02.05.2011 18:31

Američania otáčali skóre! Do osemfinále idú z prvého miesta

Hokejisti USA v prvom pondelňajšom zápase C-skupiny zdolali Nórsko po tuhom boji 4:2 a zabezpečili si tak postup do osemfinále MS z prvého miesta.

Američania po dvoch tretinách prehrávali 0:2, no v záverečnom dejstve štyrmi gólmi otočili skóre vo svoj prospech.

Nóri, nabudení historicky prvým víťazstvom nad Švédskom, začali proti ďalšiemu favoritovi bez rešpektu. Skroeder v 4. minúte ešte nevyužil svoju presilovkovú príležitosť, keď mu pokazila radosť žŕdka, no aktívni severania sa dočkali o štyri minúty neskôr. V skrumáži pred Montoyom sa najlepšie zorientoval Olimb a dopravil puk za bránkovú čiaru, čo potvrdil aj videorozhodca - 0:1. Američanov inkasovaný gól nenaštartoval k lepšej hre a v 10. minúte inkasovali opäť po tom, čo v oslabení unikol Bastiansen a zavesil do vinkla - 0:2.

Američania nastúpili do druhej tretiny ako vymenení s cieľom čo najskôr dosiahnuť kontaktný gól. V 32. minúte nórska striedačka zareagovala na stupňujúci sa tlak súpera oddychovým časom, ktorým na chvíľu otupila snaženie USA. Zámorský tím v druhej časti hry síce prestrieľal Nórov 20:5, no nebolo im to nič platné. Šestnásť sekúnd pred druhou sirénou navyše Fowler trafil iba žŕdku.

Hráčom USA sa podarilo prekonať brankára Haugena až na začiatku tretej tretiny, keď v 42. minúte Palmieri znížil na 1:2. O päť minút na to Skille po ideálnej prihrávke Stapletona vyrovnal a začínalo sa odznova - 2:2. Nórom akoby došiel dych a do útočného pásma súpera nazerali čoraz zriedkavejšie. Dokonalý obrat Američanov zavŕšil v 54. minúte Palmieri, ktorý v početnej výhode našiel z uhla medzeru v Haugenovom postavení a dve minúty pred koncom spečatil triumf favorita ďalším presilovkovým gólom Smith - 4:2.

USA - Nórsko 4:2 (0:2, 0:0, 4:0)

Góly: 9. Olimb (Holtet), 10. Bastiansen - 42. Palmieri (Kreider, Shannon), 45. Skille (Stapleton, McDonagh), 54. Palmieri (Shannon, Shattenkirk), 59. Smith (Stepan, Johnson). Rozhodcovia: Jeřábek (ČR), Ronn - Terho (obaja Fín.), Novák (SR), vylúčení: 5:6 na 2 min., presilovky: 2:0, oslabenia: 0:1, 4149 divákov.

USA: Montoya - Johnson, Fayne, Fowler, Stuart, Shattenkirk, McDonagh, Komisarek, Wilson - Wheeler, Smith, Stepan - Porter, Gaustad, Skille - Shannon, Kreider, Palmieri - Šťastný, Stapleton, Brown.

Nórsko: Haugen - Tollefsen, Bonsaksen, Ask, Holos, Koivu, Csiszar - Roymark, Fredriksen, Skroder - M. Olimb, Spets, Bastiansen - Holtet, Hansen, K. A. Olimb - Martinsen, Forsberg, Laumann - Lorentzen.