Dražiť sa bude unikátna zbierka Porsche

Stredne veľké SUV prispieva k budovaniu mena švédskeho výrobcu, pyšný môže byť taktiež Volkswagen s tromi prvenstvami.

Najbezpečnejšou novinkou je Volvo XC60

Nemecký off-road spája tradičné silné stránky s výdobytkami súčasnej techniky, vďaka čomu by predchodcu mal prekonať vo všetkých smeroch.

Mercedes-Benz triedy G: Moderná klasika
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×