Používaním stránok prevádzkovaných Azet.sk, a.s. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.OK Viac info
< späť na článok

Diskusia : Ako správne zahrievať motor v zime

298 príspevkov
24.01.2013 12:13 / killer2203 nevhodné
aspon nemusíťe zapalovať noviny pod motorom :D
15.01.2013 14:03 / kvakyn nevhodné
naštartujem auto a medzitým očistim od námrazy a snehu,,,až potom idem.... kedže idem hned na hlavnu cestu nechcem tu zavadzať pomalou jazdou ako podaktorí somarikovia...auto je uz trochu zahriate,, takže mozem isť hned tou50tkou....
17.01.2012 20:17 / muky60 nevhodné
ozaj zaujímave čítanie...ja si odomkem auto pekne nechám nažaviť a s vytlačenou spojokou si naštartujem necham chvilku povrčať na volnobehu (2min max) zavriem raraž nie vyhrievany a idem preč, normal jazda žiadne vytáčanie do 2000 otáčok max a motor sa pekne zohreje VW passat 1.9 TDI (85kw) r.v.2000 a žiadny karton ani nič nemam pohoda
11.01.2012 22:17 / minuso150 nevhodné
Zakrivanie chladiča ma zmysel, pretože motor sa nechladi len chladičom ale aj prudom vzduchu ktory prechadza cez chladič :)
16.12.2011 19:32 / T-birds nevhodné
Unikla tu jedna vec, na ktoru sa uz davno zabudlo. Zakriť chladič motora, respektíve masku chladiča motora nejakou hovadinou ako napríklad alobalom, alebo nejakou kozenkou a podobne :-D Ale teraz vazne.. ale naozaj by to urychlilo zohrievanie aj zlepsilo kurenie v kabine.. ale... je tu jeden problem :-( ako by vyzeral taky mercedes s alobalom vsak? ;-D No asi blbo, ale napriklad BMW to vyriesilo .. a uz som cakal kedy s tym niekto konecne vyrukuje. Najnovsie BMW uz maju medzi chladicom a maskou žaluzie, ktore za studena je zavrete a spostupnym ohrevom sa otvara.
24.01.2012 20:25 / cxc1
0
nevhodné
zaluzie pred chladicom mal uz moskvic(leninove sane)r.v.1968 ;-D
29.05.2013 22:30 / Mike8987
0
nevhodné
žaluzie mali aj kombajny MDW lebo nemali termostat ;-D
10.01.2012 22:08 / mr.freezer
0
nevhodné
toto je nezmysel, lebo kym nemas zohriaty motor, do chladica ti voda neprudi... takze neucinne
29.05.2013 22:32 / Mike8987
0
nevhodné
ale auto lepšie kúri
15.01.2012 13:03 / KomarD-Jeay
0
nevhodné
Naopak, je to velmi ucinne, pretoze chladic nie je stena, ale je perforovany. Motor je takt ochladzovany naporom vzduchu do motoroveho priestoru. Ohreje sa rychlejsie casovo asi o 20% skor.
05.12.2011 20:33 / STIvan nevhodné
Ráno vstanem sadnem do auta ak mrzne tak postupujem nasledovne naštartujem motor z vytlačenou spojkou hneď hodím jednotku 4000ot. a skúšam či je námraza na ceste. Moje auto škoda favorit zelenohnedej farby (hneda je hrdza) najazdené 232 000km a ten motor aj napriek mojmu opatrnému zachádzaniu furt ide!!! PS: moje správanie k autu v žiadnom prípade nenapodbňujte mna len zaujma že kolko znesie motor z Mladej Boleslavi a zatial je to hodne ale verím tomu že kasňa zhnije skor ako zničím motor
05.12.2011 15:21 / Kono41 nevhodné
Podla mňa je najlepšie na zimu -trochu zdvihnúť otáčky voľnobehu (tak na 1000-1200 rpm), -zapnúť sýtič (ak je manuálny ako v mojom aute:D ), -na voľnobehu so stlačenou spojkou naštartovať a podržať spojku aspoň kým sa ustália otáčky - pri starších autách (možno aj pri novších to už neviem:D ) keď je studený olej zvykne auto trochu zaberať aj na neutrály, -očistiť si okná a podobne nechať ho zahriať kým sa ručička teplomera aspoň nepohne, - vypnúť sýtič -a ísť podla možností na optimálnych otáčkach (tj v zelenom poli čo býva u väčšiny aut okolo 2500-3000 rpm) kým sa motor poriadne nezohreje ;) PS: auto VW GOLF I. 1.6D 1980 cca 350 000 km a motor úplne OK až na pravidelnú údržbu skôr hnije karoséria a blbne elektrika ako motor:P
04.12.2011 16:43 / Marko_7 nevhodné
Moj nazor ci uz auto zahrievate tak ci tak vzdy na aute najdlhsie vydrzi motor zatial vsetky auta co sme mali sme predali alebo zosrotovali pretoze uz nemalo zmysel don vrazat peniaze, najhorsie na tom su vzdy napravy capy podvozoka a plechy s motorom malo kedy bol problem maximalne trebalo vymenit tesnenie. Takze si myslim ze vela toho nepokazite ci uz motor nechate chvilu bezat alebo nie vychadzam s osobnych skusenosti napr kamos ma mondeo 420 tis. nabehano a motor ok kazi sa ostatok t.j. trebalo uz vymenit veci kolo podvozku a karoseria trosku zacina hrdzaviet ale motor ok a ma 420 tis
04.12.2011 00:52 / XBlade2 nevhodné
1. idem k autu :D 2. dotkem sa klucky odomkne sa same 3. stlacim gombik (ked je menej ako 0 len do prvej polohy (zhavice) ked je teplejsie startujem bez zhavenia :) (nie je tam ziadny rozdiel medzi "so zhavenim" a "bez zhavenia" ) 4. nastelujem kurenie na "HI" + "AUTO" presmerujem viac vzduchu na okna :) 5. zaradim "D" a idem :) auto 3.0TDI 231koni ma cca 3 roky kupovane s cca 30tis km teraz ma cca 180tis ide bezchybne spotreba - dialnica -predpisovo pod 7 litrov ako nic (najnizsia namerana na palubnom pocitaci 5.8 :D jazdi sa na nom 20% spotreba 50% normalna jazda mesto okolo 12-14l/100km a 30% sportova jazda (a tym sportova myslim fakt sportova ked po meste zerie okolo 21 litrov ) :-D :-D :-D
05.12.2012 21:40 / seeexiboy
0
nevhodné
ta ty si aky frajer... :D
03.12.2011 23:32 / SKOK.6 nevhodné
Kde by som naťiel zoznam "hanlivých " gest? ... A čo tak hluchonemí spolujazdci ? ...
03.12.2011 21:51 / kewai nevhodné
tak to su naši odbornici to vidno že univerzita že sa tam nehamby napisat svoje meno chore ako cele slovensko
03.12.2011 20:46 / kasimodo nevhodné
fakty z praxe: ja osobne nastartujem, oskriabem okna (2-3min) a idem Citroen Berlingo 1,9D rv2001, 320 000km (firemne) Fiat Ulysse 1,9 TD rv1996, 193 000km (sukromne) Opel Corsa 1,4i automat 104 000km (zenine) na prvych dvoch som 98% najazdil ja, nemam problemy so startovanim, ubytkom oleja, ba ani vykonom... len pravidelna udrzba mam strojnicku priemyslovku a bc na STUSj v BA takze viem ako motor vyzera a dokonca aj ako funguje nechcem tu nikoho ani osocovat ani urazat len napisat svoj nazor... :-D
03.12.2011 20:29 / triminka nevhodné
ale ale páni,o čom to tu píšete??? ;-D ja si rano z pohodlia teplej postele tuknem dialkové ovládanie nezávislého kurenia a počas 30 min mám autíčko pripravené na jazdu ;-D potom sa len namalujem a idem do práce :-P
05.12.2011 15:49 / 1JannS86
0
nevhodné
pri kupe noveho auta venujem pozornost aj tejto tematike :-)
05.12.2011 13:52 / volomar
0
nevhodné
Super sikovna
04.12.2011 13:18 / bouchacSN
0
nevhodné
Slečna, ja si vstanem o 5 minut skôr a idem si po autíčko do teplej garáže. ;-D
03.12.2011 19:09 / laespossa nevhodné
Ako správne zahrievať motor v zime, no jednoducho si priložte :-D :-D :-D :-D skúška správnosti fungovania nicku, lebo mpri témach o ničom funguje a pri politický témach je iný..,. (N) :-0 :-) :-D ;-D :-| :-( :-0 (N) (N) (N) (N) (N) (N) (N) (N) (N) (N) (N) (N) (N) (N) (N) (N) (N) (N) (N) (N) (N) adminko...
03.12.2011 16:03 / MICKO270 nevhodné
ako vidim nikto tu nepreferuje ziadne extremne nazory, takze ked si kupis akekolvek nove auto tak vydrzi 200tis km pri akomkolvek z tychto vasich postupov bez poruchy. ja som sa spraval velmi skaredo k firemnemu 1,6 HDI a vydrzalo 150tis km no a potom mi ho ukradli ;-D
06.12.2012 12:47 / peterdaubner
0
nevhodné
toto moze napisat len clovek mimo reality.Kolky znas mozu menit auto kazdych 200tis.km???? :-0
03.12.2011 14:38 / sudden30 nevhodné
Na toto musela prist dajaka zazehlena katedra? Sak to vie kazdy normalny sofer co sa o to kus zaujima, ako to za chvilku bude tu navod jak spravne pouzit zapalky, alebo toaletnyx papier. :-)
03.12.2011 14:24 / DJPierre9 nevhodné
kokociny
03.12.2011 13:22 / 1JannS86 nevhodné
Kia Soul, benzin, 1,6 ako kazda soul Odomknem auto, zasuniem ho tam (klucik), vypnem kurenie (poloha 0) a neham v cervenom teplotu kurenia, nastartujem, zavriem auto. Medzi tym, kym osprajcujem auto jednym okom kukam na kontrolku, ktora ma informuje o prehriati motora. Toto trva max tak 3-5 min. Ked vidim ze sa nepatrne pohla, otvorim auto, kurenie dam na polohu 1-2 a pokracujem v sprajcovani, alebo zahajujem jazdu. V zime vyuzivam kozenu ochranu prednej kapoty (izolacny + ochranny ucinok voci chladu a kamienkom). Jasne ze na jar ju zas davam prec. To by bolo asi vsetko z mojej strany, ak to nerobim spravne, berte to za bezpredmetne :-)
03.12.2011 17:22 / Ludovit.Pajer
0
nevhodné
ked uz mas motor prehriaty,je troska neskoro,dufam,ze si mal na mysli zohriaty :-(
03.12.2011 13:55 / avantasia82
0
nevhodné
este si zabudol podotknut ci startujes so spojkou alebo bez ;-D
05.12.2011 15:41 / 1JannS86
0
nevhodné
hej hej, chytajte ma za nieco ine ako za slovicka :-D startujem so spojkou a pardon za prehriaty motor, ale mal byt len prihriaty :-D
03.12.2011 18:27 / moorhun1
0
nevhodné
;-D (Y)
03.12.2011 13:03 / rbirki nevhodné
autor článku je asi policajt...keď má také názory citujem ... A navyše zahrievanie na motora na parkovisku zakazuje aj zákon o cestnej premávke. zbytočným ponechaním motora stojaceho vozidla v chode. ked chcem ist preč tak to neni zbytočné a musim mat sklá oškriabané a nezarosené aby som nespravil haváriu...tak očom píše ten K......
06.12.2011 17:33 / raytiles
0
nevhodné
Mno.. to znamena, ze najskor si mas ocistit auto a az potom ho startovat. Pokym to okno oskirabane nemas, auto nie je schopne prevadzky a nemas co otacat klucom... o tom pise ten K....
14.12.2011 19:55 / lothar111
0
nevhodné
no ten K .. pise o tom ze nemozes mat motor v chode, aby si odstranil namrznutu vodnu paru aj z vnutornej strany celneho skla ofukovacim zariadenim nasmerovanym na dane sklo... ty vole to je dabata!!!!!! ja umrem z tejto slovače :D :D :D
03.12.2011 11:09 / ferdo39 nevhodné
Plne súhlasím s článkom. Ráno ked sa stretneme na parkovisku, všetci naštartujú auto a idú škrábať, ja idem škrábať, naštartujem auto a idem preč. Je to dôsledok toho, že väčšina nevie ako pracuje motor a prečo mu škodí studený chod na prázdno a prečo je preň lepšie naštartovať a ísť preč, samozrejme žiadna agresívna jazda do zohratia motora.
10.01.2012 22:15 / mr.freezer
0
nevhodné
janse takto to ma byt... na volnobeh sa ti nedostane olej vsade tam kde ma a potom ty skrabes auto a ventily si klepu s minimom oleja... oskrabat, nakopnut a ist... najlepsie pre auto... a vlhkost vnutri auta treba riesit, ked z neho vystupujes... ked nastupujes uz je pozde.... ked ides odparkovat na chvilku si vyvetraj, nech nemas v aute ovela teplejsie ako vonka a nebudes mat paru na okne zvnutra... peace
03.12.2011 17:26 / Ludovit.Pajer
1
nevhodné
ferdo,ja som to urobil vcera ako ty a vies co sa stalo?po 5 sekundach som nic nevidel,musel som cakat,pokial mi znovu odmrzu okna a vnutorna vlhkost sa z predneho okna vypari,lebo som ju zotieral handrou aj tzv.jelenicou a aj tak som videl prd :-(
03.12.2011 12:13 / Coldwind
7
nevhodné
ked ho hned naštartuješ a ideš preč tak nejde za studena ? A nielen naprazdo ale ešte ho točiš do vyššich otačok čo sposobuje ešte vačšie riziko poškodenia :D Ale nič ked vieš ako funguje motor tak sa nauč aj ceny nahradnych dielov.
03.12.2011 14:00 / ferdo39
5
nevhodné
prečo by som ho točil do vyšších otáčok? čo som tebou. tie nemusím poznať, lebo na benzínovom motore mením olej, filtre a náplne a to je všetko. Pri zaťažení studeného motora v optimálnych otáčkach,... dochádza k lepšiemu rozstreku stuhnutého oleja, ide viac paliva do valcov, ktoré tiež niečo premažú, ... je väčší tlak a dochádza k celkovej lepšej cirkulácií náplní. Pri behu na prádzno, sa motor snaží držať otáčky na hranici skapania, čo brutálne ničí motor a dochádza k veľkémui namáhaniu, Olej ostáva na dne a ozubené časti motora sa skoro vôbec nemažú a ani vnútrov valcov sa nemaže. Videl si aspoň jeden motor ako funguje? Asi nie, tak si vyber motor z auta, napoj na diagnostiku na vedeckú činnosť, daj všade čidlá. A vyskúšaj čo sa deje pri studenom nezaťaženom a studenom optimálne zaťažovanom to sprav na druhom motore. Toto sprav pri 1 mesačnom nonstop cykle, potom rozober oba motory a skontrolu opotrebenie. Ty tu švachtláš nejaké tvoje domnenky, nepodložené ničím,... ja hovorím overené veci, testami, vedou a výskumom, a faktami, na ktoré som neprišiel len ja a ktoré sú známe dávno.
03.12.2011 17:30 / Ludovit.Pajer
0
nevhodné
ferdo,nie kazde auto ma vyznacene optimalne=ekonomicke otacky a vela ludi ani nevie naco ma zelene policko a co to znamena,ked rucicka otackomeru je v cervenom policku :-|
05.12.2011 20:49 / KuLTuRiSTaMY
0
nevhodné
vela ludi vie co je to ked je rucicka v cervenom policku,to je uz vazne poskodenie motora a to je uz pri 5000-6000 otacok,kto by ho tak naco vytacal?sa spamataj,to je nemyslitelne
05.12.2011 11:36 / igi1900500
0
nevhodné
Ja neviem o čom páni hovoríte. Aké nízke otáčky? Veď každý motor má na tento účel sytičový ventil. Ten vstrekuje viac paliva a zvyšuje otáčky. Ak Vám toto nefunguje, tak potom môžete mať ten problém. Ak to funguje, tak motor si drží pomerne vysoké otáčky a po zohriatí sa automaticky vypne. Neviem o tom že by bolo škodlivé či už ísť preč, alebo nechať motor bežať. Preto že tlak oleja už po troch sekundách je ustálený a nestúpa ani neklesá počas jeho chodu na takú úroveň aby nastalo poškodenie.Motor samozrejme má svoju optimálnu teplotu, ale aj mimo nej nehrozí poškodenie, iba nedokonalé spaľovanie. Mechanik.
03.12.2011 13:38 / KuLTuRiSTaMY
0
nevhodné
naco mu vytacat ked je studeny?pri nizkych otackach ho neposkodis,rozbiehat sa pomaly ale to mozes len ty studenemu hned vytacat do vyssich otackach
03.12.2011 14:01 / ferdo39
1
nevhodné
nechaj ho chudáka, vie o tom totálne prd, len si niečo myslí a myslí si, že si to myslí správne. Ale fakty sú iné
03.12.2011 15:10 / KuLTuRiSTaMY
1
nevhodné
kto ti tu je chudak?ocuj ty ten koment bol pre toho Colwinda a nie pre teba tak urazat ale nemusis aj ked mas pravdu a nic zle som nenapisal ,ale vsetci to nerobia ako ty ,ja sa ale rozbieham pomaly a nevytacam mu , drzim otacky okolo 1500 nato mam otackomer a mam turbodiesel a nepovedal som ze mu hned vytacam ,ale len vtedy ak motor dosiahol pracovnu teplotu,a ked mu a ked zohriatemu motoru vytocis ,nikdy mu tak neublizis ako keby si ho mal dusit pod otacky,a to by si mal vediet ,ked sa tomu rozumies tak ma neuc a nejdem hned do kopca a viem aj to ze na neutrali sa nema jazdit a ti to potvrdia aj automechanici ,moj brat ma na to skolu a robi to vela rokov
03.12.2011 10:23 / avantasia82 nevhodné
ach moj boze...panove...nic som sa od vas nedozvedela, len to ako si kazdy jeden z vas dokazuje ze ma vyssie ego.. :-D keby ste tak radsej napisali typ auta a ako s nim zachadzate podla vasich skusenosti bolo by jednoduchsie pre ostatnych uzivatelov a citatelov sa uistit, ci to robi tak alebo inak... ja som sa tu od vas nedozvedela nic uzitocne, som laik a nejake informacie s odbornymi vyrazmi su mi naprd :D takze evidentne si to budem robit aj nadalej po svojom a to mam mazdu mx3 1.6 93r :)) prezila uz 17 zim takze prezije aj tu 18tu :))) nastartujem, pri volnobehu oskrabem sklo a vyrazam do prace :) paaanove pekny den prajem :)
05.12.2011 20:55 / KuLTuRiSTaMY
3
nevhodné
ale to ste nenapisala co ste museli natom aute menit aby prezila aj tolko zim.. takze nestaci len udrzba ale ked sa nejaka suciastka opotrebuje treba ju aj vymenit,ale to baby nevedia ,tak to musia davat mechanikom alebo do servisu.my chlapi si to vieme spravit,baby vedia mozno len to zakladne doliat vodu,olej ;-D
03.12.2011 14:02 / ferdo39
3
nevhodné
len ten znížení výkon, vyššia spotreba,... nižšia životnosť. ale našťastie konštruktéri a technologovia navrhnú a vyrábajú autá aj pre blbých a ako blbovzdorné, ale nie vždy sa im to podarí
03.12.2011 15:18 / avantasia82
0
nevhodné
zastavam sa nazoru, ze veci akehokolvek druhu maju sluzit mne a nie ja im...a teda kym ho ocistim, chcem zasdnut do vyhriateho auta a nie este cca 10 ´min sediet krcovito a drkotat zubami za jazdy. ruku na srdce, kolki z vas maju auto vo vlastnictve viac ako 5 rokov?.ani jeden..(tipujem) ako to s tym suvisi? :D jednoducho.pretoze trendy sa zrychluju a kazdy chce byt in.takze za tri roky si kupite zase ine auto :D z akehokolvek dovodu...tak preco si lamat hlavu aky sposob predlzi zivotnost motora :)) a co chudak mechanici..prisli by o pracu :D zacarovany kruh..
03.12.2011 13:42 / tomas0076
0
nevhodné
Kvoli tomuto som chchel aby bola Hilari prezidenkou v us<skoda ze to nevislo.Avantazia to trfila :-D
03.12.2011 13:40 / KuLTuRiSTaMY
1
nevhodné
keby si si dala na sklo foliu nemusis skrabat,a snad studenemu motoru hned nevytacas ked sa rozbiehas,lebo to vy vzdy zvyknete robit
03.12.2011 14:17 / avantasia82
0
nevhodné
ked budem davat foliu na sklo tak to namrzne z vnutra :) teda mysli. :D a potom, ked tu studenu, namrznutu foliu hodim do auta tak sa roztopi a narobi bordel .)) s tym si ja hlavu nelamem...ked bude snezit tak ci tak ti to zaberie cas, ktory stravis ocistovanim auta a za tu dobu ho tak ci tak necham nastartovane... a nevytacam :))) nechavam si poradit ale akceptujem len rady co mi davaju logicky zmysel... a nemusis mi vykat ;-D ;-D
05.12.2011 21:02 / KuLTuRiSTaMY
1
nevhodné
ked mate tolko paliva v nadrzi pre mna za mna to nechajte aj hodinu nastartovane,zbytocne len dymite aj tak ho nezohrejete,ale to pochopia len ti rozumni preco zahrievat motor pri miernej zatazi,cize za chodu :-0
05.12.2011 19:49 / KuLTuRiSTaMY
0
nevhodné
mne sa nestalo aby mi zamrzlo aj v znutra ,lebo mne sa klapky v kureni automaticky zatvaraju ked vypnem motor,a ked dam celu plachtu na auto nic take nehrozi a to je len chvilka casu sneh odmetas dlhsie a plachtu si nedavam do kufra nechavam ju doma ked som v meste je to ine ale je to cez den ked idete rano a vtedy je tma tak nic nevidite,a vy ked ho nechate len chvilu ist na volnobeh sa vam nezohreje ,to je lepsie hned vyrazit a pomalicky sa rozbehnut a pekne na tachaci vidim ako rucicka pomaly stupa a zastavi sa v polovicke,a to ze ho nechate kolko minut na volnobeh len zbytocne palite palivo a to nieje setrnejsie,motor tak zohriat aby sa zase nezapiekol ani nepriehral ale to asi neviete,a tykam vam preto lebo vas nepoznam len tolko.
05.12.2011 21:05 / KuLTuRiSTaMY
0
nevhodné
preklep ja vam vykam sorry za chyby
03.12.2011 13:28 / 16misska02
1
nevhodné
(Y)
03.12.2011 13:21 / 1JannS86
0
nevhodné
Kia Soul, benzin, 1,6 ako kazda soul Odomknem auto, zasuniem ho tam (klucik), vypnem kurenie (poloha 0) a neham v cervenom teplotu kurenia, nastartujem, zavriem auto. Medzi tym, kym osprajcujem auto jednym okom kukam na kontrolku, ktora ma informuje o prehriati motora. Toto trva max tak 3-5 min. Ked vidim ze sa nepatrne pohla, otvorim auto, kurenie dam na polohu 1-2 a pokracujem v sprajcovani, alebo zahajujem jazdu. V zime vyuzivam kozenu ochranu prednej kapoty (izolacny + ochranny ucinok voci chladu a kamienkom). Jasne ze na jar ju zas davam prec. To by bolo asi vsetko z mojej strany, ak to nerobim spravne, berte to za bezpredmetne :-)
03.12.2011 12:09 / Coldwind
5
nevhodné
No ja ti nemôžem povedať nič iné len že to robíš správne tak ako sa to má (Y)
03.12.2011 08:01 / Barthez22 nevhodné
Kupujem bicykel ludia, uz mam velku hlavu z tohto citania...
03.12.2011 06:14 / killi1 nevhodné
páni! ja z toho, čo tu popisujete nemusím robiť nič. ja mám skrátka auto vo vyhriatej garáži, česť Vašej práci
03.12.2011 14:16 / tesonnr
0
nevhodné
tak za tento prispevok udelujem 100 bodov zo 100 bodovej stupnice!!! aj ja chcem garaz... :-0 ale v panelaku? asi vystahujem susedov na prizemi... ;-D (Y) (Y) (Y)
03.12.2011 00:10 / mpetrovsky nevhodné
V zákone sa hovorí zbytočným .......ponechaním motora stojaceho vozidla v chode. Kladiem si otázku: Je zbytočné ponechanie motora keď sa chcem zohriať????To sa mi nejak nezdá ....
03.12.2011 16:41 / x-majo-x
0
nevhodné
No v zákone kdesi je aj výnimka, že sa tak môžu zohrievať napríklad taxikári...
03.12.2011 12:14 / Coldwind
2
nevhodné
v zákone je kopec blbostí
02.12.2011 23:47 / SubZero2 nevhodné
mna zaujalo najme slovne spojenie "v optimálnejších otáčkach" pokiaľ viem keď je niečo optimálne tak je to najlepšie preto optimálnejšie by malo znamenat najlepšejšie? :-D
02.12.2011 23:02 / mac.andrew nevhodné
Štartovať cez spojku je aj z mechanického aj z bezpečnostného hľadiska najlepšie. Z mechanického kvôli vyššie spomenutému odľahčeniu štartu. Z bezpečnostného, pre prípad zaradenej rýchlosti nedôjde k pohybu auta. Čo sa týka odborníka menovaného ING asi by som ešte raz zvážil slová ohľadom zaraďovania vyššieho stupňa, nakoľko ak sa podtáča motor trpia tým najmä ventily (ktoré o tomto dajú jednoznačne aj hlasito najavo silným klepotavým zvukom) nakoľko prichádza k stavu kedy nie motor určuje tempo ale dostáva tempo "určované" otáčaním prevodovky, a tu sa bije viacero vecí naraz potom hlavne spojka, rozvodové kolieska, lamela, ložisko spojky a to z hľadiska opráv niesú vôbec lacné veci. V neposlednom rade pri dieselových motoroch v nových vozidlách je pre ich kultivovanejší chod používaný dvojhmotový zotrvačník, pre ktoré je podtáčanie priam odpisom za brány šrotoviska. Téma nieje zlá ale treba ju aj rozviť pre viacero typov motorov (beznín, diesel, diesel+ turbo ) aby to malo rozumný a informačný charakter (sú tu predsa užívatelia aj technicky zdatný aj technicky nie!!!). Každý sme predsa dobrý v niečom inom takže rady by mali byť zmysluplné a pravdivé a hlavne poučné, vonkoncom keď idú z úst "študovaného"človeka. Čo sa týka zahrievania je správne nechať ho chvíľu vo voľnobehu (medzičasom očistiť okná a kapotu od snehu- aj kvôli už tu spomínanej vyhláške). Dôležité je ale si uvedomiť že časti na ktorých vzniká trenie sa zahrievajú veľmi rýchlo (piesty, piestne krúžky, prevodové kolieska a ďalšie pohyblivé časti) a tým pádom nechať motor zase 10min na voľnobehu je tiež trochu scestné hlavne keď je vonku -20°C. Teplomer sa skoro ani nepohne a tieto súčiastky sú už v po 3 min chodu v dostatočnej prac teplote. Ideálne otáčky je tiež potrebné rozdeliť podľa druhu motorov. Dobre je aj riešenie s nezávislým kúrením.
03.12.2011 11:13 / ferdo39
3
nevhodné
spojka sa vymačkávala na škodovkách lebo mali hustý olej a štartér nedokázal pretočiť motor spojený cez spojku. Vymačknutou spojkou trpia axiálne ložiská. Páčia sa mi vyjadrenia rádoby odborníkov, čo nevedia o motoroch nič, max. vedia doplniť náplne. S 2hmotnostným zotrvačníkom súhlasím. VVTi nemajú problém s podtáčaním, resp. rada moderných motorov, robia zmenu časovania, mení sa zdvih čas otovrenie ventilov.
03.12.2011 19:42 / abenq
0
nevhodné
hmmm, ja mam bmw,a bez spojky nenastartujem...haaa... chlapec sa troska mylis... aj s loziskami axialnymi...ale inac, asi len na skodovkach....
05.12.2011 21:13 / KuLTuRiSTaMY
0
nevhodné
ja mam BMW a nastartujem aj bez spojky to nieje traktor omg ;-D ze musis mat stlacenu spojku to co mas auto z druhej svetovej vojny? :-(
03.12.2011 15:12 / mac.andrew
0
nevhodné
Súhlasím ale treba brať ohľad že téma nieje braná na konkrétny motor na konkrétny typ auta treba to trochu zovšeobecniť čo samozrejme z tech. pohľadu nieje úplne možné lebo nie každý má typ VVTI (sú tu majitelia aj starších aj novších vozidiel...) Vo veľa prípadoch závisí aj od použitia oleja napr pre DIESEL FORD Mondeo 2008 TDCi- motor je od PSA Peugetot výrobca odporúča 5W30 ale v návode je aj 5W40 oleje sú rovnaké ale každý ma inú viskozitu ale to je už ina téma. Čo sa týka poškodenia axiálneho ložiska pri štartovaní treba uviesť že pri stlačení spojky sa mechanicky (spojkovou lamelou, mekano )odpája prevodovka od motora, a štartér sa zasúva do ozubenia na vonkajšej kružnici zotrvačníka pevne namontovaného na kľukový hriadeľ. Pri zaštartovaní sa "trhový "moment prenáša na ložisko na kľukovke bližšie k strane so zotrvačníkom, ale tento moment je rozložený cez kľukovku aj na ložisko na jej opačnej strane (osové vyváženie klukového hriadeľa) takže nárazová sila je rozložená. Pri zatlačenej spojke tlačí lamela smerom do prevodovky a nie smerom do motora!!! Smerom do motora tlačívo funkčnom stave, ktorý je známy ako prenos krútiaceho momentu z motora do prevodovky (prítlak spojkovej lamely na točiaci sa zotrvačník), čím vyšší výkon motora tým silnejšia pružina kvôli prítlačnej sile.
03.12.2011 14:20 / tesonnr
0
nevhodné
tak nejak. niekedy az zasnem na akom stupni jazdim s 2.0 TDCI a manualnou 6 st. prevodovkou v meste!!! tak toto mi moja barborka nedovolovala...
03.12.2011 13:19 / m49KE
1
nevhodné
Pri -20 je každý olej hustý. Vymačknutím pri štarte axialnym ložiskám nijak neuškodíš, to je ich funkcia, na to sú stavané! Počas jazdy po meste ich tisícekrát uvádzaš do prevádzky, jedno navyše ráno im vôbec neuškodí.:o)Viac im škodí zlý zvyk mnohých vodičov, ked aj počas jazdy nechávajú nohu na spojke a nevšimnú si, že ju troka permanentne stláčajú.:o)
03.12.2011 14:06 / ferdo39
0
nevhodné
no, tak ďalší odborník :D, na to nie sú axiálne ložiská vôbec stavané ani určené! vieš vôbec čo sú to axiálne ložiská? vieš ako vypadajú, ako fungujú a na čo sú určené? vieš vôbec prečo sa volajú axiálne? a prečo im radiálne ťaženie veľmi vadí? Neviem čo používaš za olej, ale isto ten najlacnejší, dnešné oleje, kvalitné pri -20°C majú lepšiu viskozitu a sú redšie ako tie čo sa kedysi liali do škodovie a boli pri teplote +20°C. No, ale samozrejme rada z vás, nemusí študovať nič, rovná dostante tituly Prof., našťastie to takto nefunguje a našťastie autá konštruujú a vyrábajú odborníci a nie rádoby odborníci ako ty a coldwind
03.12.2011 13:45 / KuLTuRiSTaMY
0
nevhodné
svata pravda ,ti nevedia pouzivat spojku ,a potom sa cuduju,ze sa im smyka spojka ked maju nohu na spojke aj pocas jazdy
03.12.2011 13:36 / tomas0076
0
nevhodné
Hmmm Na co su potom asi tie cisla na olejoch,napr 0w-40,5w-40 atd,co?????Cim nisie cislo pri w tym je olej redci co znamena ze nehustne tak pri mraze.Na you tube najdes video o tom ze nie kazdy olej je rovnako husty pri minus 20.
02.12.2011 22:16 / Coldwind nevhodné
Vzdy som nechaval zahriat motor kym odstranim z auta sneh a lad a aj to tak vzdy budem robit, motor sa sice pomalsie ohrieva ako keby som stal na plyne ale o to setrnejsie, a nielen motor ale aj cela sustava spolu s prevodovkou, palivovim cerpadlom nehovoriac o tom ze fukare mi uz co to nafukaju aj na sklo aby rozmrzlo. Vobec neodporucam hned zacat jazdit, riskujete okrem opotrebenia motora aj poskodenie zamrznutej prevodovky. Pan autor ma velke minus odomna (N) (N) (N)
03.12.2011 13:23 / m49KE
2
nevhodné
Zapni klímu, nenamrzne na okno. Viac škodíš motoru ked ho nechávaš ráno behať na volnobeh. 1. dlhšie pracuje na nízkych teplotách 2. zbytočne máš vyššiu spotrebu 3. zbytočne otravuješ okolie výfukovými plynmi. Prevodovke je to jedno, zohreje sa aj tak až počas jazdy. Hm. Mimochodom pojem zamzrnutá prevodovka som ešte nepočul..o))))) Ako vtip je to dobré..o)))
05.12.2011 21:24 / KuLTuRiSTaMY
0
nevhodné
ja mam dost kde ten Colwind chodi na take bludy.... :-| totalny nezmysel,ale nech si tak jazdi,verim tomu ze mu natom skorsie nieco odejde ako mne,ona ma urcite este tu skodovicu alebo plechovicu ;-D tak nech ju nechava bezat na volnobeh a nech chodi na neutrali
03.12.2011 14:09 / ferdo39
0
nevhodné
on si to myslí, asi mu nič nehovorí zubové čerpadlo, či mazanie rozstrekom ozubených kolies, ktoré funguje efektívne počas jazdy a počas státia je mazanie nedostatočné. on o niečom píše, vôbec sa tomu nerozumie, a pritom to v praxi funguje opačne a inak, ako si myslí on :D
03.12.2011 11:27 / ferdo39
1
nevhodné
presne čo si napísal riskuješ pri chode studeného motora naprázdno. opotrebenie motora, lebo tuhý olej nemá čo tostreknuť, do valcov ide min. paliva a oleja, čiže dochádza k poškododzovaniu valcov, dalej necirkuluje voda, olej v sústave, prevodovka nie je dostatočne mazaná, nespustí sa ani čerpadlo,... Ten pán má titul PhD. z motorov? ty máš vôbec nejaký titul? Chceš povedať, ež výrobcovia motorov a ich konštrúktéri čo vedia vyrábať, konštruovať a zostavovať motory, sú amatéri???
05.12.2012 21:21 / maros.g19
0
nevhodné
necirkuluje voda?Vodna pumpa je akoze na volnobeh mimo remen?Nieco o motoroch asi vies,ale toto si zabil.
03.12.2011 18:22 / diessell
0
nevhodné
jezisi...jaky olej rozstreknut??? o com sa bavime?? olej je samovolne vnasany do valcov zo spodu a zabezpecuje to klukova hriadel, ktora sa v olej "kupe"...a co sa tyka vrchnej casti motora ako je ventilove ustrojenstvo, vacka, atd. tak to zabezpecuje prave olejove cerpadlo, ktore olej tlaci hore... a este mi povedz ako je mozne ze sa valce nicia pri minimalnej davke paliva??? to by som vazne chcel vediet
03.12.2011 13:29 / m49KE
0
nevhodné
Ferdo, ak porozmýšlaš a prečítaš si čo si napísal, sám zistíš že sa mýliš.:o) Motor sa viac opotrebuje ak beží dlhšie pod optimálnymi teplotami. Olejové čerpadlo pri nízkych teplotách má vyšší tlak presne kvôli tomu, že ojel je hustejší, okamžite premaže všetko čo má. A prečo by nemala cirkulovať voda????? To je čo za nezmysel? teda ak máš nemrznúcu zmes, a napnutý klinový na pohom vodného čerpadla.:o) A aké čerpadlo sa podla teba nespustí??? Olejové? To zadreš motor aj v lete. Vodné? To isté. Palivové? Ved nenaštartuješ. Porozmýšlaj.:o)
05.12.2011 21:30 / KuLTuRiSTaMY
0
nevhodné
m49KE to ako si myslel ze viac sa opotrebuje ked bezi dlhsie pod optimalnymi teplotami,ze je este studeny?necakaj ale ze sa ti hned zohreje ked ho nastartujes,a nebude dlhsie bezat pod optimalnymi teplotami pretoze pri miernej zatazi cize za jazdy sa zohreje a dosiahne optimalnu pracovnu teplotu,zamysli sa nad tym....
05.12.2012 21:27 / maros.g19
0
nevhodné
moderne motory maju elektricke prihrevy.Akonahle nastartujes a vonkajsia teplota je pod +8°C automaticky sa zapne(aspon na mojom aute).prihrev je napojeny na vodny okruh a je zapnuty az kym voda nedosiahne 60°C.Tzn. motor zohrejes aj na volnobeh a prakticky hned aj kuri.
03.12.2011 14:13 / ferdo39
1
nevhodné
a dlhšie funguje pod optimálnymi teplotami, ked ide na prázdno, ako ked hned vyrazíš. ked stojí tak má min. tlak. Naštartu auto, chviľku čakaj, motor beží vo vyšších otáčkach, vtedy to funguje ako píšeš, ale po chvíľke stále studený motor zníži otáčky na min. až do skoro skapatia, počuješ ako motor stíchne, .... vtedy končí efektívne mazanie. termostat, senozory, ...
05.12.2012 21:36 / maros.g19
0
nevhodné
Studeny motor ma na volnobeh urcite vacsi tlak mazania ako teply.Napr. Mercedesy W124,W201 maju tlakomer v pristrojovke a tam to je jasne vidiet.Studeny na volnobeh 2,5,pri zatazi 3,teply na volnobeh 1,5-2,pri zatazi 3.Motory su konstruovane tak,ze mazu spolahlivo za kazdych podmienok(ak su v poriadku). Ak by platilo to cim nas tu krmis,ze pri malich otackach konci efektivne mazanie,tak studeny motor by klepal jak traktor,pretoze by neboli vymedzene hydrostely na ventiloch,ktore vymedzuje prave tlak oleja
03.12.2011 18:18 / diessell
0
nevhodné
ferdo toto je hlupost ako hrom...to, ze motor znizi po chvilke samovolne otacky, to znamena ze riadiaca jednotka vypla rezim podobny syticu kedy je pomer paliva k vzduchu v zmesi vyssi...to ale zdaleka neznamena ze konci efektivne mazanie a uz vobec nie termostat...termostat spusti velky okruh az po dosiahnuti teploty chladiacej kvapaliny 90°C...RJ vypina sytic, ked ma motor mozno 20°C kamarade...a co je to efektivne mazanie??? vysvetli mi to...pretoze motor je konstruovany tak, aby zvladol chod aj pri volnobeznych otacok bez toho aby sa nicil...nemyslis, ze by to bola riadna blbost aby sa motor nicil na volnobehu???...tak isto neviem o akych senzoroch rozpravas, pretoze tie senzory alebo cidla, ktore su v prevadzke pri studenom motore tak su rovnako v prevadzke aj pri zohriatom motore...ktore cidla maju vypnut??? cidlo otacok klukovej hriadele, vackovej hradele, lamda sonda, vaha vzduchu alebo cidlo teploty motora??? rozpravas bludy, pretoze motor s elektronickym riadenim (zapalovanim a vstrekovanim) nebude fungovat normalne pokial bude mimo prevadzky aj ked len jedno z menovanych (okrem lamda sondy ktora je pri volnobehu nepodstatna)...asi tak
03.12.2011 13:13 / rbirki
0
nevhodné
más pravdu
05.12.2011 21:37 / KuLTuRiSTaMY
0
nevhodné
aj ja si myslim ze ms pravdu diessell,vidim ze sa tomu viac rozumies,co mi teda odporucas?nechat bezat motor par minut na volnobehu alebo hned vyrazit?dakujem za radu,lebo uz sam neviem co je najspravnejsie kazdy hovori inac....
03.12.2011 12:09 / Coldwind
3
nevhodné
Drahý ferdo. Ked si sadneš do auta a hned s ním ideš preč tak si myslíš že sa čo deje ? Ha ? A ked ho ešte tlačíš na plyne o to je to horšie. Najlepšie je keď sa zahreje sám aspon trochu bežaním naprázdno na neutráli. Nielen motor ale aj prevodovka aj čerpadlo. K tovjej druhej otázke keď sa ohánaš že má niekto titul Phd. No a čo ? Ja som inžinier a čo ? Na to potrebujem titul ? Takýto článok ako pán autor ti napíšem za 20 minut a nebude mi na to treba ani titul iba obyčajný sedliacky rozum.
03.12.2011 14:27 / KomarD-Jeay
1
nevhodné
Ty si uz radsej do auta nesadaj a chod MHD. Tam nic nepokazis. A sedliacky rozum mas doslova, plny svojich snov a realita unika ostatnymi cestami. Nikde sa nepise, ze mas dupat na plyn a tocit nezmyselne otacky, ked je motor studeny. To len vy, co tu placate bludy sa tymto svojim vymyslom ohanate a odpovedate si nanho.
03.12.2011 14:19 / ferdo39
0
nevhodné
s tebou je zbytočne diskutovať, lebo o motoroch vieš totálne, prd. tvoje všetky dohady sú mimo praxe. to, že je to najlepšie si myslíš ty, zvyšok odborníkov na motory vie na základe testov o opaku. Koľko testov si spravil ty? z čoho máš tituly Ing. PhD. Doc. a Prof? koľko si publikoval vedeckých článkov na medzinárodných konferenciac a v karentovaných medzinárodných časoposoch? Podieľa sa na u nejakej automobilky na vývoj motora? Keby som ja trepal takéto kraviny ako ty, tie tvoje domnenky, nepredjem 6 a 7 semestrom, lebo Prof. čo študoval na VUT v Prahe, robí na vývoji motorov pre VW group, hybridnej verzí pre aligátor, by mi zabezpečil vyhazov zo školy. Ty si max. Ing. ekonomiky, alebo si si kúpil papier. :D píšeš krásne kraviny, autor to písal na základe: "Podľa Ing. Róberta Labudu, PhD, odborného asistenta na Katedre automobilovej techniky Strojníckej fakulty Žilinskej univerzity," vráť titul čo si si kúpil!
02.12.2011 22:59 / KomarD-Jeay
11
nevhodné
Co ma spolocne palivove cerpadlo, ktore je v nadrzi 3m od motora s ohrevom motora??? Ako chces zohriat motorom prevodovku, ktora ma vlastnu olejovu napln a je oddelena od motora?? Odkial vies, ze sa motor ohrieva setrnejsie, ked ho nechas na volnobeh?? To je vsetko len tvoj mylny dojem.
03.12.2011 13:28 / tomas0076
6
nevhodné
Zeby preto ze pracuje na volnobeh?????ty sa tiez potis ked odpocivas????Pred trenyngom myslis ze preco sa sportovci zahrievaju????Hrach na stenu hadzal :-|
03.12.2011 18:26 / diessell
0
nevhodné
hovadina...palivove cerpadlo pani, je cerpadlo pohanane elektromotorom, ktory nema fakt ale fakt absolutne nic s teplotou motora...palivove cerpadlo je umiestene v palivovej nadrzi alebo v jej blizkosti (ak sa byvime o zazihovych teda benzinovych motoroch) takze aj keby mal motor teplotu 200°C a vonku bude -20° tak to palivove cerpadlo bude aj tak studene ako psi cumak
03.12.2011 14:30 / KomarD-Jeay
4
nevhodné
Motor odpociva vtedy, ked je vypnuty a ty potis nezmysly.
03.12.2011 13:51 / KuLTuRiSTaMY
0
nevhodné
sportovci sa zahrievaju kratkou rozvickou,to iste aj z motorom na volnobeh sa ti nezahereje,treba zahrievat motor pomaly za jazdy
03.12.2011 13:25 / tomas0076
6
nevhodné
:-( Hej dylino precitaj si najskor ako funguje prevodovka potom si precitaj o treni ale nie takom ake praktyzujes z priatelkov,a potom mozno prides na to ako sa to vsetko deje.Nevolali ta nahodov truhlik ked si bol maly???? :-D
03.12.2011 14:23 / KomarD-Jeay
1
nevhodné
Kde mas trenie ty dement? Keby si mal v prevodovke trenie, tak kazdych tisic km menis vsetky zuby. Daj si cidlo teploty na prevodovku, aby si videl ako pomaly sa ohrieva, to plati aj pre tych 3 debilov, co ti dali palec hore. (Y)
03.12.2011 17:32 / tomas0076
2
nevhodné
hej trubka opakujem precitaj si ako funguje prevodovka a precitaj si o treni,je hrozne ako si niektori ludia nedaju povedat a mudruju (Y) :-|
03.12.2011 18:29 / diessell
0
nevhodné
no ako funguje prevodovka??? ake trenie mas na mysli??? myslis to trenie, ktore by vznikalo medzi sukoliami keby v prevodovke nebol olej?? motor bude mat davno prevadzkovu teplotu ale prevodovke bude este hodne dlho trvat kym sa zohreje tak o com sa bavime?? mimochodom, prevodovka pre svoju spravnu cinnost nepotrebuje teplotu tak vysoku ako spalovaci motor...pekny den
05.12.2011 21:46 / KuLTuRiSTaMY
0
nevhodné
suhlasim pokial je tam dost oleja v prevodovke tak je dobre ,cize prevodovka ked sa zahreje neskorsie nic sa nedeje ,nemozete to porovnavat z motorom omg! iba ked je malo oleja vtedy mozete zadriet prevodovku alebo ked je malo oleja v motori tak zadret motor alebo ked netlaci olejove cerpadlo
03.12.2011 17:50 / KomarD-Jeay
0
nevhodné
Je hrozne, ako su daktori ludia vymleti a zabedneni a ziju vo svojich fantaziach.
03.12.2011 02:20 / hydroman111
4
nevhodné
napriek tomu, ze pri benzinovych a novych dieslovych motoroch s injekcnym vstrekovanim je palivove cerpadlo 3m od motora, tym ze sa motor ohrieva, ohrieva sa aj nespotrebovane palivo, ktore sa vracia do nadrze a tym padom sa ohrieva aj samotne cerpadlo vzhladom na to, ze prepadove zvody su vedene do cerpadla a to zohriate palivo obteka okolo samotneho cerpadla... co sa tyka starsich dieslovych motorov, kde v nadrzi ziadne cerpadlo nenajdes, pretoze je nafta tahana cerpadlom, ktore je pevne spojene s motorom a rozvodovou sustavou motoru, tak tam funguje podobny princip vdaka prepadu, no okrem toho je nafta ohrievana za pomoci vnutorneho chladiaceho obehu motora, kde nafta prechadza kratku trasu aj cez blok motora a okrem toho sa cerpadlo ohrieva aj od samotneho bloku motora, pretoze jeho vzdialenost od bloku necini viac ako 2-3cm... tolko k cerpadlam. dalej k prevodovke: prevodovku zohrejes za pomoci motora tak, ze po nastartovani uvolnis spojku a tym padom sa zacne v prevodovke tocit hlavna hriadel, na ktorej je hodne ozubenych kolies, ktore rozviria olej v prevodovke a tym sa prevodovka ohrieva aj pri volnobeznych otackach motora a zaradenom neutrali... tu plati, ze pri pohybe vznika teplo... ... presunieme sa k samotnemu motoru... na volnobeh by som ho nechal bezat minimalne 5 minut vzhladom na to, ze olejove cerpadlo sice premaze motor za par sekund, no samotny olej je pri vysokych mrazoch relativne husty a neprudi tak motorom, ako olej zohriaty na pracovnu teplotu a tym padom ani tak dobre nestiha mazat pri vyssich otackach... vobec neodporucam vytacat nezohriate turbomotory vzhladom na to, ze turbo je taktiez suciastka mazana olejom z motora a ked je husty olej, tak nestiha tak rychlo odvadzat teplo z turba, ktore sa pri vysokych otackach rapidne zohrieva od motorovych spalin a samotnej rotacie turbiny...
05.12.2012 21:44 / maros.g19
0
nevhodné
Palivove cerpadla u modernych dieslovych motorov nemusia byt umiestnene 3m od motora.Napr. motory Mercedes CDI maju palivove cerpadlo umiestnene na hlave valcov pod vysokotlakovym cerpadlom a je pohanane od vacky,teda je mechanicke.
03.12.2011 18:33 / diessell
1
nevhodné
je to hlupost, pretoze mnozstvo paliva, ktore sa vrati cez prepad naspat, je uplne zanedbatelne oproti studenemu palivu, ty si myslis ze cez prepad sa ti vrati liter nafty za kilometer???...a dalsia vec, ty si myslis, ze kym sa to palivo vrati, tak si udrzi tu svoju teplotu?? chlapciii, otanme pri zemi
05.12.2012 21:45 / maros.g19
0
nevhodné
Z prepadu ide nafta do palivoveho filtra a nie do nadrze
03.12.2011 14:37 / KomarD-Jeay
1
nevhodné
Co to placas kraviny o prevodovke, ze sa ohreje trenim??? Ste sa vy dvaja hore zblaznili?? Ved cielom vsetkych dielov motora, ktore maju klzne stycne plochy je co najnizsie trenie, optimalny stav je ziadne. Prevodovka sa ohreje len vedenim tepla od motora a to trva min. 3-4x dlhsie, nez sa zohrieva samotny motor. Uz ste videli chladenu prevodovku v beznych autach??? Asi preco nema chladenie? O prepade nafty od motora je to pravda len ciastocne. Napr. moj dizlak ma prepad od filtra, ktory je v motorovom priestore 40cm od motora. Kedy sa zohreje??? No asi vtedy, ked sa zohreje motorovy priestor. Dovtedy ja prejdem 20km. O.i. za aky cas chces zohriat 40L nafty ci benzinu v nadrzi, ak ma -10 ci -15C ??? Uz to nefetujte a zacnite citat normalnu literaturu a nie svoje sny.
03.12.2011 18:45 / jaro915
0
nevhodné
kde písal o trení ? A jasné, že sa olej v prevodovke zohreje tým, že sa tam všetko točí a nemusí ísť o trenie aby sa olej zohrial. Inak očistenie auta mi trvá 1-2 min čiže nevidím velký problém mať naštartované auto. Keď je sneh tak najskôr zhodím sneh, aspoň strechu a strany (okná nehám v prípade, že by som náhodou nenaštartoval lebo sneh ochráni okná a nezamrznú čiže netreba škrabať) naštartujem a zase 2min. A jasné, že nieje pre motor dobré doslova čakať kým sa vykúri v aute a povedal by som že je to pre toho človeka jedno bud 10min čaká vonká na zime alebo sedí v nezohriatom aute.
03.12.2011 17:59 / tomas0076
2
nevhodné
Hej pacient uz ked citam tie tvoje prispevky sucasne si robim obraz o tebe.Par postrehov:myslis si ze nikto nema pravo na iny nazor ako mas ty???toto je forum kazdy si tu moze napisat svoj nazor.Dalsia vec preco je asi v prevodovke olej ha genius?????hmmm ze by preto ze by sa tam nieco trelo???lietadlo leti vzduchom a vznika trenie,concord sa natiahol o 30 cm a to letel v stratosfere a tiez sa trel.to je co a teraz si poloz otazku:co sa asi stane prevodovke ked snej vypustim olej,daleko nezajdem vsak primat.ak je tu niekto ko by mal viacej citat normalnu literaturu tak si to ty truhlik :-)
03.12.2011 22:56 / KomarD-Jeay
0
nevhodné
Preco sa potrat ako ty treba montuje do fyziky, ked jej vobec nerozumie? Lietadlo si ty a chod si triet na zachod a nefantaziruj tie svoje psycho pribehy. Pokojne mozes mat iny nazor, ale zial len to dokazuje, ze si super sprosty, ked si ho dokolecka obhajujes, ak ked je nezmyselny. O.i. co ma spolocne lietadlo s prevodovkou?? Meteorit sa tiez tri vzduchom az zhori. Uz si videl, aby prevodovka horela alebo sa od tepla natahovala?? Uz to nefetuj.
03.12.2011 18:38 / diessell
0
nevhodné
trafil si klinec po hlavicke...ano, vtedy tam to trenie bude ak v nej olej nebudes mat, ale pokial je v prevodovke olej, trenie v prevodovke je minimalne
03.12.2011 13:22 / tomas0076
5
nevhodné
Je vidno ze si nechodil do skoly nadarmo fajne
03.12.2011 07:09 / TL_unicorn
3
nevhodné
Je zaujímavé, že všetci výrobcovia áut odporúčajú v návodoch sa po naštartovaní s autom okamžite pohnúť. Nikto nikdy neodporúčal zohrievať motor hrkotaním na mieste. O pekáči menom Š120 sa nebavím, tam možno odporúčajú zohrievať na mieste. To, čo tu síce píšeš sú pekné teórie, ale niektoré z nich sú trochu mimo reality. Prepadom netečie také množstvo paliva, aby sa Ti za tých pár minút ohrialo 30L paliva v nádrži, jelikož na tom úseku 3m to palivo tečúce prepadom stratí väčšinu z toho mála tepla získaného v okolí motora (tepelný výmenník - predohrev paliva pracuje s chladicou kvapalinou, nie je umiestnený v spaľovacom priestore). Najlepšie to vidia majitelia jazdiaci na RO. Okrem toho, pri studenom voľnobehu dochádza k pomerne vysokým únikom paliva do oleja. Že je olej viskozity napr. 10W40 v mraze -8 stupňov natoľlko hustý, aby bolo treba nechať auto 5 min. bežať na mieste je hovadina. Toto malo význam pred 25 rokmi, keď najpoužívanejší olej u nás bol Mogul 20W40 a hustol naozaj už okolo teploty 0st. Točenie vstupného hriadeľa prevodovky takisto nemá veľký význam pri zohriatí prevodovky. Prevodovka sa najšetrnejšie zohreje v zábere pri šetrnejšom zaobchádzaní. Všeobecne možno odporučiť jazdu najprv na nižších prevodových stupňoch a s ubehnutou vzdialenosťou prechádzať vyššie. Rozhodne tam prvých 100m nestrkať 5-ku alebo 6-ku.
03.12.2011 18:41 / diessell
0
nevhodné
keby som mal robit, vsetko podla knizky, tak si to asi hodim...ano, vyrobcovia odporucaju to co im vyhovuje...vyrobca odporucuje pri defekte okamzite odstavit vozidlo a zverit ho okamzite znackovemu servisu...to bolo myslene obrazne
03.12.2011 12:12 / Coldwind
4
nevhodné
nech si odporúčajú čo chcú. To je dnes velká moda tieto vyhlasenia tipu, hned naštartujte a chodte, pred 5 rokmi by ta všetci na tom vysmiali lebo to nikto nepropagoval v záujme redukcie CO2. JA sa na tom smejem dodnes. K skode 120 - kamo moj zlaty, to bolo zlate auto, lacne a preslo vsade aj tam kde mercedesy nepresli, co som zazil na vlastnej kozi lebo sme ho dlhe roky mali. A na lade to auto nemalo konkurenciu, prejst cez garat kde som mal po sklo vody tiez ziadny problem.
02.12.2011 22:02 / KuLTuRiSTaMY nevhodné
citujem''Zaraďte rýchlosť a rozbehnite sa na najnižších možných otáčkach – ak vám to dovolí dopravná situácia, snažte sa jazdiť na čo najvyššom rýchlostnom stupni, nakoľko motor bude pracovať v optimálnejších otáčkach než pri nižších prevodových stupňoch'' toto ale nedava zmysel uz len preto ze ked mam nizke otacky okolo 1500,nemozem dat najvyssi rychlostny stupen 5 ,ved to by som dusil motor pri takom vysokom stupni a nizkych otackach! a to napisal odbornik ja mam dost omg... (N)
03.12.2011 11:31 / ferdo39
0
nevhodné
bolo to myslené, tak aby si optimálne radil a držal sa v optimálnyc otáčkach, ale v spodnej časti optimálnych otáčok. čiže žiadne dusenie, podtáčanie, alebo vytáčanie motora do vysokých otáčok. u dieslom sú optimálne otáčky okolo 1500, o benzínom okolo 2 tis,... záleží podľa typu konštrukcie motora
03.12.2011 13:55 / KuLTuRiSTaMY
0
nevhodné
ale on to napisal inac tak som to potom zle pochopil,tak to robim ako si napisal....
03.12.2011 14:21 / ferdo39
0
nevhodné
tak môže to byť aj blbo napísané, to sa nehádam
02.12.2011 20:28 / 29klokan nevhodné
,,zbytočným ponechaním motora stojaceho vozidla v chode,, kedy je to ponechanie motora v chode zbytočné?? je na to nejaký paragraf? Ď
02.12.2011 22:24 / Bulanc1
0
nevhodné
Keď ožratý šofér opustí plne nalozenu zapadnutú Tatru z drevom na lesnej cestu a o 12hodín ju nájdu ešte stále naštartovanú a pufkajúcu v lese kolegovia, tak tomu sa napr. hovorí "zbytočné ponechanie nastartovaného auta" :) A teraz si predstav že by bez toho paragrafu boli nanho policajti prikrátky :)
02.12.2011 20:18 / wosti nevhodné
najlepsie je nezavisle kurenie.to najprv zohreje motor a vykuri kabinu,nastupis do zohriateho a rostopeneho auta (:
02.12.2011 19:47 / CikelTomas nevhodné
nastartujem auto, zapalim si a pokial dofajcim tak to je cca 3min a zatial sa ten motor ako tak zohreje a potom ako pisu aj tu, drzim ho v nizkych otackach pokial sa mi nepohne rucicka teploty... ked sa pohne tak uz chodim normalne podla potreby :-)
02.12.2011 19:17 / lubos1236 nevhodné
jua to robim tak ze auto nakopnem chytro kreditkou oskrabem namrazu sadnem do auta a idem do 3000 otacok a ono sa zohreje :P..a mam fiat uno 1.4 TURBO benzin a pred chladicom karton ;-D
02.12.2011 18:45 / vidina11 nevhodné
pre tých čo chcú vedieť Skoda Fabia za 10 minút benzínová 1,4 spapá 0,3 litra benzínu W passat 1,9 tdi PD spapá za 10 minút 0,25 litra nafty tak kľudne čistite sklá od snehu a námrazy nie je to veľká položka za palivo keď podľa nového zákona musíme čistiť celé auto od snehu
03.12.2011 10:23 / TaorminaX
0
nevhodné
mas meranie okamzitej spotreby? 0.5-0.9L/hod pri volnobehu
05.12.2012 12:52 / sapsan
0
nevhodné
To áno, ale studenáč papá možno aj 2x toľko, čo si uviedol.
02.12.2011 18:44 / Bombi nevhodné
najlepsie riesenie ohrevu motora je podla mna DEFA. http://wup.defa.com/en/ (Y)
02.12.2011 17:16 / onpan nevhodné
vsetky rady co tu citam su skvele niektore menej.mna len by zaujimalo ze ked ocistim auto ktore v noci parkuje vonku od snehu a ladu a sadnem don nastartujem ho a hned sa sa pohnem co uvidim cez zahmlene a pripadne zamrzute okno zvnutra von.predpokladam ze velke nic lebo za 2-3 minuty chodu motora sa kurenie nestihne zohriat a ani romrazit okno.takze jedine co urcite funguje je nezavisle kurenie alebo zohriat ho na volno behu. :))))
03.12.2011 21:17 / Kylio
0
nevhodné
usporne to urcite nie je ale FUNKCNE ano. suhlasim s tebov
03.12.2011 10:24 / TaorminaX
0
nevhodné
asi tak, studene okno sa rosi zvnutra, a vidno akurat prd
03.12.2011 00:20 / unprovider
2
nevhodné
(Y)
02.12.2011 16:01 / Leito_22 nevhodné
naco sa tu hadate ked aj tak si kazdy spravi po svojom.aspon mame co opravovat :D
02.12.2011 15:52 / Neonista nevhodné
Zohrievať na voľnobehu aspoň 2-3min a potom opatrne vyštartovať do premávky a ak to je možne postupne zaťažovať motor....
02.12.2011 20:38 / KuLTuRiSTaMY
0
nevhodné
toto je spravne tak to robim aj ja podla mna je blbost nastartovat a hned vyrazit ,tak ten motor skot zapeciem ako zoheriem ved ked ho necham chviku na volnobeh a potom pomaly vyrazim,nemozem mu uskodit,zalezi to aj natom ake su silne mrazy
02.12.2011 15:05 / Hetzer nevhodné
No aj ked ho necham stat nastartovane tak zdechne motor na kazdej krizovatke :-D (škoda120l)
02.12.2011 22:39 / fedor934
0
nevhodné
Dobra skodovka na pol sytica nema chybu ak je v predu karton,len horsie je s kurenim
02.12.2011 15:20 / polco1
0
nevhodné
Zatiahni sytic......viac zere ale nezdochne :-D
02.12.2011 14:42 / KristianGurvai nevhodné
kazdy si povie a napise svoj nazor svoju skusenost so svojim autom. ja taktiez v zime nastartujem auto necham 3 az 4 minuty bezat ked je tuha mrznuca zima tak aj dlhsie kym oskrabem alebo celne sklo zakryjem plachtou. vela ludi porovnava automat s manualom. ja mam 3.5 l V6 24 V chrysler a aj 1500 mitsubishi lancer na oboch autach mam 300000 km ked sa o auto bezne starate bezne udrzby tak motor prezije bars co . najkvalitnejsi motor ja bmw .dnes robia napr fabie 1.2 turbo a fsi a vselijake ine veci preplnuju ale moj nazor je taky ze tolko nevydrzia tie motory ako starsie predstavme si 1.2 motor a 100 koni ten motor odide po 200000 km akurat do srotu. moj nazor cim vacsi motor benzin od 2litrov vyssie tym lepsie date si namontovat lpg a parada idete kam chcete za lacno a setrite motor ci je zima alebo leto proste super kombinacia. diki
02.12.2011 14:01 / tomas0076 nevhodné
:-( Luda bozi co to tu dristate?????tolko mechanykov na slovovzatych neni mozne.Toto je moja 3 tia zima v norsku mame tu teploty od 0 do minus 30 co som zazil spocutia viem ze bolo aj horsie.Chem len povedat jazdim na reaulte scenicu rx4 1,9 cely ten cas.Moja rutina rano je zobudim sa obleciem sa nastartujem auto zapnem klimu na rozmrazenie predneho skla popripade ho ometiem vypijem kavu vyfajcim 2 ciga a dojdem k autu po 30tich minutach a motor este stale nieje v prevadzkovej teplote.Takze pri teplotach minus 15 a dolu je jedno ci nechac motor bezat 5minut alebo vobec na spravnu teplotu sa zaten cas nezahreje.Do prace mam asi 3 km a po 30 minutach volnobehu a prejdeni 3 km pri teplote minu 20 mu este stale nieco chyba.Vsetko zavisi od aktualnej teploty ovzdusia.No bez toho volnobehu by som do ciela dosiel zo studenym moytorom.Zatim mudraci
02.12.2011 22:18 / Coldwind
1
nevhodné
ako som aj ja povedal, vzdy je lepsie nechat auto postupne zohriat
02.12.2011 15:46 / KomarD-Jeay
0
nevhodné
Za toto dostavas ocenenie za ekologiu od Greenpeace a ocenenie za logiku od Mensy. (Y)
03.12.2011 12:55 / tomas0076
7
nevhodné
POcuvaj ekolog dakujem aj tebe greenpeace a v mense uz som.Najradcej mam takych co sa ohanaju ekologiou lebo je to momentalne trendy a vyhodia plechovku od piva do obycajneho odpadkoveho kosa,vsak to niekto potriedi co deges????? :-|
04.12.2011 12:29 / haragivan
0
nevhodné
vieš, aj u nás fungujú zberné dvory a separovaný odpad ... si nejako spyšnel na tom severe, ale Norom nikdy nebudeš - nehraj sa :D
02.12.2011 15:32 / girus
2
nevhodné
mal by si konecne namontovat termostat...
03.12.2011 13:00 / tomas0076
2
nevhodné
Termostat???? :-0 Wow dalsi technycky typ co sa do vstkeho vyzna a ku vsetkemu ma co povedat a zvycajne to kravina.Hej trubka termostat je do auta montovany seriovo ma nastarost prpustanie ohriatej vody do chladica ,z chladica genius ;-D
02.12.2011 15:06 / haragivan
1
nevhodné
ty si teda veľký ekológ len čo je pravda...30 minút páliť naftu, aby si sa potom odviezol poondené 3km...za tú 1/2 hodinu tie 3km prejdeš aj pešo a zadarmo ty praktik
03.12.2011 13:06 / tomas0076
5
nevhodné
Dalsi pseudoekolog ktory vyhadzuje sklo z papierom a zaspi pri zapalenom svetle televizore a pocitaci a mama mu to musi prist povipinat :-) Uz si pocul o reciklacii????nieco ti poviem ak nie pozri si co to znamena na wikipedii,ja robim vsetko preto aby moj co2 fotprint zostal co najmensi.V lete byciklujem len jednoducho v zime odmietam slapat tie 3 km co mam do prace peso v 25 stupnovom mraze vies.Kazdy keby sme si svojho hladeli myslim ze by sa nam zilo omnoho lepsie.pozdrav mamu
04.12.2011 12:26 / haragivan
0
nevhodné
Takže Tomáško....ja recyklujem takisto a poctivo, v meste zásadne nejazdím autom, ale MHD a dokonca aj v tej zime chodím pešo takmer denne 2 km (20 min) k električke a večer zas tá istá cesta späť - lebo ma nebaví čakať na jediný bus spoj ....a o tej mame, čo mi vraj vypína TV - zjavne cituješ zo svojich osobných memoárov....ja som z domu preč už 12 rokov ... nič o mne nevieš, ale píše ti to ako redaktorom Nového Času :D
02.12.2011 19:54 / zondax
1
nevhodné
v snehuliach sa tazko chodi :-)
02.12.2011 13:52 / KillerTom69 nevhodné
uz by ste s tym mali skoncit... bo ste trapni,,, ti ktori sa dotoho vobec nerozumiete... :DDDD
02.12.2011 13:39 / sasko234 nevhodné
chcel by som vydiet...kto ma dieslaka...a nenacha ho zohriat??? aspon 1min v mraze. a.........nedostava nahodou zabrat spojkove lozisko pri vymacknuti..?
02.12.2011 18:49 / petuloo1984
0
nevhodné
Kto ma diesla?Napriklad ja.Moderny diesel sa zahreje maximalne o par minut neskor ako benzinak.Moderne diesle maju nezavisle prikurovanie.Takze oproti benzinu to neni velky rozdiel.
02.12.2011 15:12 / polco1
0
nevhodné
''vidiet'' s tvrdym y svedci o tvojej odbornosti.
02.12.2011 13:50 / KomarD-Jeay
4
nevhodné
Mam dizla a nenechavam ho zohriat. Je to blud a zbytocne mrhanie palivom. Ked je pod -10, rucicka teplomera sa nepozhne ani za 15min na volnobehu. Pri jazde lezie hore do 4min. Ked sa hybe rucicka, chladiaca voda ma nad 40C. Po starte mu necham 10-15sek, nech sa rozleje olej a idem prec. Startuje sa so stlacenou spojkou (v mojom pripade, niekore auta naopak vyzaduju nohu o spojky uvolnit), je to aj v manuali k autu. Keby si soferi tie manualy citali, polovica debilin a iracionalnych subjektivnych dojmov, ktore sa vyskytuju v diskusiach by neexistovali. Tej druhej polovici nepomoze ani naliat rozum do hlavy.
05.12.2011 11:41 / KillerTom69
0
nevhodné
Ano napr. na Hyundaii Accent 1,5CRDi 110PS je v manuali, ze sa ma spojka uvolniť... ;)
11.01.2012 20:55 / CviroMT
0
nevhodné
ja mam hyundai excel a bez stlacenej spojky vobec nespusti starter
03.12.2011 13:14 / tomas0076
5
nevhodné
Chcel by som vidiet toho tvojhodisla ktori sa nezohreje pri minus 10 ani za 15 minut.To co kocikujes T-148Mal by si vediet ked si si tak dvokladne precital ten navod ze diesel{vsimni ako sa to pise}ktori ma filter pevnych castic ma uz od vyrobi zamontovany predohrev motora ktori pracuje nezavisle od toho ci chces ci nie automatycky ked teplota klesne pod 4 stupne.preto sa ti ta rucicka tak rychlo hybe.to je co :-0
03.12.2011 21:47 / alcom
0
nevhodné
ktorý sa nezohreje, dôkladne prečítal, ktorý má filter, od výroby, ktorý pracuje nezávisle, automaticky {vsimni ako sa to pise} :)
03.12.2011 14:49 / KomarD-Jeay
0
nevhodné
Ty chod kocikovat svoj vozik k najblizsiemu kontajneru a nesmrad tu. DPF nema ziadny predohrev motora, netrep tu svoje halucinacie. A DPF na aute nemam, tak laskavo netrep.
05.12.2012 21:56 / maros.g19
0
nevhodné
prihrev maju dokonca aj diesle bez DPF.
03.12.2011 17:47 / tomas0076
3
nevhodné
Daj si brufen a chod na mraz to ta mozno zahreje ;-D
02.12.2011 12:40 / sento nevhodné
"Zaťažovať motor však neznamená „vytáčať“. Práve naopak. Kým je motor studený, je potrebné jazdiť na nízkych otáčkach, najlepšie v dolnej časti optimálneho rozsahu. " - ano samozrejme... a motor skape kazdych 50 metrov :-) auto s objemom 1.3L na nizkych otackach kym neni riadne zohriaty, tak skape... nevidim vobec ziaden problem pri zahrievani motora na volnobehu, kym napr. uzivatel auta ocistuje skla od zamrznutej pary alebo rosy, co sa moze pokazit ? nic predsa... tento clovek ktory toto tvrdi, asi nema paru o fyzike... ved ked ma blok motora -10 stupnov a chceme ho ohriat na aspon 50'C aby bolo mozne sa normalne aspon pohybovat s autom po cestach, je vzdy najlepsie zohrievat ho co najpomalsie ! cim rychlejsie sa studeny motor ohrieva, tym viac tento motor trpi ! ved sa roztrhne blok motora ! preboha ziveho ! skuste si dat do ust kocku ladu alebo jedzte 5 minut zmrzlinu a potom hned na to zacnite plokat v ustach horuci caj alebo kakaou, pochopite o com hovorim... roztrhne vam to zubnu sklovinu :D - obrazne povedane, zubna sklovina toho znesie naozaj vela, ale trpi tak ci tak, opotrebenie pri behu na volnobeznych otackach ?! ake pre boha opotrebenie ? ved na to je stavany cely motor od A po Z, aby mal najnizsie opotrebenie pri hocijakej teplote na volnobehu, heh ! ocividne nestaci len titul :-) ono treba poznat auto aj z pohladu automechanika a to hned viacero znaciek... napr. nie kazde auto pouziva presne tu istu zliatinu, niektore auta maju hlavu hlinikovu, kde ak sa tento hlinnik zohreje prirychlo v porovnani s blokom motora, tak sa roztiahne viac nez blok motora (neviditelne) a motor celkovo tak trpi, PHDr. nech pekne mudruje na skolach a nech sa nefusuje do osvedcenych a desiatky rokov znamych praktik o zahrievani motorov v zime :-) nic v zlom, ale toto uz je fakt privela... odbornik je u mna automechanik, ktoreho jeho robota bavi, lezi pod autami uz od svojich 15tich rokov a pod roznymi znackami a typmi aut
02.12.2011 19:29 / Maros650
3
nevhodné
toto je tiez moj nazor tiez som mechanik... :) a až žasnem nad niektorimi:P
02.12.2011 16:00 / peposoty
2
nevhodné
skape kazdych desat metrov ked neves pouzivat spojku s plynom :D ako vidim ty o fyzike paru mas :D najprv si trosku s autom prezi a potom pis nieco nemam rad ked niekto vinde z autosko a pobeha desat metro na ulici na ockovom aute a ide sa vyjadrvat k danej veci :D akokeby vajco sliepke rozkazovalo no normalne nonsens :D s tym dole suhlasim co vravel ze nemas paru o tom
02.12.2011 15:56 / peposoty
1
nevhodné
bratm ked by som sa mal riadit tvojim pravidlom a zahrievat auto na parkovisku a kazdy bozi den to robit viacej benzinu spalim nez auto stoji na parkovisku ako idem do prace :D sori nesuhlasim kusa stebou :D ten pan hore ma aj pravdu ked auto nebijes zohreje sa samo ale nesmies ho bit kto ai trosku odjazdil vie o com rozpravam :) lebo potom to ide aj tu do penazi aj tu :D
02.12.2011 19:09 / macyvegr
4
nevhodné
A myslis si, ze usetris benzin ked budes jazdit so studenym motorom? Tak to ti teda prajem do buducna vela stastnych kilometrov a hlavne vela vela usetrenych litrov (hektolitrov) benzinu :o)))
02.12.2011 13:38 / party_gone_wild
0
nevhodné
nemal by si sa vyjadrovat k niecomu, comu absolutne nerozumies...
02.12.2011 13:35 / Dokonaly1
0
nevhodné
roztrhne blok??? si padol z orecha? a zohrievat motor najpomalsie.....to mas odkial?
02.12.2011 22:51 / fedor934
2
nevhodné
Tak to asi malo poznas roztaznost materialov ,obycajne sa zdeformuje hlava alebo praskne a mas zarobene.
02.12.2011 13:44 / sento
0
nevhodné
to nebolo myslene doslova, LOL, niesom sprosty
02.12.2011 15:12 / KomarD-Jeay
0
nevhodné
Ale podla toho, co pises, vyzeras tak ;-D
02.12.2011 13:16 / KomarD-Jeay
1
nevhodné
Ty trpis cely halucinaciami, co tu splietas ;-D To je priam neuveritelne, ako sa dokazu kadejaki mantaci vyvysovat svojimi nezmyslami nad ludi, ktori pracuju v obore ;-D Genialita kvitne na slovenskych forach . Raz ty zdochnes na bludy, ktore pustas do sveta, nez ten tvoj spominany motor ;-D
02.12.2011 13:52 / sento
7
nevhodné
miesto kecom o vyvysovani napis, v com presne nieje pravda co som vsetko popisal, ale si jeden z tych 90% diskutovatelov, co si sem chodia len honit svoje EGO pretoze trpia komplexami ? a nenadavaj mi do mantakov, lebo potom zacnem ja prehlasovat o tebe ze si vydlak bez respektu... alebo sa chces fakt chovat jak take male usoplene decko ? tebe by som clovece ruku v zivote nepodal ani zo slusnosti... fakt... respekt, ked ja niesom odbornik, tak potom ty chod rubat drevo do lesa, "odbornici" sa ako som uz spominal odlisuju v mnohych veciach... 1. titul a teoria (nadrilovane texty z ucebnic) 2. prax 3. zaluba 4. rozum (vyska IQ) ... ak si vyuceny automechanik, este neznamena ze si expert a profik, u mna je iba taky clovek odbornik, ktory ako som uz spominal a opakujem sa zas a znova, ma vysoke IQ, velmi ho dany obor bavi bez ohladu na komerciu (neberie za to peniaze lebo sa autam venuje ako svojmu velikemu konicku), dalej ma bohatu prax s vela roznymi znackami aut ... to je u mna "odbornik" ... a o servisoch uz ani nehovorim, tolko krat som bol v servise a vsade to iste... odfusovana robota za prachy... hlavne ze clovek dostane prachy, a skoro-skoro dalsie auto lebo zakaznik caka s autom svojim... heh... je veliky rozdiel sa v autach sprtat z vlastnych zalub, premyslat, skumat ich, a je rozdiel mat titul alebo vyucny list, brat peniaze ci uz ako sef alebo zamestnanec firmy s autosluzbami, byt tupy jak hovado s prepitym mozgom (neber osobne, nemyslim tym teba lebo ta nepoznam a ani ta nebude sudit ako si odsuil ty mna bez toho aby si vedel kto vobec som)
02.12.2011 15:09 / KomarD-Jeay
2
nevhodné
Nepotrebujem vediet, kto si, ani radsej nechcem ;-D Keby boli vsetci taki odbornici ako ty, tak doteraz chodime na kolobezkach, lebo by auta s tvojim nechapanim principov nefungovali ;-D Nema vyznam rozoberat, co pises zle, lebo takmer vsetko je zle. Od bajok s motorom 1.3 {ktory nahodou mam a nema tvoje vymyslene symptomy} az po chorobne vymysly s titulom ;-) Spokojny? P.S. zbav sa tej choroby pisania offtopic nekonecnych prispevkov ;-)
02.12.2011 16:04 / peposoty
1
nevhodné
hesky bratm :D pekneee :D like :D (Y)
02.12.2011 13:53 / sento
2
nevhodné
sorry za preklepy: miesto kecov* alebo si jeden z tych 90%* ....atd....
02.12.2011 15:52 / notAgoodMAN
0
nevhodné
ako tak citam tvoje kecy, jediny, kto si tu naozaj honi na niekom ego, si ty ... ;) inak suhlasim, ze je fajn nechat si zohriat motor na volnobehu par minut na parkovisku, ale je to tak trochu protizakonne nie?
02.12.2011 13:03 / KillerTom69
0
nevhodné
Suhlasim s tym, ze tu co pisu na aktualitach.... tak su to ludia co sa ani poriadne nerozumeju.... no nesuhlasim s vyrokom ze auto s objemom 1,3L na nizkych otackach skape pokial nieje riadne zohriaty... mam 1.2L benzin a nieje to pravda.... pokial nemyslis nizke otacky 800-1100 :D tam je to uz celkom mozne.... ale vodic mi mal vediet ze takto nizke otacky nie su vhodne na pohyb.... akurat tak v neutrali ak sa motor zohrieva....
02.12.2011 13:20 / sento
2
nevhodné
este doplnujem, to pustanie spojky na vysokych otackach... aby si dakto nemyslel zle... tak to je myslene sposobom pomaleho a opatrneho uvolnovania spojky :-) ne ze vypeckujes na 5tisic a dzignes to tam a rabaky a smyk a nevoladatelne auto na zimnej ceste :-P
02.12.2011 13:18 / sento
3
nevhodné
no fajn, ale stale extistuje este strasne vela aut bez vstrekovania, a to aj z tych benzinacikov.... tie pri stupani 30' (vies vobec kolko to je ? ved je to kopec jak svina) urcite na 2000 otackach so zimnym motorom na dvojke nevyjdu, zachrani ich len zaradenie "jednicky" co je ale tak velka zataz pre motor, ze ak je motor este aj zimny tak trpi ako somalec, zaradovanie jednicky je len na pohnutie autom, to dufam vie kazdy... a este ak sa v zime smyka auto na poladovici alebo na shehu tak je to riskantne, furt na kopci preradovat a pustat pomaly spojku na vyssich otackach motora, ono tiez zalezi strasne vela od prevodovych pomerov, ak ma tvoje auto na dvojke prevodovy pomer taky, ze aj na dvojke na 2k otackach "vyslapes" kopec s motorom, ktory ma 50'C, tak to gratulujem, asi mas sportovy typ osobneho automobilu :-) uzitkove automobily ale maju prevodovku robenu vzdy na nizsiu spotrebu paliva a tam ti to skape aj na rovnej ceste ak je ten motor este stale studeny, takze bud na vysokych otackach pustis spojku, drzis vysoke otacky dalej aby si dal svojmu autu nejaku tu rychlost a zas vyhodis rychlost do volnobehu... jedine tak sa da jazit potom... lenze zase to zvysovanie otacok neni boh vie co kym je este motor zimny... najlepsie je naozaj proste nechat motor bezat aspon blych 5 minut, nech sa zohreje na volnobehu na parkovisku, nech nijak netrpi, ved uz aj kazde pohnutie autom so zaradenou jednickou kym je motor este studeny znamena jeho opotrebenie (zimny motor ma vzdy vyssi vykon a musime pouzivat vyssie otacky pre roztocenie spojkovych lamiel, nez ako keby bol motor uz zohriaty na svoju prevadzkovu teda na normalnu teplotu)... ono sa nikdy neda povedat, ze "hej je to dobre" alebo ze "je to zle" take to zahrievanie motora aspon na 5minut kazde rano v zime, ved vzdy zalezi od konkretneho pripadu, od typu auta, od pocasia (napr. ak "duje" silny vietor tak sa motor zohrieva velmi pomaly nez keby uz na motor rano svietilo slnko v bezveternom pocasi) a ja neviem od coho
02.12.2011 16:20 / dallllas
0
nevhodné
ty si si ten tridsat stupnovy kopec odkial vycucal? :) kde je taka cesta? sak to nevyjdes skoro ani stvornozky, nieto aby niekto v takom kopci staval cestu :)) ..citam tu pozorne tie tvoje vyjadrenia.. citujem "zimny motor ma vyssi vykon" alebo "nez keby na motor rano svietilo slnko" :) ty proste zabijas jedna radost.. asi ta zacnem citat, normalne by si mal svoju webovu stranku zalozit.. a mozno aj politicku stranu.. taku typu ZRS co mal janko kelnicka..
02.12.2011 12:20 / XBlade2 nevhodné
no dava to logiku alebo zaroven je to aj hlupost .......... ked motor bezi na volnobeh aby sa trosku ohrial tak sa isto nici menej ako keby sa mal ohrievat pri zatazi (aj ked minimalnej) PRAVDA? :D
02.12.2011 13:11 / KomarD-Jeay
0
nevhodné
NIE je to pravda.
02.12.2011 12:45 / sento
8
nevhodné
a to este nehovoriac o nizsich objemoch motorov, kde kym je motor (teplota vody v bloku motora) este len povedzme na 40'C a dakto by chcel ist do kopca so stupanim 30 stupnov na povedzme 2000 otackach, tak by to asi skapinalo jak ta svina :-) alebo jedine by to muselo byt uz len ako ty pises, teda zosliapnuty pedal na podlahe, motor by siel vyskocit z pod kapoty, otacky by boli stale len 2000 (zimny motor + vysoke stupnaie do kopca) a clovek len caka, ze ktory piest z motorra vyleit prvy :-)
02.12.2011 13:40 / party_gone_wild
1
nevhodné
ty si soferoval niekedy nejake auto, ked si schopny napisat taketo kraviny? alebo iba dedkov 30 rocny, rozbity favorit? lebo mi to tak pripada, ze mas skusenost leda tak s takym nicim. moderny motor, aj ked je studeny, ti NESKAPE, pokial to nesposobis ty zlou pracou so spojkou a pod. a o automate ani nehovorim.
02.12.2011 18:39 / radop14
0
nevhodné
Si zabil ;-D .30 ročný Favorit,to bude isto reinkarnovaný. (Y) Ja mám Octaviu 1.9 TDI 81kw.Ráno ju naštartujem,nechám bežať na voľnobeh 3-5 minút a nedusím ho od začiatku,ale postupne počas jazdy zvyšujem otáčky. Studený štart so stlačenou spojkou,samozrejmosť. Opotrebovanie motora pri voľnobehu,to je otázne.Na rozdiel od autora tohoto článku,poznám ľudí,ktorí tvrdia presný opak,hlavne u dieselových motorov.Najprv nechať bežať na voľnobeh a až potom ísť. U benziňákov to je jedno,tie pracujú na inom princípe.
02.12.2011 13:59 / sento
11
nevhodné
presne naopak... to ty si neskuseny vodic a asi aj mlady vodic ako tak sledujem, kedze poznas len auta s elektronikou a nepoznas stare motory a jak vlastne funguje cela mechanika motora, nepoznas ocividne velmi dobre funkcne casti motora :-D a prisiel si sa sem na toto forko presne ako KomarD-Jeay (ktory ani nevie ze presne znenie DJ sa spravne pise DeeJay - a ked uz sme u toho tak ho odhadujem na nejakeho premudreleho ozrateho DJ alebo "bajkara" co sa vie len ozierat a bavit ludi) presne len a len vyvysovat nad ostatnymi ludmi... lebo trpis komplexmi menejcennosti, asi sa z teba niekto neustale smeje aky si do aut krepy a preto si sem chodis vylievat zlost a utocit na ludi ?! ty si cely Favorit ! si jeden z tych ludi, co im ujo majster v skole povedal, ze "motor je biely" a ze "motor ma pocet vlacov: beily" alebo si si nieco par krat precital v knihach ci teda odsledoval zopar dokumentarnych americkych filmov na Discovery ?! a teraz si velky hrdina ? sa preber clovece... aspon si zisti s kym pises, nez donho zacnes utocit
02.12.2011 12:14 / piano300 nevhodné
bujny6 Štartovanim so spojkov nič nepokaziš a dokonca,sa motor lahšie otača.To by si mal vedieť!!!
03.12.2011 03:28 / bujny6
1
nevhodné
Štartovanim so spojkou si pokaziš minimalne spojkove ložisko, v horšom pripade ti odíde dvojhmotny zotrvačnik, ktorý zo sebou zoberie aj štarter, u TDCi od Fordu to je nerozlučna dvojica, oprava cca 700€
05.12.2012 22:03 / maros.g19
0
nevhodné
ked nevies o com pises tak radsej nepis.Cely tvoj prispevok je mimo a ta cena je strelena tiez mimo terc.
02.12.2011 21:00 / KuLTuRiSTaMY
0
nevhodné
ocuj ty mas zaradenu rychlost ked musis stlacat spojku pri startovani?ked mas neutral tak sa lahko motor otaca a nemusi byt stlacena spojka omg
02.12.2011 12:14 / piano300
0
nevhodné
Opravujem Z vymačknutou spojkou nič nepokaziš!!! :-)
02.12.2011 12:52 / sento
0
nevhodné
ano, spojka ma byt stlacena pri startovani motora... setri sa tak hlavne bateria auta :-) starter sam o sebe je v aute elektronicke zariadenie ktore zere najviac elektriny zo vsetkych zariadeni :-) po 5 minutach nonstop tocenia starteru by bola kapacita akumulatoru fuc... ved aj elektronika aut s automatickou spojkou/prevodovkou "dvihne" spojku pri startovani motora, pretoze motor sa tak otaca lahsie, kedze nemusi otacat este aj prevodovku, ktora je naplnena studenym a hustym prevodovym olejom (hustejsim nez je motorovy olej), po nastartovani a rozbehnuti motora sa spojka zase spusti (na volnobeh s vyhodenou rychlostou) aby sa zacal prelievat aj prevodovkovy olej a zabehaval sa hriadel v prevodovke
05.12.2011 22:16 / KuLTuRiSTaMY
0
nevhodné
nielen starter ale kto ma diesel tak aj zhavice zozeru vela elektriny treba len silnu bateriu najmenej 100ah
02.12.2011 12:11 / piano300 nevhodné
haragivan- ""Pri voľnobehu sa teda motor, benzínový aj naftový, zahrieva pomaly, zvyšuje sa opotrebovanie jeho pohyblivých častí a vzniká aj viac exhalátov"". Len tolko. :-) :-) KomarD-Jeay--sevus sopliak osadny.Pekne sa snažiš poučať ale nič ine som si od teba ani neprečital,akože aby si dal nazor ty.Pozrem odkial si a stači mi.Neni si jeden z tych čiernych priživnikov z tych Vašich osad počernych? ;-D Vyzeraš tak,tak sa nečudujem že maš čierny humor. ;-D 1soda- (Y) (Y) (Y) .Presne tak.A ešte je uplne niečo ine,ak ma auto nezavysle kurenie.No najlepšie je to,ak tu da niekto nazor a potom sa tu zamotaju tzv: azeťaci pokecu a len tak trepnu.To je najlepšie ;-D
02.12.2011 14:01 / sento
4
nevhodné
uz nasral aj mna... je to podla mna len namysleny prepity zabavac DJ, ktory vie hovno o autach, ale pritom tu odsudzuje ludi, ktorych ani nepozna a mozno sa podielali aj na vyvoji samotnych automobilovych motorov :-D (berte len ako priklad) ma vo svojom mozocku vtestany nejaky/niecij nazor odniekial ktoremu veri, vlastny rozum nikdy nepouzil a uz vobec nie co sa auto-mechaniky tyka
02.12.2011 11:51 / m49KE nevhodné
Bujny, nikto ťa presviečať nebude. ak si nepochopil, čo bolo napísané podrobne, zbytočne ti to bude chcieť niekto vysvetliť.:o))) Ale keby predsa, prečítaj si ešte raz a pomaly, čo píše o štartovaní, aj prečo s vytlačenou spoljkou.:o))) Aj u nových aut!!! :o)
02.12.2011 11:51 / robinho0308 nevhodné
Kua a jak rozmrazim celne okno ked nemozem nechat bezat motor? ;-D
02.12.2011 11:52 / m49KE
0
nevhodné
Oškriabeš.:o))) To ťa nenapadlo? :o)
02.12.2011 11:33 / bujny6 nevhodné
Keci! Štartovať so stlačenou spojkou? To može tak 120-tku alebo Žiguli, ale 99% nových aut sa štartuje bez spojky. V zime natočim, zapnem topenie, odmrazovanie zadneho skla a zrkadiel a oškrabem okna alebo ometiem sneh, minimalne počkam kym odmlži skla. Mam Picasso 2.0 HDi, nabehaných cez 300 tisic a spotreba 5,2l/100km. Nech ma niekto presvedči, že to robim nespravne!!!
02.12.2011 16:13 / clintonis
0
nevhodné
Ahoj bujny6, to ci startovat auto so stlacenou spojkou alebo bez, to nie je otazka toho, ci mas auto dvojmesacne alebo tridsatrocne. Princip je v tom ze na aute s manualnou prevodovkou (teda tam, kde je spojkovy pedal) - upozornujem na kazdom takom bez ohladu na vek - stlacena spojka pri startovani naozaj odbremeni starter, takze najma v zime je jednoznacne dobre to urobit. Bez ohladu na to, ci mas zigulak, picasso, alebo dvojmesacne Audi...takze tvrdenie, ze 99% novych aut sa startuje bez spojky, je len veta, ktora odhaluje, ze o tom vela nevies...
03.12.2011 02:42 / bujny6
1
nevhodné
OK, kapku som tych 99% prepiskol, ja už to automaticky beriem, že ludia maju auta a nie veterany (rozumej auto staršie jak 15 rokov) a benzin tankuju do kosačky a naftu do auta. Takže na vysvetlenie: bez spojky sa štartuju všetky auta s dvojhmotnym zotrvačnikom (cely naftový VW group od 2000 hore, Fordy DuraTorq, Alfy, Fiaty, Lancie s JTD ale aj napr. vo Volve su tieto agregaty, CRDi-čka od Hyundai/Kia a mnohe dalšie. Vyrobca vyslovene zakazuje štart so spojkou. A ked už tak chceš odbremeniť štarter, tak pred zimou si skontroluj či maš dobru baterku, žhaviče a hlavne dostatočne riedky olej ak ešte leješ polosyntetiku. Neni odveci odkaliť palivový filter a tankovať zimnu (aditivovanu naftu). A potom nebudeš musieť šetriť štarter ale auto štartne na šupu. Ja strašne milujem "tiež motoristov" čo poznaju všetky najnovšie modely, aj s vykonmi, spotrebou a detailami vybavy a nevedia si ani vymeniť peľovy filter alebo doliať olej do serva.
04.12.2011 23:53 / magazin.2
0
nevhodné
Auto mám na jazdenie po Európe, nie na hranie. Olej som v ňom v živote nedolieval a aj filter si nechám meniť mechanikom. Urobí to lepšie a lacnejšie, ako ja.
04.12.2011 00:34 / XBlade2
0
nevhodné
vidno ze nemas nic extra.. co sa auta tyyka... :) ked som cital o tej vymene peloveho filtra no LOL ;-D a dolievanie oleja? :D olej sa ma menit nie dolievat :D a ty tu budes psiat ze milujes tych expertov :D .... fakt vtipny...
05.12.2011 22:20 / KuLTuRiSTaMY
0
nevhodné
tomu tak motor zerie olej ze ho musi dolievat? ;-D caka kedy sa mu zadrie...olej sa ma menit
02.12.2011 13:18 / Dokonaly1
0
nevhodné
a este ma napadlo, predstav si ze mas chodca pred sebou a zabudol si vyhodit rychlost, to by si sa nasmial pri startovani:)
03.12.2011 02:45 / bujny6
1
nevhodné
Tebe nezabera ručna, že maš zaradenu rychlosť pri parkovani?
03.12.2011 11:10 / toyota399
0
nevhodné
rucnu v zime ? si magor
02.12.2011 13:15 / Dokonaly1
2
nevhodné
bez zosliapnutej spojky?? hmmmm. to by som musel najprv vytrhnut palubny pocitac z auta aby sa mi toto podarilo. inac, skla sa nemaju oskrabovat, nicis tym sklo:))
02.12.2011 12:47 / mayomayo
0
nevhodné
tak tak, ani len Yaris 1.0 nenatocis bez zosliapnutej spojky..... :-)
02.12.2011 12:36 / moorhun1
0
nevhodné
No asi nevies o com hovoris, pretoze velke mnozstvo aut NENASTARTUJES bez stlacenej spojky.. napriklad novy chevrolet cruze.. mozes tocit klucom a nic.. musis najprv stlacit spojku.
02.12.2011 21:06 / KuLTuRiSTaMY
1
nevhodné
ja mam BMW 325TDS a startujem bez stlacenej spojky ,staci len vyhodit rychlost,a lahsie sa toci,takze vyhod si rychlost a nemusis mat stlacenu spojku ty mudrlant
02.12.2011 13:42 / party_gone_wild
0
nevhodné
takto to funguje od nepamati...este moj stary Hyundai to mal takto...mozes mat aj vyhodenu rychlost, ale je tam urobena poistka tak, ze kym nevysliapnes spojku, nenastartujes. Ten bujny je asi fakt "bujny"...
02.12.2011 12:06 / XBlade2
0
nevhodné
ano so stracenou spojkou bez ohladu na to ci auto ma mesiac alebo 10 rokov ! lebo motor zohrieva len olev motorovy - nie spojkovy - pri minus 30 a viac by si mal problem stlacit pedal spojky na podlahu a nie to este startovat so spojkou :D a auto by si musel nechat aspon 1-2 mozno ze este viac minut vrcat kym by si ju mohol pustit aby ti neskapalo ;) takze asi na tom nieco bude ze startovat "so stlacenou spojkou"
03.12.2011 09:11 / 666mahony
0
nevhodné
to je fakt, pokial nieje spojka suchá ale olejová.ja mam spojku na fiate suchu a ovladanie cez 2spojk.valce
03.12.2011 03:09 / bujny6
0
nevhodné
Pri minus 30 neviem, ale pri minus 24 som zažil len dve auta ktore robili to čo tu popisuješ, zhodou okolnosti obe škodovky (105/120 asi?) ked sme ich roztlačili šofery stali dobrých 10 minut na spojke, lebo mali taky husty olej v prevodovke že im to hned skapalo po pusteni spojky, kdežto moja V40 1,9TD aj bez spojky natočila na šupu. Ale tebe to asi zbytočne budem rozpravať, ked ty maš v aute spojkovy olej.
04.12.2011 00:27 / XBlade2
0
nevhodné
porzsi si youtube ;) minus 30 a viac - olej je stuhnuty a je jedno ci je to skodovka alebo wrx sti ;) a s tym V40 a este k tomu 1.9d sa nechval - je to trapne... (Y)
02.12.2011 10:32 / KillerTom69 nevhodné
Ja si myslím, že zo všetkého si treba zobrať kúsok. Ja mám Fabiu 1.2HTP 2006r Ráno v zime prv poometám auto, oškrabem sklá, svetlomety. Nasadnem, naštartujem. Nastavím fukáre iba na čelné a predné bočné okná ale na minimum, poprepínam rádiové kanály, že čo kde dávajú alebo si nastavím nejaký obľúbený track z CD. Cca 1-2min sú zanami a pomaly vyrážam. (1-2min nieje ani málo ani veľa podľa mňa ale aj keď motor pobeží na N 5min určite sa nicč nestane akurát ak ma uvidia policajti mám po chlebe). Motor udržiavam v nízkych otáčkach ale samozrejme, že ani to netreba preháňať lebo dusiť motor v zime keď chudák sám nevládze nieje tiež výhrou. Takže v mojom prípade 1500 - 2300 po čase zvyšujem na 2500 a keď je motor zohriatý tak 2000 - 4500 - 5000 ...no a ešte spotreba pri voľnobehu v zime cca 2,3 - 1,5l/h.
05.12.2011 22:25 / KuLTuRiSTaMY
0
nevhodné
5000 otacok?ty chces poskodit motor?asi nevies naco je to cervene policko co mas na otackomeri....tak sa nema vytacat motor do takych vysokych otackoch a to ta tvoja fabia tolko neda ,dodrbes si motor ale tvoj problem
02.12.2011 13:45 / party_gone_wild
1
nevhodné
ja rano sadnem do vyhriateho, odmrazeneho auta, kedze mam nezavisle kurenie, nastartujem, prijemne teplucko, motor zohriaty....vsetko v pohodke. ked sa mi nahodou stane ze zabudnem nastavit nezavisle kurenie, motor zahrievam jazdou, nie statim na mieste. totiz, pri studenom aute nejde len o zahriatie motora, ale aj o zahriatie ostatnych suciastok, brzdy, podvozok, pohyblive skupiny...to nieje len o motore, ako si mysli mudrlant Sento, ktory o tom nema ani paru. a kedze mam benzin, V8, 360 koni, motor je na prevadzkovu teplotu zahriaty tak cca do troch minut. (Y)
02.12.2011 10:17 / SKIPER007 nevhodné
;-D V RUSKU SA MOTOR NEVIPINA CELU ZIMU
02.12.2011 10:13 / SKIPER007 nevhodné
:-) Motor treba natocit a nechat na volnobeh zohriat kym nam dobre nevikuri interier Nic nie je skoda iba nas auto bez vyhrievanych sedadiel a volantu je na slovenske zimi najvedsi skodca pre majitela
02.12.2011 09:31 / 1soda nevhodné
pozeram ze sami odbornik....je na kazdom co si robi s autom ,no ziadne bezanie na volnobeh a ani jazda v nizsich otackach (optimalneho pasma ) neposkodzuje motor .Aj ked v clanku pisali ze na volnobeh sa viac opotrebuvava .Viac zalezi na type motora a jeho kvalite,palive ,stave daneho agregatu ako na rezime jazdy . Netusim preco sa tu hadate ked ste vsetci na jednej lodi a kazdy mate tie auta rad ci uz len ako pracovny nastroj,alebo ako hobby v garazi.
02.12.2011 09:27 / Armin1313 nevhodné
mimochodom oškrabavanie skiel riešim prikryvanim auta resp čelneho skla plachtou.
02.12.2011 09:25 / Armin1313 nevhodné
zahrievať na volnobeh?.. zahriaty motor alebo v lete na volnobeh spotreba 0,7 l , v zime studený motor spotreba 2 až 3 l. Takže sadam a idem, okna pri použiti funkcie rozmrazovania su odmrazene do dvoch minut aj ked motor nie je zohriaty a stači pustit klimu ktora vysuši vzduch takže sa nezahmlieva dalej. Spotreba po par sto metroch sa v nizkych otačkach teda pri 80 km rychlosti na 4ku alebo 5 ku ustali na hodnote ako ked je motor zohriaty.. mam 1,6 benzin.. každy ma ine skusenosti, ja mam tieto. Udaje beriem z palubneho počitača s meranim okamžitej spotreby, na nezavysle vykurovanie nemam 1500 euro..to môže tak riešiť iba pán čo ma kiu sorento 2,5 diesel
02.12.2011 08:58 / gizmino nevhodné
Ja to mam poriešene inak. Mam v Sorente 2,5 CRDi namontovné nezávisle kurenie a pokial ho nemam v garaži ale vonku, tak si večer nastavim na polhodinu ohrev na ten čas , kedy potrebujem odisť z domu a rano pekne sadnem do vyhriateho a rozmrznuteho auta. Nezavisle kurenie stalo okolo 1500 EUR ale podstatne šetrí motor a je pekne teplučko a nemusite riešiť problem s oškrabavanim skiel.
02.12.2011 13:46 / vlado2226
0
nevhodné
co ma nezavisle kurenie so setrenim motora?
02.12.2011 13:56 / party_gone_wild
0
nevhodné
co to s tym ma? urcite mi das za pravdu, ze v lete sa studeny motor pri starte opotrebuje menej, ako v zime pri -20. a v tom je to. nezavisle kurenie ti zahrieva aj motorovy priestor, nepriamo motor. je velky rozdiel, ci studeny motor startujes pri -20 alebo pri plus 10.
02.12.2011 08:33 / jojopajo70 nevhodné
Ja v zime prídem k autu, ked nie je zasnežené a ani namrznuté okná,tak nasadnem a spustím motor a pohýňam sa až tak po 2 minútach,nech sa trocha preberie. Ak na ňom sneh či námraza na oknách, tak nasadnem, spustím motor, zapnem kúrenie, zoberiem si metličku a poometám / dnes sa na to myslí aj v zákone,aby neodlietali z vozidla kusy snehu či ľadu/ a potom sa pustím do okien a všetky riadne očistím a nie ako niekto si robí akýsi priezor ako v ponorke na dverách + očistím si svetlomety a potom asi po cca 3-4 minútach vyrážam opatrne na jazdu . Niekedy sa to predlži, ked nasneží po svetlomety a treba si zalopatovať s odhrňovačom....
02.12.2011 08:01 / piano300 nevhodné
;-D Ja milujem tychto odbornikov,ktorí toto tvrdia,že sa opotrebuvavaju sučiastky v motore viac pri nehani motora na volnobežne otačky ako ked sa z autom ide v nižšich otačkach!!!To je blbosť!!!Hlavne pre ludi,ktorí pracujeme z autami. Bezpečnosť!!!!To už sudruhom nehovorí nič,čo sa stane,ked niekto začne škrabať okna,motor vypnuty a potom sadne,naštartuje a zapne kurenie?Stane sa to,že dotyčny si bude musieť pootvoriť okna,to nehovorim o tom,že ak ide viac ludi,tak okna okamžite zažnu chytať namrazu. Motoru sa nič nestane,ked sa naštartuje v nizkych teplotach a nehate ho bežať na volnobeh!!!!Všetko sa zohrieva rovnomerne.No čo.Niekto ma nejake diplomi a vie toho viac.Toto fakt milujem,ked zapoti nniekto takuto kravinu,že motor na volnobehu sa poškodzuje. :-0 ;-D (N)
02.12.2011 13:03 / mayomayo
1
nevhodné
no neviem teda na com jazdis, ale ja na svojom Yarise najprv oskriabem celne sklo, podla potreby aj bocne a az potom sadnem, nastartujem a hned sa pohynam a idem, a ziadne namrazy, ci co to spominas, nemam. Kurenie zapnem az po zhasnuti kontrolky studeneho motora, co v mojom pripade je to asi po 3km jazdy pri minusovych teplotach, teda par minut. Ked sa mi nahodou zacne rosit zvnutra celne sklo, tak na potrebny cas zapnem klimu a je po roseni....
04.12.2011 23:45 / magazin.2
0
nevhodné
mayo, ja na svojom mondeu naštartujem, zapnem vyhrievanie sedačky, automatika zapne vyhrievanie čelného a zadného skla, potom pustím stierače a vyštartujem. Kúrenie s elektrickým dohrievaním vzduchu funguje hneď aj bez nejakej čakacej doby. Ak by sa okná rosili nejak extra, tak ku klíme mám turbomód, za pár sekúnd je čelné sklo suché.
05.12.2011 12:58 / mayomayo
0
nevhodné
no ale asi by bolo vhodne konkretne opisat, ake je pocasie pred nastartovanim motora, lebo je rozdiel ked je vonku len minus1 alebo az minus20, alebo ci je sneh alebo nie je, a aka silna je namraza na celnom skle, lebo mne sa niekedy spravi taka silna namraza, ze fakt musim najprv nastartovat, zapnut kurenie a tak skrabat, ale vacsinou to tak nie je, raz dva oskriabem, nastartujem a idem....tym samozrejme netvrdim, ze to robim spravne....
03.12.2011 16:23 / mayomayo
0
nevhodné
...ktoze sa to odvazil so mnou nesuhlasit?..... :-D
02.12.2011 11:20 / KomarD-Jeay
5
nevhodné
Co robis s autami? umyvas v umyvacke? ;-D Podla tych blbosti, co pises jedine to. Tie tvoje fantazijne bludy, co by bolo ked bude musiet a mozno nebude su len tvoje preludy :-D Nastartovat studeny motor v mrazoch a nechat ho bezat len tak je holy nezmysel, 2nasobne to plati pre dizle. Ked toto nechapes, chod dalej tahat kacera :-D
02.12.2011 13:49 / party_gone_wild
0
nevhodné
(Y) (Y)
02.12.2011 09:05 / haragivan
2
nevhodné
Piano, síce robíš s autami, ale máš asi problém s čítaním, lebo sa tam vôbec nepíše, že zahrievanie na volnobehu poškodzuje motor, ale že zahrievanie na volnobehu je pomalé, kvôli nízkej záťaži. Motor poškodzuje okamžité vytáčanie po naštartovani - toto sa tam píše....takže rečičky o tých diplomoch si schovaj na příště, keď to bude mať význam. Peace :)
02.12.2011 12:26 / nicibari
5
nevhodné
Ako čítam, tak súdim že si poriadny hlupák, podobne ako autor pred tebou čo reagoval na Piana. V kontexte sa píše citujem: " Pri voľnobehu sa teda motor, benzínový aj naftový, zahrieva pomaly, zvyšuje sa opotrebovanie jeho pohyblivých častí a vzniká aj viac exhalátov", čiže ad 1 - sa zahrieva pomaly a ad 2- zvyšuje sa opotrebovanie jeho pohyblivých častí. Preto piano poukazoval na blbosti tvrdení odborníkov a mal za to, že to nie je pravda, aby sa opotrebovali súčiastky v motore pri nechaní motora na voľnobežné otáčky viac, ako pri jazde v nižších otáčkach. Čo uvádzal Piano je skutočnosť, ktorá je rokmi overená a takýto spôsob, resp. návod, ktorý predkladá autor článku, je z hľadiska BaPCP nebezpečný a ťažko uplatnený v praxi. Si neviem predstaviť, že si človek v mraze oškrabe sklá na vozidle a následne bezprostredne potom sa zúčastňuje cestnej premávky ako jej účastník, pričom z logického hľadiska takáto jazda nebude môcť byť bezpečná, lebo bude mať aj tak všetko v počiatočných minútach zahmlené. Čo tam po bezpečnosti že páni?, len hlavná vec, že sa bude jazdiť v malých otáčkach a budeme šetrný k svojmu majetku. Úplne geniálne. Takže sorry páni oponenti, nemáte pravdu a prikláňam sa k názoru Piana!
02.12.2011 13:38 / haragivan
0
nevhodné
pani oponentka, treba mať aj trochu vlastnej súdnosti a byť si vedomý toho, že článok netreba brať ako absolútny návod na akúkoľvek situáciu...článok nespomína situácie, ked je potrebné rozmrazovať okno - napr. suchá zima. Článok sa zameriava na to, že netreba otrocky čakať na volnobehu, kým sa ti motor zohreje na prevádzkovú teplotu. Zahriatie dosiahneš rýchlejšie normálnou jazdou, ako zbytočným čakaním (pokial ťa neobmedzuje námraza na okne, kedy samozrejme treba počkať, kým máš výhlad) ... vám tuším občas vyhovuje byť nechápaví
02.12.2011 15:22 / nicibari
0
nevhodné
..nie vážený p. Haragivan, článok je jednoznačne napísaný, citujem v samej hornej časti " VAŠA TÉMA Názory na správne zahrievanie motora v zime sú rôzne. Ponúkame rady a tipy po konzultácii s odborníkom. Mnohí vodiči zvyknú nechať motor bežať na voľnobeh, kým očistia auto od snehu a námrazy. Tento spôsob však nie je najsprávnejší." čiže poukazuju na správnosť tipu v podmienkach sneh - námraza. Je logické, že v prípade suchej zimy, kedy je výhľad z vozidla optimálny sa nebude čakať a zohrievať vozidlo vo voľnobežných otáčkach, ale pri jazde v nižších otáčkach. Je vidieť ako človek vie prijať nejakú informáciu, následne ju spracovať a intepretovať svojou doslova primitivnou argumentáciou, len aby mal pravdu.
02.12.2011 16:16 / preludnik
0
nevhodné
Madamme otrava - nechcelo sami kvôli vám čítať článok druhýkrát, aby som tu citoval od slova doslova - vybral som si zneho to užitočné (vlastne nič nové, čo by som už nevedel) a zjavné hlúposti som zahodil za hlavu (vid. veta o zvýšenom opotrebení počas volnobežného zahrievania) - ale vy tu kritizujete komplet všetko, čo je idiocia ....je taký problém pre vás vybrať si len to dobré ?...asi hej vážená Pani Magistr Inženír
02.12.2011 18:22 / nicibari
0
nevhodné
p. Preludník, ja som len kritizovala a komentovala komentáre p. Haragivana a tích, čo kritizovali p. Piana. Týmto laicky povedané "dementom", som chcela dať najavo mylnosť v ich presvedčení a dať za pravdu racionálnemu argumentu, aký dal p. Piano. To bolo všetko. Viem čo je správne, bezpečné a abstrahovala som len to podstatné, vlastne nič, pretože tieto informácie, ktoré uvádzajú títo perohryzi ma absolútne nepresvedčili a ako vidím ani viacerích, čo tu prispeli svojím názorom. Len tým priečným kritikom som chcela dať najavo, že sú asi fundovanými, ale tak jedine ....!
02.12.2011 13:43 / haragivan
0
nevhodné
ešte oprava seba samého - časť o suchej zime - to je situácia samozrejme, ked rozmrazovanie potrebné nie je a teda situácia, o ktorej článok hovoril (naštartovať a jazdiť)
02.12.2011 10:22 / skybar3
1
nevhodné
Píše sa tam o zvýšenom opotrebovaní,tak asi čítal dobre!
02.12.2011 09:33 / 1soda
0
nevhodné
nauc sa citat >" Pri voľnobehu sa teda motor, benzínový aj naftový, zahrieva pomaly, zvyšuje sa opotrebovanie jeho pohyblivých častí a vzniká aj viac exhalátov."
02.12.2011 05:12 / timhorton nevhodné
a je to potrebne aj pri syntetickych olejoch ? niektore su stavane aj na extremne teploty. ja nechavam auto zahriat az kym mi rozmrazi okna a ide sa, neni dovod nechavat auto nahrievat na parkovisku. je dobre ak sa auto v celku zahrieva rovnomerne, pri jazde sa rovnako aj olej v motore aj v prevodovke zohrieva vzajomne, zaujimalo by ma to ako to je s hybridmi alebo plugin hybridmi
02.12.2011 04:03 / vladi10225 nevhodné
samozrejme, ze na volnobeh, neviem ako tento navod sa da pouzit na automaticku prevodovku a vobec uz nechapem ako pri volnobehu moze byt vysia spotreba, asi niekto tu zo seba robi znalca na hluposti .
02.12.2011 13:52 / party_gone_wild
0
nevhodné
pocuj chlapec moj....ty si s automatom nikdy nejazdil, priznaj sa....poviem ti ako na to, ked chces nechat stat nastartovane auto na parkovisku a ma automat...prides, sadnes, nastartujes, hotovo....totiz volic prevodovky mas stale v P, cize motor ti bezi, auto je zabrzdene a nehybe sa.....dobre rano. toto je skoda citat tu tie prispevky.
02.12.2011 20:30 / vladi10225
0
nevhodné
o com vlastne pises najprv si poriadne precitaj clanok aky je navod na usporne zahriatie motora a potom pis svoj nazor, samozrejme ze pre teba je skoda citat ked vobec nevies co citas ,napisal si nieco co nevies, keby si vedel ze na automate ja najazdim rocne okolo40 000tisic mil a jazdim na nom po dobu dvadsiatich rokov potom by si take nieco nikdy nenapisal a mimochodom moj problem niikdy nebol opotrebovanie motora , alebo tisicovych komponentov , ale rozpad karoserie.
02.12.2011 11:25 / KomarD-Jeay
0
nevhodné
Pozri sa na palubak, aku mas spotrebu na volnobehu, ak ti ju ukazuje. Vies, co je sytic? Zrejme nie, ked sa take hluposti pytas :-D Spotreba studeneho motora na volnobeh je 2-4x vyssia nez zohriateho ;-)
02.12.2011 20:41 / vladi10225
1
nevhodné
to akoze ked sa pohnes zo studenym motorom sytic sa automaticky vypne ????? tak ja Ti napisem , ze sa nevypne pokial sa nezahreje motor na pracovnu teplotu do vtedy Ti bude brat viac benzinu a je logicke ze pri mensom zatazeni je mensia spotreba cize ked auto sa nepohybuje ako pri pohybe kde nielen musi vynakladat silu na krutiaci moment kolies , ale este aj silu utiahnut celu vahu auta, takze zacnite mysliet mudrci.
02.12.2011 23:19 / KomarD-Jeay
0
nevhodné
Napisal som dakde, ze sa hned vypne?? he??? :-0 Ked si pijany, nesadaj za volant ani za pocitac.
02.12.2011 09:10 / haragivan
2
nevhodné
už si si skúsil vypočítať, kolko km prejdeš na neutráli pri volnobehu ? 0 km, ale palivo sa míňa - takže tá spotreba ti výjde nekonečná ... len tolko k tvojej úvahe, že nechápeš, ako môže státie naštartovaného auta zvyšovať spotrebu ...BTW aj automat má polohu N (neutral) ty mysliteľ
02.12.2011 16:43 / masorad
0
nevhodné
Ak si uz niekedy sedel v aute ktore ukazuje okamzitu spotrebu, tak si urcite postrehol ze pri stati zobrazuje litre za hodinu, ze? Takze kym sa zacnes do niekoho navazat tak si zisti o com hovori ak tomu nerozumies.
02.12.2011 04:13 / vladi10225
0
nevhodné
zakon hovori o ZBYTOCNOM PONECHANI motora volne bezat u mna nie je zbytocnost setrit motor, vlastne pardon tisicove komponenty.
02.12.2011 02:32 / typex nevhodné
ja nechávam bežať motor na voľnobeh kým sa ráno umyjem,a prídem do zohriateho a rozmrznutého auta,a robím tak dlhé roky,nemám pocit žeby sa znížila životnosť komponentov
02.12.2011 11:05 / tibetan158
0
nevhodné
ja stojim nad teplým kanálom a mám vykurovanie zadarmo:-) sused to má lepšie napichol si pouličnú lampu:-) ;-D
02.12.2011 02:39 / petergaca
6
nevhodné
Neviem ci tieto rady su ozaj optimalne aj pre miesto kde byvam, teda kde som byval. V zime -35C az -40C som takmer nikdy nesadol do auta len tak a ide sa... pretoze som citil, ze je kvapalina v prevodovke aj spojke ztuhnuta a zaradovanie rychlosti bolo tazsie, takisto spojka sa tazsie vracala spat + sadnut si do auta, a uz len dychanim sa omrazili vsetky skla z vnutra az do okamihu, ze som musel po kilometri zastat a pockat kym sa nezohreje auto do momentu, aby teply vzduch rozmrazil okna z vnutra. Mam niekolko-rocne skusenosti s jazdenim v zimach -40C a ktomu este par stupnov menej kvoli vetru. Najlepsie nechat auto bezat na volnobehu tych 8-10 minut.
02.12.2011 11:07 / tibetan158
2
nevhodné
ja nechápem kto s týmto nesuhlasí...asi len vydrbaný paštikár s tytulom ing :-)))
02.12.2011 13:53 / vlado2226
0
nevhodné
ty mas asi velky komplex, ze nemas titul (N)
02.12.2011 12:47 / passatik31
0
nevhodné
to si už mohol napisat "s tytulom yng.
02.12.2011 08:27 / Hamm8
0
nevhodné
-40? A ty kde bývaš na Sibíri?? :-)))) ...ale so zohrievaním auta súhlas... Mám passat 2,5 diesel V6 a určite ho v extrémnej zime nechávam aspoň trocha zohriať na volnobeh, aj vnutorný vzduch sa trochu prisposobi a potom sa môže ísť na tých v článku spomínaných nízkych otáčkach... Čiže kombinácia toho aj toho spôsobu je odpoved.
02.12.2011 21:25 / KuLTuRiSTaMY
1
nevhodné
aj ja mam 2,5 TDS tiez moj nazor,preco by som mal studeny motor hned zatazovat ,je pravda ze pri jazde z nizsimi otackami sa rychlejsie zahreje ale to neplati ked sa ide do kopca ,skor ho mozes zapiect ako zohriet :-|
02.12.2011 11:08 / tibetan158
0
nevhodné
nižná na orave .....stačí:-)
02.12.2011 08:17 / voyo
6
nevhodné
-40,-50 az -100 a ked fukal vietor bolo aj - 125 :) Ty si riadny odbornik :)
02.12.2011 09:30 / petergaca
0
nevhodné
Co si pamatam, tak maximalne bolo -42C, a s vetrom -53C. Byval som v tom case v Calgary. Chlpy v nose ti zmrznu aj so soplom v momente ked vdychujes vzduch, na brade mas mraz len z toho, ze dychas; takisto nie je dobre mat kontaktne sosovky - iba ak zmurkas castejsie, pretoze pri zime zamrzaju, su ztuhnutejsie a skrabu v ociach. Jazda na aute je okej, pokial nie je vela snehu,,, ale ako pisem, mam skusenosti.
02.12.2011 11:51 / voyo
2
nevhodné
odbornik -> teplota sa nemeni tym ci fuka vietor, alebo nie :) teplota je stale rovnaka :)
02.12.2011 16:47 / masorad
2
nevhodné
Ale pocitova teplota je uplne ina ked vzduch stoji alebo prudi. Sadni si v lete na slnko ked je 40st. a potom sa chod povozit na motorke. Kde ti bude teplejsie? A to plati na vsetko, nie len na ludi.
02.12.2011 23:23 / KomarD-Jeay
0
nevhodné
Ale motor nezaujima tvoj pocit, ci ti idu ucha opadat alebo sa ti gule zaparuju. Podstatne je ako bolo hore spomenute - ci fuka alebo nefuka vietor, teplota vzduchu je rovnaka, kedze vietor je ten vzduch. Deti na zakladnej sa ucia co je vietor, ale stari capi to vidno, ze uz zabudli.
03.12.2011 01:49 / petergaca
0
nevhodné
Ja len uvediem priklad. Pouzivam kvapalinu na okna/stierace (zabudol som ako sa to vola na Slovensku), ktora ma kapacitu vykonnosti do -45C. Ked je vonku -38 a stojim na mieste, kvapalina funguje, no pocas jazdy ked zapnem stierace... kvapalina mrzne, pokial nie je auto uz vopred zohriate.
03.12.2011 15:05 / KomarD-Jeay
0
nevhodné
Smutne, ze treba vysvetlovat take jednoduche veci ,ale predsa: Kvapalina do ostrekovacov obsahuje nemrznucu zlozku - lieh (ethylen-glykol), ktory sa odparuje. Ked sa pohnes, odparovanie sa vyrazne zvysi (zavisle od rychlosti), co sposobi znizenie koncentracie v prvom rade liehu, ktory sa odparuje ovela rychlejsie ako voda a tym padom sa postupne zvysuje bod tuhnutia tejto zmesi. Teda kvapalina do -45 sa velmi rychlo odparovanim stane kvapalinou, ktora tuhne uz pri -20 ... -10 ,, az vyschne. Ked mas okno vyhriate, tak logicky to mrznut nebude, kedze okno nema -38 ako vonku, ale ovela viac, napr. -10 az 0.
03.12.2011 19:36 / krasa
0
nevhodné
len tak medzi nami,lieh a etylénglykol sú dve dosť rozdielne veci.a etylénglykol je súčasťou chladiacej zmesi,nie kvapaliny do ostreekovačov.a prúdením vzduchi,teda aj vetrom , sa teplota znižuje.
02.12.2011 10:19 / KillerTom69
0
nevhodné
Ja si myslím, že zo všetkého si treba zobrať kúsok. Ja mám Fabiu 1.2HTP 2006r :-| Ráno v zime prv poometám auto, oškrabem sklá, svetlomety. Nasadnem, naštartujem. Nastavím fukáre iba na čelné a predné bočné okná ale na minimum, poprepínam rádiové kanály, že čo kde dávajú alebo si nastavím nejaký obľúbený track z CD. Cca 1-2min sú zanami a pomaly vyrážam. (1-2min nieje ani málo ani veľa podľa mňa ale aj keď motor pobeží na N 5min určite sa nicč nestane akurát ak ma uvidia policajti mám po chlebe). Motor udržiavam v nízkych otáčkach ale samozrejme, že ani to netreba preháňať lebo dusiť motor v zime keď chudák sám nevládze nieje tiež výhrou. Takže v mojom prípade 1500 - 2300 po čase zvyšujem na 2500 a keď je motor zohriatý tak 2000 - 4500 - 5000 ;-D ...no a ešte spotreba pri voľnobehu v zime cca 2,3 - 1,5l/h.
02.12.2011 11:13 / karas25
2
nevhodné
Já si hlavne myslím,že tie drísty sú orientačné pre tých,čo jazdia len chvilu,starí vodiči vedia,že v zime ked sú mínusové teploty a auto parkuje vonku,tak každemu vacsinou trvá aspoň 5--10 minút aj pri naštartovaní,než oškrabe auto tak, aby mohol vyrazit a vyhlad bol dostatočný na to,aby niekde nenabúral,keby som v mrazoch škrabal sklo s nenaštartovaným autom,tak by som to pri extremoch neodstránil ani za hodinu,takže toto pre mudrlantov,čo si myslia,že si dodrbem auto pri škrabaní natvrdo,motoru naopak prospeje,ked sa trocha zohrieva a volnobeh 5-10 minut mu neškodí,mne by viacej škodilo,keby som si musel vybit predné sklo bez naštartovania,na čo je funkcia odmrazovanie predného skla
02.12.2011 21:30 / KuLTuRiSTaMY
1
nevhodné
a naco su autoplachty? vobec by som neriesil skrabanie skiel a na zohriatie motora staci aj minuta ak pojdes po rovine,pomalicky vyzrazis 1,2,3,aj tak sa ma jazdit 50 v obci takze nemozes davat uz 4 pod otacky a dusit motor
02.12.2011 11:09 / tibetan158
1
nevhodné
aale prd...naštartujem tehla na plynový a idem oškrabať okná:-)
02.12.2011 12:07 / koloman128
2
nevhodné
Je zaujímavé čítať príspevky od ľudí, ktorí možno nevedia ani základný princíp motora. Sám som študentom TU zo zameraním na automobilovú výrobu a môžem len súhlasiť s autorom článku. To, že mnohí z vás sú nechávajú bežať motor nieje zlé ak máte staré auto s karburátorom, prípadne diesel z minulého storočia. Pri súčasných vstrekovacích jednotkách nieje dobré nechávať motor bežať na otáčkach voľnobehu, pretože opotrebovanie jednotlivých časti je vyššie až o 80%. Je to spôsobené tým že súčasné vstrekovacie jednotky sú konštruované na prácu pri optimálnej teplote, nie pre prácu v mínusových teplotách, preto nieje vhodné čakať kým sa motor zahreje na voľnobehu... . Je to dilema ako všetky podobné ( jazdiť dole kopcom na neutráli alebo zo zaradením rýchlostným stupňom?, nechať motor bežať v zime na neutráli kým sa zahreje?, ako jazdiť s motorom v lete ktoré obsahuje turbodúchalo? ). Sú to jednoduché otázky ale na správne odpovedanie treba mať trochu väčšie vedomosti ako len poznať rozdiel medzi benzínom a naftou (aj keď mnohí ani to nevedia). Rýchle opotrebenie jednotlivých častí motora sa prejaví až po najazdení desiatok tisíc kilometrov, ale nikto z vás si nepoloží otázku kde som spravil chybu, každý sa vyhovorí na nekvalitu jednotlivých komponentov, pričom mnohé z týchto komponentov sú konštruované na celú životnosť motora.
04.12.2011 23:32 / magazin.2
0
nevhodné
Ak som svojím štýlom, koloman, a rozdielnym od tvojho aj autora článku, najazdil 120 tis km posledným diesel autom a stále mu nič nie je, a predtým som najazdil dalšie stovky tis km, pričom štartujem studený motor každý deň nie len na juhu Slovenska, ale aj na Kysuciach, v Poľsku, v Liberci či na Šumave, kde sú teda iné zimy, tak má navrch tvoja teória študenta, čo moja prax?
02.12.2011 16:09 / 1Veyron
0
nevhodné
Pozeram, ze po tvojom prispevku dlhorocni odbornici stichli. Asi im to nedochadza, resp. stale si myslia, ze jadzia na Ziguli a skodovke 120. Pani, uvedomte sa, ze dnesne auta su konstrukcne uplne niekde inde ako pred 20 rokmi a je blbost nechavat v zime auto zohrievat na volnobeh. Vytvaraju sa vacsie vrstvy karbonu a pri dnesnych cistlivych vsetkovacich systemoch je to nie velmi idealne, ale ved ak mate na opravu vstrekovania tak prosim.
02.12.2011 13:35 / Davegil
2
nevhodné
Chlape, nič proti tomu, že študuješ (ešte sa máš čo), ale trepeš hovadiny. Aké vstrekovacie jednotky? V spaľovacom priestore máš teplotu nad bodom mrazu hneď po prvom cykle celého motoru... Ale k téme: Ako toto sú také kraviny čo ľudia riešia.... Čo je pre blok ako najlepšie? Aby sa rýchlo a prudko ohrial, alebo aby sa ohrial postupne, rozložila sa teplota po celej hlave? Prečo toľko áut má problémy s praskaním hláv (pokiaľ to nie je konštrukčne náchylný motor ako 2.O TDi od VW koncernu), tak poväčšinou za to môžu studené s "naložením" tomu... A to nehovorím o tom, že jasné, pri jazde sa motor zohreje rýchlejšie, ale pri akých otáčkach? Ako je rozdiel keď prvú minútu pri motor urobí cca 1 000ot. pri voľnobehu ako pri jazde ich otočí priemerne cca 2200... => a nie je tu zmyslom ohriať samotný celý blok motora aj s vodou na 90°C, samotný spaľovací priestor ako aj bolo písané v článku sa zohreje omnoho skôr. => v reále to máš možno úplne jedno, či za zohrial o niečo skôr ale pri viacerých otáčkach (=> viacerých zdvihoch piestu => opotrebení)... Ale samotná prvotná fáza, kedy je motor úplne premrznutý, nepremazaný (celkové ideálne premazanie motora pri mínusových teplotách motora môže trvať až pol minúty) tak práve v tej ak máte pocit, že mať vtedy 2 násobný počet otáčok, tak dobre, váš problém... :-D Nehovorím, že motor treba nechávať 10 minút zbytočne vyhriať až na 90°C, ale motoru tým, že ho natočíte určite neublížite (naopak prvých 30s až minútu) pomôžete... Medzitým očistiť auto, a potom vyraziť, jednak už s ventilácie ide vlažný vzduch, takže auto sa tak nemlží => lepšia viditeľnosť => aktívna bezpečnosť... A na tom aute a motore cítiť, keď s vyrazíš s úplne studeným motorom, kedy cítiš, že je úplne stuhnutý a alebo s motorom, ktorý je už preštartovaný... Treba mať, keď už nič iné, trochu sedliackeho rozumu... A nie žrať debilné články a riadiť sa podľa nich a ďalších blbostí: 1. Vyhadzovanie neutrálu nikdy (a ta
05.12.2012 22:14 / maros.g19
0
nevhodné
Suhlas.A vyrazit hned napr. Turbodieslom tiez neni pre to turbo to prave orechove.
21.02.2012 17:07 / richi272
0
nevhodné
Konečne niekto podotkol, že účelom krátkeho zohrievania motora po naštartovaní, cca 2-5min.-podľa okolností nie je ZOHRIAŤ motor na prevádzkovú teplotu (to sa ani nedá), ale ZAHRIAŤ motor. V tom je veľký rozdiel. Zahriatie motoru nemôže uškodiť. Ide totiž, ako tu už niekto spomenul, hlavne o rozťažnosť materiálov. Ďalej nikto nemá na mysli zohrievanie motora, kým sa nepohne ručička na teplomery. Taktiež hlúposť a je to zbytočné. Ide iba o to, aby motor nadobudol akúsi základnú teplotu a netrápili sme ho premrznutý na -20stupňov. Nie vždy sa totiž dá, hlavne v rannej špičke, keď nejdeme do práce iba my, jazdiť spomínanou kľudnou jazdou. Najma na križovatkách pri vychádzaní z vedľajšej na hlavnú cestu. A ešte k tej vyšľapnutej-vymačknutej spojke.... Myslím a tu všetci odporcovia budú nesúhlasiť, že je úúúúplne jedno, či štartujú bez toho, aby sa dotkli spojky pretože ak neuľahčia štartéru prácu odpojením prevodovky, prenesú zvýšenú zátaž na štartér a už spomínany dvojhmotový zotrvačník, kt.sa to tiež určite nebude veľmi páčiť a boli by možno radšej, keby bola prevodovka na tú sekundu štartu odpojená a následne sa spojka citlivo pustila ihneď po štarte.
02.12.2011 13:59 / Davegil
0
nevhodné
P.S. Ako keby pri.ebaný azet nemohol upozorniť, že príspevok začína presahovať povolený počet znakov... (N) Ale takisto ako napríklad koľko ľudí vážne argumentuje tým, že nezávislé kúrenie nie je dobré, lebo tým sa zohrieva len motor a prevodovka je studená... => tak to nie je dobré, radšej je lepšie trpieť aj motor... ;-D (ako keby tej prevodovke nebolo jedno, či sa zohreje studená s predohriatym motorom alebo so studeným). Ako jasné, neznamená to, že má teplý motor a môžem tomu hneď nakladať naplno, ale tento jeden úplne nezmyselný augument stačí k tomu, aby sa toho dosť ľudí chytilo a potom tvrdilo to, bez toho, aby videli tú druhú stranu... Tých verejne rozšírených nezmyslov je ale viac: 1. Vyhadzovať na neutrál nie je dobré (a už niektorí ho nevyhodia ani vtedy, keď je to vhodné) 2. Na zimu sú vhodné dávať tenšie gumy lebo majú lepšiu prejazdnosť snehom (čo tam po trakcii, brzdnej dráhe, stabilite => bezpečnosti) 3. Motor aby mal najlepšiu spotrebu treba po preradení prešlapnúť a hneď preradiť a zas (super pre jeho životnosť) 4. Dnešné motorom nevadí jazda na nízkych otáčkach okolo 1100-1200 ot. (autor zabudol napísať, ale od akého objemu motoru) - bohužiaľ ďalej to rozširujú a požívajú majitelia motorov s najnižším obsahom.
06.12.2012 14:12 / sapsan
0
nevhodné
Konečne čítam aj príspevky od ľudí, ktorí nevidia vec čierno alebo bielo. Dokonca sa s vami zhodnem aj na dĺžke trvania voľnobežnej fázy ohrevu 2-5 minút (podľa teploty okolia). Pre hnidopichov, ktorí potrebujú exaktný výklad by som tento rozsah zahrnul možno aj do zákona, pričom dolná hranica intervalu by platila pre teploty nižšie od +5C. Ak už by mal byť postihovaný chod naprázdno motora (ako že dnes prakticky nie je), postihoval by som najmä hovädá, ktoré pre pocit vlastného komfortu nechajú v lete kvôli chodu klímy vo svojích Q7 zapnutý motor. Ale späť k problému. Som toho názoru, že za tých akurátnych 2-5 minút dôjde k zohriatiu pohyblivých častí nie priamo spojených s mazacím systémom vozidla, teda napr. ložísk. Taktiež sa stuhnutý motor trochu pripraví na nasledujúcu záťaž, je to preň predsa len menší šok, ako pridať mu ešte vlastný mechanický odpor spôsobený nízkou teplotou. Taktiež dosiahnutie lepších podmienok ofuku okien. Ja osobne nepredohrievam motor, kvôli svojmu tepelnému komfortu (som otužilý), ale rozbehnúť sa s úplne studeným motorom a púšťať do interiéru studený vzduch kvôli ofuku okna ja práve veľmi nemusím. Prestavim volič teploty do červeného pásma a volič režimu na ofuk, ale ventilácia vypnutá aspoň dosiaľ, kým sa ručička teploty chladiva nepohne z 50ky. Takže prečo tých pár minút odmetania snehu nevyužiť na "zobudenie motora"? Veľmi zjednodušená logická úvaha, kedy sa motor opotrebúva? Počas jeho pohybu. Pohyb = otáčky. Porovnaje si počas nami uvažovaného časového intervalu rozdiel v počte vykonanych otáčok motora už idúceho auta a stojaceho na voľnobehu. Takže idúce sa zohreje skôr, ale urobí aj viac otáčok (opotrebenia) za daný čas. Samozrejme nič nie je ani čierne ani biele. Druhý extrém, ako v tomto fóre hrdiaceho sa člena mensy a to hriatie motora 20 a viac minút je tiež barbarstvo. Poneváč v tak extrémnych tepelných podmienkách sa motor na svoju prevádzkovú teplotu nezohreje ani v čas
06.12.2012 14:14 / sapsan
0
nevhodné
Poneváč v tak extrémnych tepelných podmienkách sa motor na svoju prevádzkovú teplotu nezohreje ani v čase t+nekonečno. Treba brať totiž do úvahy značný tepelný spád pri vysokom rozdiele teplôt motora a okolia, a malý výkon motora na prázdno. Táto závislosť (nárastu teploty motora od času behu motora) nie je pri konštatnej teplote okolia lineárna, ale logaritmická a pri takom extréme sa zastaví v rovnovážnom bode vyrobeného tepla motora a uniknutého tepla do okolia, darmo by si pisateľ dával trojo - štvoro raňajok :D Ďalej môže nastať situácia, že nastane nutnosť nejakej krátkej jazdy, o ktorej vopred viem (v praxi sa často stáva), za čistú dobu tejto jazdy sa: 1.nestačí motor poriadne zohriať 2.nestači sa z náročného studeného štartu zotaviť ani batéria. Preto nejakých pár minút chodu naprázdno za určitých okolností (bavíme sa stale o zime, alebo o krátkej jazde v zime) nemusí byť na škodu. Čo sa týka spojky, úvaha o jej opotrebovaní vs. šetenia batérie je úplne mimo misu. Batériu treba ako kľúčový komponent, od ktorého môže niekedy doslova závisieť aj život (naštartovanie, či nenaštartovanie) šetriť ako sa len dá. Spojka je na to stavaná, a počet jej vypnutí počas štartov je len zlomkom z jej strastiplného mechanického života.
06.12.2012 15:38 / maros.g19
0
nevhodné
suhlas (Y)
02.12.2011 14:54 / vampirxx
0
nevhodné
Ja vzdy v zime narubem drevo a zakurim pod autom mam taky teplomer a tam kukam ci uz je naporiadok secko zohriate potom az idem ;-D
03.12.2011 13:14 / martinm123
1
nevhodné
jakto ze ti nebuchne auto co mas ocelovu platnu dole ? :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D cele slovensko a par cechov si sem pisu co chcu a ten kto to zacal ten nevie o com pise sadnut do studeneho auta a hned ist to nech si robi zo svojim autom napisal to len koli tomu ze je to v zakone ,,DEMENT,,
02.12.2011 19:37 / zrelyfesak
0
nevhodné
A viete co je najlepsie?Natocit pedal na podlahu a ide sa.A skla?Ze cistit?A naco tehlu do okna a je to.Len si tu dristaj te aspon sa to dobre cita lepsie ako rolnicke noviny.Ale ni teraz vazne zahrievat treba aj ja som od fachu.
02.12.2011 23:18 / kumo626
1
nevhodné
;-D Mne sa paci ako tu jeden pisal ze aka je vysoka spotreba na sturdenom motore ,ze on hned vystartuje a pripadne pusti klimu na odmlzenie okna :D Tak ma napadlo ze studeny motor a klima vs studeny motor na volnobeh tak kde bude mensia spotreba ??? tak kde teda usetril to palivo ? :) :-(
14.12.2011 19:16 / matko232
0
nevhodné
Ked hned vystartujes tak nejdes na volnobeh. Motor sa ti rychlejsie zohreje pri zatazi ktoru vytvara aj klima. Ta ti oi. vysusa vzduch v kabine a brani roseniu skie cize jazdis komfortnejsie a nemusis utierat sklo capicoul. Spotreba s klimou je o malo vyssia ale urcite usetri aspon to co ty spalis na mieste kym on uz je na pol ceste do prace.
05.12.2011 13:02 / igi1900500
0
nevhodné
Podľa toho čo som tu prečítal asi nikto, kto tu píše nieje automechanik.! Najprv sa zamyslime nad tým čo sa môže na motore opotrebovať? Nie sú to ozubené kolesá prevodovky z extrémne odolnej ocele. Ani iné časti čo tu popisujete. Najviac sa opotrebujú klzné ložiská. To sú ložiská kde nie sú guličky ani nič podobné, ale sú to dielce z mosadze ktoré obopínajú oceľovú hriadeľ pevne a jediné čo sa pri jej točení dostane mädzi je olej pod tlakom. Ten zabezpečuje mazanie a zabraňuje tomu , aby sa inak mäkký kov mosadz neroztavil a nzadrel.To je to zadretie motora! Keď sa ložisko z mozadze trením bez oleje roztaví a zalepí sa na hriadeľ.Tomu sa hovorí ZADRETÝ MOTOR. Nestane sa to ak máte dobré mazanie. Ak je mazanie slabé, tak pri vzniknutom trení sa ložiská opotrebúvajú až nakoniec nie sú schopné tesne priliehať.Zvýšená medzera medzi ložiskami a hriadeľou spôsobí ľahké prúdenie oleja von. čerpadlo oleja tak nedokáže zabezpečiť požadovaný tlak. Tomuto stavu sa hovorí VYBEHANÝ MOTOR Obydve možnosti poškodenia sú fatálne a drahé na opravu. Preto aby ste sa tomu vyhli je potrebné mať vymenený olej a filter oleja. Najlepšie je meniť ho pred zimou, inak sa olej stáva v zime hustejší a nedokáže sa tak rýchlo dopraviť na miesto mazania. To vždy spôsobuje opotrebenie. Klzné ložiská sú závislé od neustáleho prísunu oleja pod správnym tlakom. Takéto ložiská sa na motore nachádzajú na kľukovej hriadeľi a ojniciach a to ako v diselovom tak v benzínovom motore. Turbo má tiež klzné ložiská. Tak, že je jedno či sa pohnete alebo budete stáť ak máte kvalitný olej a čistý filter nič Vám nehrozí. Okrem toho motor nie je živý. On nevie rozlíšiť či je auto v pohybe , alebo nie.On iba potrebuje svoje. Samozrejme, že keď je studený tak zdochýnať môže, hlavne kôli procesu nedokonalého horenia studeného paliva, To ale nemá nič zo samotnou životnosťou nič. Automechanik.
29.05.2013 22:38 / Mike8987
0
nevhodné
haháá ja mám na hadici namontovanú špirálu na ohrev vody zo Zetora na 230V, zapnem na 20 minut a auto chytí bez námahy ,hneď kúri, parááádaa ako boh , auto B3 passat Turbo intercooler
Udajte dôvod prečo je príspevok nevhodný:
Udajte dôvod zablokovania uživateľa:
Aktuality.sk Šport.sk Mobilmánia.sk Živé.sk Čas.sk Adam.sk

Hokejisti Slovana Bratislava úspešne zakončili päťzápasový trip na klziskách súperov. V piatkovom stretnutí základnej časti KHL triumfovali...

Ďalšie víťazstvo, HC Slovan bez problémov vyhral v Togliatti

Televízna stanica začne vysielať pôvodný seriál, u operátorov ponúkne niekoľkodňové vysielanie pre všetkých zadarmo.

HBO bude dočasne zadarmo

Futbalista Slovana Igor Žofčák poriadne zaskočil moderátorku RTVS v priamom prenose...

Žofčák uštedril moderátorke ranu!

Trh so smartfónmi sa hemží novinkami a táto zaručene zamieša karty.

BlackBerry šokuje: Tento
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie