Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Jazdite podľa zákona so zimnými pneumatikami

Plánujete tento rok lyžovačku? Ste dokonale vybavení lyžiarskym vybavením a teplým oblečením.
3 11.10.2011 / inzercia

Ale mysleli ste aj na svoje pneumatiky? Správne zimné pneumatiky zvyšujú vašu bezpečnosť pri jazde v období mrazov. Ale často ani nemáte na výber, v mnohých európskych krajinách vám totiž zákon prikazuje nasadiť zimné pneumatiky, hneď ako teplota klesne.

Skontrolujte pred cestou svoje pneumatiky

MICHELIN 3 fotografie v galérii MICHELIN Zimné počasie je iné v každej krajine, a tak sa odlišujú aj zákony týkajúce sa zimných pneumatík. Uvedomte si to, keď pôjdete tento rok na lyžovačku. Zatiaľ čo niektoré krajiny s miernejším podnebím nemajú žiadnu osobitnú legislatívu týkajúcu sa zimných pneumatík, v štátoch ako Rakúsko a Slovinsko sú zimné pneumatiky povinné. V iných krajinách, ako je Francúzsko a Švajčiarsko, na to neexistuje právna úprava, ste však povinní jazdiť so špeciálnym zimným vybavením (zimné pneumatiky alebo reťaze) na niektorých úsekoch cesty v závislosti od jazdných podmienok.

Každá krajina stanovuje povinnosť nasadiť zimné pneumatiky od rôzneho dátumu. Napríklad v Nórsku toto obdobie začína 16. októbrom a trvá do 30. apríla, kým v Estónsku je to od 1. decembra až do 1. marca.

Preto je dôležité poznať nielen zákony štátu, ktorým prechádzate, ale aj počasie a podmienky na cestách v daný deň. Vždy buďte oboznámení s najnovšími správami o počasí a cestovnými informáciami, aby ste boli pripravení.

Hĺbka dezénu

V prípade letných pneumatík je v rámci EÚ predpísaná minimálna hĺbka dezénu 1,6 mm, v prípade zimných pneumatík sú to 3 mm. V niekoľkých štátoch, ako je Rakúsko a Lotyšsko, sa však vyžaduje minimálna hĺbka dezénu na zimných pneumatikách 4 mm. Ak už zimné pneumatiky máte, skontrolujte, či vaša hĺbka dezénu stále spĺňa minimálne zákonné požiadavky.

Pneumatiky s hrotmi

Pneumatiky s kovovými hrotmi umožňujú výnimočnú trakciu na povrchoch s utlačeným zmrznutým blatom alebo ľadom, čo vám môže zachrániť život. Pneumatiky s hrotmi však nie sú vhodné na jazdu po mokrých alebo suchých cestách, ktoré nie sú pokryté ľadom, keďže môžu zväčšiť brzdnú vzdialenosť, zvýšiť hluk na cestách a poškodzovať povrch vozovky. Preto je v niektorých krajinách, ako je Nemecko a Česká republika, ich použitie zakázané. Vždy sa oboznámte so zákonmi platnými v štáte, v ktorom jazdíte.

MICHELIN 3 fotografie v galérii MICHELIN

Zákony, ktoré zachraňujú život

Legislatíva o zimných pneumatikách sa zaviedla s cieľom znížiť počet nehôd na cestách a zachrániť tak ľudské životy. Vo Francúzsku, kde zimné pneumatiky nie sú povinné, existujú plány na sprísnenie pravidiel týkajúcich sa zimných pneumatík, aby sa znížil počet nehôd na cestách.

So zimnými pneumatikami jazdíte po mokrých, zasnežených a zľadovatených cestách ľahšie a bezpečnejšie. Zjednodušujú jazdu poskytovaním lepšieho prenosu ťažnej sily, účinnejšieho brzdenia a kratších brzdných dráh. Samozrejme, neznamená to, že nemusíte dávať pozor na cestu a iných vodičov, v zlom počasí stále platí, že musíte pri jazde dávať mimoriadny pozor. Ak potrebujete zakúpiť zimné pneumatiky, zvážte modely, ktoré vydržia dlhšie a poskytujú účinnejšie brzdenie, ako napríklad pneumatiky z radu Alpin od firmy MICHELIN.

MICHELIN 3 fotografie v galérii MICHELIN

Z nižšie uvedenej tabuľky sa dozviete, v ktorých krajinách sú zimné pneumatiky povinné.

Predpisy týkajúce sa zimných pneumatík v Európe

Zimné pneumatiky povinné  pre všetkých používateľov (domácich a cudzincov)
Štát
Obdobie
Minimálna hĺbka dezénu zimnej pneumatiky*
Česká republika
01/11 až 31/03 4 mm
Rakúsko
01/11 až 15/04
4 mm
Estónsko
01/12 až 01/03
3 mm
Fínsko
01/11 až 31/03
3 mm
Lotyšsko
01/12 až 31/04
4 mm
Litva
01/12 až 31/04
3 mm
Slovinsko
15/11 až 15/03
4 mm
Zimné pneumatiky povinné pre všetkých používateľov v závislosti od počasia a jazdných podmienok (domáci a cudzinci)
Nemecko
4 mm
Zimné pneumatiky povinné pre všetkých používateľov (len domáci)
Štát
Obdobie
Minimálna hĺbka dezénu zimnej pneumatiky
Nórsko
16/10 až 30/04
3 mm
Švédsko
01/12 až 31/03
3 mm
Bez predpisov, ale s povinnosťou jazdiť so špeciálnym zimným vybavením (zimné pneumatiky alebo reťaze) na niektorých úsekoch ciest v závislosti od jazdných podmienok
Štát
Minimálna hĺbka dezénu zimnej pneumatiky
Francúzsko
3 mm
Taliansko
3 mm
Španielsko
3 mm
Švajčiarsko
3 mm
(V prípade letných pneumatík v rámci EÚ je zákonom stanovená minimálna hĺbka dezénu 1,6 mm)

Prináša vám firma MICHELIN.

Viac informácií: www.michelin.sk

Ilustračné fotografie: Michelin a Getty Images

-- inzercia platená --

BANNER300


Najnovšie články
Bentayga v temnom odeve od Kahn Design

Podľa diaľničiarov sa navrhli dva varianty trasovania tunela, ktoré bolo potrebné posúdiť procesom EIA, čiže posúdiť v rámci ich vplyvu na životné prostredie.

Razenie tunela Čebrať sa má obnoviť v januári

Rozpis dopravných policajných hliadok platný na sobotu 23. septembra 2017. Prinášame prehľad neoznačených vozidiel.

Dopravné policajné hliadky na dnes

Severskú novinku si už možno objednať, do predaja prichádza v dvoch verziách. Portfólio sa má v budúcnosti rozširovať.

Volvo XC40: Kompletizuje švédsku rodinu

Osemvalcový automobil dostal ľahšie výfukové potrubie, ktoré si nevyžaduje ďalšie zásahy. Vhodné je pre verzie GT i GT S.

Akrapovič  vyladil Mercedes-AMG GT

Viacerí vodiči zažili silnú búrku, ktorá narobila poriadne škody na majetku, vrátane áut. Čo môžete urobiť, ak sa tak stalo? Kedy sa môžete obrátiť...

Uhradí poisťovňa škodu, ak auto poničí víchrica?

SUV vyšľachtené pre Spojené štáty boduje vnútorným priestorom i výborným podvozkom, slabinou je vysoká základná cena a úzka ponuka motorov.

Test Ford Edge: Splnený americký sen
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×