Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Test Škoda Citigo 1.0: Blízko a predsa ďaleko

Nová Škoda Citigo sa chce stať najpredávanejším malým autom na našom trhu. Oprávnene?
59 27 príspevkov 19.12.2011 / redakcia

Kapitola clanku

Stačil hneď prvý mesiac predaja, aby sa Škoda Citigo stala najpredávanejším miniautom na českom trhu. Nie je najmenší dôvod sa domnievať, že by to v budúcom roku malo byť inak – dominancia domácej značky sa jednoducho prelieva do ďalšieho segmentu. Na Slovensko sa síce dostane až na jeseň, Citigo si však brúsi pazúriky aj na náš trh.

Test pôvodne publikoval náš partnerský portál Auto.cz, pre potreby AutoMoto.sk bol upravený.

O to väčšie je naše odhodlanie pozrieť sa Citigo poriadne na zúbok. S ohľadom na značnú podobnosť so sesterským Seatom Mii a Volkswagenom Up sa navyše dajú získané poznatky aplikovať aj na ostatné bratislavské trojčatá, ktoré sa na trh dostanú v budúcom roku.

TIP: Bratislavský trojboj: VW Up!, Škoda Citigo a Seat Mii

Na prvý redakčný test sme zvolili základnú motorizáciu 1.0 MPI s výkonom 44 kW (60 k) v kombinácii s najvyššou výbavou Elegance, doplnenou prakticky o všetky príplatkové položky.

Karoséria ako navrhnutá počítačom

Už exteriér obracia zažité predstavy o škodovkách hore nohami. Pripadali vám mladoboleslavské modely tvarovo nevýrazné? Tak čo potom hovoríte na Citigo?

Karoséria vyzerá ako výsledok počítačových kalkulácií. Strohé línie, vecné proporcie, ktoré uspokojujú požiadavku na čo najviac miesta v čo najmenšej karosérii. K tomu samozrejme potrebná aerodynamická a bezpečnostná optimalizácia a na nejaké emócie príliš priestoru (alebo prostriedkov?) nezostalo.

Úplne bez emócii, tak sa tvári najmenšia Škoda, jednovaječný súrodenec Seatu Mii a Volkswagenu Up 59 fotografií v galérii Úplne bez emócii, tak sa tvári najmenšia Škoda, jednovaječný súrodenec Seatu Mii a Volkswagenu Up Zdroj: autor

Predné svetlá a maska chladiča sú minimalistickou parafrázou väčšej Fabie, na čiernej karosérii to ale príliš nefunguje. Až sa ponúka kacírska myšlienka, kam sa posunul dizajn od dôb konceptu Škoda Ahoj!

BANNER300

Čo sa čiernej farby týka, je jedným z len šiestych dostupných odtieňov. Pritom u ostatných modelov je štandardná paleta dvojnásobná a vzorkovník tzv. zvláštneho lakovania obsahuje cez štyri desiatky ďalších variantov. Z dostupného spektra Citigo určite najviac sekne propagačná zelená, voľbou našej čiernej ale nič nepokazíte.

Verzia Elegance navodzuje dojem hodnotného interiéru

Na minimalistický dizajn exteriéru nadväzuje podobne pojatý interiér. Palubná doska akoby sa koncepčne inšpirovala niekdajším Volkswagenom New Beetle, no prichádza s vlastným moderným pojatím. Aby uvoľnila miesto kolenám, nachádza sa možno až zbytočne vysoko. Vďaka subtílnej konštrukcii ale neprekáža vo výhľade vpred.

Prevedenie Elegance ponúka voľbu dvoch farebných kombinácii interiéru. Svetlý variant pôsobí oproti kombinácii čierna/čierna hodnotnejším dojmom. A s čiernym lakom zase oku menej prekážajú nekryté lakované plochy na dverách.

Interiér plný kontrastov: hneď vedľa honosnej svetlej palubnej dosky je obnažený lak na vnútornej strane dverí 59 fotografií v galérii Interiér plný kontrastov: hneď vedľa honosnej svetlej palubnej dosky je obnažený lak na vnútornej strane dverí Zdroj: autor

Najvyššia vybava pridáva efektnú kovovú úpravu na povrchu kľučiek dverí, na výduchoch klimatizácie a tiež vo forme ozdobnej lišty na stredovom paneli. Elegance ale nie je len o vzhľadových vylepšeniach, za 209 900 Kč (8 282 eur) je štandardom tiež klimatizácia, rádio a hmlovky.

TIP: Škoda Citigo: české ceny naznačujú slovenské

Prístrojovému panelu dominuje rýchlomer. V kontraste s ním pôsobí otáčkomer nepatrne a jeho informačná hodnota sa tým podstatne znižuje. Keď si priplatíte 6 600 Kč (260 eur) za navigáciu Move&Fun, získate navyše telemetrické centrum. V ňom zobrazovaný otáčkomer je ale rovnako malý ako ručičkový ukazovateľ.

Prehľadné jednoduché a funkčne úplne postačujúce. Toto sa pri bratislavskom drobcovi naozaj podarilo 59 fotografií v galérii Prehľadné jednoduché a funkčne úplne postačujúce. Toto sa pri bratislavskom drobcovi naozaj podarilo Zdroj: autor

Prenosná navigácia je ale okrem toho výborným počinom. Za cenu zodpovedajúcu prenosným navigáciám v obchodoch získate zariadenie s držiakom integrovaným do palubnej dosky. Odpadá tak otravné pripevňovanie navigácia na čelné sklo. Príjemným bonusom je potom prepojenie s palubným počítačom. Mimochodom, palubný počítač sa rozsahom funkcií i spôsobom ovládania zhoduje s tým vo Fabii.

V ergonómii prekvapia nedotiahnuté prvky

Ergonómia je kapitolou samou o sebe. Nájdeme v nej silné body aj zbytočné slabiny. Pochvalu si zaslúži integrovaný panel rádia a klimatizácie, ktorý je prehľadný a ľahko dostupný. Mechanické prepínanie vnútornej cirkulácie ale vyvoláva v roku 2011 aj v segmente mini úsmev na tvári.

Rozmery, hmotnosti a objemy
Dĺžka
3563 mm
Šírka
1641 mm
Výška
1478 mm
Rázvor náprav
2420 mm
Pohotovostná hmotnosť
854 kg
Pohotovostná hmotnosť (EU)
929 kg
Užitočná hmotnosť
436 kg
Celková hmotnosť
1290 kg
Objem batožinového priestoru (VDA)
251/951 l
Objem palivovej nádrže
35 l

Nechápavé krútenie hlavou sprevádza ovládače otvárania okien – na vodičových dverách je možné ovládať len ľavé okno, pre otvorenie pravého je nutné sa natiahnuť k spolujazdcovi. Oproti tomu je absencia automatického dojazdu okna len drobnou pehou.

Kto často nastupuje na zadné sedadlá, bude sa musieť zmieriť s chýbajúcou aretáciou vodičovho sedadla. Sklon operadla i pozdĺžny posun je teda nutné vždy znovu nastaviť. Druhou možnosťou je počkať si na príchod päťdverového prevedenia.

Ukážkou „zbytočného plytvania“ sú tri žiarovky v koncových svetlách. Potom nezostalo na osvetlenie batožinového priestoru ani na šnúrky pre zdvíhanie jeho krytu 59 fotografií v galérii Ukážkou „zbytočného plytvania“ sú tri žiarovky v koncových svetlách. Potom nezostalo na osvetlenie batožinového priestoru ani na šnúrky pre zdvíhanie jeho krytu Zdroj: autor

Po priestorovej stránke je všetko v najlepšom poriadku. Schopnosťou pojať štvoricu cestujúcich Citigo prevyšuje konkurenciu v segmente a nachádza len pár vážnych súperov – napríklad Kiu Picanto alebo pripravovaný nový Fiat Panda.

Jednoducho navrhnuté sedadlá síce nemajú žiadne bočné vedenie, to najdôležitejšie ale spĺňajú – sedí sa na nich pohodlne a nepotrápia ani pri dlhšej ceste mimo mesta.

Výborný objem, obmedzená využiteľnosť

Pre batožinový priestor platí slovo jednoduchosť snáď najviac zo všetkých častí auta. Objem 251 litrov je v danom segmente úplnou špičkou, priblížiť sa mu dokážu len Ford Ka a Hyundai i10 s 225 litrami. Závidieť môžu dokonca aj niektoré o triedu väčšie hatchbacky.

Z tvaru karosérie je ale zrejmé, že objem je tvorený hĺbkou batožinového priestoru. Medzi zadnými sedadlami a tretími dverami je len 54 cm, zatiaľ čo v zvislom smere sa pod plató vojde 62 cm a medzi podbehmi sme namerali veľmi slušných 97 cm.

Objem 251 litrov v základe a praktické sieťky. Ako povedal klasik: Kto z vás to má? 59 fotografií v galérii Objem 251 litrov v základe a praktické sieťky. Ako povedal klasik: Kto z vás to má? Zdroj: autor

Proporcie batožinového priestoru obmedzujú jeho využitie skôr na prevážanie väčšieho množstva drobnejších predmetov. Nakladanie komplikuje vyššia hrana nárazníka (76 cm) a tiež plató, ktoré je potrebné odklápať (a hlavne vracať!) ručne. Po sklopení sedadiel je samozrejme potrebné počítať so schodom.

Celkovo je pre interiér Škody Citigo príznačný jedna vec: neustály súboj snahy ponúknuť vysokú kvalitu a rozumné riešenia s tlakom na znižovanie ceny. Výsledkom je nevyvážený mix, ktorý každé nadšenie rýchlo schladí do oči bijúcim lacným detailom.

Trojvalec zaujme pružnosťou i kultúrou chodu

Preliezli sme Citigo skrz-naskrz, zostáva teda zistiť, ako jazdí. Základné prevedenie má nový trojvalcový motor 1.0 MPI s variabilným časovaním ventilov a konvenčným viacbodovým vstrekovaním. Z litrového objemu dáva 44 kW (60 k) a 95 Nm.

Jednou z podstatných noviniek je naklonenie bloku motora smerom dozadu. Toto konštrukčné riešenie skracuje predný previs, ktorý sa u Citigo naozaj znížil na minimum, konkrétne 599 mm. Táto skutočnosť značne zľahčuje parkovanie a spoločne s priemerom otáčania len 9,8 metra vlastne všetky manévre v nízkych rýchlostiach.

Trojvalcové srdce má primeraný výkon, vynikajúcu pružnosť a spotrebu, exceluje aj v odhlučnení 59 fotografií v galérii Trojvalcové srdce má primeraný výkon, vynikajúcu pružnosť a spotrebu, exceluje aj v odhlučnení Zdroj: autor

Motor je horúcim kandidátom na označenie najlepší atmosférický trojvalec na trhu. Beží vyrovnane, má lineárny záťah už od nízkych otáčok a v malom ľahkom Citigo prekvapí aj slušným odhlučnením.

Vibrácie sú neoddeliteľnou súčasťou života s trojvalcom. V malej Škode ale obťažujú len na voľnobehu, kedy sa prejavujú ľahkým trasením volantu a brzdového pedálu. Pri studenom motore je možné cez sedadlo cítiť jemné vibrácie celého auta. Na pomery trojvalcových miniáut je to však stále slušný výsledok.

Motor a pohonný systém
Usporiadanie a počet valcov
R3
Zdvihový objem
999 cm3
Max. výkon
44 kW/60 k
pri otáčkach
5000/min
Max. krútiaci moment
95 Nm
pri otáčkach
3000-4300/min
Palivo
benzín
Pohon
predné kolesá
Prevodovka
5-stupňová manuálna

Na mimoriadnu pružnosť a silu malého agregátu v strednom pásme otáčok zaznela chvála už po prvom zoznámení sa so Seatom Mii aj VW Up. Od 44 kW nemožno očakávať zázraky, v legálnom rozsahu rýchlostí je ale Citigo primerane svižné a rozhodne nepôsobí dojmom nepoužiteľného leňochoda.

Jazdné výkony
Max. rýchlosť
160 km/h
Zrýchlenie 0-100 km/h
14,4 s

Stotridsiatka na diaľnici? Ani to nie je pre malú Škodu problém. Pritom vďaka dlhej päťke točí len 3 700 ot/min (platí pre verziu 44 kW, silnejší model s 55 kW má kratší stály prevod a teda vyššie otáčky motora pri rovnakej rýchlosti). Na diaľnici si Citigo vystačí s obvyklými siedmimi litrami.

Vyššie tempo už znamená predsa väčší vír v nádrži a predovšetkým nutnosť držať plyn skoro stále na podlahe. Citigo ale nestráca dych a aj výrobcom sľubovaných 160 km/h dokáže v prípade nutnosti udržať, kopec-nekopec.

Spotreba
Mesto - normovaná
5,6 l/100 km
Mimo mesta - normovaná
3,9 l/100 km
Kombinovaná - normovaná
4,5 l/100 km
Mesto - počas testu
4,5-6,0 l/100 km
Diaľnica - počas testu
7,0 l/100 km
Emisie
Emisie CO2 kombinované
105 g/km
Emisná norma
Euro 5

Efektivita nového motora vyniká v nižších rýchlostiach. Pri 100 km/h spáli len 4,4 l/100 km, v meste si potom v závislosti na štýle jazdy a hustote premávky vystačí so 4,5 až 6 litrami.

Nová modulárna platforma

Citigo v tichosti prichádza na novej podvozkovej platforme. Ide o konštrukciu MQB, teda modulárnu platformu Volkswagenu pre autá s motorom naprieč. Postupne vznikne v mnohých veľkostných mutáciách ako základ pre všetky modely od Citigo a Up až po Superb s Passatom.

Rozdiely medzi desiatkami sesterských modelov budú samozrejme veľké. Začína sa to však dobre, prvý produkt s konštrukciou MQB sa podaril. Citigo sa ľahko ovláda, reaguje presne a aj napriek celkovej tvrdosti dobre tlmí nerovnosti.

Svižná škatuľka – Citigo je tvrdé, ale obratné, správa sa sebaisto a dobre sedí na nerovnostiach 59 fotografií v galérii Svižná škatuľka – Citigo je tvrdé, ale obratné, správa sa sebaisto a dobre sedí na nerovnostiach Zdroj: autor

Mimochodom, podvozok vsádza na jednoduchú a robustnú, ale dobre premyslenú konštrukciu. Uloženie motora na pomocnom ráme je v segmente mini nadštandardom. Zadná náprava je síce jednoduchá vlečená, ale na nerovnostiach funguje bez problémov.

Dlhý návrat domov

V tom hlavnom Škoda rozhodne nesklamala: postavila solídne auto s dobrým podvozkom a živým, úsporným, slušne odhlučneným motorom. V podmienkach domáceho českého trhu tento balíček korunuje priaznivá cenová politika, ktorá bude zrejme hlavným rozlišovacím znamením voči sesterskému Seatu a Volkswagenu.

Kvalitný základ ale zráža spracovanie jednotlivých detailov. Aby Citigo stálo menej, muselo sa šetriť – na výplniach bočných dverí, na osvetlení a upevnení krytu batožinového priestoru, na aretácii sedadiel...

Celkovo solídne auta kazí iba kvalita detailov. Niekde sa skrátka muselo ušetriť... 59 fotografií v galérii Celkovo solídne auta kazí iba kvalita detailov. Niekde sa skrátka muselo ušetriť... Zdroj: autor

Naproti tomu stojí premyslené usporiadanie palubnej dosky s kvalitným dizajnom a minimalistickou, ale intuitívnou ergonómiou, integrácia prenosnej navigácie alebo bezpečnostný systém Citi Safe Drive. Dokáže zvrátiť rozpory vo vnímaní auta? Asi to závisí od individuálnych nárokov a očakávaní.

Cena s DPH*
Základná cena modelu
od 179 900 Kč (7 099 €)
Základná cena verzie
od 179 900 Kč (7 099 €)
Cena testovaného exemplára
259 700 Kč (10 247 €)

*prepočítaná podľa kurzu NBS, platného pre 16.12.2011 a zaokrúhlená na celé eurá

Citigo sa síce vyrába v Bratislave, na Slovensku si ale budeme musieť na jeho trhovú premiéru ešte hodnú chvíľu počkať. Na návrat malého Bratislavčana „domov“ budeme potrebovať ešte riadnu dávku trpezlivosti: až do jesene budúceho roka.

TIP: Škoda naštartovala v Bratislave výrobu Citigo

 

Pokračovanie v ďalšej kapitole


Kapitola clanku

 

Test Škoda Citigo 1.0 59 fotografií v galérii Test Škoda Citigo 1.0 Zdroj: autor

 

TECHNICKÉ ÚDAJE
Motor a pohonný systém
Usporiadanie a počet valcov
R3
Zdvihový objem
999 cm3
Max. výkon
44 kW/60 k
pri otáčkach
5000/min
Max. krútiaci moment
95 Nm
pri otáčkach
3000-4300/min
Palivo
benzín
Pohon
predné kolesá
Prevodovka
5-stupňová manuálna
Rozmery, hmotnosti a objemy
Dĺžka
3563 mm
Šírka
1641 mm
Výška
1478 mm
Rázvor náprav
2420 mm
Pohotovostná hmotnosť
854 kg
Pohotovostná hmotnosť (EU)
929 kg
Užitočná hmotnosť
436 kg
Celková hmotnosť
1290 kg
Objem batožinového priestoru (VDA)
251/951 l
Objem palivovej nádrže
35 l
Jazdné výkony
Max. rýchlosť
160 km/h
Zrýchlenie 0-100 km/h
14,4 s
Spotreba
Mesto - normovaná
5,6 l/100 km
Mimo mesta - normovaná
3,9 l/100 km
Kombinovaná - normovaná
4,5 l/100 km
Mesto - počas testu
4,5-6,0 l/100 km
Diaľnica - počas testu
7,0 l/100 km
Emisie
Emisie CO2 kombinované
105 g/km
Emisná norma
Euro 5
Cena s DPH*
Základná cena modelu
od 179 900 Kč (7 099 €)
Základná cena verzie
od 179 900 Kč (7 099 €)
Cena testovaného exemplára
259 700 Kč (10 247 €)
*prepočítaná podľa kurzu NBS, platného pre 16.12.2011 a zaokrúhlená na celé eurá

BANNER300


Najnovšie články
Záujem o služby Diaľničnej patroly rastie

Počet aj suma vybraných pokút sa síce vlani znížili, no i tak Slováci každoročne prispievajú do nemalými čiastkami vo výške niekoľkých miliónov eur. Za aké...

Hitparáda pokút: Za čo sme vlani platili najviac?

Elektromobily sú v súčasnosti v centre pozornosti politiky aj automobiliek. Výnimkou nie je ani francúzsky koncern PSA, ktorý chce do roka 2025 ponúknuť...

PSA sa zameria na elektromobily

Mitsubishi si nedávno pripravilo špeciálnu edíciu populárneho Outlandera. SUV oslavuje storočnicu značky atraktívnou cenovkou. Oplatí sa však do neho...

Test Mitsubishi Outlander: Storočnica

Robustne vyzerajúca štúdia s futuristickými detailmi nesie označenie XMotion a teoreticky môže avizovať nástupcu typu X-Trail.

Nissan naznačuje budúcnosť svojich SUV

Britská automobilka prináša špeciálnu edíciu legendy, ktorá zaujme svojou technickou stránkou i mastnou cenovkou.

Defender: Vzkriesenie s osemvalcom

Prototyp tretej generácie SUV má robustný postoj, množstvo ostrých hrán, honosne pôsobiaci interiér a prepĺňaný dvojlitrový motor.

Acura RDX dostala veľmi odvážny dizajn
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×