Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Sviatky a sviatoční vodiči na cestách

KOMENTÁR Obdobie okolo sviatkov býva zaťažkávacou skúškou pre vodičov, chodcov aj policajtov. Medzi najkritickejšie patrí Sviatok všetkých svätých.
2 28.10.2011 / Soňa Zverková

Pred každými významnými sviatkami rastie nervozita a zhon, ktoré sa pretavia aj do cestnej premávky. Výnimkou nie je ani nadchádzajúci Sviatok všetkých svätých. Každý zo skúseností vie, že na cestách nastane niečo veľmi podobné armagedonu.

Dôvodom je potenciálne nebezpečný mix zlého počasia, stresu a sviatočných vodičov. Práve počas tohto obdobia vychádzajú z garáží zväčša nepoužívané autá s neskúseným vodičom za volantom. Nemožno im to zazlievať ani im v tom brániť. Teperiť sa s vencami a nákladom sviečok hromadnou dopravou akéhokoľvek druhu nie je nič príjemné.

Zápchy počas sviatkov 2 fotografie v galérii Zápchy počas sviatkov

Obojstranná ohľaduplnosť je nevyhnutná

Hoci polícia posilní hliadky, ktoré budú usmerňovať dopravu, jediné, čo vodičom pomôže prežiť toto exponované obdobie, je obrniť sa trpezlivosťou. Vytrubovanie a myšičkovanie je to posledné, po čom by mali siahať. Klaksón má na neskúseného vodiča úplne opačný účinok: znervóznie ešte viac a jeho správanie sa z opatrného zmení na chaotické.

Sviatočného vodiča možno najmä vo väčších mestách spoznať relatívne jednoducho. Jazdí pomaly, opatrne, neraz v ľavom jazdnom pruhu a často zmätkuje, nakoľko sa v premávke nevyzná a musí hľadať tú správnu cestu. I keď rutinérom sa ľahšie prispôsobuje, aj neskúsení vodiči musia prijať svoj diel zodpovednosti. Mali by si vstúpiť do svedomia a na cestu sa pripraviť, najmä si poriadne naštudovať trasu. Hoci s nedostatočnou praxou je uprednostňovaný rýchlostný stupeň 3 a občas 4, povolenú 50-tku musí zvládnuť aj neskúsený šofér.

Zápchy počas sviatkov 2 fotografie v galérii Zápchy počas sviatkov

Aj chodci sú účastníkmi cestnej premávky

Samostatnou kategóriou sú chodci. Práve pred Sviatkom všetkých svätých sa zvýši počet ľudí, ktorí budú svoj drahocenný náklad presúvať po vlastných nohách. Tak, ako v prípade skúsených a neskúsených vodičov, aj tu platí potreba vzájomnej ohľaduplnosti.

Vodiči by mali byť v strehu najmä v okolí cintorínov, na priechodoch pre chodcov a v blízkosti zastávok hromadnej dopravy. Väčšinou je lepšie zastaviť a pustiť chodcov, pretože v opačnom prípade môže chodec stratiť trpezlivosť a vstúpiť do vozovky. So všetkými dôsledkami, ktoré k tomu patria.

Ohľaduplnosť však musia ukázať aj chodci. Bezhlavé prechádzanie cez cestu je nebezpečné, nakoľko plech je odolnejší než ľudské telo. Chodci by si mali uvedomiť, že nemajú absolútnu prednosť, pretože ani na priechode nesmú ohroziť vodičov, čiže ich nesmú prinútiť náhle zmeniť smer alebo rýchlosť jazdy. Pri prechádzaní cez cestu mimo priechodov ich nesmú ani len obmedziť.

Nepodceňujte fyziku

Všetci na ceste by si mali uvedomiť existenciu fyzikálnych zákonov, ktorým na prednosti vôbec nezáleží. Vozidlo vždy zastaví. Otázka znie: kde? Nemalý počet áut ešte jazdí na letných pneumatikách a keď k tomu pripočítame mokrú vozovku, reakčnú a brzdnú dráhu, pri rýchlosti 50 km/h nám vyjde dráha zastavenia vyše 30 metrov!

Každý musí k prispieť bezpečnosti a nemôže sa spoliehať, že niekto iný za neho niečo vyrieši. Zastaví. Pustí ma. To ešte stihne. A čo ak nie? Za svoje zdravie a život nesie zodpovednosť každý sám a podľa toho by sa mal na ceste správať.

Tipy pre sviatočné dni

Skúsení vodiči

1. Vyrazte z domu skôr, vyhnete sa zbytočnému stresu
2. Nevytrubujte, nemyšičkujte, iba tým zvýšite neistotu neskúsených vodičov
3. Nezabúdajte dávať smerovky skôr, aby ich zaregistroval aj neskúsený vodič
4. Zvýšte pozornosť v okolí cintorínov, na priechodoch pre chodcov a pri zastávkach hromadnej dopravy
5. Venujte sa riadeniu, počítajte aj so zhoršeným stavom vozovky

Neskúsení vodiči

1. Naštudujte si trasu
2. Jazdite v pravom pruhu tam, kde je to možné. Ľavý pruh využite iba na odbočovanie a obchádzanie prekážok
3. Nejazdite zbytočne pomaly
4. Zvýšte pozornosť v okolí cintorínov, na priechodoch pre chodcov a pri zastávkach hromadnej dopravy
5. Počítajte aj so zhoršeným stavom vozovky, najmä s dlhšou brzdnou dráhou

Chodci

1. Väčšie predmety noste tak, aby nezasahovali do vozovky
2. Na priechode máte prednosť, ale nie absolútnu – nesmiete ohroziť vodičov
3. Nevstupujte do vozovky neočakávane - počítajte s tým, že na mokrej vozovke má vozidlo dlhšiu brzdnú dráhu
4. V noci a za zníženej viditeľnosti prechádzajte len cez označené priechody – tmavé oblečenie, večer a mimo priechodu sú nebezpečné nielen pre chodca. Radšej obetujte pár centov a kúpte si reflexný pásik, ktorý jednoducho obopnete okolo rukávov bundy ako náramok či manžetu.


Najnovšie články
Balíte sa na dovolenku? Pozor, pokuta až 5 000 €

Rozpis dopravných policajných hliadok platný na stredu 24. mája 2017. Prinášame prehľad neoznačených vozidiel.

Dopravné policajné hliadky na dnes

Kategória automobilových sleeperov dostala nový prírastok. Je ním staré Audi S2 Avant, ktoré po úpravách šikovných mechanikov zrýchľuje závratnou rýchlosťou.

Staré Audi S2 Avant má pod kapotou 812 koní

Mladoboleslavský sedan sa zmenil na kupé s vyklápacou zadnou časťou, má motor uprostred a asi trikrát vyšší výkon než originál.

Extrémna Škoda 120: Prekvapuje motorom

PRVÁ JAZDA Piata generácia Nissanu Micra sa pokúša o reštart. So svojimi predchodcami štýlová novinka totiž nemá prakticky nič spoločné. Aký je drobný Japonec...

Nissan Micra číslo päť: Podarená premena

Malý hatchback má pomerne dravý vzhľad, podľa zákulisných zdrojov bude dostupný s motormi schopnými spaľovať benzín i etanol.

Fiat Punto nahradí originálny typ Argo

Mark Fields odchádza do dôchodku po 28 rokoch práce vo firme. Vo funkcii ho vystrieda Jim Hackett, ktorý prišiel do automobilky v roku 2013.

Ford potvrdil výmenu generálneho riaditeľa
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×