03.05.2011 22:48 | Šport | Futbal

Prekvapenie sa nekoná: Barcelona postupuje do finále Ligy majstrov

Futbalisti FC Barcelona v utorňajšej odvete semifinále na Nou Campe remizovali so španielskym rivalom Realom Madrid 1:1.

Po výhre 2:0 v prvom súboji na Santiago Bernabeu sa môžu tešiť na priamy boj o titul európskeho šampióna v londýnskom Wembley v sobotu 28. mája.
Vo finále im bude súperom úspešnejší z dvojice Manchester United - Schalke 04 Gelsenkirchen. Odveta tohto semifinále je na programe v stredu 4. mája na Old Trafford, zverenci trénera Alexa Fergusona majú náskok 2:0 z prvého stretnutia v Nemecku.

Vo štvrtom El Clasicu za posledných 18 dní si tím trénera Pepa Guardiolu kontroloval situáciu. V druhom polčase dostal španielskeho majstra do vedenia Pedro a de facto rozhodol o jeho postupe. Katalánci si zahrajú už v siedmom finále o európskeho majstra a budú mať šancu získať štvrtý titul.

Liga majstrov 2010/2011, odveta semifinále:
FC Barcelona - Real Madrid 1:1 (0:0)
Góly: 54. Pedro - 64. Marcelo. Rozhodca: De Bleeckere (Belg.), ŽK: Pedro - Carvalho, Diarra, Xabi Alonso, Marcelo, Adebayor, 95.000 divákov.
/prvý zápas: 2:0, do finále postúpila Barcelona)/
zostavy:
Barcelona: Valdes - Alves, Pique, Mascherano, Puyol (90. Abidal) - Busquets, Xavi, Iniesta - Pedro (90. Afellay), Messi, Villa (74. Keita)
Real: Casillas - Arbeloa, Albiol, Carvalho, Marcelo - Xabi Alonso, Diarra - Cristiano Ronaldo, Kaka (60. Özil), Di Maria - Higuain (55. Adebayor)

Suspendovaný tréner "bieleho baletu" Jose Mourinho bez potrestaného Pepeho a Sergia Ramosa zvolil rozostavenie 4-2-3-1, vynechal Özila a postavil do stredu Brazílčana Kaka a na hrot argentínskeho útočníka Higuaina. Barcelona hrala svoju tradičnú hru s veľkým držaním lopty a mala v prvom polčase viac šancí. V 22. minúte tú najväčšiu Busquets, ktorého hlavičku pod brvno po rohu Xaviho skvele zlikvidoval Casillas. V 28. minúte mohol belgický rozhodca De Bleeckere vylúčiť stopéra hostí Carvalha, ktorý už mal žltú kartu, po zákroku na Messiho, ale situáciu vyriešil dohovorom. Brankár hostí sa vytiahol robinzonádou aj pri strele Messiho zo 16 metrov v 32. minúte. Vzápätí však opäť Messi a najmä Villa zahodili svoje šance, pri Villovej strele Casillas opäť výborne zasiahol.

Terén poznačila silná búrka pred zápasom, a hoci v prvom polčase nepršalo, v druhom z oblohy opäť začal padať. Real vstúpil do druhého dejstva aktívne, ale v 54. minúte dostal tvrdý direkt. Iniesta poslal šikovne medzi obrancov loptu na Pedra a ten sám pred Casillasom napálil loptu k ľavej tyčke a otvoril skóre. Real prestriedal, prišli Adebayor a Özil a výsledok sa dostavil v 64. minúte, keď vyrovnal Marcelo. To Di Maria trafil z päťky tyč, a keď sa k nemu lopta odrazila prihral voľnému Marcelovi, ktorý ju napálil do odkrytej brány. V ďalších fázach sa "pusinky" síce snažili, ale vyloženú šancu si nevypracovali. A tak do finále postúpil katalánsky gigant.