Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Opel Antara 2.2 CDTi: Moje prvé SUV?

SPOTREBITEĽSKÝ TEST   Som Zdeno z Popradu, nekúpil som známy obchodný reťazec, ale uvažujem o SUV. Do úvahy prichádza Opel Antara.
34 9 príspevkov 01.06.2012 / redakcia

Kapitola clanku

Som Zdeno z Popradu, ženatý, dve deti, pes, malý podnikateľ, mám niekoľko drobných prevádzok v podtatranskom regióne a ročne najazdím priemerných 20 až 25 tisíc kilometrov. Môj starý Opel dovezený z Nemecka má už čo-to za sebou a chcelo by to zmenu. Firma pomerne slušne prosperuje, tak surfujem po cenníkoch nových áut a hľadám šampióna, ktorý ma bude voziť najbližších niekoľko rokov.

Keďže som so svojím starým Opelom spokojný, v rámci záchvatu lojálnosti som sa sprvu zameral na túto nemeckú značku. Vďaka statusu podnikateľa si vravím, že by sa patrilo klepnúť sa po peňaženke (nie však až príliš silno) a investovať do SUV. Veď všetci poriadni magnáti sa vozia na tankoch, tak prečo nie aj ja, musím predsa reprezentovať svoj stav. Zatiaľ som iba malý podnikateľ, tak mi postačí aj niečo lacnejšie... No keď budem veľký (podnikateľ), určite si kúpim Bavora, Medveďa alebo Audinu.

Antara dostala pri nedávnej modernizácii okrem vizuálnych úprav aj prepracovaný podvozok 34 fotografií v galérii Antara dostala pri nedávnej modernizácii okrem vizuálnych úprav aj prepracovaný podvozok Zdroj: redakcia

Ale nejde iba o mňa a moje podnikateľské ja. Veď bezpečnosť rodiny je na prvom mieste a veľké auto je aj bezpečné, myslím si. Ďalšia vec: u nás v Poprade každý rok naváľa toľko snehu, že 4x4 je takmer nutnosťou. A čo ak sa budem chcieť vybrať do terénu? Jasná vec, potrebujem poriadne SUV, myslím si. Cenník značky Opel mi však nedáva veľmi na výber. Bác! A Antara je na muške. Spolu s ňou je na muške aj jej dvojča s motýlikom, ktorého test som nedávno čítal.

Prečítajte si ho aj vy: Test Chevrolet Captiva 2.2D AWD AT: Veľký, silný a najmä lacný

Potrebujem poriadnu káru

Antara je poriadny kus auta. Ja ako podnikateľ a občasný lyžiar so stredne veľkou rodinou potrebujem kopec miesta. Z času na čas treba preniesť nejaké haraburdy z jednej filiálky na druhú, občas mňa a moju rodinu omrzí vysokohorské prostredie a vyberieme sa na dovolenku, ako inak, do Chorvátska. V tomto smere mi Antara bude vyhovovať.

Detiská sa dozadu pomestia jedna radosť a aj keby nám zostali na krku až do dospelosti, bez problémov ich Antara odvezie vzadu aj na dlhé trasy. V každom prípade, letnú dovolenku vo štvorici plus pes a kopec batožiny zvládneme ľavou zadnou. Ak by som chcel byť konkrétnejší, ja Zdeno z Popradu sa vcítim do úlohy nejakého priemerne vysokého redaktora internetového portálu. Takýto redaktorík sa v pohode posadí za seba a na kolená mu zostane ešte takáto rezerva:

Opel Antara 2.2 CDTi 34 fotografií v galérii Opel Antara 2.2 CDTi Zdroj: redakcia

Zabudnime na redaktora. Ja ako veľký chlap oceňujem dobré sedadlá Antary, ktoré ani na pohľad nevyzerajú zle. To sa však nedá povedať o palubnej doske. Dajme tomu, že horná časť je OK, ale tá stredová konzola... Kde som ju už videl? No jasné, každý deň na ňu zízam v mojom starom aute. Ten panel mohli dizajnéri pri facelifte nejako zmodernizovať, nech nevyzerá ako z roku 2002. To isté platí aj o centrálnom displeji s farebnosťou tak typickou pre Opel. Ináč ma v interiéri na pohľad nič extra netrápi.

Opel Antara 2.2 CDTi 34 fotografií v galérii Opel Antara 2.2 CDTi Zdroj: redakcia Opel Antara 2.2 CDTi 34 fotografií v galérii Opel Antara 2.2 CDTi Zdroj: redakcia
Paluba je ako celok v poriadku, len tá stredová konzola už vyšla dávno z módy

Horšie je to však, keď naštartujem motor a rozbehnem sa. Tvrdšie pruženie a hádam aj 18-palcové disky sa prejavujú jednak tým, že sa Antara s vysokým ťažiskom veľmi v zákrutách nekláti na bok, ale na nerovnostiach sa interiérom ozýva otravné drnčanie lakťovej opierky a „čudlíka“ zamykania na šoférových dverách. Riešim to zamknutím, opierku znefunkčním otvorením. To som od nemeckého auta nečakal (keby len Zdeno vedel, že Antara vlastne ani nie je nemecká, pozn. red.).

Aspoň že ten motor je dobre odhlučnený a na mojich potulkách za biznisom mi nebude trhať uši. Sto šesťdesiat naftových koní, to už je slušný záprah. Mne aj mojej rodine úplne stačí a vôbec mi neprekáža, že z križovatky nevystrelím ako prvý.

Nástavec pod predným nárazníkom možno mierne znižuje spotrebu, no doslova devastuje schopnosti Antary mimo rovného povrchu 34 fotografií v galérii Nástavec pod predným nárazníkom možno mierne znižuje spotrebu, no doslova devastuje schopnosti Antary mimo rovného povrchu Zdroj: redakcia

To, že riadenie Antary nie je nijako komunikatívne, mi vôbec žily netrhá. Volantom sa točí ľahko a to je hlavné. Rovnako je na tom podvozok. Trochu tvrdší, ale dá sa s ním žiť. Horšie je na tom prevodovka. Niežeby hučala, ale z jednotky do dvojky mi to ide akosi ťažko. Ďalej smerom hore už drahoty nerobí.

V priemere Antara konzumuje v rámci normy, pohľad na displej je napriek tomu nepríjemný. Chcelo by to modernejšiu grafiku 34 fotografií v galérii V priemere Antara konzumuje v rámci normy, pohľad na displej je napriek tomu nepríjemný. Chcelo by to modernejšiu grafiku Zdroj: redakcia

Na Antare ma ale najviac štve, že v meste žerie ako divá. Často sa krútim po našich popradských uličkách, behám po úradoch, bojujem s chobotnicou byrokracie, no a Antara si v tomto špeciálnom režime zapýta aj dvanásť litrov. Dobre, má viac než 160 koní, štvorkolku a dve tony, ale až také náklady predsa nepotrebujem. Oveľa lepšie sa správa, keď sa vyberiem na pochôdzku po mojich pobočkách. Normálnou jazdou mimo diaľnice dosiahnem spotrebu okolo sedem litrov. To už áno. Diaľnica znamená o dva litre viac.

Za viac peňazí menej muziky

Poškuľujem po Antare, no zo všetkých strán sa na mňa valia pokušenia vo forme jej konkurentov. Podľa cenníka stojí Antara 2.2 CDTi (160 k) s pohonom všetkých kolies a výbavou Enjoy 28 840 eur. Základná výbava Essentia sa dodáva iba s pohonom predných kolies. Skoro tridsať tisíc nie je práve málo. Ešteže budem kupovať auto bez DPH, čo cenu skreše o pár tisíc. Antaru to však nezvýhodňuje, aj jej súperi sa dajú zadovážiť bez dane.

Výbava, ktorú za to dostanem, ma nijako neohúrila, všetko sú to štandardné položky. Z radu vyčnieva iba vyhrievanie predných sedadiel. Za metalízu sa pripláca 500 eur, za komfortný balíček Enjoy moja peňaženka pustí ďalších 1 500 eur. Na oplátku dostanem 18-palcové disky, tempomat, palubný počítač, parkovacie senzory vpredu a vzadu. Všetko sú to veci, ktoré som od svojho budúceho SUV čakal už v základnej cene.

Opel Antara 2.2 CDTi 34 fotografií v galérii Opel Antara 2.2 CDTi Zdroj: redakcia Opel Antara 2.2 CDTi 34 fotografií v galérii Opel Antara 2.2 CDTi Zdroj: redakcia
Nastaviteľné operadlá zadných sedadiel zvyšujú variabilitu Antary a pohodlie cestovania

Vzostupy a pády Antary

+ pohodlie pri dlhých cestách

+ tichý motor

+ priestranný interiér

+ veľa odkladacích priestorov

- smädný motor v mestskej premávke

- drnčiace časti interiéru

- zastaraný dizajn palubnej dosky

- difúzor pod predným nárazníkom príliš nízko

Opel situáciu čiastočne zachraňuje dlhodobou akciovou zľavou (teda už ani neviem načo tam majú ten štandardný cenník).

Po zarátaní zľavy 3 400 eur mi napokon vychádza cena na 25 440 eur, za „metlu“ a balíček Enjoy treba pripočítať ďalšie dve tisícky. Vo finále teda zaplatím 27 440 eur.

To už sa oplatí pouvažovať o vyššom stupni výbavy Cosmo s rovnakou technikou, ktorý má však už v štandarde spomínané príplatkové vymoženosti a pridáva aj čosi navyše. Cenovo to vychádza dokonca výhodnejšie než nižšia výbava, keďže Opel dáva ku Cosmu dlhodobo zľavu 4 400 eur. Akciová cena je teda 25 740 eur, k tomu metalíza za 500 eur. Ak Antara, tak jednoznačne Cosmo.

Antara: Áno alebo nie?

Priznám sa bez mučenia, spočiatku som bol Antare naklonený, no viacero drobností má postupne od jej kúpy pomaly ale isto odhovára. V poriadku, Antara je veľká, pohodlná a tichá, to jej nemožno upierať, no s jej nenásytným motorom sa nezmierim, keďže sa často pohybujem aj v meste. Po viacerých rokoch teda asi zmením obľúbenú značku.

 

Pokračovanie v ďalšej kapitole

 

BANNER300

Kapitola clanku

Opel Antara 2.2 CDTi 34 fotografií v galérii Opel Antara 2.2 CDTi Zdroj: redakcia

TECHNICKÉ ÚDAJE
Motor a pohonný systém
Usporiadanie a počet valcov
R4
Zdvihový objem
2 231 cm3
Max. výkon
120 kW/163 k
pri otáčkach
3 800/min
Max. krútiaci moment
350 Nm
pri otáčkach
2 000/min
Palivo
nafta
Pohon
4x4
Prevodovka
6-stupňová manuálna
Rozmery, hmotnosti a objemy
Dĺžka
4 596 mm
Šírka
1 850 mm
Výška
1 717 mm
Rázvor náprav
2 707 mm
Pohotovostná hmotnosť
1 810 - 1 921 kg
Pohotovostná hmotnosť (EU)
1 885 - 1 996 kg
Užitočná hmotnosť
448 - 449 kg
Celková hmotnosť
2 258 - 2 370 kg
Objem batožinového priestoru
402/1391 l
Objem palivovej nádrže
65 l
Jazdné výkony
Max. rýchlosť
188 km/h
Zrýchlenie 0-100 km/h
9,9 s
Spotreba
Mesto - normovaná
8,6 l/100 km
Mimo mesta - normovaná
5,6 l/100 km
Kombinovaná - normovaná
6,6 l/100 km
Mesto - počas testu
12,0 l/100 km
Diaľnica - počas testu
9,0 l/100 km
Priemer testu
8,3 l/100 km
Emisie
Emisie CO2 kombinované
175 g/km
Emisná norma
Euro 5
Cena
Základná cena modelu
od 21 990 €
Základná cena verzie
od 28 840 €
Cena testovaného exemplára
30 840 €

BANNER300


Najnovšie články
Šialené BMW M5: Drift dlhý stovky kilometrov?

Automobilová branža s napätím očakávala čísla predaja Volkswagenu. Zverejnené výsledky naznačujú, že nemecký koncern si udržal pozíciu svetového lídra a aj...

VW ustál dôsledky emisného škandálu

Tvorbu inzerátov má v popise práce málo z nás, preto sa v tejto činnosti skutočne vyzná len málokto. Preto prinášame prehľad niekoľkých tipov od odborníkov. Čo...

Dokonalý inzerát? Takto vyzerá podľa odborníka

Koncept crossoveru LF-1 Limitless láka pohľady dynamickou siluetou, originálnym dizajnom i honosne spracovaným interiérom.

Lexus naznačuje svoju druhú vlajkovú loď

V Česku naďalej bodujú jazdenky, ktorých predaj vlani vzrástol výrazne viac než predaj nových áut. Spája sa s tým aj riziko podvodu, keďže podľa odhadov až 40...

Česi majú záujem najmä o jazdené autá

Špeciálny variant osemvalcového kupé má vyšší výkon, hutný zvuk pripomínajúci originál a množstvo dizajnových špecifík.

Mustang Bullitt ožíva na 50. narodeniny

V pokračovaní titulu Ant-Man od štúdia Marvel sa kórejský automobil predstaví ako špeciál disponujúcim prvkami kategórie hot-rod.

Veloster je pripravený na filmovú úlohu
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×