12.11.2011 10:59 | Šport | Futbal

Česi majú EURO 2012 blízko: Nad Čiernou Horou vyhrali 2:0

V piatkovom prvom barážovom zápase ME 2012 vyhrali Česi nad Čiernou Horou 2:0. Nečakane zdolali aj Chorváti Turecko 3:0.

„To najťažšie máme ešte pred sebou. V odvete bude veľa záležať na rozhodcovi,“ hovorí kapitán českého tímu Tomáš Rosický po výhre 2:0 nad Černou Horou v prvom zápase baráže o ME 2012.

Podľa neho čaká Česko ešte ťažšia práca v stredu (16. novembra) v odvetnom duely v Podgorici. „Sme blízko EURO, ale ešte tam nie sme. Vždy sa hovorí, že druhý krok je najťažší a najdôležitejší. Nečaká nás tam nič jednoduché, môžeme povedať, že také malé peklo. Baráž sme začali dobre, ale keby sme si mysleli, že tam už sme, bola by to obrovská chyba, ktorá by sa nám vypomstila.“

Česi rozhodli o výsledku zápasu až po zmene strán. O góly sa postarali Pilař a Sivok. V 63. minúte vypálil Pilař pre neho typickú strelu z 20 metrov a lopta zapadla k ľavej žrdi. Súperov brankár sa márne naťahoval. Pre hráča majstrovskej Plzne to bol pri jeho 5. štarte premiérový gól a hneď má punc vysokej dôležitosti. Čechom totiž môže pomôcť k postupu na európsky šampionát, na ktorom od rozdelenia ČSFR nikdy nechýbali. V nadstavenom čase ešte pridal druhý gól hlavičkou Sivok a Česi pôjdu v stredu do Podgorice v mimoriadne pozitívnej psychickej pohode.

Veľmi prekvapivý výkon podali futbalisti Chorvátska, ktorí na pôde Turecka zvíťazilinečakane vysoko 3:0. Od postupu na finálový turnaj, ktorý na budúci rok usporiada Ukrajina spoločne s Poľskom, ich delí ešte odveta, lenže tá už by mala byť len formalitou.

Chorváti si na horúcej pôde v Istanbule veľmi rýchlo zvykli na náročné podmienky a už v 2. minúte zmrazili domácich. Po centri z ľavého krídla sa lopta po vyrazení brankárom Demirelom dostala pred Oliča, ktorému z pár krokov stačilo správne nastaviť nohu - 0:1.

Turci opäť pykali za laxný prístup v obrane v 32. minúte, keď Demirel podcenil centrovanú loptu z pravej strany a Mandžukič hlavou zvýšil na 2:0. V 51. minúte sa s chuťou hrajúci hostia presadili aj tretíkrát, keď center Srnu "upratal" hlavou do siete Čorluka. Zverencom trénera Slavena Biliča sa v úvodnom súboji baráže podaril revanš za smoliarske vyradenie vo štvrťfinále EURO 2008, keď s Tureckom prehrali v jedenástkovom rozstrele.

Odvety sa hrajú v utorok 15. novembra.

Výsledky 1. zápasov baráže EURO 2012:

Zenica:

Bosna a Hercegovina - Portugalsko 0:0

Rozhodca: Webb (Angl.), ŽK: Salihovič, Jahič - Postiga.

Istanbul:

Turecko - Chorvátsko 0:3 (0:2)

Góly: 2. Olič, 32. Mandžukič, 51. Čorluka. Rozhodca: Brych (Nem.), ŽK: Balta, Belözoglu, Sarioglu, Turan - Čorluka, Dujmovič, Olič.

Praha:

Česko - Čierna Hora 2:0 (0:0)

Góly: 63. Pilař, 90.+1 Sivok. Rozhodca: Atkinson (Angl.), ŽK: Pilař, Rezek - Pavičevič, Džudovič, Jovanovič, Pekovič.

Tallinn:

Estónsko - Írsko 0:4 (0:1)

Góly: 13. Andrews, 67. Walters, 71., 88. Keane (druhý z 11 m). Rozhodca: Kassai (Maď.), ŽK: Stepanov, Ahjupera, Piiroja, Pareiko, ČK: 34. Stepanov, 77. Piiroja (obaja Estónsko).