Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Test Ford S-Max 1.6 EcoBoost: Základ, zlatý základ

Do veľkého MPV patrí diesel. Alebo žeby nie? Ford za necelých 24 tisíc eur pripravil veľmi zaujímavý benzínový kokteil.
31 3 príspevky 23.04.2012 / Ján Trangel

Kapitola clanku

Ford S-Max sme sa ho rozhodli testovať hneď z dvoch dôvodov. Prvým je použitie nového motora 1.6 EcoBoost naladeného na 118 kW (160 k). Druhým je dostupnosť testovacieho auta v úplne základnej výbave Trend X bez akýchkoľvek príplatkových prvkov. Navyše, kombinácia nového benzínového agregátu a základnej výbavy tvorí zároveň štartovaciu konfiguráciu s atraktívnou cenovkou.

Ford S-Max už poznáme. Ponuke na testovanie základnej verzie s benzínovým motorom EcoBoost pod kapotou sme ale neodolali 31 fotografií v galérii Ford S-Max už poznáme. Ponuke na testovanie základnej verzie s benzínovým motorom EcoBoost pod kapotou sme ale neodolali Zdroj: autor  

Odkaz predkov

Ford S-Max je na naše pomery veľké MPV postavené na podvozkovej platforme strednej triedy. V rámci hierarchie značky sa teda radí nad modely C-MaxGrand C-Max, ktoré vychádzajú z nižšej strednej triedy. V rámci svojej kategórie S-Max patrí skôr do priemeru pokiaľ ide o tabuľkové porovnanie litrov a milimetrov, v mnohých ostatných parametroch ale nad konkurenciou získava náskok.

Dĺžka
4772 mm
Šírka
1884 mm
Výška
1620 mm
Rázvor náprav
2850 mm
Pohotovostná hmotnosť
1 602 kg
Pohotovostná hmotnosť (EU)
1 677 kg
Užitočná hmotnosť
798 kg
Celková hmotnosť
2 400 kg
Objem batožinového priestoru
755/2100 l
Objem palivovej nádrže
70 l

Na spracovaní interiéru je cítiť nižší stupeň výbavy a s ním spojený odkaz predkov. Napríklad autorádio z testovaného S-Maxu Ford montoval do svojich modelov už snáď pred desiatimi rokmi. Aj tvarmi palubnej dosky či rozložením ovládacích prvkov pripomína skôr staršie modely, než nový Focus. Objektívna kvalita spracovanie je však na vysokej úrovni, jednotlivé diely presne lícujú a pri jazde nič nevŕzga.

Dnešné predstavenie je z cyklu pre pamätníkov. Niektoré prvky interiéru poznáme už z celého zástupu starších modelov 31 fotografií v galérii Dnešné predstavenie je z cyklu pre pamätníkov. Niektoré prvky interiéru poznáme už z celého zástupu starších modelov Zdroj: autor  

Vodič má za volantom S-Maxu miesta dostatok vo všetkých smeroch. Do predných sedadiel športového strihu s výraznejším bočným vedením lepšie zapasujú štíhlejšie postavy. Samotné sedadlá sú však príjemné a vhodné aj na dlhé cestovanie. Určite poteší aj päťstupňové vyhrievanie pre dvoch cestujúcich vpredu dostupné už v štandarde. Odkladacích priestorov je vpredu pomenej, obzvlášť nám chýbal využiteľných priestor v stredovej konzole, ktorú z veľkej časti zaberala mohutná páka ručnej brzdy. Do dverí sa ale bez problémov zmestia aj veľké plastové fľaše.

S benzínovým motorom získate v rámci akciovej ponuky jedine päťmiestny S-Max. Pasažieri na v druhom rade majú miesta dostatok. Zadné sedadlá je možné posúvať v rozpätí asi 20 cm a aj sklápať 31 fotografií v galérii S benzínovým motorom získate v rámci akciovej ponuky jedine päťmiestny S-Max. Pasažieri na v druhom rade majú miesta dostatok. Zadné sedadlá je možné posúvať v rozpätí asi 20 cm a aj sklápať Zdroj: autor  

Batožinový priestor má síce papierový objem 755 litrov (po hranicu okna) podľa normy VDA, jeho tvar je ale skôr nepravidelný a strecha sa mierne skláňa, čo zmenšuje nakladací otvor. Po sklopení zadných sedadiel a naložení až po stechu ponúka S-Max celkový využiteľný objem až 2 100 litrov.

Sklopením sedadiel nezískate rovinu, v tomto prípade to ale nepovažujeme za nedostatok, lebo dno kufra je znížené vďaka absencii šiesteho a siedmeho sedadla 31 fotografií v galérii Sklopením sedadiel nezískate rovinu, v tomto prípade to ale nepovažujeme za nedostatok, lebo dno kufra je znížené vďaka absencii šiesteho a siedmeho sedadla Zdroj: autor  

Dr. Jekyll, Mr. Hyde

Pod kapotu testovaného S-Maxu sa dostal nový benzínový prepĺňaných agregát z rodiny EcoBoost s objemom 1,6 litra. Tieto motory sme už mali možnosť testovať viackrát v rôznych výkonnostných verziách a vždy sme konštatovali, že ide o jednu z technologicky i kvalitatívne najvyspelejších rodín motorov, aké sa dajú na našom trhu kúpiť. V tomto prípade to nie je inak, svoj názor nemeníme. Otáznik ale visí nad tým, ako si downsizovaný motorček poradí s veľkým MPV.

Autá tejto veľkostnej kategórie v našich zemepisných šírkach zväčša nespaľujú benzín 31 fotografií v galérii Autá tejto veľkostnej kategórie v našich zemepisných šírkach zväčša nespaľujú benzín Zdroj: autor  

Maximálny výkon 118 kW (160 k) motor dosahuje pri 5 700 otáčkach, krútiaci moment 240 Nm je dostupný medzi 1 600 a 4 000 otáčkami. Už pohľad na tieto parametre dáva tušiť, že síce ide o základný agregát, rozhodne sa však nemá za čo hanbiť. V praxi sa nám tento predpoklad potvrdil. Motor ponúka pre veľký S-Max dostatok dynamiky a menší objem pri jazde jednoducho nie je cítiť. Pri posúvaní sa mestom oceníte rýchly nástup krútiaceho momentu už od nízkych otáčok.

Usporiadanie a počet valcov
R4
Zdvihový objem
1596 cm3
Max. výkon
118 kW/160 k
pri otáčkach
5700/min
Max. krútiaci moment
240 Nm
pri otáčkach
1600-4000/min
Palivo
Benzín
Pohon
predná náprava
Prevodovka
6-stupňová manuálna

Motoru logicky dochádza dych vo vyšších rýchlostiach, bohužiaľ v tomto prípade už asi od 100 km/h vyššie. Nie je to žiadna tragédia, motor zrýchľuje aj ďalej, spontánny ťah sa však stráca. Málokto ale bude S-Max posúvať za hranicu možností. Naopak, majiteľ auta tejto kategórie cení úplne iné vlastnosti a tak ho výkonnostné špičky zaujímať nemusia. Podstatné je, že jazdu okresnými cestami i po diaľniciach zvláda v pohode a bez trápenia. 

Riadne veľká lasička

V čom Fordy dlhodobo excelujú, sú jazdné vlastnosti. Napriek vyššej stavbe i rozmerom je S-Max naladený natoľko dobre, že si vodič môže užiť aj ostrejšie prejazdy zákrut. Nakláňanie v tomto prípade nie je nedostatkom, ale prirodzeným sprievodným javom zariadeným elementárnou fyzikou. Navyše nie je nijako dramatické a v rámci kategórie určite patrí skôr k menej výrazným.

Fordy dlhodobo patria medzi autá s najlepšími jazdnými vlastnosťami a S-Max vo všetkých smeroch patrí do rodiny 31 fotografií v galérii Fordy dlhodobo patria medzi autá s najlepšími jazdnými vlastnosťami a S-Max vo všetkých smeroch patrí do rodiny Zdroj: autor  

Na tomto mieste ale musíme spomenúť riadenie, ktoré je na pomery Fordu skôr nevydarené. Prvých pár centimetrov od stredovej polohy má volant akúsi mŕtvu zónu, navyše po prejazde nerovností má tendenciu k trhaniu do jednej zo strán. S vodičom komunikuje iba minimálne a obzvlášť pri silnom bočnom vetre a vyšších rýchlostiach treba s riadením S-Maxu zvádzať boj.

Použitím nového motora z rodiny EcoBoost sa z hľadiska komfortu a kultúry chodu Ford S-Max zaradil na absolútnu špičku svojej kategórie a úplne smelo dokáže konkurovať aj nemeckým prémiovkám. Po naštartovaní je na palube úplné ticho. Do interiéru sa zvuk motora na voľnobehu neprenáša vôbec a vodič ho nepočuje ani pri vypnutom rádiu a klimatizácii. Odhlučnenie je skutočne špičkové a to isté možno povedať aj o eliminácii vibrácií. Ucho navyknuté na rachotenie dieselu pravdepodobne nebude motor počuť ani pri bežných prevádzkových otáčkach. A verte nám, to ticho je neuveriteľne návykové.

  Pri jazde je na palube takmer dokonalé ticho 31 fotografií v galérii Pri jazde je na palube takmer dokonalé ticho Zdroj: autor

Podvozok dokáže výborne žehliť nerovnosti a dokonca eliminovať aj zvukový prejav trpiacich náprav. Do interiéru sa prenášajú iba tlmené buchnutia, ktoré akoby prichádzali od úplne iného auta. Jedinou výnimkou je prejazd dlhších priečnych nerovností, pri ktorých zadná náprava výrazne protestuje. Vo vyšších rýchlostiach je v kabíne počuť mierny aerodynamický hluk od A-stĺpika a pri diaľničnom tempe už je počuť aj motor, určite to ale nie je žiadna tragédia. S-Max sa teda jednoznačne radí medzi najkomfortnejšie autá na trhu.

V súčasnosti Ford pre motory z rodiny EcoBoost ponúka jedine manuálnu šesťstupňovú prevodovku. Nikoho asi neprekvapí, že v duchu iných modelov značky je krátka, presná a celkovo veľmi kvalitná. Sprevodovanie je skôr kratšie, benzínový S-Max si už pri šesťdesiatke pýta šiesty prevodový stupeň. Spojka je trošku citlivejšia, agregát vám ale dovolí skutočne veľa a nechcené zhasnutie sa len tak ľahko nedostaví. Voľbu automatickej prevodovky Ford bohužiaľ zatiaľ neponúka, rýchly dvojspojkový PowerShift by ale do tejto pohonnej kombinácie určite pasoval.

Pod osem v meste? Úplne v pohode

V kategórii väčších MPV na našom trhu s drvivou prevahou dominujú dieselové motorizácie. Je to logické, ešte stále platí akási rovnica v tvare „veľké auto + benzínový motor = vysoká spotreba“. Nový motor EcoBoost od Fordu sme však už niekoľkokrát v minulosti testovali v iných modeloch, preto sme sa v prípade S-Maxu rozhodli hodiť za hlavu všetky podobné múdrosti a ísť na to pekne od začiatku. A verte nám, boli sme prekvapení tak, ako už dávno nie.

Motor 1.6 EcoBoost v S-Maxe nás presvedčil, že downsizing môže mať zmysel 31 fotografií v galérii Motor 1.6 EcoBoost v S-Maxe nás presvedčil, že downsizing môže mať zmysel Zdroj: autor  

V meste sme s downsizovaným benzínovým motorom dokázali jazdiť v priemere za 7,6 litra. Keď sme sa trošku ponáhľali, spotreba vyskočila na 8,3 litra, ďalej už ale dramaticky nerástla. Pomalšie tempo a víkendová zelená vlna zase pokojne zrazili spotrebu na 7,3 litra naturalu 95 na 100 km.  Pokiaľ zoberiete do úvahy rozmery Fordu S-Max, ide skutočne o veľmi dobré výsledky. V praxi sme teda výrobcom udávané hodnoty podliezli o celý liter.

Mesto – normovaná
8,8 l/100 km
Mimo mesta – normovaná
5,7 l/100 km
Kombinovaná – normovaná
6,8 l/100 km
Mesto - počas testu
7,6 l/100 km
Diaľnica - počas testu
8,5 l/100 km
Priemer testu
7,7 l/100 km

Zmenšenie reálneho objemu a dopovanie turbodúchadlom sa najviac prejavujú pri jazde na okresných cestách. Udávaných 5,7 litra je vyslovene z krajiny snov. Pri svižnejšom tempe sme ustálili spotrebu na rovných siedmich litroch. Zrýchlenie na diaľničných 130 km/h odhalilo najslabšie miesto benzínového motora. Spotreba stúpla na 8,5 litra benzínu na 100 km, čo samo o sebe vôbec nie je zlé, s dieselovým agregátom by ste však dokázali jazdiť za sedem, čo je pri veľkých nábehoch rozdiel výrazný. Pokiaľ teda zvádzate vnútorný boj v štýle „benzín vs. diesel“, pri Forde S-Max by mal rozhodnúť predovšetkým počet diaľničných kilometrov.

Nahnevajte dieselákov

Po týždňovom teste môžeme zodpovedne povedať, že Fordu sa podaril kúsok, aký sa často nevidí. Pripravil auto, ktoré je v základnej výbave, so štartovacou motorizáciou a najnižšou možnou cenovkou atraktívnejšie, než ktorýkoľvek z drahších variantov. Za 24 050 eur (základná cena plus minimálny príplatok 260 eur za bielu farbu) dostanete technologicky vyspelé a  dobre navrhnuté MPV, ktoré je aj na kategóriu benziňákov mimoriadne tiché, komfortné a v rámci možností aj úsporné.  V základnej výbave ponúka všetko dôležité, voľba príplatkových prvkov prakticky nie je potrebná.

Pokiaľ ročne nenajazdíte veľa kilometrov, ale chcete väčšie a pohodlné auto, benzínový S-Max je výbornou voľbou 31 fotografií v galérii Pokiaľ ročne nenajazdíte veľa kilometrov, ale chcete väčšie a pohodlné auto, benzínový S-Max je výbornou voľbou Zdroj: autor  

S prihliadnutím k cene sme na testovacom Forde S-Max nenašli žiadny vážnejší nedostatok. Za dané peniaze ide o skutočne dobrú voľbu pre každého, kto potrebuje väčšie auto a zároveň požaduje maximálny komfort a kultúru chodu. Nafta je síce v móde, pokiaľ ale na aute neplánujete ročné nájazdy cez 30 000 km, odporúčame dobre si spočítať, či sa vám investícia do slabšieho a zároveň o 1 760 eur drahšieho dieselového motora vyplatí. Okrem nižších vstupných nákladov získate ako bonus príkladne kultivované auto.

 

Pokračovanie v ďalšej kapitole

 

Kapitola clanku 

  Test Ford S-Max 1.6 EcoBoost 31 fotografií v galérii Test Ford S-Max 1.6 EcoBoost Zdroj: autor

TECHNICKÉ ÚDAJE
Motor a pohonný systém
Usporiadanie a počet valcov
R4
Zdvihový objem
1596 cm3
Max. výkon
118 kW/160 k
pri otáčkach
5700/min
Max. krútiaci moment
240 Nm
pri otáčkach
1600-4000/min
Palivo
benzín
Pohon
predná náprava
Prevodovka
6-stupňová manuálna
Rozmery, hmotnosti a objemy
Dĺžka
4772 mm
Šírka
1884 mm
Výška
1620 mm
Rázvor náprav
2850 mm
Pohotovostná hmotnosť
1 602 kg
Pohotovostná hmotnosť (EU)
1 677 kg
Užitočná hmotnosť
798 kg
Celková hmotnosť
2 400 kg
Objem batožinového priestoru
755/2100 l
Objem palivovej nádrže
70 l
Jazdné výkony
Max. rýchlosť
204 km/h
Zrýchlenie 0-100 km/h
9,8 s
Spotreba
Mesto - normovaná
8,8 l/100 km
Mimo mesta - normovaná
5,7 l/100 km
Kombinovaná - normovaná
6,8 l/100 km
Mesto - počas testu
7,6 l/100 km
Diaľnica - počas testu
8,5 l/100 km
Priemer testu
7,7 l/100 km
Emisie
Emisie CO2 kombinované
159 g/km
Emisná norma
Euro 5
Cena s DPH
Základná cena modelu
od 23 790 €
Základná cena verzie
od 23 790 €
Cena testovaného exemplára
24 440 €

Najnovšie články
Honda Insight má jazdiť pod päť litrov

Francúzska značka začína byť silným hráčom na dôležitom indickom trhu. Model Kwid zaknihoval veľký úspech a Renault vraj chystá podobnú obdobnú novinku, ktorá...

Renault: Ešte lacnejšie SUV než Dacia Duster?

Francúzska automobilka Renault ukončila minulý rok s rekordnými číslami. Predaj potiahol región Ázie a Tichomoria, predovšetkým však Čína.

Renault v rekordérskej nálade

Polčasové zmeny zasiahli typ Active Tourer i jeho väčšieho brata. Prinášajú nielen osvieženú vizáž, ale aj dvojspojkovú prevodovku.

BMW modernizuje svoje kompaktné MPV

Neznámy milovník deväťstojedenástky zhromažďoval pod jednou strechou to najlepšie z ikonickej generácie 964. Čoskoro jeho kolekcia poputuje do aukcie.

Dražiť sa bude unikátna zbierka Porsche

Stredne veľké SUV prispieva k budovaniu mena švédskeho výrobcu, pyšný môže byť taktiež Volkswagen s tromi prvenstvami.

Najbezpečnejšou novinkou je Volvo XC60

Nemecký off-road spája tradičné silné stránky s výdobytkami súčasnej techniky, vďaka čomu by predchodcu mal prekonať vo všetkých smeroch.

Mercedes-Benz triedy G: Moderná klasika
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×