Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Test Range Rover Evoque TD4: Tata valcuje, mama sa raduje

Či už ide o pozostatok zúfalej snahy bývalého vlastníka Ford o povznesenie zvädnutej značky alebo naopak svieži indický vietor v plachtách Land Roveru, nový Range Rover Evoque prekvapuje prakticky na všetkých frontoch.
48 11.10.2011 / Libor Zezulka | Ladislav Malák

Kapitola clanku

Toto nás asi nikdy neprestane baviť: Nové modely áut a reči rodičov čiže automobiliek o tom, kam práve aktuálny výtvor patrí, čo vie, komu bude konkurovať, alebo skôr nebude, kto sa o neho má zaujímať (samozrejme všetci) a kto sa mu má vyhnúť oblúkom (vôbec nikto). Range Rover o svojom novom, s nadšením prijatom modeli Evoque, hovorí tiež zaujímavé veci.

TIP: Neprehliadnite náš veľký test Range Roveru Evoque Si4 Coupé!

Dočítali sme sa, že údajne nemá na trhu konkurenta, že ide o novú osobnosť, že reprezentuje úplne nový dizajnový štýl, dbá na ekológiu. Že Range Roveru Evoque nemá súpera, si ale my nemyslíme. Áno, toto auto vyzerá inak než čokoľvek v jeho trhovom okolí, na druhú stranu veľmi odlišný dizajn automaticky neznamená trhový výklenok, a teda nulovú konkurenciu.

Range Rover Evoque je na pohľad ozaj iný.  Ale neznamená to, že je jediný... 48 fotografií v galérii Range Rover Evoque je na pohľad ozaj iný. Ale neznamená to, že je jediný... Zdroj: Libor Zezulka

Nepochybujeme o tom, že sa do Evoque na prvý pohľad zamilovali desaťtisíce ľudí, čo napokon potvrdzujú čísla objednávok. Avšak pokiaľ spadá opticky i fakticky do kategórie, v ktorej operuje BMW X1, Audi Q3 a tak trochu do nej nakukuje aj Mercedes-Benz GLK, môže Land Rover tisíckrát tvrdiť, že konkurenciu nemá, ona tam stále bude. Už preto, že túto kategóriu vozidiel si veľmi zamilovali ženy a tým bude nejaké filozofovanie o konkurencii ukradnuté. Páči, nepáči, ide dobre, nejde dobre, beriem, neberiem. Tak to funguje. A takto vyzerá potvrdenie základného rozmerového konkurenčného rámca.

Porovnanie
Range Rover   Evoque
Audi Q3
BMW X1
Dĺžka
4365 mm
4385 mm
4454 mm
Výška
1665 mm
1608 mm
1545 mm
Šírka
1894 mm
1831 mm
1798 mm
Rázvor
2660 mm
2603 mm
2760 mm
Batožinový priestor
487 l
460 l
420 l

Pekný aj praktický. V rámci možností

Sme veľmi zvedaví, ako nový Evoque zapôsobí práve na nežné pohlavie, pretože jeho dynamické krivky nám trochu viac sedia k chlapom. Úzke predné svetlomety, agresívna maska chladiča, famózna silueta s nízko posadenou a veľmi pozvoľna klesajúcou strechou, doslova a do písmena športový zadok v štýle kupé opäť s úzkymi svetlami. To všetko v prípade testovaného kusu v klasickom päťdverovom prevedení, pričom kupé vyzerá ešte o trošku nabrúsenejšie a športovejšie. Toto sa predsa chlapom náramne páči.

Rozmery, hmotnosti a objemy
Dĺžka
4365 mm
Šírka
1894 mm
Výška
1665 mm
Rázvor náprav
2660 mm
Pohotovostná hmotnosť
1670 kg
Pohotovostná hmotnosť (EU)
1745 kg
Užitočná hmotnosť
výrobca neuvádza
Celková hmotnosť
výrobca neuvádza
Objem batožinového priestoru
487/1445 l
Objem palivovej nádrže
výrobca neuvádza

Kto si teda nepotrebuje liečiť komplex menejcennosti obrovským SUV s tmavými sklami a ružencom na spätnom zrkadle, má v novom Evoque minimálne z hľadiska dizajnu dôstojného spoločníka. Obávať sa pritom nemusí ani zníženého komfortu vplyvom športových kriviek. Dizajnérom sa podarilo navrhnúť karosériu krásnu a pritom účelnú. Bočné dvere sa otvárajú do veľkého uhla, čo znamená ľahké nastupovanie, veko kufra sa zase otvára do dostatočnej výšky, čo zaistí ľahké nakladanie tašiek s nákupom a hlavu bez hrčí.

BANNER300

Kufor má objem 487 litrov. To je po Volve XC60 najväčšia hodnota v triede. Podľa poslednej módy má kufor Evoque dvojité dno, sklápanie zadných sedadiel prebieha jednoduchým pohybom, ale rovnej úložnej plochy sa nedočkáte. Sklopené zadné sedadlá za sebou nezanechajú schod, ale veľmi mierny svah. Než sa pozrieme dovnútra, chceme pochváliť Land Rover za vzpery prednej kapoty. Nič nenahnevá viac než kus skrúteného drôtu ako vzpera v motorovom priestore v aute za túto cenu.

Luxus z PET fliaš

Delikatesa, potešenie zmyslov, alebo aspoň väčšej časti z nich. Tak by sa dali charakterizovať prvé dojmy z interiéru Range Roveru Evoque. Toto sa pánom britským, indickým alebo čínskym (radšej pochválime všetkých, než niekoho uraziť), skutočne podarilo. Už niekoľkokrát sme od Land Roveru zažili veľkolepé vyhlásenia o luxusnom interiéri a úžasných technologických vychytávkach. Potom sme ale hľadeli na čudesné dekorácie, nepekné otočné ovládače veľké ako päsť, nahlúply interface či nefunkčnú elektroniku.

Toto všetko odvial čas a zasypala kopa indických Rupií v investíciách. Evoque vyzerá vo vnútri skutočne úchvatne. Robustná palubná doska dostala úplne čisté línie a minimum ozdôb, ktoré človeka po prvé len rozptyľujú a po druhé plodia postupom času problémy s vŕzganím, praskaním a škrípaním. Palubná doska dokonalo ladí s charakterom auta a aspoň podľa nášho názoru jej na kráse neuberá ani fakt, že v testovanom lacnejšom prevedení s cenou zhruba 40 000 eur nahrádzajú pravú kožu na palubnej doske rozomleté PET fľaše.

Ani lacnejšia verzia palubnej dosky neuberá interiéru atraktivite 48 fotografií v galérii Ani lacnejšia verzia palubnej dosky neuberá interiéru atraktivite Zdroj: Libor Zezulka

Áno, čítate správne. Land Rover vyrazil do boja proti planéte zasypanej odpadkami svojráznym spôsobom, ktorý na nás urobil dojem. Tvrdí, že na výrobu každého modelu použije 16 kg recyklovaných plastov a ďalších 21 kg prírodných materiálov. Z výslednej hmotnosti okolo 1600 kg to síce predstavuje len zlomok, ale lepšie niečo ako nič.

Tak sa aj stalo, že palubnú dosku lacnejšej verzie pokrýva namiesto kože pekne štruktúrovaný plast z rozomletých PET fliaš. Znie to možno čudne, ale verte, že výsledok prekoná všetky vaše očakávania. Audi alebo BMW má vycibrené mäkčené materiály, Land Rover plastové fľašky a predsa výsledok vyzerá porovnateľne, ak nie lepšie.

Praktický, ale neprehľadný

Interiér modelu Evoque fascinuje aj niektorými ďalšími prvkami. Úžasné sú napríklad komfortné predné sedadlá s veľkým rozsahom nastavenia hore aj dole, ale aj dopredu a dozadu. Pohodlné sú aj zadné sedadlá s tým, že chodidlá ľahko zasuniete pod predné sedáky a môžete počítať s dostatkom priestoru za cca 185 cm vysokým vodičom. Nad hlavou veľká rezerva miesta rozhodne nie je, ale do 185 cm výšky ani nechýba. Osoby s výškou nad 190 cm môžu vzadu čeliť ľahkému útlaku zo strany strechy.

Test Range Rover Evoque TD4 48 fotografií v galérii Test Range Rover Evoque TD4 Zdroj: Libor Zezulka Test Range Rover Evoque TD4 48 fotografií v galérii Test Range Rover Evoque TD4 Zdroj: Libor Zezulka Nohy aj chodidlá majú vzadu miesta dosť, hlava do výšky 185 cm takisto,  foto: Libor Zezulka

Hoci Evoque nebude nikdy ašpirovať na titul najpraktickejšieho auta, s odkladacími plochami to nie je vo vnútri vôbec zlé. Je tu veľký úložný priestor pod lakťovou opierkou, ktorý bohužiaľ trochu obmedzuje mixážny pult (rozumejte všetky porty na pripojenie audio zdrojov), ďalej máte k dispozícii veľké vrecká na dverách a niečo malého na stredovom tuneli. Vlastne jedinou machuľou na kráse inak úžasného interiéru je multimediálny systém na čele s dotykovou obrazovkou a spôsob ovládania palubného počítača.

Ide o to, že aj keď na vyhrievanom volante nájdete veľa tlačidiel vrátane dvoch ovládacích krížov, resetovať palubný počítač na volante nimi nemôžete. Musíte najskôr pomocou ovládacieho kríža nabehnúť na voľbu napr. TRIP A, zvoliť reset a samotné resetovanie potom vykonať tlačidlom na páčke smeroviek. Čudné. Rovnako zvláštna je absencia tlačidla „Späť“ na volante, takže namiesto toho, aby ste sa rýchlo vrátili na hlavnú obrazovku, musíte cvakať, cvakať a cvakať, nájsť „Späť“ na displeji a dať OK.

Test Range Rover Evoque TD4 48 fotografií v galérii Test Range Rover Evoque TD4 Zdroj: Libor Zezulka Test Range Rover Evoque TD4 48 fotografií v galérii Test Range Rover Evoque TD4 Zdroj: Libor Zezulka V množstve tlačidiel multifunkčného ovládania na volante chýba jednoduchá možnosť resetovať palubný počítač, foto: Libor Zezulka

Úplne nám nevoňal ani farebný, mierne kostrbatý displej uprostred prístrojovej dosky. Veď India má hneď vedľa Čínu. To farebná obrazovka uprostred palubnej dosky má rozlíšenie dostatočné a dobre reaguje aj na dotyk prsta, určite lepšie než dotykové displeje v niektorých Volkswagenoch.

Spôsob usporiadania informácií na displeji a hlavne využitie plochy displeja však berie dych. Prečo napríklad niekto využije na nastavenie audio systému len 2/3 šírky a 1/3 výšky displeja namiesto toho, aby využil celú plochu, je nám naozaj veľkou záhadou. A tak to máte v Range Roveri Evoque aj s rádiom a niektorými ďalšími prvkami.

Dobrý motor. Nič viac, nič menej

Motor alebo skôr motory budú pri značkách Jaguar a Land Rover v budúcnosti témou samou o sebe. Viete, ono vyvinúť špičkový motor stojí obrovské peniaze a aby sa vám investované prostriedky vrátili, potrebujete predať veľké množstvo áut, a teda aj motorov.

Trebárs taký koncern Volkswagen, a to vám povieme úplne bez obalu, vyrába v túto chvíľu jedny z najlepších naftových motorov na svete a môže za to práve objem. Pri takom množstve ovládaných značiek a predaných modelov totiž do vývoja v tejto oblasti môžete odvádzať obrovské prostriedky.

Kam speje vývoj motorov pod kapotou Range Roveru? Nevedno. Nový Evoq zatiaľ poháňa osvedčená naftová klasika 48 fotografií v galérii Kam speje vývoj motorov pod kapotou Range Roveru? Nevedno. Nový Evoq zatiaľ poháňa osvedčená naftová klasika Zdroj: Libor Zezulka

Čo v tejto oblasti plánuje Land Rover nevieme, ale určite sa pri najbližšej príležitosti na tých správnych miestach spýtame. Tak či onak, testovaný exemplár poháňal starý dobrý naftový štvorvalec TD4 s objemom 2,2 litra, maximálnym výkonom 110 kW/150 k a najvyšším krútiacim momentom 420 Nm.

Keď si pozriete tabuľku nižšie, všimnete si, že krútiaci moment aj výkon dosahujú svoje maximum v konkrétnych otáčkach a nie rozmedzí otáčok, ako to býva stále častejšie zvykom. Táto skutočnosť vedie k tomu, že v Evoque TD4 cítite citeľný nárast sily od nejakých 1700 otáčok do 2000 otáčok, kedy zaúraduje krútiaci moment a následne do 4000 otáčok. Medzi 2000 a 2500 otáčkami sme zaznamenali slabšie miesto, ale všeobecne sa dá povedať, že efektívne rozmedzie otáčok pre daný model a motor sa počíta medzi 1700 a 4000 otáčkami.

Motor a pohonný systém
Usporiadanie a počet valcov
R4
Zdvihový objem
2179 cm3
Max. výkon
110 kW/150 k
pri otáčkach
4000/min
Max. krútiaci moment
420 Nm
pri otáčkach
2000/min
Palivo
nafta
Pohon
všetky štyri kolesá
Prevodovka
6-stupňová manuálna

Nie je to žiadna úchvatná hodnota a v spojení s celkom krátkymi prvými dvoma prevodovými stupňami to znamená dosť radenia. Na druhú stranu žiť sa s tým v pohode dá. Motor sa stále dokáže pochváliť celkom príjemným zvukom, veľa robí aj výborné utlmenie. Kultivovanosť úplne objektívne nedosahuje úroveň niektorých najnovších common-railov, ale táto pohonná jednotka nerobí značke v tomto smere ani hanbu.

Spotreba
Mesto - normovaná
výrobca neuvádza
Mimo mesta - normovaná
výrobca neuvádza
Kombinovaná - normovaná
5,6 l/100 km
Mesto - počas testu
9,0 l/100 km
Mimo mesta - počas testu
6,0 l/100 km
Priemer testu
6,9 l/100 km
Emisie
Emisie CO2 kombinované
149 g/km
Emisná norma
Euro 5

Výkon a krútiaci moment bohato postačujú na svižnú jazdu, pre predbiehanie radšej dobre zvážte prevodový stupeň, na diaľnici sa motor cíti dobre a mimo spevnenej cesty exceluje. Spotreba sa v našom prípade pohybovala okolo 9 litrov v meste, 6 litrov mimo mesta a kombinovane atakovala 7 litrov. Uvádzaná spotreba 5,6 litrov z brožúrky, bude asi dosiahnuteľná, avšak s veľkým sebazaprením.

Najlepší Range Rover na ceste

Tak tu rovno snímame z hlavy klobúk. Tak ako nás kedysi veľmi vydesilo prelomenie hranice 160 km/h v Range Roveru Sport, nás príjemne prekvapilo správanie Evoque na kľukatých cestičkách, širokých rýchlostných cestách alebo diaľniciach a koniec koncov aj v teréne.

Úprimne: doteraz sme neriadili ovládateľnejší a agilnejší Range Rover, nezažili sme auto z dielne tohto terénneho majstra, ktoré počúva na slovo v zákrutách, nereaguje prehnane na bočný vietor a pritom vie stále to, čím sa celá značka preslávila - vysmiať sa rozbitej poľnej ceste, rozmáčaným lúkam aj prudkým svahom.

Jazdné výkony
Max. rýchlosť
185 km/h
Zrýchlenie 0-100 km/h
10,8 s

Evoque sme vyskúšali na úzkych cestách a vôbec sme pritom nebáli o spolujazdca, auto alebo seba. Toto kompaktné SUV totiž robí presne to, čo chcete. Výborne sedí na ceste, krásne zvláda uťahované zákruty, nepanikári, ak musíte prudko brzdiť. Volant poskytuje vodičovi dostatočnú spätnú väzbu a aj keď musíte veľmi intenzívne hýbať radiacou pákou, zážitok z jazdy vám to nepokazí.

Terénne schopnosti
Svetlá výška
215 mm
Predný nájazdový uhol
25°
Zadný nájazdový uhol
22°
Prechodový uhol
30°
Brodivosť
500 mm

Pokiaľ ide o terén, zistili sme, že Evoque so svojou štvorkolkou na báze elektronicky riadenej spojky Haldex a systémom Terrain Response sa bez problému dostane kamkoľvek na chalupu alebo pokojne zdolá 15-percentné stúpanie po rozbitej poľnej ceste. A to všetko s veľkou rezervou.

Na dosah ľudu

Za plánom vytvoriť najmenší Range Rover v histórii stojí celkom logicky aj snaha priblížiť sa k ľudu cenou. Samozrejme, ľudovkou sa prémiová odnož Land Roveru týmto nestáva. Prestížna značka je však zrazu na dosah ruky tak, ako nikdy predtým.

Dnes už nemusíte mať až také tučné konto, aby vám auto značky Range Rover pozrelo priamo do tváre a oslovilo vás „Pane“ 48 fotografií v galérii Dnes už nemusíte mať až také tučné konto, aby vám auto značky Range Rover pozrelo priamo do tváre a oslovilo vás „Pane“ Zdroj: Libor Zezulka

Najlacnejším je dvojlitrový diesel v motorickej verzii eD4 iba s predným pohonom a päťdverovou karosériou: 35 tisíc a nejaké drobné už rozhodne nie je hrozivo prémiová suma. Na opačnom konci stojí dizajnovo radikálnejšie a drahšie „kupé“, za ktoré si v špičkovej benzínovej motorizácii Si4 (176 kW/240 k) a s najvyššou výbavou vypýtajú 52 220 eur. Len pre porovnanie: úplne najlacnejší z „veľkých bratov“, teda Range Rover Sport, vás vyjde minimálne na 58 526...

Cena (vrátane DPH)
Základná cena modelu
od 35 135 €
Základná cena verzie
od 36 965 €
Cena testovaného exemplára
39 627 €

Zaujímavosťou je už spomenuté „kupé“, po slovensky povedané trojdverák. Áno, vyzerá ozaj svižnejšie a na pomery značky ešte radikálnejšie než testovaná päťdverová verzia. Ale: bude to našincovi stačiť ako kompenzácia za cenu, ktorá je pri každej motorizácii vyššia v priemere o tisícku? Prípadne je tam ešte niečo, čo prikloní misky váh na stranu trojdverového Range Roveru Evoque? To ukáže čas a prípadný ďalší test.

Buďme radi za Tatu

Keď značky Land Rover a Jaguar preberala v priebehu zatiaľ poslednej finančnej krízy (kto vie, čo prinesú krízy ďalšie) v roku 2008 indická skupina Tata Motors, celý motoristický svet dúpnel hrôzou, čo sa s týmito klenotmi automobilového priemyslu bude diať ďalej. Deje sa to, že sú tu, vyrábajú autá a to stále lepšie autá.

Panika nebola na mieste. Indovia zatiaľ pokračujú v písaní dejín prémiovej anglickej legendy so cťou 48 fotografií v galérii Panika nebola na mieste. Indovia zatiaľ pokračujú v písaní dejín prémiovej anglickej legendy so cťou Zdroj: Libor Zezulka

Nevieme, ako ďaleko siahali produktové plány Fordu a čo už vzniká výhradne pod taktovkou britsko-indického tímu. Podľa toho, čo sme však počuli o novom Range Roveri Sport a ďalších modeloch z dielní dvojice britských značiek, zmena vlastníka celej skupine v podstate pomohla.

A to nakoniec dokazuje aj nový Evoque. Originálne, výborne ovládateľné, relatívne priestranné, skvele vybavené a pritom pomerne dostupné auto, ktoré síce nie je bez konkurencie, ale tej existujúcej určite poriadne zavarí. Ešte vyladiť niektoré ergonomické excesy, a bude to na jednotku.

Pokračovanie článku v ďalšej kapitole.

Za poskytnutie vozidla na test ďakujeme spoločnosti ROKO MOTOR s.r.o. so sídlom v Zlíne, autorizovanému predajcovi vozidiel Jaguar a Land Rover: www.landrover-zlin.cz.

Kapitola clanku

Test Range Rover Evoque TD4 48 fotografií v galérii Test Range Rover Evoque TD4 Zdroj: Libor Zezulka

TECHNICKÉ ÚDAJE
Motor a pohonný systém
Usporiadanie a počet valcov
R4
Zdvihový objem
2179 cm3
Max. výkon
110 kW/150 k
pri otáčkach
4000/min
Max. krútiaci moment
420 Nm
pri otáčkach
2000/min
Palivo
nafta
Pohon
všetky štyri kolesá
Prevodovka
6-stupňová manuálna
Rozmery, hmotnosti a objemy
Dĺžka
4365 mm
Šírka
1894 mm
Výška
1665 mm
Rázvor náprav
2660 mm
Pohotovostná hmotnosť
1670 kg
Pohotovostná hmotnosť (EU)
1745 kg
Užitočná hmotnosť
výrobca neuvádza
Celková hmotnosť
výrobca neuvádza
Objem batožinového priestoru
487/1445 l
Objem palivovej nádrže
výrobca neuvádza
Terénne schopnosti
Svetlá výška
215 mm
Predný nájazdový uhol
25°
Zadný nájazdový uhol
22°
Prechodový uhol
30°
Brodivosť
500 mm
Jazdné výkony
Max. rýchlosť
185 km/h
Zrýchlenie 0-100 km/h
10,8 s
Spotreba
Mesto - normovaná
výrobca neuvádza
Mimo mesta - normovaná
výrobca neuvádza
Kombinovaná - normovaná
5,6 l/100 km
Mesto - počas testu
9,0 l/100 km
Mimo mesta - počas testu
6,0 l/100 km
Priemer testu
6,9 l/100 km
Emisie
Emisie CO2 kombinované
149 g/km
Emisná norma
Euro 5
Cena (vrátane DPH)
Základná cena modelu
od 35 135 €
Základná cena verzie
od 36 965 €
Cena testovaného exemplára
39 627 €

 

Za poskytnutie vozidla na test ďakujeme spoločnosti ROKO MOTOR s.r.o. so sídlom v Zlíne, autorizovanému predajcovi vozidiel Jaguar a Land Rover: www.landrover-zlin.cz.

BANNER300


Najnovšie články
Slováci si vyberali z pol milióna jazdeniek

Hmotnosť pick-upu klesla o zhruba 200 kilogramov. Disponovať bude aj motormi V8, ktoré môžu teoreticky pracovať len na jeden valec.

Chevrolet Silverado podstúpil veľkú diétu

Novinka s označením Kamiq svojou vizážou pripomína súrodencov. Odhalená je v predstihu, premiéru má absolvovať na autosalóne v Pekingu.

Prekvapenie: Škoda pripravuje ďalšie SUV

GR Super Sport Concept vo veľkej miere vychádza z vytrvalostného pretekára, okrem dizajnu bol motoršport aj zdrojom pohonu.

Toyota odhalila kupé s výkonom 1 000 koní

Zlodeji využijú čokoľvek, aby sa dostali k peniazom alebo cennostiam motoristov. V Česku, neďaleko našich hraníc, sa začínajú množiť krádeže podľa overeného...

Zlodeji oživili úspešný trik a vykrádajú vozidlá

Podľa predbežných údajov sme aj vlani prekonali miliónovú hranicu vozidiel vyrobených na Slovensku. Z hľadiska počtu vyrobených áut na 1 000 obyvateľov sme aj...

Vlani sa u nás vyrobilo vyše milióna áut

Netradičný kríženec kupé a hatchbacku sa rozmerovo takmer nezmenil. Má však upravený dizajn, lepšie vybavenie a tri pohonné jednotky.

Hyundai Veloster dostal rovno aj verziu N
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×